O mama stie cum sa-si apere puiul,dar pe Ei cine le apara???

Strigator la cer,ce se intampla in fiecare an in Danemarca in oraselul Faroer.Este un obicei,traditie,toti locuitorii sarbatoresc,dar cum sarbatoresc?.....Poate va inchipuiti un balci adevarat cu ring de dans,diverse jocuri distractive...ei nu.
Ce se intampla acolo, e un adevarat macel,sunt ucisi delfinii care vin la mal si doresc sa se joace si sa comunice cu oamenii.Sunt delfinii Calderon ,faimosi datorita inteligentei lor,pe cale de disparitie.
Acesti localnici se distreaza macelarand aceste fiinte nevinovate,printre care se numara si adolescenti,cei ce demonstreaza prin asta maturitatea lor.
Dureros este faptul ,ca acesti delfini nu mor imediat,sunt taiati cu carlige de mai multe ori.Se aud tipete,sunete ca de nou nascuti

sunt atat de speciali delfinii,ei sunt cu un scop anume aici,pentru noi.Ne invata sa fim mai sensibili si sa gasim drumul spre spiritualitate.Ne invata cum sa fim mai buni cu ceilalti,ne invata cum sa ne vindecam din interior.
Cei care doresc sa semneze o petitie impotriva acestui obicei macabru,pot trimite adresa de email, pe adresa mea galamb0214@yahoo.com si promit ca nu voi folosi pentru nimic altceva. -Margo
margo_kidz
Postat pe 7 Iulie 2010 00:24
fleurdelis
Postat pe 7 Iulie 2010 00:28
moniq_
Postat pe 7 Iulie 2010 07:19
autoritatile ???ei ce fac???ecologistii nu au auzit de asta????
ameno
Postat pe 7 Iulie 2010 15:14
Hmmm...in asa fel a fost gandit aceasta distractie incat e si protejat de lege in ce sens ,face parte din traditie care este respectat de localnici,asa ca o mana spala o alta mana si autoritatile inchid ochii probabil deoarece sunt implicati si oameni cu functii mari.
trist dar e adevarat!
margo_kidz
Postat pe 7 Iulie 2010 16:02
mai fata, despre ce tot vorbesti tu, aici?!
moniq_
Postat pe 7 Iulie 2010 16:05
Oare ce nu se intelege?..
margo_kidz
Postat pe 7 Iulie 2010 16:50
astia sunt oamenii, asta e viata
giul1a
Postat pe 7 Iulie 2010 16:55
Masacrul delfinilor Calderon din insulele Feroe..Danemarca- aici ve-ti putea vedea imagini socante daca doriti sa vedeti.
margo_kidz
Postat pe 7 Iulie 2010 17:26
ce nu se intelege?! mai nimic in afara unei imagine sumbre de ansamblu; si unde sa ne uitam!? ca asta asteptam... cine sarbatoreste, ce?! vorbesti despre vreun festival, o anumita perioada?!
mi se pare cam ireala prezentarea iar Danemarca nu e in Patagonia; au legi si stiu ca si le respecta ok; nu sunt o tara de salbatici; au organizatii specifice...
incercam sa aflu detalii; sa fii un pic mai clara; sa inteleg ca trebuie sa cautam pe net; bine, eu una o voi face ca sa incerc sa inteleg despre ce vorbesti; asta intrucat ar fi dureroasa o asemenea realitate si mi-ar rupe inima, ca sa nu mai spun cat e de revoltatoare!
sincer, ma cam de gravitatea faptelor, intrucat traim intr-o epoca in care la ei, se traieste cu ceva mai mult respect fata de natura; mai ales fata de delfini!


PS:rato, incepi sa ma iriti!
am senzatia ca asta si intentionezi; in fine, neimportant
moniq_
Postat pe 7 Iulie 2010 17:56
bun; de ce ma temeam, s-a adeverit; nu stiu cine esti si nici de ce transmiti asemenea ineptii revoltatoare; nu stii nici despre ce vorbesti si esti si incoerenta, insa in doua minute am gasit si fata reala a povestii tale absurde:

1. vorbim despre Feroe, insulele si nu despre orasul Faroer... cum te-ai exprimat tu initial...(care nu stiu nici daca exista si nici nu mai stau sa caut)
parte a Danemarcei, adevarat, insa cu statut special, ce dispune de o independenta aproape deplina si cam departe, nu crezi?! mai mult, ca sa vezi chestie, sursa de hrana de baza a oamenilor este ceea ce le ofera marea... iti vine sa crezi!?!
2. nu exista nici un ritual barbar si nu este vorba despre delfini ci despre o specie de balene, aflate nici pe departe pe cale de disparitie; oamenii aia isi asigura hrana, fato!

daca nu va duce mintea, de ce mama zmeilor simtiti nevoia sa va bagati in seama!? ti se pare de gluma un asemenea subiect? romanul e idiot si iresponsabil de prea multe ori si mai de fiecare data umbla in turme...
si ca sa revii cu picioarele pe pamant si sa nu mai semeni panica...

