problene cu sanii

imi curg sanii shi nu am decat 5 luni e bine sau nu?
onutza_kidz
Postat pe 19 August 2008 22:13
si mie imi curg sanii si nu am decat 2 saptamani de cand am nascut.Am inteles ca nu e nimic rau, ca ar fi normal, cu toate ca e cam nplacut mai ales daca iesi pe afara.
mihaela_dardac
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:54
pentru mihaela_dardac- gasesti la farmacie dischete pentru sani...sunt discrete si le poti folosi tot timpul. si mie mi-au curs sanii mult timp dupa ce am nascut.
felideni
Postat pe 9 Septembrie 2008 19:09
acum foloseam dischete, dar din acelea pentru demachiar dar tot trece prin ele, si e neplacut. Am sa incerc si cu acelea din farmacie, multumesc!
mihaela_dardac
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:38
Mai nou mi se crapa si sfarcurile si este f dureros atunci cand alaptez. De ce oare se intampla asta? Ce trebuie sa fac ca sa nu se mai crape?
mihaela_dardac
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:39
la farmacie gasesti GARMASTAN, este cea mai buna crema pe care poti sa o folosesti pentru sfarcuri in perioada alaptarii. in curand te vei simti mai bine. sanatate si multa rabdare!!!
felideni
Postat pe 12 Septembrie 2008 13:57
GARMASTAN sau BEPANTHEN daca oricum folosesti pentru funduletul bebelusului,dupa oricare trebuie sa te speli pe sani inainte de a alapta.
bobo_kidz
Postat pe 16 Septembrie 2008 10:21
folosesxc ambele creme si mi se ameloreaza starea dar in scurt timp problemele apar iar. mulsul oare ajuta la ceva?
mihaela_dardac
Postat pe 17 Septembrie 2008 11:05
am nascut acum o saptamana si am probleme cu alaptatul.am mult lapte iar bebelusul meu este mic(are 2.700 g) si nu are forta suficienta ca sa suga asa ca il las cat poate el si dupa aceea ma mulg.credema ca este foarte dureros(ma mulg cu seringa pt muls de la chico) dupa care imi pun comprese(de la boi-active multi-mam compresses).le gasesti in farmacii .pt dureri am apelat la o metoda pe care am gasito in cartea mama si copilul - imi incalzesc o oala de apa dupa care o pun intr-un lighean si imi inmoi sanii(apa trebuie sa fie potrivita).sper sa iti meaga si tie la mine da rezultate.
gujan_andreea
Postat pe 17 Septembrie 2008 11:48
si pe mine ma doare cand ma mulg cu pompa dar mai rapid si fara dureri asa mari reusesc cu mana.Bine ,eu deja fac chestia asta de vreo 2 luni
bobo_kidz
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:08
eu puneam apa calda pe sani pentru a stimula lactatia. daca va permiteti, va recomand pompa de muls electrica de la nuk (asa am eu). reusesti intr-un timp foarte scurt sa extragi laptele...si fara dureri.
felideni
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:25
am o pompa manuala si ma chinui foarte tare cu ea.Dupa ce o folosesc sanii ma dor si mai tare decat inainte.Parca garmastan imi mai amelioreaza durerea, dar nu de tot, dupa primul supt al copilului durerea reapare.
mihaela_dardac
Postat pe 18 Septembrie 2008 10:54
mie una mi-a curs si sange de la un sansi s-a refacut rapid cu bioclin multi mam balm, e scumpa dar si-a facut treaba si nu e nevoie sa te speli pe san cand ii dai celui mic sa pape.
sabina82002
Postat pe 18 Septembrie 2008 11:44
Pentru mine a fost un chin in primele 2 saptamani de viata ale fetitei mele in ce priveste alaptatul...mi se crapasera sfarcurile si curgea si sange...groaznic,aproape renuntasem la ideea alaptatului,insa slava domnului ca nu am facut-o ci am intrat pe un forum similar unde ,mamicile vorbeau despre asta,si acolo o mamica din anglia recomanda lansinoh...o binecuvantare pt noi a fost acesasta crema dupa care nu necesita spalarea sanului inainte de alaptare....o RECOMAND!
