constipatie sau nu?

Buna ziua. Am o maaaaaaaaaaare problema. Am un bebe de 3 luni jumatate si de vreo 2 saptamani iese rar cu scaunul - la 3 zile si atunci doar cu supozitor sau stimulat cu termometrul. Chiar daca iese asa greu, el nu are abdomenul umflat, nici nu plange, ba dimpotriva, este activ, rade, se joaca. Iar scaunul nu este tare, ba chiar moale, spre apos. Pediatra mi-a zis sa-i dau ceai de musetel ( cel putin 150 ml pe zi ), dar el nu bea mai mult de 60, chiar daca i l-am indulcit cu gucoza. Mentionez ca il alaptez la san. Va multumesc anticipat.
bluerose
Postat pe 12 Februarie 2010 20:57
buna seara, cel mai usor mod de a afla daca sunt probleme la nivel de flora stomacala este sa dai o proba de coprocultura la analiza si asa aflii daca sunt probleme, dar daca nu plange... da-i in loc de ceai de musetel ceai de sugari
diana_maria_kidz
Postat pe 12 Februarie 2010 21:04
stai linistita nu trebuie sa-i dai ceai mai mult de 60ml .... are doar 3 luni ,150ml e cam si cum i-ai inlocuii o masa.......
Daca alaptezi eu zic ca cel mai bine e sa bei tu ceai de musetel si sa mananci mancaruri care nu constipa... este f probabil in acest fel bb tau sa faca kk normal.Este f important ce mananci tu si felul cum mananci pt ca absolut tot se tranzmite prin lapte la bebel.
Aveti grija de voi si va asteptam cu vesti
bau
Postat pe 12 Februarie 2010 21:16
bluerose ii dai suficient ceai pentru varsa lui desi nici 150 ml nu e de speriat dar eu cred ca depinde foarte mult de ceea ce papi tu ca am inteles ca alaptei iar daca iese moale mai bn nu ii mai da ceai de musetel schimbal cu un ceai pentru bebici pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 13 Februarie 2010 00:33
pfuiii.... asa face si bebe a meu kk.. si am intrebat-o dc si mi-a zis k doar e ceva normal... dar totusi sunt momente in care il vad k se chinuie destul de mult... si plange... si nu-mi place
ale_micutza
Postat pe 13 Februarie 2010 10:14
ale _micutza poate aveti colici?daca in momentul in care vrea sa faca kk si se screme si plange inseamna ca este constipat dai un pic de ceiut de musetel n uil lasa asa.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 13 Februarie 2010 10:43
Bluerose, constipatia poate fi o mare problema! Ceaiul de musetel este o modalitate destul de veche. Mie mi-a recomandat doctorul Lactulose Liquid dar trebuie sa-ti consulti medicul prima data. Chiar si eu am folosit Lactulose cand eram gravida, si a fost ok. Este chinuitor sa-ti vezi puiul chinuindu-se... Sunt sigura ca se va regla.
AA ..si inca ceva, problema cu supozitoarele, este ca se poate obisnui prea mult cu ele (asa a patit mama mea cu mine cand eram mica, eu nu am ieshit normal pana la un an de zile, doar cu supozitoare... xx
aly_fab
Postat pe 13 Februarie 2010 12:16
Multumesc mult pt sfaturi. am inceput si eu sa beau mai multe lichide. Poate il ajut cumva. De mancat mananc aproape orice ( in afara de varza, fasole, conopida, tocaturi). Azi nu a iesit cu scaunul. Mai astept sa vad ce se intampla si vb cu dr sa-i fac vreo analiza. Nici medicamente nu i-as da, nici cu supozitoare nu l-as obisnui, ca am si eu o verisoara care la un an si 2 luni tot cu supozitoare iese cu scaunul.
bluerose
Postat pe 13 Februarie 2010 20:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
limba incarcata 5 De la: tanase_claudia 27 August 2009 08:45
copii nacsuti din mai 15 De la: lorena05 10 Februarie 2010 09:26
se poate face dragoste??? 8 De la: luci1109 28 Iulie 2009 18:13
sarcina pierduta? 1 De la: marimihai81 13 Decembrie 2009 16:05
buna seara 1 De la: nicoletamorena 15 Ianuarie 2011 21:46
Setari Cookie-uri