cand bebele refuza mancarea

Bebele meu a inceput sa refuze mancarea.Il alaptez la san,dar pentru ca nu lua in greutate prea bine ii dadeam lapte praf in completare pe care nu il lua decat adormit,mancarea o lua destul de bine,cei drept mai insistent,a inceput sa refuze laptele praf,apoi mancarea,intoarce capul cand vede lingurita,Cristian are 7 luni si o saptamana,sta in fundulet singur,iar doctorita l-a consultat si e bine,doar ca a slabit,azi mergem sa il cantarim
cristian_kidz
Postat pe 9 Aprilie 2008 08:58
buna. si eu am un baietel tot de 7 luni si o sapt. l-am alaptat numai la san pana la 6 luni, a luat bine in greutate, nu au fost prbleme. cu biberonul i-am doar doar la 2 luni milupa hn 25 cand a avut diaree. de atunci doar san. la 6 luni am inceput diversificarea, adica supici etc (lapte tot san). initial lua cateva gurite (era f fascinat de lingurita, intindea singurel manuta dupa ea), pe urma a vut o perioada cand nu mai voia , cum zici si tu, numai cand vedea lingurita se supara, intorcea capul, strangea din buze sa nu ii dai etc. Si l-am lasat in pace cateva zile, nu i-am mai dat decat san (ca san papa, in perioada cu pricina nici de san nu prea avea pofta dar era singurul aliment pe care totusi il accepta), si pe urma am incercat iar cu supica, nu l-am grabit, nu l-am fortat: daca 2 linguri voia 2 ii dadeam, am considerat(am citit undeva si sunt de acord cu asta) ca decat sa il fortez si sa ii bag azi pe gat si sa ii cada rau , iar maine sa nu mai vrea deloc, mai bine sa pape cat vrea el dar sa ii faca lui placere. Si treptat a inceput sa manance mai multisor (oricum putin, dar in crestere): trebuie avuta multa abdare si intelegere (stiu cand eram eu mica si ma fortau ai mei sa mananc- era un calvar pt toata fam). Din biberon nici andrei nu bea deloc: rage de tetina, musca , linge, se joaca cu el. Dar ii dau biberonul cu niste ceiuc sau apa sau ma rog, ceva acolo, sa se joace cu el sa se obisnuiasca si cateodata mai si inghite ce picaturi ii curg in gurita. Vezi, daca nu ii place biberonul, incearca cu canite din alea cu gura tuguiata. Mancarea solida daca nu o mai vrea din lingurita incearca cu degetul tau (la mine a mers), sau sa ia el cu degetelele , poate i se pare mai interesant asa. Pupici si sa cresteti mari! Si sanatosi si frumosi sijucausi:)
ruschita
Postat pe 10 Aprilie 2008 13:04
multumesc din suflet pentru sfaturi,ai foarte mare dreptate,ieri am luat un cartof fiert in coaja si am scobit cu degetul in el si a mancat,el are saracul si gingiile umflate de la dintisori,ii place foarte mult iaurtul simplu danone de baut,de 2 zile i-am dat si kiwi fara seminte,i-a placut tare mult,probabil ca i-am dat prea des aceleasi fructe si legume,el este foarte vioi si jucaus,iar noaptea doarme foarte bine,iti multumesc inca o data si te rog sa ne mai scrii si ce mancarica ii dai,va pupam si cresteti mari si sanatosi
cristian_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2008 07:53
da pai sa stii ca se plictisesc f repede de acelasi gust sau poate si de cum arata, cine stie, tyrebuie sa tot improvizezi, sa schimbi mereu cate ceva: ori mancarea, ori modul de hranire (nu stiu, cantece etc, eu mai nou ii zic cum face fiecare animal si el rade si mananca). Pai deocamdata nu ii dau decat cereale cu fructe (cerela emiluoa cu orez, mar si morcov, pe alea de orez cu porumb nu le-a vrut)- banana si mar. Pe urma supa din dovlecel , morcov, pastarnac, mai nou si o fasiuta de ardei doar sa isi lase zeama, carnita de pui sau manzat, si galbenus fiert tare. Si branzica facuta cu calciu lactic. Urmeaza luna asta iaurt, ficatei, si la 8 luni peste alb slab. Eu stiam ca nu se da la varsta asta kiwi, ca poate face alergie sau ceva de genul asta. Eu in supica puneam si cartof dar mi-a zis pediatra sa nu ii mai pun. El papa lapte doar san si face si cam moale scaunul, iar cartoful cica fermenteaza si de asta a zis sa mai asteptam cu el. Pt gingii da-i sa roada ceva (Andrei al nostru roade orice: inel de ros, jucarii de platic, degetele noastra sau pe ale lui etc), si cand o sa il doara rau inainte sa iasa dintele, e bun (sau a fost bun pt noi) nurofenul (exact ca in reclama: nurofen... si i-a trecut)