jojo_kidz
Postat pe 11 Noiembrie 2008 19:36
este eficienta seringa de muls de la chicco? eu am o pompa cu para si ma chinui f tare cu ea!
mihaela_dardac
Postat pe 12 Noiembrie 2008 20:18
daca te referi la seringa manula, nu. si eu am avut cu para si nu mi+a folosit, nu reusem sa scot nimic. plus ca ma durea.
a1_23
Postat pe 13 Noiembrie 2008 00:40
Dragi mamici, v-am recomnda pompa manuala de la Primii Pasi, este foarte buna. Intradevar curge mai mult lapte dar se goleste sanul foarte bine si poate pana la urmatoarea alaptare sa fie din nou plin cu late nou, daca pot spune asa.
Am incercat de la NUK, pompa aceea timp seringa, GROAZNICA !
Numai bine !
creatza_kidz
Postat pe 5 Februarie 2009 16:25
asa este, pompa manuala de la nuk nu este buna...eu o recomand pe cea electirca, e f f f buna.
felideni
Postat pe 6 Februarie 2009 19:57
eu am tip seringa baby nova si ma descurc bine cu ea e singura care mi a folosit
onutza_kidz
Postat pe 7 Februarie 2009 10:44
Buna.
Eu am manuala de la philips avent si nici macar un strop nu am reusit sa scot.am vrut sa cumpar electrica dar nu mai are rost ca bb nu vrea tzitzi decat noaptea ,are 7 luni.
La inceput si mie mi-au curs sanii si foloseam discuri speciale dar dupa o perioada scurta,cam 2 saptamani maxim, nu mi-au mai curs.si de atunci,deloc.
ma dureau si pe mine sfarcurile dar am citit ca e dureros pt ca bb nu stie sa prinda bine sfarcul si de aici e durerea. la inceput imi era frica sa ii mai dau sa pape tocmai pt ca ma durea ff tare dar i-am scos din gurita sfarcul si i l-am bagat iar pana l-a prins bine si apoi nu am mai avut probleme.la cursul pt gravide ni s-a explicat la fel.
si inca ceva,mi s-a spus la spital ca e bine sa imi dau cu lapte pe sfarc(dupa ce papa bb) pt ca e foarte nutritiv si ajuta sa nu se usuce si sa se crape si eu asa faceam.si cand veneau la vizita asistentele cu ginecoloaga si mi s-a uitat la piept sa vada daca vine laptele,(a iesit colostrul)mi-a spus sa ung sfarcul cu el.
ninutza_kidz
Postat pe 13 Februarie 2009 00:48
glicerina boraxata este foarte buna pentru sfarcuri si nu cauzeaza nici lu bebe
Mihaela_Andrada
Postat pe 20 Martie 2009 19:30
cere de la farmacie GLICERINA BORAXATA ste un lichid ca un gel ,incolor si -l poti folosi de cate ori vrei, dar fff indicat e sa-l aplici inainte de alaptat fara sa te speli. Are dubla actiune te ajuta si pe tine dar il ajuta si pe bebe care se pare ca are limbuta cam aspra si de aceea sfarcurile tale au de suferit. Se mai poate sa-la dai pe bebe in gurita cu albastru de metil dar eu nu-ti recomand sa ceva
simona_malureanu
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:56
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 26 Februarie 2010 23:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copiii si internetul 93 De la: Ioanaaaaaaaa 25 August 2010 22:09
am revenit! 16 De la: somotiucu 15 Februarie 2010 14:05
rh negativ 8 De la: kidz002647 7 August 2009 08:35
MANCARE BEBE 9 LUNI 2 De la: horobeanu 14 Noiembrie 2009 11:38
unde sunteti oameni cu suflet? 1 De la: kidz007151 16 Iunie 2010 08:57
Setari Cookie-uri