bebelusul meu vomita

buna ! sunt noua pe aici si foarte ingrijorata .am un baietel de 2 luni care vomita de ceva vreme .stiu ca e normal sa mai vomite bebeii insa al meu vomita din ce in ce mai es si ami mult .am fost la medic si mi a zis ca are rosu in gat si din cauza asta vomita.de o saptamana face tratament cu amoxicilina suspensie dar de vomat ,vomita si mai des si pe deasupra a mai facut si dearee.ma gandeam ca de o sapatamana ar fi trebuit sa i mai treaca cat de cat problema cu gatiutul si sa nu mai vpmite asa mult .poate cineva sa ma ajtute cu o parere ?o fi bun medicamentul ? nu o fi ? o fi alt motiv decat cel cu gatutul faptul ca vomita asa ? e ok ca la 2 luni doar sa faca tratament cu acest medicament ?
kidz005126
Postat pe 6 Noiembrie 2009 10:47
Imi pare rau ca bebelusul tau este bolnav. Eu nu stiu ce sa zic, dar ma nu e prea mic sa ii dai antibiotic? Poate vomita si de la el. Poate a facut o reactie la amoxicilina(parca asta ai zis ca ii dai) si de aceea are si diaree. Ar trebui sa intrerupi tratamentul si sa vorbesti cu doctorul. Eventual cere parerea si unui alt doctor. Fetita mea a facut rosu in gat la 6 /7 saptamani si i-am dat doar eurespal sirop si vitamina c picaturi. Doctorita noastra a vrut sa ii dea ospamox, dar5 eu nu i l-am administrat. Mai ales ca nu a facut febra. Si a fost ok. Poate ar trebui sa consulti un alt medic. Nu stiu ce sa zic. A avut febra copilul tau?
Pitu
Postat pe 6 Noiembrie 2009 12:55
DIAREE A FACUTR DE LA ANTIBIOTIC. TREBUIA PE LANGA ANTIBIOTIC SA I SE DEA SI CEVA PT FLORA STOMACALA (ENTEROL, BIOTICS BABY, ECOFLORINA, ENTEROLACTIS, ERCEFLORA ETC).

ANTIBIOTICUL ORICUM NU SE DA FARA O ANTIBIOGRAMA. CE ANALIZA I-A FACUT CAND TI-A DAT ANTIBIOTICUL? UN EXUDAT MACAR?

IA-I NISTE PIPI SI NISTE KK. FA-I UROCULTURA SI SUMARUL DE URINA (POATE ARE INFECTIE URINARA: FEBRA FACE? DESI POATE SA NU FACA FEBRA SI DOAR SA VOMITE SAU SA FACA DIAREE, DE LA O INF URINARA).

FA-I O COPROCITOGRAMA SI O COPROCULTURA, A VEZI DACA ARE VREO INFECTIE IN KK, SI DA CA I-A STRICAT ANTIBIOTICUL FLORA STOMACALA.

SI MAI MERGI LA INCA UN DR CA SE PARE CA ASTA PRIMUL NU PREA LE STIA CHIAR ASA PE TOATE SANATATE MULTA!
pinicuta
Postat pe 6 Noiembrie 2009 13:59
DACA ESTE POTRIVITA AMOXICILINA PENTRU VARSTA LUI, ASTA NU STIU , AR TREBUI SA SCRIE IN PROSPECT. DAR TRATAMENT CU CNTIBIOTIC SE POATE DA LA ORICE VARSTA, SI PE GURITA SI PE VENA. CHIAR SI IMEDIAT DUPA NASTERE DACA E NEVOIE. DAR TREBUIE SA STII CE II DAI SI CUM, NU ORICE ANTIBIOTIC MERGE LA ORICE BACTERIE. TREBUIE O ANTIBIOGRAMA NEAPARAT, MAI ALES CA UN MEDICAMENT DAT AIUREA FACE SI MAI MULT RAU.
pinicuta
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:02
ai citi prospectul? eu nu cred ca la copii le poti da antibiotice... si pe langa mai trebuia sa iti dea ceva si pentru flora, altfel ii distrugi stomacul...sau vrei sa faca o candida de care nu mai scapa!ca mine.
da-i iaurt de urgenta! cat mai des . desi la varsta lui e bun laptele matern ca are bacterii "bune"
din ce cauza a varsat? ceva nu a fost bun
dia28
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:18
antibiotice se pot da la orice varsta dar nu este indicat. Daca este doar un rosu in gat se poate trata si cu altceva nu doar cu antibiotic. Este prea devreme pt antibiotic. Ce va primi cand va fi mai mare ? Cand organismul lui va avea imunitatea scazuta si antibioticele nu isi vor face efectul va fi nevoita mama sa ii administreze antibiotice foarte puternice. Este mult prea devreme pt antibiotice!!!! Repet daca este doar un simplu rosu in gat si nu e complicat.
Pitu
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:39
le poti da antibiotice la copii. al meu s-a nascut cu infectie urinara pentru ca avea o malformatie la rinichi. si i s-a facut antibiotic pe vena de cum a iesit din maternitate. antimicotic ii dai cand ii iese candida , pentru ca altfel nu stii ce antimicotic sa ii dai (care ar da rezultate, in functie de ce candida are).

