mamici si viitoare mamici!!!

buna ziua tuturor!
am si eu niste nelamuriri dak ma puteti ajuta... sunt insarcinata in 18 saptamani dar am o problema: in primul rand vreau sa va intreb dak atunci cand esti gravida trebuie sa tii ceva regim alimentar (in sensul k e voie sa mananci orice???)
si in al doilea rand pe mine de multe ori foarte foarte rau ma arde stomacul! ma arde de pe gat in jos !!!
inainte sa fiu gravida luam dicarbocalm sau bicarbonat si imi trecea, dar acum k sunt gravida nu mai am voie...
ce ma sfatuiti??? asa ati patit si voi?
ale_micutza
Postat pe 30 Iulie 2009 13:18
Arsurile astea cred ca sunt normale, adica am auzit multe mamici plangandu-se de asa ceva. Eu nu am sau inca nu am cel putin. Nu stiu ce sa zic cu dicarbocalmul ala, nu lua pana nu intrebi un medic. Dar tu nu-ti poti suna medicul ginecolog sau macar pe cel de familie de cate ori iti vine cate o intrebare. Eu sa stii ca am mai sunat, mai ales pe medicul de familie sau noi am mai stabilit sa comunicam prin sms-uri.
kidz000722
Postat pe 30 Iulie 2009 13:49
in timpul sarcinii eu stiam ca singurul indicat este rennie , eu am folosit fara nicio problema , contine doar calciu si magneziu ( spre deosebire de alte medicatmente anti-acid care contin si aluminiu ) .
ion_cristina
Postat pe 30 Iulie 2009 13:51
buna ale....vezi ca am pus o listuta cu ce ai voie/nu ai voie sa mananci in timpul sarcinii si cat timp alaptezi la topicul:ALIMENTE INTERZISE IN TIMPUL ALAPTARII....pooop dak mai ai nelamuriri iti raspund...pooop si sarcina usoara
deliarebecca
Postat pe 30 Iulie 2009 14:12
Buna.
Eu stiu ca in timpul sarcini arsurile sunt normale se spune ca ii creste parul la bebe. Cel mai bine este sa vb cu medicul ca el stie cel mai bine. Eu nu am avut arsuri in schimb ma manca toata burta pur si simplu ma scarpinam cu unghile ca nu mai puteam. Tot ce pot spune ca fimiu a iesit cu un par in cap de tina turner era pistol cu apa.
Poooop
zambila_kidz
Postat pe 30 Iulie 2009 14:55
da, sa vezi cand o sa se nasca ce plete o sa aiba
pinicuta
Postat pe 30 Iulie 2009 14:59
mda
va multumesc
va pooop
ale_micutza
Postat pe 30 Iulie 2009 15:05
ale_micutza ai gasit listele?dak nu lasa un id de mess si ti l-e trimit...pooop
deliarebecca
Postat pe 30 Iulie 2009 15:09
Apropo si cumnata mea a avut tot timpul sarcini arsuri iar nepotelul meu nu a avut nici un fir de par nici la nastere nici la botez s-a chinuit preotul sa ii taie un pic de puf.
zambila_kidz
Postat pe 30 Iulie 2009 15:10
Si nasica mea a avut arsuri groaznice toata sarcina, inclusiv in 9 luni si a ieist o fetita cu cateva fire de par, am vazut copii nou-nascuti cu par de unii nici la 1 an nu au asa par si mamicile lor n-au avut arsuri. N-au nicio legatura arsurile de stomac cu crescutul parului.
kidz000722
Postat pe 30 Iulie 2009 15:16
arsurile din timpul sarcinii nu au nici o treaba cu parul bebelului....eu de ex nu am avut arsuri si fetitza mea avea un par in cap cand am nascut-o....arsurile tin de alimentatia viitoarei mamici....
deliarebecca
Postat pe 30 Iulie 2009 15:20
Cum este Sebastian al meu. Chiar vb cu tati pana sa vina bebe faceam glume pe seama asta ca el nu a avut deloc par pana la 3 ani iar eu cred ca normal asta nu am apucat sa o intreb pe mama si ne gandeam ca nu are de unde sa fie paros si cand colo cand l-am vazut am zis ca nu este al meu.
zambila_kidz
Postat pe 30 Iulie 2009 15:21
NU ARE NICI O LEGATURA PARUL DE PE CAPUL BEBELUSULUI CU ARSURILE LA STOMAC!!.

Bia mea s-a nascut cu ff mult par iar eu nu am avut nici un fel de arsura sau durere de stomac...
horobeanu
Postat pe 30 Iulie 2009 15:22
multumesc...
id-ul meu e alexandra_micutza4bebe
ale_micutza
Postat pe 30 Iulie 2009 15:29
si eu am avut arsuri de stomac pe timpul sarcinii de efectiv imi dadeau lacrimile...de obicei daca beam o cana de apa rece sau o cana de lapte rece trecea..
diarobert
Postat pe 30 Iulie 2009 15:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
copii nascuti prematur(sub 7 luni) 16 De la: nely 8 Decembrie 2009 16:05
Mutism electiv 12 De la: garbo_471664 17 Septembrie 2017 16:12
BUNA, MAMICILOR! 7 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:26
Vitamina D3 6 De la: melania_mela2000 25 Noiembrie 2008 10:15
anticonceptionalele dupa nastere 29 De la: iasmina 21 Octombrie 2009 00:45
Setari Cookie-uri