alimentatia lui bebe

buna mamicilor. a-si avea si eu o intrebare ...am o fetitza de aproape 4 luni dar imi fac griji pt k de cateva zile e agitata i-si mananca pumnishori si isi trage buza de jos...se poate sa i iasa dinti asa repede?si nush mi se pare k nu se satura...mananca 120 lapte kam la 4 ore si danonino si de obicei i dau si suc de morcovi cam pe la amiaz.ms
eu_mino
Postat pe 8 Octombrie 2009 16:50
Buna. Eu i-am dat la fetita mea suc de morcov si de mar de pe la 3 luni jumate si la 4 luni am inceput cu borcanas de la Nestle de mar si mar cu para. Iar lapte ii faceam cat vroia....daca vedeam ca mai vrea mai mult decat ii faceam la masa urmatoare ii maream portia. Si Veronica manca (si inca mananca) din 3 in 3 ore. Bafta. Si sa creasca mare!
ralucimp
Postat pe 8 Octombrie 2009 21:31
buna as avea si eu o intrebare d fapt 2 .de la 4 luni poti sa i dai suc de morcv?si cum se face se inlocuieste o masa de laptik?si a doua pot la 4 luni sa i dau danonino de ala branzik de vaci si piure de fructe? merci
eu_mino
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:25
Buna pt eu mino poti sa i dai suc de morcov dar treptat cate o lingurita(azi una maine doua poimaine patru si tot asa) pana inlocuiesti o masa de laptic de preferat cea de la ora 10 eu i am dat 10 zile suc de morcov dupa aia 10 zile suc de mar si dupa aceea le combinam i le dadeam impreuna plus lapte si pe fiecare zi cresti cantitatea pana inlocuiesti o masa completa cat despre danonino nu te sfatuiesc sa i dai chiar acum cred ca e prea devreme eu i-am dat pe la 9 luni dar i faceam eu in casa branza calcica cu banana sau piersica(dupa6 7 luni piersica) iar branzica dupa 6 luni mai intai le dai suc dupa aceea pulpa urmeaza supica de la pranz la inceput doar morcov cu pastarnac si putina telina dupa aia cu cartof cu dovlecel etc dupa astea poti introduce si branzica iaurtul etc bineinteles treptat nu toate odata.Sper sa-ti fie de folos toate astea. Daca te mai pot ajuta ma poti intreba pupici pt pici si mamici
alice_david
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:45
merci mult pt sfat alice_david. chiar nu stiam ce sa fac .nu stiam dak fac bine.asa sh ink o intrebare se poate sa iasa dinti de la 4 luni? pt k saliveaza mult shi isi manank buza de jos.
eu_mino
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:52
Pe noi ne-a invatat doctora asa : incepem cu 5 ml de suc de morcov in prima zi , apoi crestem cu 5 ml pe zi pana ajungem la 30 de ml pe zi, apoi adaugam suc de mar 5 ml pe zi in combinatie cu sucul de morcov, a doua zi 10 ml si tot asa pana ajungem la 30 ml suc de mere, apoi adaugam portocala 5 ml in combinatie cu sucul de mar si morcov si tot asa pana ajungem si la 30 ml suc portocala. Piureul de fructe se adauga dupa suculet, incepem cu o lingurita, apoi crestem doza. La 7 zile dupa ultimul fruct introdus incepem supika, mai intai doar zeama 5 ml, crescand gradat pana la 30 ml, apoi piureul de legume. Masa de fructe in jur de ora 10, iar supika intre orele 13 - 15 !
iasmina_kidz
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:56
Bebelusa mea are 5 lunite, si de pe la 4 luni papa tot ce-i iese in cale de la hainutele de pe ea, pana la mainile noastre daca le prinde, chiar si paturicile ei, jucarelele chiar le cearta ca nu vor sa intre cu totul in gurita :)). Iar balutele ii curg mereu Dintisorii nu i-au iesit ink, asa ca nu e o regula !
iasmina_kidz
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:59
Cu placere ma bucur ca te am putut ajuta ce pot sa-ti zic legat de dinti nu cred pt ca si eu am patit la fel la 4 luni saliva continuu si isi baga mainile in gurita intram in panica pt ca mi se parea prea devreme sa i dea dintii dar nu, nu era de la dintii pt ca i-a dat primul dinte la 11 luni sincera sa fiu nici in ziua de azi nu stiu de ce facea asa dar nu te speria pt ca am auzit multe femei care au patit asa dar exista cazuri cand pot aparea si dintisorii vezi ca se umfla gingia si se albeste de obicei apar jos prima data te pupic
alice_david
Postat pe 9 Octombrie 2009 01:00
Si la Vero ii curgeau balutele de la 4 luni si baga in gura tot ce prindea...dar nu erau dintii. Ca doar bagatul in gura e felul lor de a cunoaste. Ca acum avem 8 luni jumate si inca nu avem dinti....dar cat de curand.
Si legat de mancare...eu dupa ce i-am dat vreo 2 sapt din borcan am inceput sa ii rad maru si sa ii dau asa. si i-am facut si supita o data pe sapt cu morcov si cartof, dar putin. Prima masa de lapte i-am inlocuit-o complet cu mancare pe la 5 luni jumate. Si de la 7 luni jumate i-am lasat lapte numa seara si dimineata.
Sa cresteti mari!
ralucimp
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:43
Buna Eu Mino,si fetitza mea face asta de la 3 luni,ii plac si manutzele dar cel mai mult bavetzica,prosopelul,si hainutzele de pe ea.O sa treaca peste perioada asta .Bebelusha mea manca 1oo ml la 4 ore de am ajuns cu ea la urgentza din cauza unei dr...dar daca te deranjeaza asa de tare incearca sa ii pui manushi.ia vezi mai face la fel?
ina_rebeca
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:40
Chiar zilele astea am fost cu bebelina intr-un mall, si intr-o clipa de neatentie lingea tava cu mancare, ca sa numai zik ca am pus-o in patul nostru sa o schimb si am prins-o ca-i manca pijamalele lu` tasu` !
iasmina_kidz
Postat pe 12 Octombrie 2009 16:37
multumesk tuturor mamicilor pt sfaturi! ce bine e sa ai la cine sa apelezi knd ai ceva de lamurit!
eu_mino
Postat pe 12 Octombrie 2009 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metode de contraceptie in perioada alaptarii? 21 De la: garbo_381836 7 Octombrie 2014 14:03
Ce robot folositi pentru mancarea pasata? 17 De la: mihaela_dardac 1 Februarie 2009 18:09
sangerari in sarcina 3 De la: tatusilvia 28 Mai 2009 22:27
pestele la bebei 4 De la: tanase_claudia 16 Martie 2010 07:03
Mamici din Pitesti 1 De la: IRINUSKA 14 Martie 2009 13:54
Setari Cookie-uri