Concediu medical

Ceau.
In curand voi fii mamica. Momentan sunt angajata la un magazin alimentar si incepand cu luna februarie am intrat in prenatal. In luna decembrie am fost jumatate de luna in concediu medical, iar in luna ianuarie toata luna. Problema mea este ca angajatorul nu vrea sa imi plateasca atat concediul medical pe luna decembrie si ianuarie cat si cele 2 luni de prenatal si 2 luni de concediu de maternitate (perioada februarie - mai), pana cand voi intra in concediu de cresterea a copilului. Poate cineva sa imi spune ce imi ramane de facut in aceste conditii?
Cunoaste cineva vreo situatir similara?
Multumesc.
kidz006895
Postat pe 15 Februarie 2010 20:56
Salut,

Habar nu am de ce nu vrea firma ta sa-ti plateasca concediul medical, din moment ce esti asigurata si ai cotizat pina acuma la CAS.....

Eu am tot o problema cu firma, in sensul ca am revenit din concediul de ingrijire a copilului pina la 2 ani, iar puiutzul meu s-a imbolnavit....evident, am primit concediu medical de ingrijire a copilului bolnav, de 14 zile, pe care firma nu vrea sa mi-l plateasca....cica nu au baza de calcul pentru el, fiindca nu am cotizat la CAS minim 6 luni inainte !!!

Cum poti cotiza la CAS minim 6 luni inainte, cind esti in concediu de ingrijire a copilului pina la 2 ani????
Am studiat un pic OUG 185/2005 si de-acolo m-am lamurit putin ( zic eu..) ca baza de calcul pentru concediul meu medical ar fi indemnizatia pentru cresterea copilului primita pe 6 luni.....dar nu sint sigura...

Poate cineva sa ma lamureasca???

Multumesc!!
ancu_kidz
Postat pe 15 Februarie 2010 21:28
kidz006895 Trebuie sa mergi neaparat la ITM ca in acest caz patronii iti iau banii tai meritati.....concediul medical ,cat si concediul prenatal so postanatal sunt platite toate de catre CAS....asa ca patronii sunt obligati sa-ti dea banii.
De exemplu patronii iti dau banii pe prenatal si postanatal dar ei primesc apoi banii de la CAS asa ca nu pierd nimic,nu pot sa-i inteleg ce au de sunt batuti in cap....in caz ca nu-ti dau banii cat mai repede posibil,mergi la ITM,daca nu rezolva nici ei dai in judecata si iai rezolvat de tot .....sunt obligati sa-ti dea acesti bani si alti bani mai sunt obligati sa-ti dea dar majoritatea scapa deoarece angajatii nushtiu sau nu se mai chinuie sai dea in judecata.
Fi sigura ca pe concediile medicale au luat deja banii care in mod normal trebuiau sa fie ai tai.
bau
Postat pe 15 Februarie 2010 22:00
ancu eu stiu ca daca ai venit din CIC si ai nevoie de concediu medical tre sa-ti platesca.
bau
Postat pe 15 Februarie 2010 22:02
buna ancu.....Asiguraii au dreptul, n condiiile legii, la concediu si indemnizaie pentru ngrijirea copilului bolnav

Condiii de acordare:
Cel puin 6 luni de plat a contribuiei de asigurri sociale, n ultimele 12 luni anterioare
Pentru acordarea indemnizaiei pentru ngrijirea copilului bolnav este necesar prezentarea certificatului de concediu medical eliberat de medicul de familie
Durata de acordare a indemnizaiei pentru ngrijirea copilului bolnav este de 14 zile calendaristice pe an pentru un copil,
Mai multe informatii gasesti in legea 19 din 2000 privind sistemul de asigurari sociale.
Sanatate si bafta!
anaROBERT
Postat pe 16 Februarie 2010 01:18
MUltumesc,

Legeaa 19/2000 ( sau cel putin articolele corespunzatoare concediului medical de ingrijre a copilului bolnav ) este abrogata si inlocuita cu OUG 185/2005 , ordonanta promulgata cu legea 399/2006.

Acolo - din cite am inteles eu - se pot lua ca baza de calcul cuantumul indemnizatiilor din ultimele 6 luni..........

Acuma voi vedea ce fatza vor face colegele de la resurse umane cind ma duc cu legile la ele.....plus ca la finalul legii 399 scrie clar ca refuzul platii indemnizatiilor, precum si calculul eronat al lor constituie contraventie si se amendeaza cu o suma cuprinsa intre 1000 si 2500 lei....

As fi mai fericita daca as primi totusi un raspuns pe email de la CAS, caci le-am scris si lor.............

Sau poate un control de la ITM ar ajuta???

Va multumesc foarte mult pentru ajutor !!!!

Pupici
ancu_kidz
Postat pe 16 Februarie 2010 20:33
da este foarte bine sa te documentezi bine inainte sa ai si acte doveditoare si sa te prezinti la ele este dreptul tau adik oricine este angajat si plateste darile catre CAS au drepturi la orice nevoii iar la ITM daca doamnele in cauza si-ar face meseria ar fi foarte bine dar in ziua de azi si in tara in care traim nu prea vad,oricum succes.
anaROBERT
Postat pe 17 Februarie 2010 00:30
Bun. Am fost n omaj un an de zile, pn la 1martie 2010. Din 25 martie 2010 lucrez cu contract de munc. M-ar interesa dac primesc indemnizatie pt.cretere copil, dac eu nasc n februarie 2011(10-15 februarie).
garbo074345
Postat pe 30 Noiembrie 2010 11:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
baie lui bebe la dus? 12 De la: andrajuganarucalin 19 Mai 2009 13:39
Gradinita Constanta 1 De la: garbo248877 9 Aprilie 2013 21:10
Semne prevestitoare nasterii 5 De la: ElenaNicoleta 4 Iunie 2009 17:49
caut cursuri de balet 1 De la: nasturel 8 Iunie 2010 13:48
squash sau dovleac pt placinata 3 De la: horobeanu 10 Noiembrie 2009 21:17
Setari Cookie-uri