suculet de fructe si legume

am o fetita de 5 luni si de vreo 2 saptamani ii dau suc de fructe seara. Ieri mi-a spus o prietena ca seara nu e bine si sa-i dau pana in amiaza. As vrea sa stiu voi cand ii dati si in ce cantitati?
sweet_lacry
Postat pe 17 Septembrie 2009 23:14
buna.. eu ii dadeam dimineata . am inceput cu cate o lingurita si apoi usor ,usor am ajuns la 50-75 ml maxim.ii dadeam pe la 10-11 dimineata.
horobeanu
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:16
defineste "seara"... Seara, numai lapte (inainte de culcare adica). dar dr nu ti-a zis nimic? adica tu de unde sa stii daca dr nu iti zice?de la prieteni si forumuri? doamne fereste!
pinicuta
Postat pe 21 Septembrie 2009 00:15
Si eu ii dau bebelinei mele suculet de pe la vreo 4 luni jumate insa numai la ora 10 dimineata, am inceput cu 5 ml in prima zi, apoi am adaugat 5 ml pe zi pana am ajuns la cantitatea de 30 ml, apoi am adaugat un alt fruct in amestec cu care am procedat la fel !
iasmina_kidz
Postat pe 10 Octombrie 2009 23:10
nu e o tragedie, daca i-ai dat seara , dar bine ar fi sa nu ii mai dai , si sa incerci sa ii dai dimineata pana in amiaza....stomacelul lor inca nu e format....Si eu am o fetiza de 4 luni, si am inceput cu suculet dar foarte putin....si treptat, treptat....ii mai adaug....oricum lor le place, ca e diferit de lapte!! Sanatate si sa cresteti mari !!!
kidz004855
Postat pe 31 Octombrie 2009 11:44
buna Eu sunt Oana ,si am un baietel de 3 ani si unul de sase luni.Parerea mea este ca difersificarea alimentatiei la copil o faci in functie da cat de mult il alaptezi.Eu primului baietel pana la 6 luni i-am dat doar san .DUPA 6 LUNI AM INCEPUT CU cereala DE LA,"MILUPA ".L-AM ALAPTAT PANA LA 8 LUNI SI INAFARA DE CEREALE NU I-AM MA-I DAT NIMIC.PT CA AM MANCAT DE TOATE AM AVUT LAPTELE F. BUN SI A FOST SUFICIENT SA SE DEZVOLTE BINE SI SANATOS.DUPA 8 LUNI AM INCEPUT CU SUCULET DE FRUCTE,BRANZICA CALCICA,SUPICA LEGUME ETC. LA CEL DE-AL DOILEA BAIETEL AM INCEPUT DIVERSIFICAREA LA 5 LUNI ,ASTA PT CA A FOST ALAPTAT NATURAL NUMAI 3 LUNI (AM INCEPUT CU SUC DE MORCOV,MORCOV PASAT,MUCILAGIU DE OREZ ,SUPICA STRECURATA ,MAR COPT) ASTEA PANA LA SASE LUNI. ACUM PT CA ARE SASE LUNI' INCEPEM CU LEGUME PASATE,BRANZICA DE VACI,BANANA COAPTA,OREZ PASAT CU MAR COPT,BRANZICA CALCICA CU BANANA COAPTA SAU MAR,IN CARE ADAUG SI PUTIN SUC DE LAMAIE.INCET ,INCET O SA PAPAM DE TOATE,DAR CU GRIJA PT CA TOTUL ESTE NOU ,STOMACELUL ESTE SENSIBIL DE ACEEA TREBUIE SA INTRODUCEM IN ALIMENTATIE PUTIN CATE PUTIN.ASTA ESTE OPINIA MEA,SI CRED CA UN COPIL ALIMENTAT BINE NATURAL NU ARE NEVOIE DE,DIVERSIFICARE PANA LA CEL PUTIN SASE LUNI ,DEOARECE EL IA DIN LAPTELE MATERN TOT CE ARE NEVOIE(ASTA NUMAI DACA MAMA SE ALIMENTEAZA BINE).VA DORESC MULTA SANATATE SI VOUA SI MICUTILOR VOSTRI.
oanap85
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:07
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
D șansa copilului tu s fie hrnit cu lapte matern! - Pompa electric Medela In Style 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:52
cat lapte trebuie sa bea? 4 De la: cocco_1125 25 Octombrie 2009 10:23
bebelusi in avion 2 De la: horobeanu 19 Ianuarie 2009 18:30
Buna mamici... 13 De la: H3l3ne 29 Iulie 2010 14:20
Cresa un real pericol de imbolnavire pentru copilasii nostri 4 De la: kidz006312 12 Ianuarie 2010 16:31
Setari Cookie-uri