Bona,un subiect asa de controversat...dar atat de necesar...

Cine are nevoie de bone???Cred ca majoritatea familiilor,atat timp cat timpul este asa de pretios si ...trebuie sa "muncim".dar,oare ne permitem o bona?????????????Bunicii sunt ok,dar ...de cele mai multe ori cam alinta bebeii cam mult...in toata lumea bona este de baza sa spun asa.La noi nu prea se face diferenta intre o bona si o menajera...am dori cu bani cat mai putini sa fie si una si alta,2 in 1...aici este marea greseala.Un exemplu....atat de banal ,dar atat de elocvent...bona trebuie sa prepare mancarea,nu?Oare in acest timp...copilasul ce poate face???????????Se pot intampla foarte multe.De aceea bona trebuie sa il supravegheze,sa-i dea sa manance,sa-l plimbe ,sa-l culce,etc....nu sa calce,sa spele,sa faca mancare....oricum ,se schimba situatia unei bone interne,cu totul altceva....dar,concluzie ,familiile trebuie sa se gandeasca de multe,multe ori inainte de a
' aplica" pentru o bona...
kidz002844
Postat pe 5 August 2009 14:00
not again
pinicuta
Postat pe 5 August 2009 14:04
cam asa este numai ca depinde din ce unghi privesti si ce anume iti doresti de la o bona
cred ca poti stabili de la inceput ce anume poate face si ce nu sau daca vrei poti opta pentru cresa
nu ma intelege gresit nu am nimic cu nici o bona.
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 14:06
Nu te inteleg gresit...eu de fapt nu am nevoie de bona,dar fiindca au fost tot felul de intrebari si "pareri" asa de diferite cu privire la acest subiect.....incat....any way,eu intr-un fel ma ocup de psihologia copilului....si pentru ca in ultimul timp s-a tot discutat si "vizionat" la tv tot felul de filmulete in care era cert.....bona era vinovata....dar ca o concluzie....si scuze ...romanii nu sunt pregatiti sa isi permita o bona.....
kidz002844
Postat pe 5 August 2009 14:13
buna.....bona ar trebui sa se ocupe exclusiv de copil,nu sa mai faca si alte treburi prin ca...ca doar pt asta o angajam...dak vrem sa ne faca o mancare,sa calce rufe,curat etc ne luam si o menajera...ce l putin asa vad eu lucrurile...bona cu treaba ei .....menajera cu a ei....pooopicei
deliarebecca
Postat pe 5 August 2009 14:13
pana la urma problema nu e bona ci doar persoana care va ocupa acest post si care sunt preferintele ei atata timp cat are anumite prioritati care nu convin familiei nu are rost sa fie angajata si mai ales daca nu-i place copilului prezenta ei...nici nu se mai pune problema oricat de docta ar fi persoana respectiva.
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 14:13
iubita...kidz 2844=supernanny, ne-am lamurit, ajunge gata, nu mai deschide 20 de topicuri cu aceeasi tema dar cu alte formulari (oricum, macar acum nu mai esti asa agresiva, tot e un pas spre mai bine). succes cu orice ti-ai fi propus si toate cele bune!
pinicuta
Postat pe 5 August 2009 14:15
...asa este,ambele aveti dreptate...insa raman la parerea mea,mai ales ca am cunoscut fffffff multe bone de la noi si din afara granitelor tarii...si sunt asa de diferite...de aceea cele care aveti copilasi si doriti sa va "angajati" o bona...incercati sa vedeti si in sufletul ei,sa va puneti si in situatia ei (asa cum preciza ,o mamica (persoana) aici...si un sfat : nu va "luati bone nici foarte tinere,dar nici prea in varsta....cele care vor sa inteleaga sigur vor stii la ce ma refer...
kidz002844
Postat pe 5 August 2009 14:20
mi-am dat seama numai ca sunt si eu un pic curioasa mamicile care spun ca bona tre sa se ocupe numai de copil si atat oare ele se ocupa numai de copil si au menajere????
nu de alta dar sa-i dau un mess lui kidz353 parca asta era id-ul sa le spuna ea cum sta treaba si cu curatenia si cu copilul si cu sotul iubitor
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 14:20
nu de alta dar poate vreodata voi avea nevoie de o bona si sa nu ma vad alergata de ea prin casa cand o sa-i spun ca tre sa-si spele farfuria dupa ce mananca
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 14:23
seby era un punct de vedere...eu dak o sa-i iau bona deliei nu am pretentii de la ea sa spele sa faca mancare...lasa l-e fac eu cand ma intorc de la serviciu....cand o sa cedez ,simt ca nu mai pot luam si o menajera sa faca cele trebuincioase in casa......bona sa se ocupe de copil sa nu o gasesc doamne fereste cu capul spart sau mai stiu eu cum...sa o supravegheze,sa o scoata la plimbare,sa o hraneasca...
deliarebecca
Postat pe 5 August 2009 14:31
mie nu mi se pare ca masina de spalat e asa un subiect important, oricum masina spala singura si nu e greu nici pt bona nici pt mine sa apasam pe un buton. nu e obligatoriu nici ca bona sa gateasca mancarea copilului, ci doar sa i-o serveasca. (poate copilul s-a invatat cu gustul mancarii facute de mine, poate vreau sa monitorizez exact toate ingredientele din mancare, poate vreau sa le prepar intr-un anume fel, poate am nbuiste fixuri despre cum anume se spala morcovii inainte de a-i fierbe ), dar in mod sigur bona trebuie sa stranga masa dupa ce a mancat copilul, sa faca curat la locul unde s-a mancat , astfel incat la masa urmatoare sa gaseasca curat si sa serveasca mancarea in conditii de igiena.