ruschita
Postat pe 11 Aprilie 2008 12:27
cereale milupa am vrut sa scriu:))
ruschita
Postat pe 11 Aprilie 2008 12:29
Si eu am aceeasi problema:fetita mea a mancat pasat pe la 5-6 luni apoi nu a mai vrut.De atunci a preferat doar cereale cu biberonul.Acum are 10 luni si nu vrea deloc sa manance cu lingurita.Am lasat-o pe ea sa se joace cu mancarea dar mai mult s-a murdarit decat sa manace.Deja am intrat in panica deoarece acum este perioada cand ar trebui sa mearga si ea numai biberon mananca.M-am gandit ca nu vrea sa manance pasat pentru ca o dor dintii....I-au iesit deja cei doi incisivi de jos...NU stiu ce sa mai fac.De o saptamana este si constipata.Nu mai vrea sa bea nici ceai,nici apa.SAa fie oare tot o reactie de la gingiile care o dor?
stefanflavia
Postat pe 15 Aprilie 2008 10:41
Cristian a inceput sa mai manance,i-am dat prima data cu mana,adica cu degetul,am pus mancarea pe el si i-am bagat in gurita,el mananca cu lingurita dar numai ce ii place,ce nu, tine in gura sau scoate afara.Mi-a dat doctorita sa ii dau SANA-SOL,cate o lingurita dimineata si seara,il las mai multe ore pana i se face foame,oricum cel mai mult ii place iaurtul danone de baut,cerealele nici nu vrea sa le vada,doctorita mi-a spus sa nu il fortez sau sa insist.Bebele tau cat lapte bea pe zi?cica sunt copii care pana la un an nu vor altceva decat lapte(mi-a zis tot doctorita).nu trebuie sa disperi ca o sa isi revina.
cristian_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2008 11:01
Asa este:nu trebuie fortat sa manance.Fetita mea nu bea lapte simplu ,ci doar cu cereale.Azi si-a revenit.Nu mai este constipata.Totusi nu vrea sa bea ceisor de tei.Am incercat si alt tip de ceai din plante si tot degeaba.De obicei ea bea pe zi aproape un biberon de ceai.Am citit in cartea "Mama si copilul" ca bebelusii trebuie sa manance de la 6 luni aproximativ 5 mese pe zi.Fetita mea mananca exact 5 mese pe zi.Se pare ca se regleaza singura la mancare.Astept cu nerabdare ziua cand va manca si ceea ce mancam noi.
stefanflavia
Postat pe 16 Aprilie 2008 11:06
Cistian nu bea aprope deloc ceai,mai mult apa,laptele praf il bea doar adormit,iar mancare fac cate 2-3 feluri sa vad ce ii place,trebuie lasat macar 4 ore si i se face foame,ii plac mai mult borcanelele din comert,dar dupa ce ii ies dintii sper sa isi revina,totul e sa nu disperi ca ii transmiti totul.
cristian_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2008 17:06
buna la toata lumea.am o bebita de 5 luni si nu mai vrea sa pape aproape deloc,am inceput diversificarea de la 4 luni si jum cu fructe si cereale.din fructe banana o mananca cu placere,mar cand are chef a mancat si avocado dar acum nu mai pune gura,cereale a mancat cateva zile bine dar acum refuza sa mai manance si cereale si fructe cate putin.si cu laptele praf am probl nu-l mananca.o alaptez inca dar nu cred ca se satura suge cate 4-5 min apoi nu mai vrea sau sa mai intamplat sa nu mai am lapte dar nici formula nu vrea.nu stiu ce sa mai fac cu ea,de altfel e vioae am observat ca de cand i-am facut vaccinul de vreo 2 zile nu mai vrea mancare deloc,e mai agitata o fi si asta cauza?so las sa flamnzeasca poate asa o sa manance ?sunt zile cand nu mananca nici 120ml toata ziua,mancare nu mai stiu ce sa-i dau ca refuza tot tine gura cat poate de strans
florindobrin_ro
Postat pe 15 Februarie 2009 00:27
de la vaccin poa sa nu mai manance cateva zile, se intampla la unii copii
ruschita
Postat pe 15 Februarie 2009 15:25
bebelusul meu nu mai vrea sa manance supa si sunt f suparata din aceasta cauza.cand i-am bagat supa prima data manca f multa un castronel plin si acum de vreo 2 sapt nu mai vrea deloc, nici macar 1 lingurita.Nu stiu de ce, ce are.celelalte alimente care sunt dulci ( fructe, cereale) le mananca cu mare placere dar supa nu.Cred ca e destul de importanta supa in alimentatie si de aceea nu stiu cum sa-l fac sa o accepte din nou!
