copil prematur

Buna fetele
Si eu am nascut un baietel la 36 de saptamani cu greutatea de 2640.
La inceput din cauza icterului ,care a tinut pana la 3 sapt pana l-am tinut o saptamana in perfuzii si i-a trecut,a luat doar 300g in prima luna, iar in a doua a luat 1500g.Acum are 5 luni si 3 saptamani si are 7500g,deci fiecare copil creste dif si are etape in care creste mai mult sau mai putin.
Cu diversificarea noi am inceput la 5luni .
prima sapt:
prima masa:lapte
a doua masa:suc de mar(prima zi o lingurita,a doua 2 si tot asa) +lapte
a treia masa:lapte
a patra masa:lapte+cereale
a cincea masa:lapte

a doua sapt :pe langa mar am bagat si morcovi
a treia sapt:am bagat si banana si am incercat sa fac un pireu f subtire.
a patra sapt : iam facut suc de pere si a facut alergie deci nu i-am mai dat.

Deoarece imi manca pireul de fructe f bine a doua masa de obicei ii fac pireu de mar sau mar cu banana .... iar in loc de a treia masa acum am inceput sa-i fac supa de legume+lapte,primele 2 zile i-am facut doar d morcov si i-am dat zeama cu lingurita si nu i-o placut.Azi i-am pus morcov si pastarnac si i-o placut f mult .
Poate va ajuta si pe voi.
Va pup
bau
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:34
Al meu a fost tinut la incubator o luna si timp de o saptamana fara protectie la ochi;am fost la 6 saptamani la control pt ca exista riscul de a nu vedea si doara la 6 saptamani se face operatia.Din fericire totul a fost ok,dar in rest nu stiu ce are pt ca inca nu am ajuns la doctor.Doar ni s-a recomandat controlul si gimnastica pt strabism
ginutavrabiuta
Postat pe 20 Ianuarie 2010 17:29
Ne dam seama daca are probleme cu vederea de la 6-7 saptamani daca nu incepe sa urmareasca cu privirea jucarii sau obiecte colorate
ginutavrabiuta
Postat pe 20 Ianuarie 2010 17:30
Bafta la dr Laura.Astept vesti bune!
ginutavrabiuta
Postat pe 21 Ianuarie 2010 09:12
buna fetelor...nu am mai intrat demult ca am fost internata cu cel mic,numai bolnav il am si pe el...am fost la controlul oftalmologic si din pacate am avut dreptate,are strabism congenital bilateral si nu se rezolva decat chirurgical pe la 1 an si jumatate...sper sa fie ok.oricum mai am putin si o iau razna de tot...e foarte greu cu 2 copii bolnaviciosi.va pup fetelor si sanatate multa la bebei
ciolac_laura2007
Postat pe 12 Februarie 2010 08:45
Buna Laura!Intareste-te ca esti nevoita!Vrei comparatie?Poftim: Pana in vara trebuie sa evacuez casa pt ca a scos-o banca la licitatie;copilul meu are si el strabism;sotul lucreaza de un an in alt oras;eu nu sunt din orasul in care locuiesc,deci nu am pe nimeni aici.Si inca mai sper la ceva bun in viata mea,nu mi-am pierdut optimismul
ginutavrabiuta
Postat pe 12 Februarie 2010 08:53
eu sunt o persoana plina de optimism...dar atat de greu imi este acum cand se tin toate lant,as accepta orice numai copiii sa fie sanatosi...oricum ii multumesc lui d-zeu ca nu au alte probleme mai grave,la cati copii bolnavi grav sunt pe lumea asta...ai mei sunt ok in comparatie cu ei..dar oricum este greu.ma gandeam asa...luna asta am cheltuit cu ei la dr si pe medicamente 13 mil...daca nu aveam bani ce faceam?
ciolac_laura2007
Postat pe 15 Februarie 2010 09:40
Ai fi gasit de undeva bani,sunt sigura si-ti vorbesc din experienta;eu am avut probleme grave cu Denis si nu aveam un ban dar mi-a dat Dumnezeu sa castig o bucatarie pe care am vandut-o si am rezolvat situatia.De asemenea tot Denis avea nevoie de trombocite si exista o singura doza in tara si am avut noi parte de ea.Stiu f.bine cat este de coplesitor lantul asta de probleme dar eu vreau doar sa te incurajez,in nici un caz sa compar situatia cu altele mai grele.Eu sunt de pricipiul ca daca te multumesti cu putin sau te complaci,nu vei lupta niciodata pt mai mult.Succes.