de fapt, nu stiu de ce discutam, cand e evident ca toate aceste discutii trebuie sa le poarte bona cu familia respectiva, si odata ce au cazut de acord asupra lor, nu vad ce motiv de disputa ar mai exista?



am zis si repet: pt mine bona = educatoarea + ingrijotoarea de la gradi. adica sa se joace cu copilul, sa il invete cantece, sa ii citeasca, sa ii dea sa manance ceea ce e deja gatit, sa faca curat unde s-a mancat, si mai vreau ceva de la ele: sa urmareasca reactiile copilului meu:ce si cat mananca, cat ea, daca ii ies bubite, daca face febra, de cate ori face caca si cum arata: daca e verde, lichid etc, si sa ma sune imediat. vreau sa stiu cum se simte copilul meu si daca e ceva vreau sa pot fi capabila sa iau masuri imediat: poate eu voi considera din descrierile cu pricina ca trebuie sa i se administreze ceva, sau sa sun dr, sau sa vin acasa sa stau sa imi tin puiul in brate. asta da, cer obligatoriu si de la bona si de la educatoare, si de la bunici , si de la oricine ar putea sta cu copilul meu...
pinicuta
Postat pe 5 August 2009 14:33
exact ...ca si eu am fixurile mele...mai ales cu prepararea mancaricii pt cea mica....sincer nu as avea incredere sa-i prepare altcineva mancarea...bona doar sa o hraneasca cu ceea ce eu ii prepar....si cu stransul mesei cred ca asta e de bun simt ca doar nu o sa lase farfuria pe masa murdara si firimituri in toata bucataria.....
deliarebecca
Postat pe 5 August 2009 14:39
o dai afara pe usa,intra pe fereastra...k...succes!
iullius
Postat pe 5 August 2009 23:09
SEBY1YEAR
Postat pe 6 August 2009 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
papa bebe 77 De la: Laura27 21 Mai 2010 23:12
Madalina 2 De la: Catana_Pleth_1 21 Decembrie 2012 18:37
Sfaturi pentru mamici 3 De la: carmen46 9 Decembrie 2013 08:34
Dupa 1 an de gradi tot nu vrea sa mearga si plange 6 De la: Lya_Maris_1 12 Iunie 2013 19:28
buna 3 De la: selia 26 Februarie 2011 10:11
Setari Cookie-uri