mihaela_dardac
Postat pe 11 Martie 2009 22:02
buna dragi mamici, am o fetita de aproape 9 luni si am probleme cu mancarea. daca nu simte ea cai dulce nu mananca.dimineata mancam fructe rase cu cereale,ca altfel nu le mananca, apoi pe la 2 mananca cateva lingurite de supica sau ciorbica apoi seara banana cu cereale sau cu biscuiti. mentionez ca ficatei,spanacul,galbenusul,pestele nu le mananca daca nu le amestec cu banana sa simta cai dulce. voi ati trecut prin asa ceva, ajutatima si pe mine ca simt ca inebunesc. ea este vioaie dar nu ia in greutate cum trebuie. ajutatima va rog
melania_mela2000
Postat pe 26 Martie 2009 17:16
Buna si eu am un baietel de 9 luni si are zile cind maninca f bine si zile cind nu vrea , eu nu cred ca este o problema ca nu maninca in fiecare zi la fel de mult.

MELANIA nu cred ca este problema ca la 9 luni nu ia in greutate, ritmul de crestere nu mai este acelasi ca pina la 6 luni ei acum crecs in lungime mai mult iar greutatea poate sa ramina aceasi , si ai mare grija ce ii dai sa manince mai ales seara, banana este f consistenta ( eu ii dau cam de 2 ori pe saptamina banana amestecata cu branza nu cu cereale, si nu seara ci dimineata pe la 10 11 ), seara ii poti da un iaurt, ceva mai usor de digerat peste noapte.Fructele cu cereale sunt f bune poti sa ii dai si dupa amiaza pe la 5 -6 daca nu vrea iaurt.Iar daca nu vrea pireul de legume fara banana fa o pauaza si apoi vezi ce se intampla, dar parerea mea este sa nu il mai dai amestecat cu banana, si nu-i mai da nici banana f des .

Sa cresteti mari si sanatoase
rose_kidz
Postat pe 26 Martie 2009 23:20
Draga Melania,si morcovul e dulceag,fetitei mele ii place,si telina e dulceaga dupa ce o fierbi,poate asa o sa-i placa.Eu in pireul de legume adaug si putin lapte si e mai gustos asa.Si fetita mea a avut o perioada cand nu manca cum trebuie din cauza ca fusese racita.Dupa ce am terminat cu siropelele,a mancat normal. Sunt ele dulci dar probabil ca la sfarsit tot ramane un gust de medicament.Asta s-a intamplat in cazul meu.Multa sanatate si pofta de mancare.Apropo,merele coapte nu-i plac?Sau cartofii copti cu un pic de unt?
ancapalade
Postat pe 2 Aprilie 2009 21:17
multumesc dragele mele pentru sfaturi. problema este ca micuta mea este alergica la proteina din lapte, deci imi vomita si cel mai slab iaurtel cu 0.1 la suta grasime,iar de la morcovel se constipa si ii dau mai rar.inca o alaptez ca sa isi ia calciu si alte vitamine necesare din laptic dar dupa ce voi stopa cu alaptatul ce voi face nu stiu??? atunci cand se mai trezeste peste noapte cei dau . off nu stiu ce voi face, in rest vad ca mananca mai binisor iam dat crenvusti din pipt de pui si ii place si cam ce mananc eu ii dau si ei putin. pupici voua si la bebici.
