pneumonie mixta

Dupa doua saptamani de cresa ....duminica seara a inceput sa faca febra si sa tuseasca rau de tot .Am fost la doctorita de familie si mi-a dat tratament cu augmentin si sirop de tuse rhinathiol 2%. Dupa cateva zile de tratament febra nu-i scadea deloc iar azi am fost la spital si mi-a fost diagnosticata cu Pneumonie mixta si anghina furiculara.Tratamentul ce mi l-au dat este Ceclor si paxeladine pentru tuse.
Intrebarea mea este, daca ati trecut prin asa ceva in afara tratamentului medicamentos voi ce ati folosit, ceva naturist care sa mearga concomitent cu tratamentul cu antibiotic.
P.S. cele care se gasesc sa stea la vanatoare pentru eventuale greseli de scriere sa stea in banca lor.Astept sfaturi indiferent daca sunt scrise corect gramatical sau nu....deci nu va agitati prea mult.Sunt sigura si cred ca exista persoane de buna credinta pe acest forum, care sunt constiente ca scopul acestui site este cu totul altul si le apreciez pentru asta. Sanatate multa la bebei.
alinakatt
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:17
alina,ce sa zic?la fel am patit si eu cu baietelul meu,tot asa banuiesc si eu ca din colectivitate s-a luat microbul daca pot sa spun asa,e pe grupa mica si de ieri a inceput sa-mi faca febra sa tuseasca si sa verse dupa aceasta tuse.sa nu mai spun ca s-a luat si de cel mic si acum sunt amandoi cu acelasi diagnostic'''pneumonie mixta'''mi-a dat sirop augumentin,eurespal,humex si nurofen,dar in primul si in primul rand gentamicin[injectii]si sincer nu am fost de acord sa le fac injectii deloc,cu toate astea le-am cumparat si daca nu le trece cu antibioticul,le voi face injectiile.toate astea dupa tratamentul de 3 luni cu imunoroyal junior[extract de echinaceea]pt imunitate,dar vad ca char nu a avut rezultate ,nu stiu ce sa mai spun ,acum au adormit si sper sa se insanatoseasca repede,sanatate la fetita ta,va pupam
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 12:44
Si eu am facut tratament cu augmentin si nimic dupa aproape 4 zile .azi dimineata cand am fost la spital mi-au zis sa o internez dar nu am vrut pe idea ca e plin spitalul si mi-e frica ca ma internez cu una si ies cu alta.
Mi-a zis contabila mea un leac babesc pe langa antibiotic.Mi-a zis sa cumpar grasime de oaie si sa o topesc si seara la culcare sa o ung pe piept si pe spate si eventual sa-i pun si un tifon uns pe timpul noptii.Asta pe langa antibiotic.A zis ca chiar da rezultate si grabeste insanatosirea..Am sa incerc si asta ca nu mai stiu ce sa fac .
Si eu i-am dat inainte de cresa de aproape 2 luni acusi septilin pentru imunitate dar vad ca nu prea a avut efect. Oricum si produsele astea de imunizare sunt bune si nu prea.Din primavara nu am avut nici o problema de sanatate cu ea si ma gandesc ca la cresa a luat un amalgam de bacterii si virusi.
Sper sa ajute leacul ala babesc acum as incerca orice daca are efect cat de cat.
Sanatate la bebei!
alinakatt
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:39
mersi,la fel iti doresc!
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:00
Silvia, acum au facut si ai tai sau au fost deja bolnavi?scuze dar nu am inteles sigur?
Sti daca pneumonia are efecte pe termen lung?poate degenera boala in altceva?
alinakatt
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:03
la ai mei s-a luaT de la unul la altul,asta intr-o zi,nu mai mult!habar nu am daca poate degenera in altceva,dar o sa merg luni la un control si o sa intreb mai multe detalii,sanatate multa
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:07
a inceput cu tuse apoi peste noapte febra si varsaturi.....
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:08
La fel si la mine febra, tuse, voma... eu am crezut initial ca a vomitat saliva si secretile care nu stie sa scuipe.Dar vad ca nu era ceea ce credeam eu. Inca ceva nu stiu daca are vreo importanta pentru tine dar poate ajuta...La inceput cind am inceput tratamentul am avut sirop de tuse seaca, dupa mi-a prescris expectorant iar azi dimineata mi-a zis la spital ca ea face secreti din cauza siropului expectorant ca nu are ce sa elimine.Si mi-a dat sirop pentru stoparea tusei.Nu mai stiu ce sa cred.Incredere am in doctorita de la spital ca tot ea mi-a pus-o pe picioare si acum un an jumatate. Am intrebat-o in legatura cu aceste siropuri si mi-a zis ca este foarte inselatoare tusea in cazul pneumoniilor.Acum nu mai stiu nici eu.
o zi faina si fara febra!
alinakatt
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:17
pai ziua nu fac febra numai noaptea,nu stiu ce sa mai cred si cu dr astia ,sper doar sa se faca bine cu siropurile ce mi le-a prescris iar daca nu,vom face injectii.asta e, fac ce e mai bine pt ei,sanatate multa
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:22
Silvia sunt mai bine?Au mai facut febra?Te intreb pentru ca din cauza asta, ca dupa un nr. de zile a mea inca facea febra ziua putin noaptea mai mult ma pus pe ganduri de am ajuns la spital. Paractic tratamentul cu augmentin mi la dat pentru rosu in gat bla bla...si cand am vazut ca nu-i trece febra am mers sa consult alt doctor.Doctorita de la spital mi-a zis de pneumonie nu cea de familie.Si tot ea mi-a schimbat si medicatie.Doctorita de la spital care imi stie istoricul fetitei mi-a schibat medicatia cu Ceclor si Paxeladine si bine am facut ca am dat curs la cele ce mi-a spus ea. Din seara cand am inceput cu tratamentul cel nou nu imi mai face febra, secretiile sau diminuat simtator, nasu nu ii mai curge aproape deloc.
Sunt convinsa ca daca mergeam pe augmentin faceam fix o pleazna.
Luni merg cu ea la control sa vad ce imi zice, o intreb si de gradi sa o duc sau sa o mai las inca acasa. Mi-e groaza ca incep din nou sa o duc si parca vad ca dupa o saptamana o luam de la capat.
alinakatt
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:24
Am uitat am facut si cu unsoare ca saraca putea toata de nu imi venea sa stau in camera:)asa rau mirosea saracuta.Ea imi zicea ca e muasa muasa(frumoasa) ca o dau cu crema
Poate si asta a ajutat cine stie, oricum e mai bine
Sanatate multa la pitici!
alinakatt
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Help! Nu mai vrea san 8 De la: anafaraon 24 Noiembrie 2009 23:13
ajutati-ma va rog cu un sfat! 14 De la: office_salinasusesi_ro 7 Iunie 2010 21:35
Analize in timpul sarcinii 1 De la: kidz000722 29 Mai 2009 13:38
M-am saturat de imperecheat si cumparat sosete! 8 De la: garbo_461799 4 Februarie 2017 12:09
dintisorii 1 De la: kidz007344 17 Martie 2010 13:38
Setari Cookie-uri