cereale pt bebe!!

buna mamici..vroiam sa va mai intreb ceva. eu ii dau fetitei mele cereale in laptele de seara si dimineata, cate o masura.acum avem 1 an si 3 luni. pana la ce varsta sa-i mai pun aceste cereale in lapte?

voi ati folosit pt bebeii vostri?

va multumesc
horobeanu
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:33
Daca ii plac asa de mult de ce nu ii faci terci?am o prietena,bebele ei are 1 an si 6 luni si tot in lapte ii pune dar nu o masura ci 8 la 260ml lapte.ii da cu tetine cu gauri speciale.
ina_rebeca
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:15
Si eu ii pun cereale in laptic seara si dimineata dar nu o lingurita ci o lingurita pt 50 ml .si ii dau demult si inca ii mai dau ...macar pana la un an si jumatate.apoi intreb pediatra .
ninutza_kidz
Postat pe 17 Octombrie 2009 22:47
am inteles,multumesc pt raspunsuri
horobeanu
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:41
si eu ii dau cereale in laptele de seara, 2 cupe la 60 ml de apa combinat cu 150 de lapte. noi papam lapte praf Topher 1 si cereale avem tot de la topher cele de orez care au si lapte in ele. numai ca de la firma asta nu avem prea multe variante de cereale (cu fructe de tot felul) si am vrea sa ii mai incercam si alte gusturi mai ales ca nu prea mai vrea sa manace lapte. dar nu stiu daca e bine sa combin cereale (cu lapte in ele) de la o firma cu laptele praf pe care il folosim noi. ce parere aveti? stie cineva daca e ok?
alexandra_ioana_kidz
Postat pe 22 Octombrie 2009 17:30
buna mamici...fetita mea are 1 an si 5 luni si ii plac f mult cerealele de la Human, cele cu iaurt si capsuni, si am sa i le dau atata timp cat o sa le accepte.
Dariuta
Postat pe 23 Octombrie 2009 16:13
eu ii dau cereale cu fructe de padure de la milupa iar laptele e alt tip.si nu a avut nici o problema. am incercat tot felul de cereale si vad ca i-au placut de toate.

nu am incercat inca sa-i dau dimineata doar cereale terci.i-am luat acum unele care arata ca se fac cu apa si devin ca un orez cu lapte.o sa incerc zilele urmatoare si sa vad daca ii plac sau nu.

va pup
horobeanu
Postat pe 23 Octombrie 2009 22:24
Bebelusa mea tot laptik topfer papa, si de la 4 lunite i-am introdus cerealele de la aceesi firma pe care le-a papat cu mare placere pana pe la aprox 5 luni cand i-am introdus piureul de legume, de atunci numai vrea nici makar o lingurita, daca insist incepe sa planga, am incercat si alta gama de cereale, insa efectul a fost acelasi, le-a refuzat total.
iasmina_kidz
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:14
fetita mea inca manaca si cereale (orez) si piure de legume. Insa vrem sa introducem si alte cereale cu fructe dar de la topfer nu prea avem ce.Cele cu banane sunt si cu ciocolata si parca nu as vrea sa o invat asa de mica cu astfel de gusturi. Trebuie sa aflu daca pot sa folosesc cereale de la MIlupa in combinatie cu laptele Topfer.
alexandra_ioana_kidz
Postat pe 26 Octombrie 2009 14:28

Aceeasi nelamurire am avut-o si eu, asa ca am intrebat medicul pediatru. Concluzia, poti sa-i dai orice tip de cereale indiferent de laptikul formula pe care-l folosesti ! Mult succes cu noile gusturi !
iasmina_kidz
Postat pe 26 Octombrie 2009 22:39
buna...azi i-am dat fetitei mele cereale Heinz cu orez si lapte. a mancat cam jumatate de castronel si vad ca i-au placut. au un gust asemanator cu orezul cu lapte.o sa mai incerc si zilele urmatoare sa vad daca e ok si o sa le manance cu placere.

va pup
horobeanu
Postat pe 27 Octombrie 2009 17:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prenatal si Postnatal! 15 De la: garbo160676 18 Martie 2011 08:44
Cum culcati copiii? 14 De la: vasilicasavoiu 15 Februarie 2009 12:45
GREUTATE BEBE LA 1AN 9 De la: GretaPopescu 5 Aprilie 2010 01:36
CUM SA OBTII BANI MAI REPEDE SI MAI USOR... 5 De la: ramona_andronic 3 Octombrie 2009 18:19
cine ma poate lamuri asistent de farmacie 6 De la: anafaraon 22 Septembrie 2009 21:50
Setari Cookie-uri