Invatatul la olita

Buna mamici
Sunt o mamica ce doreste sa-l invete pe bebe de doar 10 luni si jumatate sa faca la olita
Imi puteti spune si mie ce metote as putea aplica pentru ca bebe sa vrea sa faca la olita ?
Caci de stat sta dar nu face si se da jos si face langa .
Am incercat cu jucarii , cu apa langa poate paote o sa faca dar nimic
Denis29
Postat pe 24 Martie 2009 11:52
buna.....ce bine ca ai deschis acest subiect.

eu am o fetita de 8 luni si vreau si eu sa-i cumpar olita si sa incercam....si aveam nevoie de ceva sfaturi.

am o prietena care are o fetita de 9 luni si din luna a 7-a de cand a pus-o la olita face fara probleme.alte prietene ,au copii de peste 2 ani care tot in pampers fac.

unele spun ca e prea devreme,altele nu.

asa ca asteptam sugestii si sfaturi.

va multumesc
horobeanu
Postat pe 24 Martie 2009 13:03
sotul meu cu o carte a rusit sa il tina pe andrei pe olita, pana sa faca pipi (a fost o singura data dar macar a fost o experienta...):i-a dat sa se uite pe carte si sa "citeasca" impreuna (ccrte cu poze desigur), si andrei statea cuminte acolo pana a facut pipilica)
ruschita
Postat pe 24 Martie 2009 13:33
Multumim pentru raspuns
Sper sa reusim si noi
Denis29
Postat pe 24 Martie 2009 14:41
ceau fetelor,sa va spun si eu experienta mea legata de olita;am un baietel de 3 ani si 4 luni si la varsta de 1 an l-am pus la olita si surpriza'a facut pipi,am continuat sa-l pun dar nimic nimic pana la varsta de 2 ani jumate cand l-am avut si pe cel de-al doilea baietel.a fost vara si l-am lasat 3 saptamani fara pampers si cand facea surpriza cea mare al puneam sa se spele singur de treaba cea mare si cand s-a saturat de spalat a anceput singur prin curte sa asi dea pantalonii jos si sa faca pipi iar cand a venit frigul a cerut singur olita an concluzie spun ca trebuie sa avem rabdare cu ei si sa nu ne grabim sa scapam de olita [cu toate ca ar fi an beneficiul nostru sa ne ramana ceva bani an plus] dar pana nu au simtul acela dezvoltat si anume sa simta cand trebe sa faca nevoile degeaba ne chinuim.si anca ceva fiecare copil se dezvolta diferit nu-i putem compara niciodata nici macar pe gemeni eu va doresc rabdare multa si asteptati sa vina vara poate va anprieteniti copiii cu olita si cand vine caldura poate vor face si surpriza an ea va pupam dulce
silviatatu
Postat pe 24 Martie 2009 16:39
si noi am inceput sa stam pe olita de ieri... fara succes insa
mai incercam si azi, si tot asa in fiecare zi cate putin , poate poate.

Oricum eu cred ca la 8 luni, cat are Eugen acum este mult prea devreme, insa am observat ca ii aste destul de greu sa faca treaba mare, mai ales de cand manaca pape. Asa ca am decis sa-l ajut cu olita. Si chiar daca nu o sa faca nimic eu nu ma supar.. avem timp, nu e graba
corina_dragoi
Postat pe 25 Martie 2009 10:08
Mersic tuturor pentru raspunsurile si parerile voastre .
Si eu mai am doi mai mari Baiatul care are acum 10 ani a cerut singur oala cam pe la varsta de 1 an si jumatate dar fata care acum 9 ani a tinut pempars pana la varsta de 3 ani , nu a vrut sa faca la olita sub nici o forma .
Asa ca nu e vorba de grabire cu cel mic , doar ca am reusit sa facem varicela la doar 10 luni jumatate si a facut o foarte urata buba la fundulet care nu reusim sa o vindecam si ma gandeam ca poate imi dati voi cateva sfaturi practice ca pe timpul zilei sa reusim in perioada asta sa nu mai tinem pemparsi .
L-am lasat fara dar la 15 minute face pe el si nu vrea sa faca pipi la olita .
Sta pe ea dar nu face iar cand se ridica face langa .
Asa ca ......... ne vom straduii mai mult poate cine stie .
Oricum multumim .
Va pupam dulce
Denis29
Postat pe 25 Martie 2009 16:57
Raspund si eu dupa cateva luni de la intrebare
Pe baietelul meu l-am pus pe olita de la 7-8 luni,dimineata cand stiam ca face treaba mare,de obicei.Ca sa stea ,ii dadeam o punguta cu jucarii pe care le primea doar atunci cand statea pe olita.Asa ca bebe cand il asezam,astepta jucariile respective si era incantat.Incet,am scapat total de treaba mare in pampers,destul de devreme,pana intr-un an( a invatat sa ceara).De multe ori facea si pipi,dar dezvatatul total de Pampers ,adica cerutul si controlul total,le-am reusit acum ,in preajma implinirii a 2 anisori,dupa ce fiind cald l-am tinut mai mult fara si a experimentat senzatia de ud.
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 02:51
buna mamicilor.ati deschis un subiect bun
anisoara_danaila
Postat pe 21 Iulie 2009 08:19
Buna mamici !!!!!!!!!!!!!!
Da intradevar acest subiect este foarte bun darsi foarte delicat .
Eu am tot incercat de la 10 luni dar nimic concret , cand vrea cand nu vrea si plange apoi se ridica si face in pempars dupa ce il imbrac sau face jos daca nu e imbracat pe unde il apuca .
Nu stiu ce metode sa mai aplic am incercat sa il pacalesc cu tot felul de jucarii si jocuri dar, nimic . Asa ca .............mai incercam . Totul este sa nu ne dam batute , ei sunt foarte hoti si foarte inteligenti chiar si la o varsta ata de mica , noi trebuie sa avem rabdare si vointa . Ei nu fac altceva decat sa se joace cu noi eu asa cred . Cel putin al meu asa face
Suntem si putin mai mult rasfatat de toata lumea fiind cel mai mic este rasfatat chiar si de fratiorii mai mari si atunci el face doar ce ii convine si ce ii place.


NU VA DATI BATUTE MAMICI !!!!!!!!!!!!

Denis29
Postat pe 21 Iulie 2009 17:35
si alex a inceput sa se obisnuiasca cu olita,in fiecare dimineata asteapta sa-l pun,lui ii place f mult olita,cand sta pe ea ii dau sticluta cu laptik si cand e gata lapticul am terminat si treaba cu olita!doua lucruri odata!
silviatatu
Postat pe 22 Iulie 2009 14:24
noi ne-am obisnuit si fara jucarii dar inca nu stie sa ceara face ca-l pun eu cand stiu ca face dar altfel nu zice ca vrea
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Iulie 2009 14:29
pai nici alex nu stie sa ceara,l-am lasat intr-o zi aproape toata ziua fara pampers ,dar m-am tinut de el si l-am pus mai mereu pe olita,ca nu stie cand face pisi
silviatatu
Postat pe 22 Iulie 2009 14:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pocnitul oaselor la bebe 5 De la: anaROBERT 1 Aprilie 2010 01:41
Cicatrice operatie cezariana 3 De la: tomaioana 11 Aprilie 2012 09:07
maternitatea bucur 2 De la: mioaratl 25 Ianuarie 2009 13:17
credeti in tarot??? 45 De la: ALEXANDRU28 24 Iulie 2009 15:40
MILUMIL 1 De la: antoaneta 20 Octombrie 2009 10:44
Setari Cookie-uri