Decalotarea

Buna mamicilor,

Am o intrebare pentru voi, mamicile de baietei: Vi s-a intamplat ca dupa decalotare, pielicica sa se lipeasca la loc si usor in timp sa imbrace din de in ce mai mult putulica?
Eu sunt ingrijorata deoarece noi am facut aceasta procedura de 2 ori. Dupa prima decalotare, m-am operat si de baia lui bebe s-a ocupat sotul meu, dupa 2 saptamani, cand mi-am reluat "job-ul" am inebunit. Dupa 5 luni am reusit sa ajungem din nou cu pielicica pana la sant. Fericire mare. Copilul meu are 1 an si 7 luni si din iunie sta la tara la ai mei. Desi ii gasesc mereu f curat, cred ca mama nu face ce trebuie, din moment ce pielicica s-a lipit si a urcat din nou dincolo de sant. Nu stiu ce sa fac, imi este mila de el, deoarece dupa fiecare decalotare cam 2 zile a plans. Ce ma sfatuiti sa fac?
shinning
Postat pe 17 August 2009 09:22
ma intereseaza si pe mine acest subiect, baietelul meu are 6 luni jumatate, insa eu nu i-am facut decalotarea deodata, noi ii facem zilnic cate putin, mi-e frica sa-l fortez. Nici nu stiu cum au putut alte mamici sa le rupa pielicica dintr-o data . Cum e mai bine?
aly_raz
Postat pe 18 August 2009 14:00
momentan dr pediatru nu ne-a zis nimc de decalotare, voi intreba acum cand vom merge din nou la consult. oricum ar fi, mie mi-e teama sa-l fortez, sper sa nu avem probleme cu asta.

Dar daca stam sa ne gandim, pe timpuri se facea asa? stiau bunicile sau mamele noastre de asa ceva? cand i-am zis lui soacra-mea si-a facut cruce
aly_raz
Postat pe 18 August 2009 15:32
eu i-am inceput decalotarea de la primele baite si am tinut-o asa mult timp si ne-a prins bine ...ne-a ferit de fimoze ...eu zic sa faceti exercitiul asta la fiecare baita si nu o sa ajungeti la doctor ...pupici la baietei.
oto_otto2000
Postat pe 18 August 2009 15:41
pana la cati ani se face decalotarea
ALEXANDRU28
Postat pe 18 August 2009 18:50
pai tot timpul e vorba de igiena glandului .....baietelul meu la baie si-o decaloteaza singur acum e mare l-am invatat cand era mititel si niciodata nu am ajuns la dr.stiu ca poate pare obsesiva ideea in primul an de viata si mai apoi pana il inveti pe el, dar cred ca e in favoarea lui sa nu faca fimoza sau alte minuni ...la baietei igiena trebuie sa fie la fel de importanta ca la fetite....o seara buna .
oto_otto2000
Postat pe 18 August 2009 23:02
"pana la ce varsta se decaloteaza"? pai denumirea de decalotare cred ca se refera doar la stadiul initial cand este mai stramta pielicica, dar de desfacut si curatat trebuie mereu, evident:toata viata (ce ati vrea, sa nu se mai spele dupa o anumita varsta?)

cat despre soacrele noastre, da asa e, ele nu faceau decalotari, dar sa stiti ca eu am o carte de prin anii 60 cred, de puricultura, care a fost a bunicii mele din partea tatalui, si in care scrie ca penisul trebuie decalotat si curatat - asa ca nu e o inventie de ultima moda, doar ca probabil unii medici sunt mai comunicativi si altii nu: noua ne-a scris pe fisa de externare din maternitate ca trebuie decalotat, dar pediatrul nu a zis nimic in sensul asta (ma rog, unul din pediatri, ca am schimbat deja o gramada )
pinicuta
Postat pe 18 August 2009 23:11
iar pe vremea cand eram noi bebelusi, se punea putulica asezata in sus (mi-a si atras atentia soacra sa i-o asez asa: mai lipsea un nod sa ii faca ), asa ca na, fiecare perioada cu "tabieturile" ei
pinicuta
Postat pe 18 August 2009 23:17
pinicuta, da tu esti priceputa la toate sau mi se pare mie? iti cam place sa ataci asa, de parca mereu e vorba de cine e mai destepta sau cine nu. Fetele astea nu cred ca au vrut sa fie ironice atunci cand si-au exprimat parerile nu? mereu trebuie sa fie cineva mai destept
stefystefy_kidz
Postat pe 20 August 2009 13:46
nu vad care e "ironia" fetele au intrebat iar pinicuta le-a raspuns acum sincer daca stii prea multe asta nu inseamna ca esti "mai destept" ci mai INFORMAT zic asta fara sa fiu ironica sau rautacioasa ca nu-mi sta in caracter...
SEBY1YEAR
Postat pe 20 August 2009 14:42
iar acum sa revenim la subiectul topicului si noi facem decalotarea ori de cate ori ii facem baita lui sebi fie eu sau tati dar se pare ca nu prea avem spor asa ca daca lucrurile nu vor decurge cum trebuie ca ne e frica amandurora sa-l chinuim prea tare pe sebi vom apela la ajutor de specialitate sper insa sa nu fie cazul...
SEBY1YEAR
Postat pe 20 August 2009 14:45
stefy, am o nelamurire:

