Nu bea apa! Please help!

Buna fetelor!

Problema mea este ca Tudor nu bea apa. Rar cand accepta 2 lingurite sau trage de 2 ori din biberon (ca am incercat in ambele feluri). Am incercat sa-i raresc ceaiul, dar niciun rezultat.
Apoi am incercat sa-i dau ceai mai diluat si asta merge pana la un punct... cand nu mai simte gustul de ceai, refuza sa bea... il tine in gura pana se ineaca si da afara...
nu mai stiu ce sa mai fac. Doctorita a zis ca nu insist eu suficient, dar nu e asa.
Va rog, cine a mai avut problema asta sau stie ce pot sa mai fac, sa-mi spuna!!!!!!!
Si, de fapt, cata apa trebuie sa bea??????
Ca informatie suplimentara, Tudor are 7 luni, 7.7kg.
Multumesc!
andracalin
Postat pe 30 Martie 2009 05:30
Eu,cand fetita nu voia sa manance ceva sau sa bea,prefaceam lingurita in avion care bazaia amuzant inainte sa aterizeze in gura mea.Cand ateriza,savuram continutul cu asa o pofta,incat o faceam curioasa.Dupa ce inghitzeam,mai saream si-n sus de 2 ori.Daca tot nu voia,serveam papusile aliniate in rand cu ea,si cand ii venea randul si spuneam aaaaaaaaa,deschidea gurita si-i spuneam bravo,la fel ca si la papusi.
kidz000353
Postat pe 30 Martie 2009 09:20
vlad al meu are 7 luni si putin si la fel nu bea apa deloc , eu ii dau intre mese cate 20-30 de ml cu seringa de la panadol . e singurul mod in care bea apa . am incercat si cu o canita cu tetina moale de formare dar nimic .
ion_cristina
Postat pe 30 Martie 2009 12:57
daca inca il alaptezi poate nu are nevoie inca de apa.
mie de ex a inceput sa imi bea apa direct din cana pe la 10, 11 luni.
sabina82002
Postat pe 30 Martie 2009 16:36
buna...si eu am o fetita de 8 luni si jumatate si nici ea nu bea apa deloc.....cum ii simte gustul scoate biberonul imediat....

in schimb bea ceai cam 125ml pe zi.

asa ca nu o mai fortez si mai astept.poate in cele din urma o sa i se faca sete si sa bea.

va pup
horobeanu
Postat pe 30 Martie 2009 20:11
1. nu il mai alaptez, ca nu am mai avut dupa 5 luni...
2. ne jucam si noi avionul sau "deschide gurita sa intre lingurita", dar nu am succes;
3. o sa incerc cu seringa de panadol, mersi de idee.
andracalin
Postat pe 31 Martie 2009 06:44
pentru ce va trfebuie voua sa bea apa neaparat?ei au nevoie de lichide (respectiv:lapte, apa, ceai, compot, suc de fructe facut in casa, supa,), in cantitate de vreo 700ml pe zi, la 7-8 luni, si de un litru la un an. Nu bea atata sau de ce te stresezi? daca bea ceai f bine (de ce te deranjeaza?) doar sa nu i-l dai indulcit, sau sa nu fie ceai verde, negru etc, dar ceai de plante (menta, tei, etc)poa sa bea cat are el placere

Postat pe 2 Aprilie 2009 18:59
Ma stresez pentru ca am citit in mama si copilul ca ar trebui sa bea apa, dar mai ales ca singurul ceai pe care il mai bea e Hipp cu fenicul, care este indulcit deja.
andracalin
Postat pe 3 Aprilie 2009 20:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reducto Start 2 De la: felideni 10 Noiembrie 2008 22:15
O altfel de bona 1 De la: kidz000587 28 Februarie 2010 17:32
alergie la capsuni 32 De la: office_salinasusesi_ro 20 Iunie 2010 20:18
ajutati-ma cu un sfat va rog :(( !!! 6 De la: anaROBERT 31 Martie 2010 11:56
sunt sau nu insarcinata?pt test e prea repede ? 12 De la: alexutzaale 8 Aprilie 2013 15:34
Setari Cookie-uri