interpretarea analizelor

Sunt insarcinata in aproape 4 luni si mi-am facut niste analize,sunt ingrijorata doctora mea mi-a zis ea ceva dar nu am inteles nimic ma speriat mai mult,va rog daca puteti sa imi explicati mai pe larg ce vrea sa insemne,daca e ceva grav,DACA COPILUL SE VA NASTE CU VREO BOALA??rubeola Igm =0.32 toxoplasma IgG = 00 toxoplasma IgM =0.05 rubeola IgG =103 cytomegalovirus IgM =0.65 cytomegalovirus IgG =81 va multumesc mult anticipat ....
mihaela89
Postat pe 13 Mai 2010 11:03

cytomegalovirus igm < 0,700 negativ (nu ai)
igg > 6,0 (ai avut)
bau
Postat pe 13 Mai 2010 15:38

toxoplasmoza 0,0 < igm < 0,499 (nu ai)
0,0 < igg < 2,0 (nu ai avut,exista riscul sa faci in sarcina,v-a trebuii repetata analiza in sem 3 si mare grija la alimentatie pe parcursul sarcinii, .... nici eu nu am facut niciodata si o trebuit sa am grija toata sarcina sa nu fac)
<
rubeola igm < 0,600 (nu ai)
igg > 10,0 (ai avut)

Sarcina usoara
bau
Postat pe 13 Mai 2010 15:45
defineste grija fata de alimentatie?
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 15:49
De exemplu mie mi-a spus doctorul sa mananc pe parcursul sarcinii doar branza si lapte pasteurizat. Branza tare,nu moale. Legumele, fructele f bine spalate. Carnea bine fiarta ,aruncata apa in care a fiert.
Mi s-a explicat cum poate ajunge toxoplasmoza in corp. Aceasta provine de la "scaunul " de soareci si ajunge f usor in alimentele noastre.
bau
Postat pe 13 Mai 2010 15:59
E bine pinicuta ?
bau
Postat pe 13 Mai 2010 16:14
pai eu chiar am intrebat pentru ca nu stiam e anume din alimentatie are legatura cu toxoplasma nu am intrebat ca sa fac misto, am intrebat pt ca chiar nu stiam. OK, stiam ca trebuie bine spalate legumele etc, dar ma gandeam ca poate exista ceva ce nu aflasem inca. si uite ca am aflat:nu stiam ca de la soareci vine toxoplasma

multam de lamurire
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 16:52
aaa nu m-am gandit ca ai zis la misto
M-am gandit ca ai vrut sa detaliez si mi s-a parut normal ca sa inteleaga si mihaela89 la ce vroiam sa ma refer. Te-am intrebat daca e ok ca is f multe de spus si la subiectul toxoplasmoza si eu am spus ce am aflat de la doctor.
Si cum vine de la soareci, sobolani...stim procesul ....cum ajung excrementele pe pamant,vaca mananca iarba,porcul mananca de pe pamant,gaina la fel ...fructele cad pe jos.... lucruri de acest gen.
Se poate lua f usor, am inteles, daca intrii unde sunt pasari sau de la pisici,caini.
Eu chiar cat am fost mica mergeam f des la sat ,la bunici, si totusi nu am facut toxoplasmoza.
In sarcina suntem mai sensibile si putem lua usor virusii acestia,asa ca in timpul sarcinii m-am ferit de tot ce ar putea sa aibe legatura cu acest virus, asa ca am avut norocul sa nu-l fac.
Dar nici tu ,pinicuta, nu ai avut toxoplasmoza niciodata?


ps: imi plac tare mult toate raspunsurile tale
bau
Postat pe 13 Mai 2010 17:45
http://www.eva.ro/sanatate/medicina-generala/toxoplasmoza-o-boala-periculoasa-pentru-viitorul-tau-copil-articol-4178.html
-un articol interesant si cu multe informatii.
bau
Postat pe 13 Mai 2010 18:46
nu. mi-a zis dr ca nici de la prima sarcina nu am luat anticorpi si ca trebuie refacuta analiza de toxoplasma in saptamana a 12-a.
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 11:50
toxoplasmoza din cate stiu eu este o boala ce o poarta mai fregvent pisicile.Practic daca nu ai intrat in contact cu un exemplar infestat nu ai cum sa o iei
alinakatt
Postat pe 14 Mai 2010 12:06
pai auma, la cati caini vagabonzi si pisici comunitare avem in cartier, mai bine ne luam tote precautiile
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 12:08
asta asa-i ...nu zic nu.Eu acum am 2 pisici nu una si sincer nu le-as dat pentru nimic ihn lume.Inaintea lor de prin 2003 am avut catel si am nascut si nu am avut probleme.Daca ai animal in casa si il vaccinezi evident, de cele de pe starada nu zic nimic
alinakatt
Postat pe 14 Mai 2010 12:11
Da Alina este o boala care de obicei si in cea mai mare parte o poarta pisicile (deoarece mananca rozatoare) ,dar stim f bine cum se transmite boala aceasta si cat de raspandita este.
Majoritatea oamenilor au avut odata aceasta boala si au anticorpi ,dar pt femeile(de ex) care nu au facuto e periculos sa o faca in sarcina.

