Opritul alaptatului cand copilul are 2 ani...

Baietelul meu face 2 ani in august si inca il alptez nu pentru ca mi-ar place sau pentru ca e hrana lui principala, ci pentru ca e cumva dependent de "tzitzi".In principal vrea cand merge la culcare dupa pranz sau seara. Am incercat sa dau cu frunza de pelin, lamaie si sa ii explic ca ma doare ( desi nu e dureros , doar putin uneori pentru ca nu exagereza) si ca doctorul a zis ca nu mai e bun laptele. Degeaba am incercat, l-am lasat sa doarma cu bunica(eu fiind in cealalta camera) s-a trezit complet si m-a cautat prin casa pana m-a gasit.
A reusit cineva cumva intr-un fel sa isi convinga copilul sa nu mai suga de la san si daca da, cum? Sunt disperata ca va trebui sa incep sa lucrez in curand si va plange pana vomita (in mod repetat) si nu as vrea sa il traumatizez mai ales ca e destul de mare sa constientizeze multe lucruri.Poate crede ca l-am abandonat daca il las cu bunica sau altcineva ( e foarte dependent de mine afectiv).
Multumesc mamicilor care se gandesc sa imi raspunda, orice idee e binevenita.
anaeli_kidz
Postat pe 26 Iulie 2009 16:50
buna........cam greu si cam mare varsta. eu ce sa-ti spun,cd am intarcat-o pe Bia, avea aproape 9 luni.dar nu am intarcat-o dintr-o data,ci usor,usor...adica in 2-3 saptamani.si nu am avut nici eu nici ea probleme.am inceput in fiecare zi cat mai putin,apoi doar cd o adormeam si era obisnuita la sna, apoi am inlocuit si sanul cu ceai....

la mine a fost ff usor.

vezi ca a mai fost discutat acest subiect pe forum si sunt mai multe pareri,metode.....

succes
horobeanu
Postat pe 26 Iulie 2009 16:57
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/59/cum-intarc-copilul.html

uite topicul.....sper sa te ajute...

mult succes!!
horobeanu
Postat pe 26 Iulie 2009 16:58
buna te as intrba daca iai dat si lapte de vaca sau praf caci si eu ii dau lui Ioana tata , are un an si 3 luni ,dar soacra mia spus ca laptele meu nu are aceleasi valori ca la inceput si sai bag lapte de vaca.Eu as vrea sai dau pana la un an jumatate. Dmi te rog un sfat caci nu mai pot ma doare capul cand incepe soacra cu ale ei.IA dat lapte de vaca fara sa ma intrebe pe mine. multumesc, sper ca am fost cat de cat explicita
kidz000668
Postat pe 29 Iulie 2009 10:40
buna...fetita mea are 1 an si 1 sapt si ii dau si i-am dat numai lapte praf.pana la 3 ani o sa-i dau numai lapte praf.eu zic ca nu e bine sa-i dai lapte de vaca , dar fiecare face cum crede...
horobeanu
Postat pe 29 Iulie 2009 11:22
Chiar acum citeam in revista MAMI ca laptele de mama nu-i schimba calitatile, este la fel de bun ca la o luna
Lalea_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 11:40
si tot ei recomanda ca intarcatul sa fie in jurul varstei de un an...deci e ok sa-i dai lapte pana la 1 an si jumatate
Lalea_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 11:43
laptele de mama nu ramane la fel (nici macar in timpul aceleiasi mese: la inceput e mai apos, pt a satura setea copilului, apoi devine mai "gros" ), el isi schimba proprietatile in functie de nevoile copilului. evident, la un an nu mai are aceeasi compozitie pe care o avea cand ai nascut, dar nici copilul nu mai era aceleasi necesitati (acum ce ai vrea, sa ia cate o juma de kil, un kil pe luna in greutate, pana la 2 ani? ar deveni obez, iti dai seama, inca din fasha. ). dar faptul ca laptele "nu mai e la fel" nu inseamna ca nu mai e bun. nu are culoare de lapte? adica pare sa fie ceva in neregula ? (am auzit mamici carora laptele li se facuse albastrui, spalacit, de-ti era sila sa te si uiti la el: acolo da, poti banui ca nu mai e bun, dar daca arata frumos, alb, curat, omogen , de ce sa ilo acuzi ca n-ar fi bun?) . e bine sa incepi in paralel cu sanul sa ii dai si lapte praf sau de vaca daca vrei neaparat de vaca, dar asta numai pt a-l obisnui cu gustul si sa nu refuze alt fel de lapte dupa intarcare, dar nu-i taia sanul de gura soacrei. intarca-l daca simti tu ca e cazul (tu esti mama lui si il cunosti cel mai bine, soacra si-a crescut copiii cand i-a avut de crescut, acum sa te lase pe tine sa ii cresti pe ai tai cum crezi tu de cuviinta si sa nu mai faca lucruri pe la spatele tau sau impotriva vointei tale!

acum sa iti mai zic ceva: copilul meu , pana la un an, a avut doar vreo 2 luni in care accepta sa manance pe langa san si mancarici, in rest sanul a fost singurul sau aliment. si toate analizele i-au iesit bine, doctorul insusi a zis ca exista copii care pana la un an nu accepta decat sanul, si daca lua in greutate, nu ducea lipsa nici de calciu, nici de fier nici de nimic, sa nu-l fortez sa manance ceva ce nu vrea. deci a fost f bun laptele meu, cu proprietati adecvate varstei lui, l-a hranit suficient. nu zic ca la toti indivizii o fi la fel, ca doar nu suntem copii la indigo, dar daca ai dubii cum ca e bun sau nu laptele tau la varsta asta, intreaba dr nu soacra! (eventual mergeti impreuna ca sa auda si ea o parere avizata)
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 12:59
buna,sunt adina la fel patesc si eu cu daria are 1 an si 3 luni si papa tiuti la somn,incep munka in oct.si nu stiu cum sa o dezvat
kidz001104
Postat pe 29 Iulie 2009 14:06
eu ii dau si lapte praf nan junior dim cand se trezeste si seara la culcare 180 ml,san papa la somnik atat,la 1 an si jum vreau sa o trec pe lapte de vaca acela din comert la cutie,daria are tot 1an si 3luni
kidz001104
Postat pe 29 Iulie 2009 14:10
Multumesc pt raspunsuri, imi doream sa mai stiu si parerea altor mame. Ioana este dependenta de tata, dupa ce mananca tata eu storc sanul si are culoarea alba e cred consistent. dar vedeti ce fac soacrele, asta e.ma deranjat ca ia dat lapte de vaca fara sa ma intrebe,ea traieste cu reguli invechite, ma punea sa i dau la 3 luni banana si cand a vazut ca nui dau a inceput sami zapaceasca sotul, asa cum face acum si cu tata.
kidz000668
Postat pe 30 Iulie 2009 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Perioada pentru dintisori 22 De la: vasilicasavoiu 18 Martie 2009 16:33
nu prea mai am lapte 64 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:40
DIFERENTA DE VARSTA IDEALA INTRE FRATI SI SURORI 67 De la: Angela 22 Mai 2009 15:15
medic ortoped 15 De la: adrica 1 Iunie 2010 21:39
cereale pt bebe!! 11 De la: horobeanu 27 Octombrie 2009 17:45
Setari Cookie-uri