Grupe de sange diferite la parinti

Salutare. Am si eu o intrebare. Ieri am fost la doctor si mi-a zis sa fac o dozare de anticorpi anti A deoarece eu am grupa de sange 0 iar sotul meu A. Mentionez ca amandoi avem Rh pozitiv. Mi-a explicat doctorita cam ce riscuri exista dar sincer ori eram si prea obosita dupa o zi de lucru si cateva ore de asteptare la ea la cabinet ca n-am inteles prea multe. Mi-a zis ca riscurile sunt mai mici decat atunci cand ai Rh negativ dar totusi exista posibilitatea sa dezvolt nu stiu ce anticorpi si aia n-am inteles la ce pot duce. S-a mai intalnit cinva cu asa ceva? Stie cineva ceva mai mult?
kidz000722
Postat pe 8 Iulie 2009 15:11
nu dar eu am rh negativ si sotul pozitiv si eu trebuie sa fac analiza anticorpiantispermatici dar o sa o fac sapt viitoare cica e vb poate respingi tu pe voiosi
alina_200
Postat pe 8 Iulie 2009 15:34
Asta stiam si eu ca daca unul din parinti are Rh negativ pot aparea niste probleme la bebe dar asta cu grupa de sange, in conditiile in care amandoi avem Rh pozitiv n-am stiut-o si nu reusesc sa ma luminez.
kidz000722
Postat pe 8 Iulie 2009 15:40
poi si eu mi-am facut analizele sji mi-au iesit k eu am a2 pozitiv si rh pozitiv!
doctorita mi-a zis k dak am pozitiv atunci nu conteaza daca sotul meu are pozitiv sau negativ pentru k o sa fie bine!
dak mama are pozitiv atunci toate is ok!
dar in schimb dak are negativ e mai dificil! nu stiu de ce dar doctorii pot explica mai bine
ale_micutza
Postat pe 8 Iulie 2009 16:19
poate ca din cauza ca ai tu grupa zero (adica, sotul tau are ceva in plus fatza de acest "zero", si poate organismul tau ar lupta cu acest ceva pe care nu il recunoaste ca fiind inofensiv...)

de asta a si zis dozare de anticorpi anti-A, adica sa nu lupte corpul tau cu "A"-ul lui (in caz ca ar avea copilul si el grupa A, sa nu il considere organismul tau ca fiind un intrus periculos si sa incerce sa il elimine (ceva de genul, nu stiu in termeni medicali...)
pinicuta
Postat pe 8 Iulie 2009 17:37
sotul meu are grupa A si eu grupa B, ambii pozitiv ca RH, si nu a zis nimeni nimic de nici o dozare (dar din cate stiu eu grupa zero e mai pretentioasa...)
pinicuta
Postat pe 8 Iulie 2009 17:40
grupa zero e foarte pretentioasa dar si foarte rar intalnita pt k grupa zero se poate folosi la absolut toate celelalte grupe( in cazul donarii) dar nu poate primi numai de la zero...
atunci knd ai grupa zero si ramai insarcinata iar copilul are o alta grupa trebe sa fii foarte grijulie si atenta pt k e posibil sa se incerce eliminarea embrionului
incearca totusi sa vb cu un doctor si sa iti explice pe intelesul tau nu in termeni medicali k sa nu te trezesti cu surprize mai incolo
mult succes
ale_micutza
Postat pe 8 Iulie 2009 18:33
Grupa 0 nu este o grupa rara,ci chiar comuna,alaturi de grupa A.Cea mai putin intalnita este grupa AB,pe care o am si eu,sotul are A.Nu s-a pomenit nici la prima,nici la a doua sarcina de o consecinta a acestei diferente de grupe sanguine intre parinti.Sincer,parintii pe care ii cunoc eu,au toti grupe diferite(unii au 0) ,inclusiv parintii mei.Mai cere o opinie.Poate ca esti un caz particular.
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 02:09
nu a zis nimeni ca grupa zero ar fi rara, ci doar "pretentioasa"
pinicuta
Postat pe 21 Iulie 2009 09:04
"grupa zero e foarte pretentioasa dar si foarte rar intalnita "vezi mai sus ale_micutza.Nu e cazul sa incepem o polemica pe tema asta,dadeam doar un raspuns din cunostintele mele.Te-am pupat!
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 09:10
nici nu voiam asa ceva sunt perfect de acord cu tine sanatate multa la bebei si putere iti urez (caci am inteles ca esti singurica majoritatea timpului, fara tati)
a, si..nastere usoara!
pinicuta
Postat pe 21 Iulie 2009 09:24
Multumesc,pinicuta!La fel si tie!Da,sunt singura si acum imi este usor,dar din ianuarie....vedem noi cum ne descurcam
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 15:39
Fetele mele nu va certati. Intre timp am facut dozarea asta de anticorpi care in realitate este o analiza sa vada daca am dezvoltatat anticorpi la grupa de sange a sotului meu si vestea buna e ca nu au aparut deci e totul bine. pe la 7 luni trebuie sa mai repet analiza. Eu am citit despre chestia asta pe alte forumuri si acolo am vazut ca au mai fost cazuri care au trebuit sa faca chestia asta deci nu numai doctorita mea m-a trimis sa ma intep inca o data ca m-am saturat de analize, dar important e sa fie bebe bine. Si nu la orice diferenta intre grupele de sange apare aceasta posibilitate. De exemplu doctorita mea mi-a zis ca daca as fi avut eu A si sotul meu 0 nu era nicio problema, deci la unele dintre voi chiar daca aveti grupe de sange diferite doctorii n-au avut motiv sa va trimita sa faceti analiza asta.
kidz000722
Postat pe 22 Iulie 2009 09:45
Nu ne certam,stai linistita!Ne bucuram ca sunteti bine si tu,si bebe!!
lara_kidz
Postat pe 23 Iulie 2009 06:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Uter septat 11 De la: garbo263257 9 Februarie 2012 19:39
cum facem baie? 9 De la: izab33lla 16 Iulie 2009 14:28
nastere prematura 7 De la: ubita 25 Iulie 2009 06:58
infectii urinare 12 De la: kidz000762 14 August 2009 16:01
cine ma poate lamuri asistent de farmacie 6 De la: anafaraon 22 Septembrie 2009 21:50
Setari Cookie-uri