melania_mela2000
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:13
daca o alaptezi sa stii ca nu-i asa o mare problema cat despre crenvursti eu nu sunt de acord cu asa ceva la 9 luni poate dupa 3 ani o sa-i dau si eu lui sebi dar pana atunci NU mai ales ca din asa ceva nu are ce vitamine sau minerale sa-si ia.Eu zic sa-i cumperi piept de pui si sa-i pui in supica 30-40 de grame ca-i schimba gustul si poate-i place.De obicei un aliment nou se introduce atunci cand ii este copilului foame iar daca nu-i place i-l dai in alta combinatie peste 2-3 zile. si Multa Bafta
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:33
melania_mela2000 da-mi o adresa de e-mail sa-ti trimit niste carti de bucate pentru bebelusi ca poate-i gasesti cateva retete care sa-i placa si fara a i le mai indulci.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:35
buna vasilic asavoiu. multumesc pt ca ma ajuti, iata adresa mea de email: melania_mela2000@yahoo.com
melania_mela2000
Postat pe 9 Aprilie 2009 09:56
ti-am trimis mai multe carticele sper sa-ti fie de folos pupici si multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:18
Salutari tutror mamicilor! Sunt mamica unui baietel superb de aproape noua luni care inca de la inceputul diversificarii refuza aproape tot si vomita foarte des. Ii dau formula Nan de la Nestle cam 600 - 700 ml pe zi si ma chinui acum sa introduc 2 mese solide pe zi toate intre ele cam cu intervale de 2 1/2 ore intre ele. Eu zic ca merg foarte incet cu diversificarea iar sotul meu crede ca-l grabesc. Locuim in Australia si pe aici oamenii nu-s prea ingrijorati. L-am dus la doctor la 7 luni si un pic si dupa ce imi arat ingrijorarea ca nu mananca mancare solida si ca o vomita el imi spune ca ma agit degeaba si ca pana si un adult poate trai cu 700 ml formula pe zi si un pic de apa am fost foarte mirata de o asa reactie de imbecil care nu vede rostul mancarii solide inca. Ma intorc acasa si imi zic ca-i dau o pauza de cateva zile si o iau de la capat! Cumpar carti de bucate gatesc vreo 6 -7 ore, pun in casolete doze mici la congelator si incerc din nou - rezultat...... fata rosie, ochii in lacrimi, vomitat .Incepand cu a doua zi incercam cu iaurtel - refuz, avocado - 1 lingurita, apoi refuz, borcanele de tot felul de la Heinz - cateva lingurite - refuz, banana - nici vorba, supa - nici sa nu o avem in dulap ca ni se face rau, morcov - nu e de noi, mar cu biscuite - nici gand, sucuri de orice fel - nu ne plac. Am incercat aproape tot dar nu va mai retin cu amanunte. De cate ori vorbesc cu ai mei imi zic ca la varsta asta mancam deja cartofi prajiti sau orice gateau ei si ca nu avem un regim special. Nici asa dar nici ca noi. Cautam calea de mijloc si nu o gasim. Poate are cineva timp sa ne dea o mana de ajutor? Si sa nu uitam, de 3 zile avem diaree galbena si exploziva, doctorul mi-a zis sa nu-i mai dau deloc lapte, doar orez si electolit si alte lichide cat de mult ca sa nu se deshidrateze. Deci pe scurt avem 9 luni nu reusim sa incepem si sa continuam diversificarea, n-am luat nimic in greutate intr-o luna si ne pierdem rabdarea si increderea.
Va multumim si varugam sa ne iertati ca am scris asa de lung mesaj. Bafta tuturor!!!!
silviavalintine
Postat pe 11 Aprilie 2009 15:28
unii copii nu sunt pregatiti nici la aceasta varsta sa ancerce mancare solida.am o prietena care are un copil de 3 ani si a ancaput tarziu diversificarea fara succes abia la 1 an si o luna a anceput sa manance mancare solid caRE o vomita la anceput sau doar asi facea greata.ancearca sa ii dai mancarica mai rece sau mai calda adica la diferite temperaturi ....sau putin mai dulce ancearca sa fii calma si nu stresata ca vrei sa manance ca te simte ca te agiti si sigur nu va manca te pup si pofta mare la bebe.si nu te angrijora ca nu mananca pt ca nu e tarziu la varsta care o are copiii se dezvolta diferit va pupam
silviatatu
Postat pe 11 Aprilie 2009 15:38
multumesc din suflet pentru carticele,leam primit.
