bebici de 1 luna

buna tuturor! am si eu o rugaminte! cat mananca si cat doarme un bebe de 1 luna???
va intreb pentru k mi se pare k al meu bebe mananca prea mult!
abia termina de mancat sta vreo 10 minute si iar cere titica! si simt cum suge si iese laptele! va rog sa imi raspundeti!
ale_micutza
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:17
draga alexandra bebele tau cu cat suge cu atata o sa ai lapte mult poate trebe sa i dai si completare sa nu fie consistent manva multe fructe legume sucess
raluca08_kidz
Postat pe 21 Decembrie 2009 21:06
draga mea sa sti ca un bebe nu cere san doar daca ii este foame, el vrea sa fie langa mama, e un mod de a se consola, de a se alinta. Si al meu statea la san si cate 2 ore si pe urma dupa 30 min vroia iar.
Sfatul meu este sa nu ii dai completare daca creste bine, pentru ca e mult mai usor sa papi biberon decat san... depune mai putin efort; si laptele de mama nu se compara cu nimic, este cel mai bun, cel mai nutrient si in plus il fereste de boli, pt ca tu ii transmiti anticorpi.
Bafta si tine-te tare, stiu ca nu e usor. Eu l-am alaptat pe al meu pana la aproape 11 luni si in fecare luna spuneam ca e ultima si ca de luna viitoare il trec pe formul insa nu am putut, pt ca dupa ce trec durerile la san, te obijnuiesti cu trezitul noaptea, bebe se stabilizeaza, in sensul ca isi formeaza cat de cat un program, iti dai seama cat de frumos si ce legatura puternica se formeaza in momentul in care il alaptezi.
Si mai pe urma pe la 3-4 luni sa il vezi cum pune si manuta sa te tina, si uneori se opreste si se uita in ochii tai si iti zambeste... sunt momente unice.
Daca ma mai gandesc mult ma apuca nostalgia.. offff
corina_dragoi
Postat pe 22 Decembrie 2009 15:19
multumesc bebe a meu asa face si acum! sta cu titica in gura si imi zambeste! si il apuca de multe ori noaptea si eu is rupta de somn! atipesc cu el in brate! apoi il pun jos in pat pt k nu mananca si incepe si plange pana il pun din nou la titica! dar e cam obositor!
ale_micutza
Postat pe 23 Decembrie 2009 13:22
stiu cum e, asa facea si al meu :) Incearca sa il tii in brate fara sa ii dai sa suga, pentru ca el de fapt nu vrea sa pape, vrea sa se alinte.. incearca incet incet, cu mult calm si rabdare sa il dezveti. Eu nu am facut asa, chiar daca imi spuneau toti ca il alint, eu nu vroiam sa il las sa planga si trag si acum (are 1 an si 5 luni), in sensul ca si acum uneori se trezeste noaptea si plange si plange doar ca sa il iau in brate si sa il plimb prin camera pana readoarme.. sau cand nu mai pot sa il iau in pat cu mine. Iti dai seama ce frumos in conditile in care eu sunt insarcinata in 32 de sapt... hehe.. nu m-am lecuit dupa unul
Sarbatori fericite... si sa-ti aduca Mosul un somn bun
corina_dragoi
Postat pe 23 Decembrie 2009 15:44
multumesc! desi el cauta titica si tre neaparat sa io dau! k alfel zbiara mai tare!
ale_micutza
Postat pe 23 Decembrie 2009 17:14
ale_micuta.. citeam ce scrii tu si parca ma vedeam pe mine azi...
adryaana
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:38
am fo azi cu bebicu la dr si acum la 1 luna si 6 zile are 3500 grame si 50 cm! a zis k e foarte bine !!!!
ale_micutza
Postat pe 30 Decembrie 2009 19:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vaccin pt:varicela si cel pneumococic,ce parere aveti? 7 De la: segio2009 30 Noiembrie 2009 16:56
Polidinul la copii 15 De la: office_salinasusesi_ro 15 Septembrie 2010 12:20
sunet ciudat ca un horcait 5 De la: vitan 20 Iulie 2010 12:30
mamici din februarie 2008 1 De la: cris18 16 Decembrie 2008 16:14
BUNA 2 De la: ina_rebeca 14 Octombrie 2009 17:12
Setari Cookie-uri