nan 2

am si eu o intrebare pt cele care le-au dat nan bebeilor:cand se trece de la nan 1 la nan 2? sau cand le-ati dat voi nan2? multumesc
mariana22
Postat pe 18 Mai 2009 11:46
nan 2 se da dupa varsta de 6 luni ,bebe-ul meu a mancat numai nan de cand s-a nascut si ia mers foarte bine a luat un kilogram pe luna ca la carte,acum are 8 luni si am inceput sa ii dam nan 2 de la sase luni ,asa scrie si pe cutie,la inceput a facut cateva figuri, e bine sa ii dai treptat pastreaza cutia de nan 1 si dai o perioada de trei zile alternat,adik o masa nan1 ,una nan 2,noi i-am dat direct si am avut probleme,iar dr ne-a certat a zis ca trebuia dat putin cate putin si cu o perioada de acomodare de trei zile.In orice caz ca sa iti raspund mai pe scurt de la sase luni incolo,pupici si bafta
clara_kidz
Postat pe 18 Mai 2009 12:11
buna fetele.... NAN 2 se da de la 6 luni...dar nu asa cum a spus kidz 315.... ci in felul urmator: in prima zi de ex daca bb papa 120 ml de lapte la o masa pui in prima zi o lingura de nan 2 si 3 de nan 1, o ti asa toata ziua 1; ziua 2-a 2 lingurite de nan 2 si 2 ling de nan 1; in ziua 3 3 ling de nan 2 si 1 ling de nan 1.... sper ca ai inteles chestia... asa se face trecerea treptata de la nan 1 la nan 2... dak mai ai intrebari iti raspund... poop si sanatate la bb
deliarebecca
Postat pe 18 Mai 2009 12:17
pe mine m-a invatat un medic primar pediatru nu am dat sfaturi de capul meu si nu vreau sa te contrazic ,dar mi se pare o prostie e ca si cum ai innota pe uscat,eu la bebele meu asa am facut trecerea lapte de la san cu lapte praf,si tot dr m-a invatat,si tu cam cat timp zici sa faca chestia asta grea si nefolositoare? Fara suparare dar e un pic exagerat
clara_kidz
Postat pe 19 Mai 2009 10:33
buna nu te contrazic dar pediatrul nostru asa ne-a spus ca se face trecerea..
sa-i dai stomacelului sansa sa se obisnuiasca treptat cu noul ....se face cam in 4-5 zile...
ti se pare mult?
eu asa am facut si vreau sa zic ca nu am avut nici un fel de problema cu fetita in a accepta laptele.. si cand am trecut pe nan 3 tot asa am procedat si de pe nan 3 la junior la fel si nu am intampinat absolut nici o problema... fetita l-a acceptat foarte bine in ritmul asta... da ma rog fiecare face cum crede ca este mai bine pt bb ..... stii ca dak mergi la 3 pediatrii nici unul nu o sa-ti zica acelasi lucru... asa ca sanatate multa la bb ca asta e cea mai importanta... poopicei de la noi...
deliarebecca
Postat pe 19 Mai 2009 11:41
Fetele, nu va mai "certati". Cred ca fiecare bebe are modul lui de a reactiona la trecerea de la un lapte la altul si nu numai. Ce pot sa va zic, nepotelului meu i-a facut trecerea pur si simplu si nu a avut niciun fel de problema. Si intradevar fiecare doctor are opinia lui de ce e bine sa-i dai unui copil, cum si la ce varsta si atunci cine stie care e parerea cea mai buna.Totul sta in increderea pe care o ai tu in doctor. Sa va mai zic ca am citit aici ca marea majoritate incep cu suc de morcov sau mar de la 4 luni si pediatrul i-a zis sorei mele sa-i dea, cred ca nu avea nici doua luni. Si una peste alta bebe n-a avut nimic, sa stiti.
kidz000722
Postat pe 19 Mai 2009 11:51
buna...eu cd am trecut-o pe fetita mea ,la 6 luni de la S26-GOLD -stage 1la stage 2(asta e laptele pe care i-l dau),am trecut-o direct,fara alte ganduri sau combinatii.si nu am sesizat nici din partea ei vreo schimbare.ba cred ca i-a placut mai mult asta de acum ca e mai aromat,are gust de vanilie,pe cand cel pt 0-6 luni avea un gust de peste...

asa ca nu cred ca va fi o problema sa treci la stagiul 2,oricare ar fi marca.

succes
horobeanu
Postat pe 19 Mai 2009 12:35
multumesc mult pt sfaturi.mie doctora mi-a spus sa-i dau nan 2 atunci cand bebe are 6 kg.am vazut ca pe cutie scrie de la 6 luni.
mariana22
Postat pe 19 Mai 2009 13:41
Copilul meu de 1 an si acusi 6 luni papa Nestle junior (peste 1 an)iar pana aici am trecut prin toate etapele nan1, nan2,nan 3) iar de fiecare data trecerea am facut-o direct fara a combina cele 2 tipuri de lapte. Noi nu am avut nici o problema dar fiecare mama stie ce este mai bine pt copilul ei. Si, intr=adevar, nan 2 se foloseste de la 6 luni, scrie clar pe cutie.
carla_dana_p
Postat pe 19 Mai 2009 22:59
ai dreptate ,cati doctori atatea pareri,eu sincer nu am stiut ca trebuie facuta trecerea putin cate putin si sincer nu am avut probleme de genul sa verse sau ceva,atat ca vreo 2 zile nu manca toata cantitatea si stramba din nas dar apoi la acceptat imediat,la ceva timp am fost la dr crezand ca se intampla ceva cu ea,poate ii dau dintii sau mai stiu eu ce,si ne-a spus cauza pentru care a strambat din nas la laptic,dar repet nu a varsat sau ceva asa ca....nu mi-am facut probleme.Apropo nan 3 decand se da?
clara_kidz
Postat pe 20 Mai 2009 09:49
buna kidz 315....Nan 3 se da de la 10 luni....pooopicei dulci si sanatate la bebei..
deliarebecca
Postat pe 20 Mai 2009 13:51
mare dreptate au unele mamici mai cu experienta.razvan al meu are 1an si 7 luni si am trecut prin toate etapele fara nici o problema(direct fara combinatii) acum ii dau lapte junior 1 an si niciodata nu mia facut figuri a acceptat fara nici o problema.va pup pe toate marcela
marcela0508
Postat pe 24 Mai 2009 11:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Botezul copilului 86 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:06
intr 5 De la: alinastinga 12 Decembrie 2010 00:06
buna! 8 De la: anaROBERT 1 Aprilie 2010 23:29
Urinal Akut in timpul sarcinii 1 De la: kidz002476 22 Ianuarie 2010 11:20
concediu 2 De la: ruschita 18 Februarie 2009 17:29
Setari Cookie-uri