www.whaling.fo
moniq_
Postat pe 7 Iulie 2010 18:09
Scuze daca v-am deranjat cu acest subiect,nu am sa mai postez pe acest site ,atat doar ,nu stiti sa faceti diferenta intre balena si delfin?..si sunteti pe langa cu ce se intampla cu adevarat acolo.Cautati pe net , sunt titluri cu masacrul delfinilor ,vorbeste o lume intreaga de acest caz.
Toate cele bune .
margo_kidz
Postat pe 8 Iulie 2010 13:48
http://madcat.ro/masacrul-delfinului-calderon/
cititi aici va rog. numai bine
jannine21
Postat pe 9 Iulie 2010 08:49
De la: jannine21, la data 2010-07-09 08:49:48http://madcat.ro/masacrul-delfinului-calderon/
cititi aici va rog. numai bine


http://remuscernea.ro/2010/02/cum-sa-stopam-masacrarea-delfinilor/
sau aici...
jannine21
Postat pe 9 Iulie 2010 08:53
De la: moniq_, la data 2010-07-07 18:09:52bun; de ce ma temeam, s-a adeverit; nu stiu cine esti si nici de ce transmiti asemenea ineptii revoltatoare; nu stii nici despre ce vorbesti si esti si incoerenta, insa in doua minute am gasit si fata reala a povestii tale absurde:

1. vorbim despre Feroe, insulele si nu despre orasul Faroer... cum te-ai exprimat tu initial...(care nu stiu nici daca exista si nici nu mai stau sa caut)
parte a Danemarcei, adevarat, insa cu statut special, ce dispune de o independenta aproape deplina si cam departe, nu crezi?! mai mult, ca sa vezi chestie, sursa de hrana de baza a oamenilor este ceea ce le ofera marea... iti vine sa crezi!?!
2. nu exista nici un ritual barbar si nu este vorba despre delfini ci despre o specie de balene, aflate nici pe departe pe cale de disparitie; oamenii aia isi asigura hrana, fato!

daca nu va duce mintea, de ce mama zmeilor simtiti nevoia sa va bagati in seama!? ti se pare de gluma un asemenea subiect? romanul e idiot si iresponsabil de prea multe ori si mai de fiecare data umbla in turme...
si ca sa revii cu picioarele pe pamant si sa nu mai semeni panica...

www.whaling.fo

auzi mai moniq, da tu cine mama zmeilor te crezi ca sa jignesti o persoana pe care nici nu o cunosti macar?! intra pe site-urile date de janine si o sa te convingi!!!
te crezi desteapta desteptelor, ca multe altele de pe aici!!!
nu poate sa-si spuna omul o parere, ca se gaseste cate una sa-ti dea cu pietre in cap!
simo_sefa
Postat pe 9 Iulie 2010 22:19
atat parerea ta cat si a celei care te sustine sunt nefondate si alimenteaza un zvon fals!
"ma cred" o persoana responsabila, care nu si-ar permite sa raspaneasca cu un asemenea apetit de "zvoner" lucruri abracadabrante care socheaza si creeaza agitatie in randul opiniei publice; "ma cred" o persoana care vorbeste, atunci cand este cazul, numai dupa ce verifica afirmatia; si poate ar fi bine sa verificati sursa pe care eu v-am dat-o si anume una oficiala, daca stiti sa ii recunoasteti valoarea; sau voi sunteti numai cititoare de " can-can"?!?si cand va mai gasiti cate un "guru", macar cautati si voi unual mai... "pieptanat"!
restu e... can can, cum spunem noi, "desteptele de pe aici"!
tu, fata draga, nu ti-ai exprimat o "parere" ci ai afirmat lucruri care denatureaza realitatea, incepand cu faptul ca nici habar nu aveai cam pe uinde se petrece treaba asta infioratoare care se numeste pentru noi, cei novici pescuit; mai mult, ti-ai permis sa deschizi o "lista" a rusinii, printr acea petitie penibila pe care sustineai ca o vei transmite nici tu nu stii cui! probabil ca printre altii si autoritatilor orasului "Far... whatever"!
Deci, ca sa-mi inchei demonstratia de inteligentam, am sa iti spun ca atunci cand ceri unor oameni sa semneze o anumita petitie, oricare ar fi ea, ar trebui sa stii ce mama dracului vorbesti acolo! Pentru ca iti asumi o responsabilitate in nume colectiv. Asta nu te mai face o simpla emitenta de "o parere" ci lider al unui grup, fie el si oricat de restrans!
acum ai inteles ceva?!
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:00
http://www.whaling.fo/
sa mai incercam o data! sau tu nu stii sa citesti decat ceva cu "sange"?!
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:37
margo draga, vreau sa-ti zic si eu.... nu e prima data care se intampla chestii de genul asta, si eu am vazut documentare despre asa ceva si e rau de tot... nu are nici o legatura cu ce spui tu si ce titlu are topicul asta, cat despre petitie, degeaba te agiti ca toate astea se vor intampla in continuare si nu poti tu sa o minoritate sa ne punem in calea rautatilor astora, si nu sunt numai delfini macelariti... si daca stam sa ne gandim cand mancam o aripioara o copanea un gratar ceva... cate pasari porci si alte cele sunt omorate pentru toate astea?
multi am vrea sa fie bine in lumea asta, dar nu se poate, au existat de cand lumea si pamantul, mai cere sfaturi lu irina...
Laura_M
Postat pe 10 Iulie 2010 13:44
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:46
sant ingrozita de ce aud .cata cruzime pt,aceste animale sa moara in chinuri,daca si ei ar fi atarnati in carlige,si dusi in larg ,ca prada rechinilor,,oare ce scancet atr avea,de copil sau de diavol,,,nu se poate atata cruzime ,,trebuie oprit acest macel al delfinilor ,,,oare cand se apropie de tarmm vin sasi planga de mila,,,sadici oamenii,,,
garbo161028
Postat pe 10 Iulie 2010 16:02
dragele mele, cele care sustineti ca e un zvon fals masacrul delfinilor, intrati pe urmatoarele site-uri ca sa va convingeti, nu o mai tineti numai pe-a voastra:

