Vaccin pentru bebe

Pentru mamele care urmeaza sa isi vaccineze copiii luna asta cu vaccin Engerix B sau Hepavax. Il gasiti in cabinete gratuit sau trebuie sa-l cumparati ?
La noi am inteles ca nu vor fi in cabinete gratuit, deci eu il voi cumpara. Vreau doar sa va dau un sfat. Daca trebuie sa cumparati vaccinul, sa stitit ca se gaseste greu si trebuie sa fiti sigure ca farmacia il pastreaza in conditii bune. Acasa sa nu il tineti in poseta ci in frigider ( nu in congelator). Va spun asta ca am auzit acum pe cineva care il avea in poseta si nu este bine.
Pitu
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:28
Noi facem vaccinurile la dispensar,gratuit.Stiu ca sunt diferite si sunt mai bune cele cumparate dar...asta e.
ina_rebeca
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:33
unde pot gasi vaccin hepavax pt bebe?
sofiuta
Postat pe 8 Decembrie 2009 19:59
medicul de familie nu are vaccinul hepavax si as dori sa l cumpar dar nu se gaseste in farmacii?cine ma ajut?????????
sofiuta
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:01
nu mai folositi vaccinul engerix. Contine Thimerosal, substanta incriminata in declansarea autismului. Vaccinul engerix din america nu/l contine, dar cel din europa da.
cel mai sigur e infanrixul
despre hepavax nu detin informatii
kidz_2629
Postat pe 8 Decembrie 2009 21:52
buna. sofiuta de ce trebuie sa ii administrezi hepavax copilului?
Pitu
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:53
vroiam sa zic numai hepavax? noi am luat engerix b. eu zic ca e ok.
Pitu
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:56
ioana_b stiu ca infanrixul este ok. cel putin dupa pret ar trebui sa fie, dar si infanrixul se da dupa schema. nu prea e indicat sa tot schimbi. de aceea exista o schema care are continuitate. vaccin de la nasetere, plus la 2 luni, apoi la 4 si la 6 se administreaza dupa o schema.
Pitu
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:59
vorbeam la modul general, lorena. tu faci cum vrei. si oricare altcineva...
ca o paranteza: oricum pe langa engerix mai faci si altceva si tot la compozitia infanrixului ajungi. e aceeasi compozitie dar alta marca. e ca si cum ai spune ca daca incepi cu paracetamol romanesc nu poti schimba pe calpol sau panadol care sunt produse nu stiu unde...
kidz_2629
Postat pe 12 Decembrie 2009 00:43
mamici ce vaccin se face la 1 an? am inteles ca se face in doua doze, voi ce stiti? trebuie sa-l facem si noi
aly_raz
Postat pe 22 Februarie 2010 21:53
nu stiu exact cum se cheama vaccinul nu imi vine in cap denumirea acum dar raspunsul este ca da trebuie sa il faceti noi la 1 an am fost raciti si l-am facut la 1 an si o luna si pe cel de la 1 an si o luna l-am facut la 1 an si 2 luni parerea mea este ca toate vaccinurile sunt importante si trebuiesc facute dar intreaba si doctorul poate ma insel eu.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 22 Februarie 2010 23:42
am facut si noi azi veccinelul de 1 an, iar pe cel de rujeola, rubeola... il facem peste o luna, e mai bine asa pt a evita reactiile adverse. pupicei
aly_raz
Postat pe 23 Februarie 2010 12:56
foarte bine ca l-ati facut aly_raz mai aveti unul la 1 an si o luna si pana la 4 ani ti scapat parca asa este se mai face la 4 ani nu mai tin minte exact
anaROBERT
Postat pe 23 Februarie 2010 15:59
doar daca nu vrei sa-i mai faci optionale.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2010 16:03
lorena si au am luat infanrix hexa pentru fata acum la 2 luni... ca a zis asistenta ca e mai complex decat ce au ele gratuit.. eu l-am luat cu 280 ron.. cum zici tu.. dupa pret ar trebui sa fie bun:)... sa vedem.. vine maine sa il faca..
adryaana
Postat pe 23 Februarie 2010 16:22
Mie intr-o carte imi scrie ca vaccinurile se fac la 2luni.....4luni...6luni...15luni...18luni....4ani...11ani...14 ani.
si am inteles ca are doar ceva in plus...numai cred atat doctorii de familie ca odctorita mie mi-a zis nici lapte de la stat sa nui dau si nu mio facut nici reteta o zis sai cumpar nan si am aflat de la alte fete ca e f bun laptele de la stat chiar are mai multe in compozitie decat nan care costa o groaza de bani....dar asta e. Asa si la vaccin mi-a spus mai bine sa-mi cumpar dar la vaccin doar o anumita compozitie e in plus pt o anumita boala nu mai stiu exact restul e la fel.