Pinicuta eu primele analize le-am facut intre saptamanile 8-12,asa ca mi-a spus s-o repet in semestrul 3.
bau
Postat pe 14 Mai 2010 12:22
in sarcina stiu ca e periculos de aia e indicat si cele care au animale de casa sa le vaccineze si sa faca analizele necesare...
eu am avut si am fost mai paranoia.Pot zice ca al meu catel era vaccinat la zi mai ceva ca fiemea
alinakatt
Postat pe 14 Mai 2010 12:28
Si eu am nascut recent,si nu am avut toxoplasma si riscam sa fac,mai ales eu am un caine care l-am luat de pe strada,la 10 zile,l-am gasit langa un tomberon de gunoi,si toti mi-au zis ca sa dau cainele pe parcursul sarcinii,dar era ca si copilul meu,si am discutat cu medicul,ca avand vaccinurile la zi,si crescand in casa langa mine,nu am cum sa fac,si mai ales pisicile si intra-adevar soareci,sobolani, sunt purtatori,caini ffff rar.Asa ca am pastrat catelu,in iunie face 2 ani,este un dulau mare si frumos de vreo 60 de kg,si am si o fetita de 7 luni,face in 28.
Catelu a fost un adevarat sprijin pt mine,m-a tinut in forma,m-a scos la plimbare,am dormit impreuna in pat si fff protector pe parcursul sarcinii,si era fff atent la burtica mea,chiar si sotul meu era gelos la un moment dat pe el,pt ca nu prea lasa sa se apropie de mine ,am sa postez poze cu catelu meu,sa-l vedeti.

Sarcina usoare,si pt restul mamicilor sa sanatate la bebelusi
Raisa_Lory
Postat pe 21 Mai 2010 05:54
Cytomegalus virus este virusul care nu lasa organismul sa dezvolte imunitate, si din cauza asta te lipesti de orice boala. La tine valoarea e mica, el devine mai agresiv undeva la o valoare pste 500-600 u.m. Toxoplasmoza e o infectie provenita de la caini, pisici si care infecteaza lichidul amniootic in care sta bebelusul, il face toxic, dar am prietene care au nascut si cu aceasta toxoplasmoza si au fost ok si bebele si mama. Parerea mea e sa mai consuti si un medic infectionist, de la sectia bli contagioase si el te va lamuri mai bine .
Sanatate multa si optimism!
poliecp
Postat pe 21 Mai 2010 08:44
nu este adevarat...si eu am avut probleme in timpul sarcinii din cauza toxoplasmei si am facut tratament in primul trimestrul; in general contactul cu animale este foarte periculos; eu am avut un purcelus de guineea de la care luasem microbul si care l-a mine nu si-ar fi facut efectul toata viata(puteam sa traiesc cu acest microb in corp fara sa stiu) dar la analize am descoperit! Si am avut noroc ca am descoperit la primele analize...dar stai linistita ca medicul stie ce are de facut! si eu am stat stresata toata sarcina si am o minunatie de baietel care acum are 5 ani jumatate! bafta multa!
garbo052580
Postat pe 22 Mai 2010 22:17
adinaciprian pt sarcina e periculos daca nu ai avut inainte de sarcina,iar dupa cum povestesti tu,tu ai avut dinainte de sarcina.
bau
Postat pe 22 Mai 2010 23:07
buna sunt noua pe acest forum,si am citit ce ati spus de toxoplasma,din pacate nu se ia de soareci,se ia de la pisici,sau carne care nu a fost preparata bine,spun din experienta deoarece in urma cu 9 ani am facut toxo in sarcina si am pierdut sarcina la 24 de saptamani,apoi dupa un an am facut baiatul,si toxo a fost igg pozitiv si igm negativ,acum sunt insarcinata din nou in 9 saptamani si analizele sunt la fel,adica am avut candva toxo,si acum organismul a facut anticorpi
cory27
Postat pe 22 Mai 2010 23:12
kidz008258 citeste si ai sa vezi de unde au pisicile toxoplasmoza.
bau
Postat pe 23 Mai 2010 00:15
fetelor mie in timpul sarcinii mi s-a spus sa nu stau in contact cu animale sa nu ma ocupa de gradinarit decat daca folosesc manusi de protectie sa nu consum alimente de origine animala nepreparate corespunzator si asta insemna bine fierte sau bine coapte ....medicul mi-a spus ca si ouale trebuiesc fierte bine !!! deci eu zic ca atunci cand exista riscul de toxo sa fiti precaute!!!
cory_emy
Postat pe 23 Mai 2010 00:25
Cory si mie mi-a zis doctorul acelasi lucru,f mare grija in absolut tot.
Am vazut si o emisiune la televizor ,unde explica o doctorita cum se transmite si ca poate fi oriunde. Eu am avut norocul sa trec cu bine si sa nu ma aleg cu ea,dar am avut grija atat in alimentatie,cat si cu ce intru in contact.
bau
Postat pe 23 Mai 2010 00:44
Salut fetelor, eu am avut citomegalovirus 2 ani in urma dar s-a depistat la 32 de saptamini ,nu am fost examinata cum trebuia asa ca am pierdut copilul acum sun ok, am facut analizele si vrem un bebe ,si la fel ne-a zis doctorita sa spalam bine fructele si legumele sa nu iau toxoplasmoza... , asa ca aveti grija...
lary_kidz
Postat pe 29 Mai 2010 00:44
buna. Tot despre analize am si eu o nelamurire dar nu e de toxo. Baiatul meu de 4 luni are hemoglobina 10.3, trombocite 505 etc. La comentarii dr de laborator a scris microcitoza si hipocromie. trombocitoza. Asta ce inseamna? Va multumesc anticipat multa sanatate
ana2409
Postat pe 3 Iunie 2010 23:16
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa incep diversificarea???? 6 De la: mihamicuta 9 Ianuarie 2009 14:36
MAMICII DIN FOCSANI 1 De la: anisoara 9 Decembrie 2008 20:55
informatie 2 De la: rexona 13 Noiembrie 2008 08:38
schema de vaccinare 2009 din SUA 1 De la: boaba 24 Februarie 2009 23:11
Nu bea apa! Please help! 8 De la: andrajuganarucalin 3 Aprilie 2009 20:30
Setari Cookie-uri