Am nevoie de sfaturimsunt cam speriata.

Buna.Sunt insarcinata in saptamana 11,nu am avut o sarcina foarte dificila,am vomat doar de vreo 2 ori si imi era sila de unele alimente in special ciorba.De saptamana trecuta am observat ca nu mai imi e greata,am o pofta de mancare de as manca si pietre dar senzatia de greata a disparut pur si simplu,e normal asa ceva,oare s-a intamplat ceva cu bebelusul?Cand am fost la ecograf doctorul a spus ca e foarte bine plasat si nue nicio problema dar de ce nu mai imi e greata.Nici somnolenta parca nu mai am.Sunt speriata.
BIANCA_ELENA
Postat pe 8 Martie 2010 15:47
Sunt atatea stari prin care treci in perioasa sarcinii....! Eu sunt aproape de final si pot spune ca am trecut prin destul stari. In primele 2 luni ma dureau sani de nu ii mai suportam, ajunsesm sa consider ca am o problema de atat durere. Apoi, de pe la 3 la 4 luni ma balonam intruna si trebuia sa rgai cum nu am mai auzit vreodata la cineva. Pofte nu aveam, mancam ca si inainte si nici un fel de greata la nimic. De pe la 6 luni am inceput sa am probleme cu urinatul intruna. De pe la 7 luni nu mai stiu ce sunt alea picioare desumflate. Pan ala 8 luni nu mancam dulciuri prea multe si mancam ca si pana sa fiu insarcinata, dar de la 8 luni, imi vine sa mananc intruna, orice, si dupa masa neaaparat trebuie sa am si desert. Acum, odata cu 9 luni, intervin durerile de bazin, de coapse, de spate....
Asa ca, asteata-te sa treci prin multe pe perioada sarcinii, mereu o sa observi ceva schimbat!
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 15:57
nu cred ca trebuie sa te sperii.. poate ai trecut peste perioada in care ti-a fost rau.. si mai ales daca spui ca nu iti era chiar asa rau... oricum.. nu te nelinisti..ca ransmiti la bb :).. daca tot ai indoiel fa-ti o programare ca sa te linistesti..:)// parerea mea e ca ai depasit faza cu greturile.. esti o norocoasa.. pe mine m-au tinut pana la 4 luni jumate
adryaana
Postat pe 8 Martie 2010 15:59
Nu e o regula sa ai greturi si somnolenta cand esti insarcinata. Eu nu am avut nici o greata si am vomatdecat o singura data din cauza la apa cu sare. Am vrut sa fac gargara pentru gat, ca ma citi pe net ca e bine cand te ustura in gat, si odata cu gargara..... Stai linistita, nu toate organismele reactioneaza la fel in cazul unei sarcini.
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 16:03
la fel zic si eu, esti o fericita, daca din punct de vedere medical ai zis ca totul e ok, bucura-te de sarcina. Sanatate
lidya
Postat pe 8 Martie 2010 16:03
stai linistita nu se intampla nimic cU copilasul tau!imi amintesc cu drag cum era cand eram eu gravida,pana s-a miscat bebica mea a fost totul un `cosmar` tot timpul eram somnoroasa de greturi nici nu mai vorbesc vomitam de nu mai puteam eu am lucrat in comert si era un fel de carnat afumat cum ma uitam la el deja aveam greturi de craciun oriunde mergeam trebuia sa se ieie carnatul de pe masa ca eu vomitaM doar cand ii simteam mirosul am crezut ca asa va fi pana la sfarsit dar dintr-o data au disparut si greturile si somnolenta ceea ce nu-mi placea inainte asa mancam de parca eram sparta,iar dupa un timp nu mai puteam dormi,sa stii ca asa se intampla cand esti insarcinata treci de la o stare la alta dar nu tye ingrijora ca si copilul simpte daca tu esti stresata SANATATE MULTA si SARCINA USOARA
Szilvia_kidz
Postat pe 9 Martie 2010 14:18
Multumesc frumos pentru incurajari,sunt la primul bebe si nu prea stiu multe.
BIANCA_ELENA
Postat pe 9 Martie 2010 15:10
nu ai pt ce,e firesc sa fii ingrijorata dar noi suntem aici si din proprie experienta putem sa te ajutam asa ca nu ezita sa ne ceri ajutorul pupici
Szilvia_kidz
Postat pe 9 Martie 2010 15:14
asa e primele luni.. si eu sunt la primul copil.. la inceput credeam ca nus cum o sa ma descurc.. dar cu toatene obijnuim si toate se invatza..:)
adryaana
Postat pe 9 Martie 2010 23:19
asa cum zic si fetele perioada sarcinii e plina de surprize. Si eu am avut o perioada cam de 2 sapt in care imi era rau si trebuia sa fug la baie dar dupa 2 sapt am ramas doar cu greturile pana cand a miscat bebe. Nu suportam mirosurile din frigider sau de la supermatket la raionul mezeluri. Dar nu am vomitat decat 2 sapt doar imi era greata. Mai rau a fost pe la sfarsitul sarcinii cand orice mancam dadeam afara. E ciudat si te ia prin surprindere cam tot ce se intampla in aceasta perioada. Oricum nu cred ca doua femei gravide simt aceleasi lucruri sau trec prin situatii identice. Pot fi foarte asemanatoare dar fiecare femeie simte in felul ei. Iti doresc o sarcina usoara si cat mai putine griji daca este posibil.
Pitu
Postat pe 10 Martie 2010 09:51
Sarcina mea a evoluat ca si a ta. Am vomat de vre-o 2 ori, iar apoi, cum mi-a trecut starea aia am inceput sa mananc foarte mult. Eu m-am ingrasat 22 de kg pe timpul sarcinii si pana acum am dat jos 19. Si eu eram foarte panicata cand nu misca sau cand aveau loc tot felul de schimbari. Cand iti doresti f mult un bebe cred ca e normal sa reactionezi asa. De asta suntem noi aici....SA ITI SPUNEM CA TOTUL ESTE BINE!!!!!!!! NU AI DE CE SA TE INGRIJOREZI!
simi_clau
Postat pe 10 Martie 2010 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MAMICI DIN BRASOV 169 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 09:48
bubitze pe corp si fata 7 De la: kidz005563 11 Iunie 2010 18:07
bicarbonat? 4 De la: alexia4 27 Decembrie 2009 15:57
Nu vrea sa mai manance 55 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:55
MILUMIL 1 De la: antoaneta 20 Octombrie 2009 10:44
Setari Cookie-uri