"orice mamica e informata in felul ei nu crezi? daca cineva are o intrebare, nu de putine ori apare alta mamica care ii da peste nas mai pe romaneste, in loc sa "o ajute" cu un raspuns e rautacioasa sau..." - tu cu ce ai ajutat pe cine la topicul asta? (asa informata cum esti tu in felul tau...) si da, perfect de acord, "mereu trebuier sa fie cineva mai destept" - in cazul der fatza se pare ca tu (jos palaria si respectele mele )
pinicuta
Postat pe 21 August 2009 00:00
fetelor, am fost azi la medic si i-am facut vaccinul de 6 luni la bebe. am intrebat medicul de familie de decalotare si mi-a zis sa las copilul in pace ca se decaloteaza singura....puta . Acum ce sa mai zic? eu o sa-i fac incontinuare cum stiu ca e bine si sa speram ca nu vom avea probleme. Pupici.
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 13:52
am o prietena care s'a luat dupa o "doctorita de familie", a lasat bebe in pace si s'a trezit ca a trebuit sa'i faca operatie, e foarte nasol. Mamici, aveti grija cu doctorii in care nu aveti incredere. Sanatate multa!
ane_mary_kidz
Postat pe 21 August 2009 18:03
sa fii sigura ca nu-i de gluma si cumnata mea a patit la fel la 2 ani s-a trezit cu o infectie urinara de toata frumusetea la copil tocmai din cauza asta iar dupa ce a tratat-o a trebuit sa-l si opereze ...
SEBY1YEAR
Postat pe 23 August 2009 22:34
aceeasi problema o avem si noi,dar usor usor a inceput sa se decaloteze din nou.problema mai mare este ca alexutzu nu sta sa-l decalotez,nu suporta.
alexutzu_kidz
Postat pe 26 August 2009 07:34
Si eu i-am decalotat putica dar la doctor pt ca singura mi-era frica sa nu pateasca ceva avea 6 luni la durut putin pe moment dar dupa 5 min nu a mai avut nimic de atunci facem asta in fiecare seara la baita ca daca nu se lipeste la loc si am auzit ca e mult mai dureros cand sunt mai mari de aceea va sfatuiesc mamici de baietei sa faceti asta mai din timp ca e mai bine pt ei noi de atunci nu am avut nici o problema acum avem aproape un anisor bafta tuturor mamicilor sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi.Pupici
alice_david
Postat pe 27 August 2009 22:42
si noi am decalotat putulica de la prima baita,imi aratasera asistentele la maternitate si nu am avut nici un fel de problema,e trasa pana la sant si e ok.
sanatate la bb
mihasa
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:29
am fost si noi la pediatru si am intrebat si de decalotare, cica pana la 2 ani ar cam trebui sa se decaloteze, daca nu, abia atunci trebuie intervenit chirurgical. Iar daca unii parinti ii fac decalotarea cand copii sunt foarte mici, riscul de a deveni ipotenti e foarte mare, plus ca durerea e la fel de mare. Noi ii vom face zilnic cate putin si speram sa fim bine. Pupici la bebelusi!
aly_raz
Postat pe 4 Septembrie 2009 17:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infectie urinara klebsiella 4 De la: cristinel_luncanu 2 Februarie 2009 17:56
dintisori la sugari 6 De la: alexia012eg 7 Noiembrie 2008 08:13
Intepaturi la burtica 3 De la: kidz000722 13 August 2009 13:36
mamici din craiova 4 De la: kidz008376 8 Iunie 2010 16:29
intrebare 25 De la: Monamariana_Dragoiu_1 7 Iulie 2014 10:04
Setari Cookie-uri