melania_mela2000
Postat pe 11 Aprilie 2009 19:53
buna silvia. incearca sa lasi un interval mai mare de timp intre mese, de 4 ore asa mia zis pediatra mea nici macar gustare, si atunci incerci sai dai mancare solida. de exemplu eu ii amestec cu banana atunci cand nu mananca ficatel sau peste sau carnita, si ea simte cai dulce si mananca.incearca si tu poate vrea dar respecta 4 ore intre mese. si noi avem probleme cu mancarea dar asta e nu trebuie sa ne dam batute. succes
melania_mela2000
Postat pe 11 Aprilie 2009 20:14
buna m numesc maria cristina am 5 luni si am inceput sa pap si as dori si eu carticica cu retete adresa mea este dragosmariacristina@yahoo.com
kidz000609
Postat pe 11 Aprilie 2009 20:18
silviavalintine noi am inceput diversificarea pe la 5 luni si jumatate cu suc de morcov si cateva picaturi de portocala apoi am continuat cu supa pe care o faci din cartof+radacina patrunjel+pastarnac+telina si pe care o pui in blender si o mixexi ca sa fie la consistenta la fel de fluida ca laptele ca sa zic asa dar o dai cu lingurita asa ca azi ii dai o lingurita de supa maine iar o lingurita poimaine 2 lingurite si uite asa...nu-i da bucatele mari in nici un caz la inceput ca de aia le vomita si supa o poti face in fiecare zi dar daca iti vine greu sa nu-i dai mai mult de 2 zile aceeasi supa si pe care sa o tii in frigider eu ii fac zilnic supica lui sebi si probabil ca dupa 1 an si ceva nu-i mai fac zilnic ii fac o data la 2 zile.Sa nu pui sare sau condimente picante .Sebi are 10 luni si jumatate si daca nu are chef dupa amiaza nu vrea sa manance decat mixat foarte bine iar dimineata vrea doar bucatele mai mari ori sa manance el cate un mar ori paine cu unt.Cum spunea si tatusilvia incearca sa-i dai la diferite temperaturi si niciodata mai mult de o lingurita dintr-un aliment nou...in ceea ce priveste diareea poti sa-i pui in orez si banana fiarta adica atunci cand clocoteste apa pui banana in coaja si o lasi 3 minute apoi o scoti si o mixezi cu orezul.Va doresc succes multa rabdare si asteptam vesti.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:25
va multumim mamici!!
nu ne era bine si asa dar acum cu diareea asta a devenit si mai greu pt bebelusul meu. Sambata am oprit formula la recomandarea doctorului si i-am dat numai electrolit toata seara, duminica findca trecusera 16 ore m-am decis sa-i dau din nou formula, cam 750ml, o masa de cereale si un pic de piure la borcanel seara, a avut doar doua scaune toata ziua, si crezusem ca am trecut. ramasesera doar basinutele, a dormit bine, s-a trezit azi dimineata, i-am dat din nou formula si in urmatoarea jumatate de ora a facut de 4 ori. Si de atunci .... nimic. Asa ca azi am continuat cu formula speciala pt diaree, electrolit ca sa-l hidratez, cereale cu apa, iar la masa de seara am vrut sa-i dau morcov si dupa 2 lingurite a luat bolul si cand nu eram atenta si a inceput sa-l agite pana a ramas fara continut. Era o bucurie de nedescris si doar ochii i se mai vedeau!
Deci ultima masa a fost la 3 jumate, morcovul am incercar sa il dau la 6 iar inainte de culcare , adica la 8 inca o sticla care de obicei e maxim 150ml. dupa esecul cu morcovul, nu i-am dat nimic crezand ca de la 3 si jumatate pana la 8 sa sa manance si sticla cu totul Da de unde, a baut cam 100ml si Sotul meu zicea ca ar trebui sa folosesc diareea ca pe o pauza si o resetare. Sa iau totul de la capat cu pasi marunti Mai fetelor mi se pare mare filozofie cu diversificarile astea, oare si mamele noastre au stat pe net cu orele sa culeaga informatii sau ne-au dat ce au gasit la indemana si s-au multumit ca suntem satule. Cel putin prin '70 - '80 cu crizele alea de mancare, sau chiar si mai inainte cand totul se facea conform traditiei si ce ziceau batranele ca e bine sa dai la copil ca sa fie gras si sanatos. Mama nici n-a auzit de gluten asa ca probabil ca mi-a dat si paine si biscuiti destul de devreme. Cereale? ei nici nu stiau ce e aia: paine cu lapte si zahar era de baza. Zahar Oare eu daca-m i fac asa de multe probleme o sa am un copil mai sanatos decat am fost eu? in afara de amigdale si o anemie nu-mi aduc aminte de mai mult iar cu bataie mai lunga.... chestii femeiesti, nici o legatura cu diela mea din copilarie!!! Am cam luat razna si orice fac mi se pare ca nu fac bine, iar temperatura cred ca i-o iau de vreo 10 ori pe zi
va pupam si noi si pe mamici si pe bebei si ne ducem sa ne culcam findca maine ne ducem iar la doctor, si pt. el si pt. mine. Vin in tara peste 2 saptamani sa-mi vad ginecologul, pe dr. Ancar, dar ma gandeam sa mai iau o parere si de pe aici ca nu strica.
