alimentatie

fetita mea nu vrea lapte deloc, nici praf nici de vaca din comert am incercat toate metodele are 1.4luni si am intercat-o de o saptamana lapte nu a vrut niciodata decat iaurt simplu si acum bea doar suc si apa ce ma sfatuiti sa fac?
violeta0740
Postat pe 22 Aprilie 2010 13:01
sa ai rabdare si aa nu o fortezi. 2. sa ii dai alte lactate: branzica, samantana, unt pe paine, iaurt etc. placinta cu branza daca altfel nu merge.

dureaza o vreme pana ii trece "supararea" ca ai intarcat-o. a, incearca cereale cu lapte, eventual cereale cu diverse gusturi (din alea pt bebelusi): cu zmeura, cu banana etc, au gust bun si poate o sa le vrea.

orez cu lapte, crema de vanilie, na, vezi tu pe unde poti ascunde laptele...
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:03
crezi ca nu am incercat si cu cereale degeaba .doar mancarea la borcanase speciale pentru copii nu am incercat inrest cu toate(mananca cascaval branza, smantana,branza topita nu mananca)oricum o las sa manance ce vrea ea nu o fortez dar ma ingrijoreaza un pic
violeta0740
Postat pe 22 Aprilie 2010 15:08
branza topita nici sa nu ii dai, e grasa si plina de E-uri
in rest, daca mananca lacatate nu te alarma, isi ia calciul din ele. eventual vb cu un pediatru daca te ingrijoreaza ceva.
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2010 17:09
Si Eugen a avut o perioada in care nu a vrut sa mai manance lapte, fara sa aibe legatura cu intarcatul sau cu altceva. El manca si 2 biberoane odata, si intr-o zi a decis ca nu mai vrea, abia daca reusam sa-i dau jumate de bibe cand era mai adormit. Am intrebat pediatra daca este ok, si m-a sfatut sa-l las in pace dar asa cum a zis si pincuta sa-i dau branza, iaurt, etc.
L-a tinut cam 2 luni si acum bea din nou 2 biberoane de lapte dimineata.
Nu te ingrijora, o sa-i treaca, sau chiar daca nu, atata timp cat isi ia calciul din alte alimente este ok.
corina_dragoi
Postat pe 23 Aprilie 2010 17:33
Buna ziua,
Dragi mamici ..."cu vechime" in cresterea copiilor,
Avem aproape 1 an si vrem sa stim cata paine avem voie sa mancam, pe zi !
Medicul nutritionist zice una, cel de familie, alta ..., iar cartile au si ele idei diferite...
Voi ce stiti despre cantitatea de paine, evident ALBA, la varsta asta. Ce alimente le combinati cu paine si care ..., fara !
Toate cele bune la mamici si pitici !
emi_vio
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:56
draga mea, eu sunt de parere ca alimentatia copiilor dupa un an ar tebui sa se apropie cat mai mult de ce a adultului si sa respecte obiceiurile alimentare ale familiei tinanuse cont bine inteles ca este totusi vorba despre un copil. Cat despre paine la fel, atata timp cat nu este in exces, cred ca ar trebui sa-ti lasi copilul sa manance cat are el chef si in conbinatie cu ce vrea el. La un an sunt deja capabili sa accepte sau sa refuze un aliment.