daca ia antibiotic pe gurita OBLIGATORIU ceva pt flora stomacala, dupa cum am mai zis.

si NICIODATA pastile fara analiza (sunt indivizi care fac alergie la unele medicamente, si daca e alergic la ele pot intra chiar in stare de soc sau si mai rau, nu e de gluma, nu poti da medicatie dupa ureche)
pinicuta
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:40
dar si eu sunt de parere ca: 1. nu de la rosu in gat vomita.
2. chiar daca era de la rosu ala in gat, antibioticul dat nu a fost bun in od clar
3. de ce s-a grabit sa dea antibiotic si nu a incercat mai intai alte cai
4. de ce nu s-a gandit mai intai la o infectie urinara sau in kk, si a zis ca e de la rosu in gat, de ce nu i-a facut mai multe analize?
pinicuta
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:42
daca ar fi problema lui rosul in gat, nu ar mai manca mai deloc pentru ca l-ar deranja cand inghite. cu mancatul cum sta? mai papa sau nu? oricum daca zici ca vomita asa rau si mai face si diarei, incearca sa il hidratezi cat mai mult, sa nu fie deshidratat si sa ajungi la internare
pinicuta
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:48
Si dra mea i-a dat bebelinei mele amoxi la o luna.Dr nu se risca cu bb asa mic sa ii dea leacuri babesti.Ina a facut si ea diaree de la Biotics(dar ti-l recomand).De la asta i-am reglat si scaunul(era constipata de la nan).NU am inteles f clar ii dai piept sau formula?NAsa mea il alapta pe fiul ei de la un san si la 10 minute voma absolut tot,apoi ii dadea de la celalalt si asta pana pe la vreo 5 luni.bb e bine sanatos si tare frumos.Nu te speria.Vezi ce mai spun si alti dr.
ina_rebeca
Postat pe 6 Noiembrie 2009 18:44
a, vezi ca mai exista o varianta pt care varsa: reflux gastro-esofagian. mai vb cu mai multe medici si verifica exact care e faza cu bb tau.
pinicuta
Postat pe 8 Noiembrie 2009 21:09
eu in primul rand as taia antibioticul este mica daca de acum i dai antibiotic si va mai raci crezi ca isi va mai face efectul sunt medicamente homeopatice si sunt foarte bune si poti sa i dai pic vit c sa o protejeze de raceala uite homeogene 9 este special pentru rosu in gat
raluca08_kidz
Postat pe 10 Noiembrie 2009 16:12
Incearca sa mergi cu el la un medic homeopat este mai sanatos, iti recomand pe dl. dr. Sorin Cadar de la clinica Biomedica, intra pe net si cauta adresa. Eu am rezolvat-o cu cei doi copii cu acest medic. Este de necrezut ce poate face acest medic cu homeopatia.
florydogaru
Postat pe 12 Noiembrie 2009 10:59
buna domunu dr sorin cadar are si un site pe care poti pune intrebare ttp://www.homeopatie.ro/consult-homeopatic.php?a=login
raluca08_kidz
Postat pe 12 Noiembrie 2009 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indemnizatia copilului 7 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:26
Schimbarea alimentatiei 3 De la: garbo_379067 24 Iulie 2013 13:01
job part-time 2 De la: deliarebecca 2 Februarie 2009 13:06
Tuse urata la bebe 10 luni 106 De la: aly_fab 2 Februarie 2017 01:00
Poezii si cantecele pentru copiii nostri, de Mos Craciun 4 De la: chanty 18 Decembrie 2009 19:06
Setari Cookie-uri