mancatul in exces din cauza stresului....help!!!

fetelor nu ma pot opri din rontait.....tot timpul mananc....de mica atunci cand sunt stresata sau suparata rontai intruna.de pe la 19 ani m am apucat de fumat si am inlocuit rontaitul cu tigarile...dar de vreo 10luni de cand le am lasat si in special de cand am nascut as mank intruna...st si cam stresata...ceva probleme de cuplu..gelozia mea.... sau adunat si toata ziua stau cu fata si rontai ba fructe ba inghetata si seminte in prostie...l am disperat pe uby.oare sa fie de la tigari k le am lasat sau sunt semne de anorexie....ca am avut in"tinerete"?ce sa fac sa scap de obiceiul asta de a manca in prostie? pupici
carter
Postat pe 17 Septembrie 2009 20:49
s-au adunat*
carter
Postat pe 17 Septembrie 2009 20:53
anorezia e cand NU MANANCI. cand mananci prea mult e BULIMIE.

multi oameni mananca mai mult din cauza stresului. tu personal, poate mananci mai mult si de la stres, si ca ai lasat tigarile, si de la oboseala (ca organismul incearca sa substituie cumva energia pierduta si cum nu poti recupera prin somn incearca sa ia din mancare energia necesara), si pt ca alaptezi si organismul are nevoie de mai multi nutrienti (si pt sa-i da lui bb,si si pentru a produce laptele se concuma multa energie)

nu te alarma acum. adica, nu te apuca sa tii cure ca nu e momentul. sau incearca sa mananci mancare de bebelusi, sau morcovi cruzi, sau lactate in loc de sminte si alte porcarii. incearca sa dormi cat mai mult, sa te odihnesti, sa te relaxezi, eventual daca poti fa si ceva miscare...

si nu te mai stresa cu gelozia, vorbeste cu sotul tau si spune-i ca ai nevoie sa il stii langa tine, sa iti arate ca e numai al tau si atunci vei fi mai linistita si mai fericita si nu vei mai incerca sa inlocuiesti prin mancare dragostea pe care nu ti-o arata el destul...

fruntea sus, ca o sa se rezolve toate, inceputul e mai greu dar iti vei intra in ritm si n-o sa te mai simti asa de "pierduta"
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 22:38
sau mergi la un utritionist, o sa iti dea si sfaturi si iti face si analize, poate ai vreo problema medicala si nu stii... poate e ceva care iti da starea asta de foame continua...
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 22:39
mie imi trece foamea daca beau ceva cald: ceai, supa, daca iti place laptele poti bea si lapte cald...
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 22:40
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:54
Si eu fac la fel..rontai pe fond nervos..dar cred ca fara ajutor specializat nu pot renunta....
Euridice
Postat pe 6 Aprilie 2010 19:21
eu pap seminte si alune cand am nervi sau is stresata. Dar de cateva zile, sotul mi-a "sistat" ratia de alune si semnite, asa ca am papat prajituri si mancare in exces... mi-a spus ca is nebuna can a vazut ca frigiderul e pe jumatate gol pana la urma, ne trebuie si noua un "viciu", nu? Bine, pe mine nu ma sperie ideea ca pap mult, pt ca oricum, nu ma ingras niciodata (asa e cu fierul rau ) intotdeauna am fost o schiloada si cred ca asa voi ramane 4ever!
hamham
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:16
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
....... 2 De la: garbo_3830 15 Iulie 2012 02:14
gimnastica la bebei 26 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 18:45
Cu ce sa incepem diversificarea? Voi ce ati ales? 5 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 19:30
IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE - COLECTIA 2010 1 De la: tavibkk 12 Decembrie 2009 02:17
vand patut-tarc 3 De la: ingerashnebun 30 Decembrie 2010 11:49
Setari Cookie-uri