Eu asa am facut cu eugen. Am incepur sa-i dau paine pe la 7 luni, si a fost el cel care a decis daca dorea sa o consume sau nu. La noi este mereu pe masa asa ca el uneori o cere alteori nu. In unele zile mananca mai mult, in altele deloc, si le combina cu alte alimente dupa gustul lui.
corina_dragoi
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:11
cred ca cel mai bine vezi daca ii place, ade de exemplu nu mananca mancare cu paine in schimb dupa ce mananca mancarea cere o feliuta iar doctorita a spus sa nu o fortez daca vrea bine daca nu asta e mananca goala
violeta0740
Postat pe 25 Aprilie 2010 17:48
buna ,pe mine m-a sfatuit pediatru sa-i dau paine cu secara pt. ca se digera mai bine,si la omu mare dar inspecial la copii,iar in legatura cu cantitatea de paine maincata ,fetita mea nu mamanca in fiecare zi paine si are 4 ani 9 luni,acuma asta este sfatul si parerea mea,salut toate mamicile pa pa
kidz005563
Postat pe 26 Aprilie 2010 09:17
Dragi mamici,
Multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns apelului meu.
Acum, dupa ce am citit si sfaturile voastre, nu vom mai face restrictie la paine. Trebuie sa recunosc ca am cam..."privat-o" de placerea de a manca painea facuta in casa, chiar si cu secara. Am evitat sa-i dam si ei din cea cu secara , facuta pentru "cei mari". Ar manca toata ziua doar paine ... indiferent cu ce aliment.
Toate cele bune la mari si mici..
emi_vio
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:57
eu la fel, dupa ce am intarcat-o la un an si 2 luni a refuzat orice altfel de lapte, iar acum la un an si jumate la fel, cu exeptia ca bea cateva lingurite de lapte cu ciocolata, iar cereale nu a vrut, la fel unicul care i-a placut a fost Cerelac cu bucati de curmale, dar nu mananca foarte mult, cateva lingurite. acum o pacalesc si ii dau fulgi de ovaz fierti cu lapte si le pun ciocolata ca altfel refuza sa-i manance. eu ii dau oua de prepelita si i-am luat si calciu sirop de la farmacie. ii place mamaliga cu smantanica, branzica si fripturica. eu ii dau iaurt si chefir, si cascaval.
incearca sa ii dai si tu lapte cu gust de ciocolata sau eventual ce ii place ei.
paine alba prea multa constipa bebelusii, dar asa sa rontaie cate un colt de paine e ok. eu ii pun uneori painica in supe, sau ii pun orez. ii plac de asemenea pastele cu sos de rosii si cascaval.
va pup
irene13
Postat pe 27 Aprilie 2010 14:26
buna dragi mamici si pici...
am o fetita de 1 an si o luna si pot spune ca sunt o mamica fericita pt ca papa de toate...singura problema este ca ...nu papa 2 feluri de mancare la masa de pranz...papa supa sau ciorbita si laptic ( imi cere !!!) si la masa urmatoare papa si felul doi si iar laptic...
s-a mai confruntat cineva cu asa ceva ???? cum a-ti procedat ????
multumesc anticipat si pupici la pici !!!
mihaelagetam
Postat pe 28 Aprilie 2010 21:24
parerea mea este ca bebe e inca mic si ii ajunge cat mananca, nu e invatat el cu felurile unu si doi, la el laptele e felul doi probabil. oricum, eu sunt mare si nu mananc felul unu si felul doi, ci fac si eu ca bebe al tau, daca mananc supa apoi numai supa si desert, si felul doi la mine e o alta masa. eu asa imi hranesc fetita, daca mananca supa apoi nu mai mananca altceva. urmatoarea masa un alt fel de mancare si tot asa alternez. acum de vreo 2 zile vad ca ia cateva guri dintr-o mancare apoi cere altceva si apoi altceva, face cum simte ea.
va pup
irene13
Postat pe 28 Aprilie 2010 21:52
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 16:09
stai linistita daca nu bea lapte sau nu vrea lactate nu te-ai gandit poate nui plac........nici fica mea nu a baut si nu a mancat lactate si acum are 6 ani si e f bine si dintisorii sunt bine si stomacul tot ....stai fara griji
kidz007760
Postat pe 7 Mai 2010 16:17
multumesc mult ,draga irene13...
sa-ti traiasca fetita si sa creasca mare ...
pupici...
mihaelagetam
Postat pe 9 Mai 2010 18:39
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce drepturi am? 10 De la: miki200 12 August 2009 23:29
nan 2 12 De la: marcela0508 24 Mai 2009 11:35
CAPUSHOR 9 De la: Alina80 15 Mai 2009 15:32
Brand New Nikon D90, Nikon D300, D80 For Sale. 1 De la: kidz007473 28 Martie 2010 10:58
Conservatorii se opun categoric inteniei Guvernului Boc de a scurta la un an perioada de acordare a indemnizaiei de cretere a copilului 1 De la: garbo178026 30 Noiembrie 2010 13:28
Setari Cookie-uri