Spor la treaba si numa' bine. Asteptam sfaturi... cat de multe
silviavalintine
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:40
silviavalintine tocmai a venit si mama mea in tara si chiar am profitat sa o intreb cum a stat chestia cu diversificarea si mi-a zis asa ca am inceput sa mananc pe la aproape 1 an si ceva ca pana atunci era mare jale sa nu vad ciorbita sau altceva in fata ochilor doar "titi" asa ca era disperata saraca mama ca eram si primul copil si mai avea si 19 ani...asa ca imaginati-va si voi .Cel mai mult imi facea compot din toate fructele iar zahar nu mi-a dat decat foarte tarziu ca nu vroiam sa beau ceai si dulciuri nu mancam nici acum nu mananc decat foarte rar ceva dulce. Stiu ca ma invidiati dar nu simt nevoia
Cu sora mea ce-a de-a doua s-a plimbat mai mult pe la spital ca san nu a vrut sa ia decat cateva luni si cum pe vremea aia nu se prea stia de formula asa ca i-a dat lapte de vaca si i-a distrus stomacul asa ca sora mea si acum are probleme cu stomacul in schimb sora mea ce-a de-a treia a mancat si san si lapte de vaca si nu a avut nici o problema acum vorba aia depinde de individ eu oricum nu ma apuc sa fac experiente pe copilul meu sub nici o forma.
Cat despre restul de alimente ca asa zic mai toate mamicile ca pe vremea noastra mancam de toate hai sa fim putin seriosi si sa recunoastem ca atunci nu erau atatea dulciurele pline de chimicale ca acum si o multitudine de fast-food si mezeluri din belsug sau mai stiu eu ce.
Pupici si sper sa nu mai aveti probleme cu burtica
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:20
iar acum hai sa-ti mai spun ceva cand am inceput diversificarea la puiutul meu am fost putin speriata ca nu stiam mare branza adica lectura cat cuprinde si practica ...pauza asa ca atunci cand nu vroia sa manace cat vroiam eram tare speriata sa nu scada in greutate sau mai stiu eu ce, dar dupa vre-o luna si ceva totul a revenit la normal sebi este un mancacios si jumatate si eu foarte fericita ca mananca oricum trebuie sa-i introduci un aliment nou atunci cand este un pic flamand.Multa bafta
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:24
da ai dreptate cu experimentele pe copil, nu merita nici cum si oricum decat sa facem ce au facut altii mai bine incercam sa ne cunoastem copilul un pic mai bine. De ieri, nu mai insist cu nimic, daca vrea sunt multumita, iar daca nu ma resemnez si incerc mai tarziu cu altceva. A mancat de dimineata dupa prima sticla cereale cu banana si parea ca i place. O sa-l aduc in Romania la sfarsitul lunii si sunt convinsa ca mama, nemultumita de treaba pe care o fac, o sa incerce ceva. Stomacelul i-a mai trecut dupa ce am facut pauza de la formula obisnuita si i-am dat electrolit si formula pt diaree, dar de maine revenim. Daca si diareea revine, atunci a facut intoleranta la formula si trebuie sa ii dau pe baza de soia pana la 1 an sau macar pana ii introduc laptele de vaca. Voi vad ca va descurcati bine si e bine ca bebeul tau e mancacios asa macar poti sa-i dai ce crezi ca-i mai bun in loc sa ii dai orice numai sa manance ceva.
Va dorim numai bine si o saptamana usoara!
silviavalintine
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SALINA TIMISOARA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 10 Februarie 2010 16:01
Buna mamici... 13 De la: H3l3ne 29 Iulie 2010 14:20
despre dintii bebelusului 10 De la: Miruxi 10 Iulie 2010 13:22
Suptul Degetului la Bebelusi 11 De la: mamicutza 3 Septembrie 2009 14:46
cat lapte trebuie sa bea? 4 De la: cocco_1125 25 Octombrie 2009 10:23
Setari Cookie-uri