ginutavrabiuta
Postat pe 15 Februarie 2010 10:07
draga laura.te inteleg atat de bine.Nu-ti pierde increderea,ai sa vezi ca va fi bine.Stiu ca e greu si simti deseori ca te lasa puterile,dar intotdeauna atunci cand spui ca ...gata! nu se mai poate,apare de undeva,cumva o speranta.Si eu am nascut prematur,in alta tara unde nu aveam pe nimeni.....doar pe sotul meu.Planuiam sa ne casatorim inainte de a naste ca sa fiu asigurata medical...peste noapte a ramas fara servici,apartamentul care il inchiriasem trebuia in 2 saptamani eliberat,fetita mea a venit pe lume in sapt 23+5 zile....a slabit mult,la o sapt ajunsese la 540 de grame...nu i s-au dat sanse de supravietuire,era internata la 50 de km .....faceam naveta cu trenul zilnic...dimineata la 8 plecam seara la 9 veneam inapoi.ne lipseau pana si banii de mancare,am vandut tot ce am avut sa am bani de tren.Si ca totul sa fie si mai rau,neavand asiguraremi-a venit 120 de mii de euro spitalizarea ei.a stat4 luni la terapie intensiva.m-au tarit prin procese aproape 3 ani,Dumnezeu ne iubeste si am scapat fara sa platim.Durerea din suflet vazand-o acolo atat de micuta si neajutorata,faptul ca facea o infectie dupa alta si nu lua in greutate plus lipsa totala a banilor m-au terminat.am facut o depresie puternica ,plangeam zi si noapte,imi sunam mama si surorile in romania si le spuneam ca eu o sa mor daca moare ea....imploram cerul sa nu mi-o ia.Dar Dumnezeu si-a dat mana cu medicii,sotul meu a inceput sa lucreze,am gasit o casa micuta la tara,si cum necum atunci cand am luat-o acasa am reusit sa-i ofer un camin cald si linistit.Ti-am spus toate astea,sa-ti intaresc increderea ca va fi bine,cu multa dragoste si liniste sufleteasca o sa reusesti mereu.te pupam
chanty
Postat pe 15 Februarie 2010 10:39
buna Laura,Gina .ce faceti?ce fac minunile?Cum suporta perioada asta a racelilor?asteptam vesti
chanty
Postat pe 10 Martie 2010 11:57
SALUTARE FETELOR!CE SA VA MAI SPUN...CA DE 2 LUNI NE LUPTAM CU O BRONSIOLITA URATA DE TOT...PANA M-AM ENERVAT SI AM PLECAT LA CAPITALA,LA BUDIMEX...SUNT SUPER INCANTATA DE CE AM GASIT ACOLO :DR BUNI,ASISTENTE BUNE...AM STAT O SAPT SI O ZI SI E BEBE ACUM CA NOU..FRATE PARCA AU FACUT MINUNI!CONTEAZA FOARTE MULT LA CE DR MERGI,AICI D-NA DR RUXANDRA VIDLESCU E O SCUMPA SI STIE IN PRIMUL RAND CUM SA LINISTEASCA O MAMA...IN AFARA DE BRONSIOLITA A AVUT SI O INFECTIE URINARA SI O OTITA DAR NU GRAVA.II MULTUMESC LUI D-ZEU CA SUNTEM SANATOSI ACUM SI CA MI-A DAT CURAJ SA FAC PASUL ACESTA...DACA MAI STATEAM CU EL PE AICI CINE STIE CAT MA MAI CHINUIAM...IN REST SUNTETM CAT DE CAT BINE,IN AFARA DE FAPTUL CA TREBUIE SA FACEM KINETOTERAPIE VREO 2 LUNI CA SUNTEM UN PIC IN URMA CU DEZVOLTAREA SI SA REPET CONTROLUL LA OCHISORI CA NU CRED CEEA CE MI S-A SPUS LA BUC SI ANUME CA ARE RETINOPATIE GR 2 LA STANGUL SI GRADUL 3 LA DREPTUL...NU CRED CA ARE CUM SA FIE ASA PT CA EU AM FOST SI IN IAN LA DR SI ERA OK CU RETINOPATIA,ADICA ERA GR 1 LA AMBII OCHI SI NU CRED CA AR AVANSA ASA REPEDE...ORICUM DACA E CUM MI-A SPUS DR DE LA BUC INSEAMNA CA E GRAVA PROBLEMA.VA TIN LA CURENT,PUPICI
ciolac_laura2007
Postat pe 19 Martie 2010 09:42
Buna, si eu am nascut o fetita de 1080 grame, la 28 de saptamani.Acum are 6 luni jumatate si 6.5 kg. Am stat 2 luni in spital, si pentru mine a fost ingrozitor. Psihic nu mi-am revenit deloc, traiesc mereu cu groaza ca i se va intampla ceva.Nu suport sa o atinga nimeni, am impresia mereu ca o sa ii dea microbi sau virusi si plang din orice. Ma rog mult si merg la biserica, ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru minunea mea, dar nu pot sa imi revin. Voi cum ati trecut peste?