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 16:32
Ce ai citit tu se refera la vaccinurile gratuite nationale.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2010 16:38
Cele cumparate sunt mai complexe oricum nu se compara reactiile sunt mai putine pe langa faptul ca-i poti face copilului baie la o jumatate de ora.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2010 16:41
Da stiu ...si poti si sa-i dai sa manance mai repede...nu zic ca nu ar fi mai bune dar nici nu pot spune ca cele de la stat nu sunt bune.
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 16:51
noi am facut si cu bani si fara, parerile sunt impartite, pediatra ne-a recomandat un singur vaccin pe langa cele de la stat, se face pe la 5/6 luni, nu mai stiu exact cum se numeste, parca rotarix si costa vreo 5 mil, dar si acesta cica "sa-l faci daca te dau banii afara din casa" ca sa spun cu vorbele ei. Daca ai un copil sanatos si rezistent o duci foarte bine cu vaccinurile de la stat, pe de alta parte poti sa si cumperi extra si sa ai un bebe bolnavicios, stiu destule cazuri, asa ca...fiecare face ce si cum crede.

ma bucur ca nu a facut febra si e totul bine, va pupam.
aly_raz
Postat pe 23 Februarie 2010 17:31
cum v-am zis azi a venit si a si facut vaccinul.. a controlat=o si nu avea nimic asa ca e bine... asistenta mi-a zis sa ii dau un pic de nurofen sau paracetamol imeidat dupa ce io dat vaccinul, diseara un pic si eventual maine dimineatza ca sa nu fie agitata... in rest.. a zis doar sa nu ii fac baie in seara asta si sa ii pun compresa rece daca se inroseste locul.. de mancare nu mi-o zis nimic...nus.. nu ai voie sa le dai la bb-ei o peioada de mancare?...asa va spus voua?
adryaana
Postat pe 24 Februarie 2010 15:55
era vorba inainte sa nu le dai sa manace ca le dadea pe cel poliomielitic pe gurita si nu aveai voie o ora inainte si o ora dupa ca sa nu-l vomite se dadeau 2-3 picaturi in gurita.
De anul trecut parca se face injectabil si acela asa ca aceasta regula cade.
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 16:03
Poti sa-i pui si compresa cu apa la temperatura camerei sa nu-i amorteasca piciorusul.Cand sunt mai maricei merg si fac miscare dar asa poti face tu gimnastica cu ea.
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 16:05
aly_raz noi nu am putut face rotarix ca seby era prea maricel cand a aparut vaccinul si se face pana la 6 luni am inteles.
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 16:06
si noua la fiecare vaccin ni sa spus sa punem comprese cu apa rece pe piciorus si sa ii dau ori panadol baby ori sa ii bag in fundulet un supozitor sa nu faca temperatura dar la nici un vaccin nu am avut probleme sa facem temperatura dar este bine sa fi precaut ca nu se stie niciodata.
anaROBERT
Postat pe 25 Februarie 2010 00:32
Noua ne-a zis la fiecarea vaccin ca nu avem voie sa-i dam de mancare,in special lapte,doua ore dupa vaccin.Asa ca eu tot timpul ii dadeam inainte sau s-a mai intamplat sa nu vrea inainte si dupa vaccin daca ii era foame mi-a spus sa-i dau ceai,dar eu ii distrageam atentia ,ma jucam cu el ,pana se faceau cele doua ore.
bau
Postat pe 25 Februarie 2010 00:44
niciodata la nici un vaccin nu mi sa spus sa nu i dau lapte chiar m-ai facut curioasa ca este prima oara cand aud
anaROBERT
Postat pe 25 Februarie 2010 00:54
mie asa mi-a spus ...acum adevarul nush care e
bau
Postat pe 25 Februarie 2010 01:09
da iti dai seama ca fiecare doctor are teoria si practica lui daca te duci la 10 doctori fiecare are ideile lui asa ca ....depinde de fiecare in parte
anaROBERT
Postat pe 25 Februarie 2010 01:10
Am spus mai sus sa nu vomite vaccinul polio care se dadea pe gurita acum acel vaccin se face injectabil.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2010 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamica dupa nastere 65 De la: irinar2010 13 Aprilie 2010 10:21
cumva cresteti copii sa ajunga inteligenti 79 De la: moniq_ 2 Iulie 2010 10:33
VITAMINE CAND ALAPTEZ?????? 9 De la: cozmamymy 5 Ianuarie 2014 11:46
TUSEA LA COPII 1 De la: simonag 9 Septembrie 2009 15:59
Alexandra a fost diagnosticata cu angina herpetica . 1 De la: ndanicris 31 Iulie 2009 19:16
Setari Cookie-uri