http://madcat.ro/masacrul-delfinului-calderon/

http://remuscernea.ro/2010/02/cum-sa-stopam-masacrarea-delfinilor/

cititi acolo si veti vedea si imagini despre masacrul delfinilor. nu se intampla numai in Danemarca, ci si in Japonia si probabil ca si prin alte locuri despre care noi nu stim (inca).
sau culcati-va pe urechea ca oricum nu se poate face nimic cu o semnatura!
veti vedea pe unul dintre site-uri ca o persoana a sustinut si sustine in continuare aceasta cauza si a facut-o publica pe postul de televiziune antena 2. Deci nu este un zvon fals, e doar rautatea oamenilor care sunt indiferenti la ceea ce se intampla in jurul lor sau iau atitidudine doar cand au un oarecare folos sau interes personal...!

va doresc o seara placuta si sa fiti mai intelepte!
simo_sefa
Postat pe 10 Iulie 2010 21:27
auziii , "sefa", tu macar te-ai obosit sa descizi siteul pe care eu il tot postez?! ma intrebam si eu...
mai, frate, internetul asta a ajuns radioa sant!
aceleasi site-uri penibile le-a oferit spre edificare si cineva mai sus; sa inteleg ca "ies primele" pe "gagal"... am sa ma repet: ele nu reprezinta un punct de vedere oficial si nici macar credibil; sunt simple preluari, aproape cu aceleasi cuvinte, ale unui zvon stupid! se vorbea aici de un caz particular, daca nu ai observat, "sefa"...
of! da-ne Doamne, rabdare si tutun!

PS: pentru cele care simt nevoia sa ia atitudine in chestiuni pe care nici nu le cunosc: nu ar fi mai bine daca v-ati indrepta atentia spre realitati tangibile, care se ivesc cu miile langa voi, zi de zi si pe langa care treceti fara sa le observati intrucat v-ati obisnuit de mult cu ele?! asta asa, pentru a va satisface apetitul pentru "compatimire" si nu doar la nivel declarativ; si atat; pentru ca m-am plictisit, nu de subiect ci de lipsa unei dezbateri reale si argumentate!
hai, "succesuri"!
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 21:39
sa stea bine sa se gandeasca,acesti indivizi care cred ei ca si demonstreaza barbatia si maturitatea masacrand acesti delfinii,e stigator la cer de ce nu si dau cu capetele de stanci ,sa si stiveasca ce ,,,..creierii nu pot avea ,,de altfel ar judeca,si totusi trbuie pedepsiti,aceste animalute nu fac parte din sistemul ecologic,,,va multumesc,,,
garbo161028
Postat pe 11 Iulie 2010 17:41
http://video.tion.ro/video/38363/masacrul-delfinilor-si-pe-you-tube
http://mihai.cochinescu.com/2008/11/18/masacrarea-delfinilor-calderon/
http://www.descopera.ro/dnews/4868752-masacrul-delfinilor-o-noua-pata-pe-obrazul-japoniei
jannine21
Postat pe 12 Iulie 2010 16:39

nu se poate asa ceva!!!!!!!!!!!!!!11
LILO
Postat pe 12 Iulie 2010 17:27
poate ca ne inspaimanta dar lucrurile astea se intampla in fiecare zi
giul1a
Postat pe 13 Iulie 2010 07:50
si ce poti sa faci cu petitia?
unde o trimiti?
lumiiana
Postat pe 21 Iulie 2010 01:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din Cluj-Napoca 82 De la: felideni 3 Decembrie 2013 13:29
ajutor!!!! nu mai pot de frica!!!! 7 De la: eu_mino 16 Noiembrie 2009 02:01
Pasaport bebe 13 De la: corina_dragoi 13 Mai 2009 16:33
Bona sau gradinita? 23 De la: garbo_387964 31 Octombrie 2013 13:40
Tulburari digestive la bebelusi 7 De la: Getty 8 Ianuarie 2010 18:29
Setari Cookie-uri