Burac_Lia_1
Postat pe 30 Septembrie 2012 21:36
Buna tuturor,sunt noua pe aici,dar ma bucur ca v-am descoperit,sunt si eu mamica de pramaturi,am nascut in ianuarie pe 4 anul acesta,tripleti,doua fetite si un baietel.La nastere o fetita si baietelul au avut 1950gr,cealalta fetita 2000gr.Baietelul a crescut bine,poate prea mult are 4900gr.,o fetita 4600gr.,insa cealalta fetita,prima nascuta creste foarte greut,acum are abia 3900gr.Sunt alimentati cu lapte praf NAN 1,deoarece nu am avut lapte,nici macar dupa nastere,decat numai foarte putin.
Credeti ca e destul de bun laptele pe care ei il mananca?Noua ni s-a recomandat diversificarea,ma refer la supa de morcov si mucilagiu de orez inc ade pe acum si nu avem inca trei luni,sper ca totul sa fie bine.
Cu,colicele si noi avem mult de furca,iar cu somnul noapte,difera de la o zi la alta,ziua tot asa,dar oricum sunt terminata de oboseala,dar speram ca vor veni si zile si nopti mai bune.
Mai intreb ceva,poate va-ti confruntat cateva dintre voi cu acest lucru,fetita care creste foarte putin,este foarte energica,neastamparata,nu sta linistita nici 5 minute,vorbesc cand e treaza,si cand o ridic sus dupa ce papa,se indoie,se rsuceste mereu,trebuie sa o tin foarte bine in brate,iar culcata refuza sa stea pe parte stanga,sta si doarme numai pe partea dreapta,am incercat sa o impiedic cu perinute sa se invarta dar degeba,ce pot face?
elay_12241
Postat pe 20 Martie 2013 11:42
Bună. Și eu am o fetita de cinci luni născută prematur la 25 de săptămânii cu o greutate de 715 grame. Am venit acasă cu oxigen suntem în UK dar Dumnezeu, a fost bun și a reușit sa respire singura de aproximativ o luna. Are un reflux care ne chinuie mult pt ca varsă și are o senzație se greață ceva incredibil. Ma bucur ca sunteți bine. De papat papa cam 100, 120 ml la trei ore. Noaptea nu prea mănâncă decât rar. Ce ma îngrijorează pe mine este ca doarme mult. Doar papa și doarme. Sa zic ca sta treaza adunate cam 3 ore pe zi. Aștept vesti de la tine!! Sa ți trăiască copilașii și sa fie sănătoși!!!
garbo_477605
Postat pe 5 Noiembrie 2017 00:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bebe care sughitza 3 De la: anaROBERT 3 Februarie 2010 23:46
ce crese bune sunt acum in Iasi? 2 De la: 1 Februarie 2009 19:28
concurs chocolate kids 1 De la: ralu999 16 Ianuarie 2009 10:47
Sarcina 1 De la: garbo_496141 13 Ianuarie 2019 14:40
Masti de fata homemade 4 De la: garbo_381725 20 Februarie 2018 17:00
Setari Cookie-uri