Ce marca de scutece folositi?

Buna fetelor... am si eu o mare problema. Vin in romania pentru 3 saptamani si nu stiu ce marca de scutece sa aleg din cele care se gasesc in romania. Cele pe care le folosim noi, si suntem foarte ultumiti, nu se gasesc.
Folositi toate numai Pampers ?????? Eu nu sunt multumita deloc de ele, cel putin cele care se gasesc aici in italia sunt tare proaste, si nici o alta mamica, din cele pe care le cunosc eu, nu le foloseste. Dar in romania numai de pampers aud.
La ultima vizita in romania am folosit si noi pampars cumparat de mama mea dar nu mi s-a parut ca ar fii mai bune decat cele din italia - dar in fine pt o saptamana
Pentru 3 saptamani insa

Va rog mult sugestii
corina_dragoi
Postat pe 12 Iunie 2009 10:32
Buna, sotul meu ne'a cumparat odata scutece Happy, au fost ok, insa nu se compara cu Pampers, mai ales ca astea au si benzile elastice. Nu stiu de ce nu esti tu multumita de Pampers, esti singura pe care o aud sa zica asta, in fine, fiecare bebelus e deosebit, poate unii nu le tolereaza. Dar de ce nu iti cumperi pampers din Italia?????
aly_raz
Postat pe 12 Iunie 2009 10:38
buna. noi am folosit Pampers active baby , si Pampers lets go (ca un chilotel, fara benzile adezive adica, il imbraci pur si simplu ca pe un chilot: de astia din urma am fost mai multumiti decat de active baby), Happy -de la Bella- (sunt mai ieftini si alui meu i-au iritat mai putin decat Pampers pielicica: cred ca au mai multe fibre naturale fata de Pampers care e mai plastifiat sau mai... sintetic, nu stiu...),de la Huggies am mai folosit dar nu m-au impresionat nici ca bune nici ca rele, ... am mai auzit mamici fff multumite de Libero dar noi cand cautam nu am gasit niciodata marimea care ne trebuia...

Oricum depinde de pielea copilului tau (pe langa puterea de absorbtie, modeul cum se muleaza pe corpusor etc), fiecare copil reactioneaza altfel la diferitele materiale continute in marcile astea de scutece: de ex sunt cpii care se inteleg f bine cu Pampers , insa sunt copii care se irita f tare de la ele. Pampers oricum, exista si cu banda elastica si fara, si cu banda adeziva si tip chilotel, si la fel la Libero (la Happy nu am vazut tip chilot)

Auzi dar cate scutece folositi voi? Adica, nu poti sa iei cu tine un bax (cel mai mare bax pe care il gasesti) si sa folosesti din el toate cele 3 saptamani? (din marca de scutece pe care le folositi voi aolo si care nu se gasesc aici)?
pinicuta
Postat pe 12 Iunie 2009 10:40
sau macar iabaxul cel mai mare si daca nu va ajunge pt toate cele 3 saptamani, imparte-l in 3 , cate o parte pt fiecare saptamana, si cand se termina "ratia " pe saptamana aia folosesti alte scutece din Romania, si saptamana urmatoare revii la marca voastra de scutece ca sa nu i se irite pielea. E o sugestie, atata tot...
pinicuta
Postat pe 12 Iunie 2009 10:44
alina poate nu m-am exprimat eu bine... nici in italia nu folosesc pampers si nici una dintre prietenele mele.
Nu imi plac pentru ca dimineata il gasesc mereu ud daca nu il schimb noaptea.. adica nu tin de seara pana dimineata.
Si nici sa car scutece cu mine nu prea imi convine pt ca vin cu avionul si pot cara doar 20 de kg.
Dar scutece Huggies se gasesc.. ati mai auzit de ele? Noi le-am folosit la inceput si am fost destul de multumita de ele.
corina_dragoi
Postat pe 12 Iunie 2009 10:46
da picuta m-am gandit si eu.. insa am facut si desfacut bagajul de 5 ori nu prea am loc. In avion copilul nu are dreptul la valiza si deci intr-o singura valiza trebuie sa iau si pt el si pt mine.. sti cum e cu copil mic, pleci cu juatate de casa
corina_dragoi
Postat pe 12 Iunie 2009 10:48
va multumesc oricum pentru sugestii
corina_dragoi
Postat pe 12 Iunie 2009 10:50
pai tocmai ce am zis ca am mai folosit Huggies, da se gasesc, cauta in Carrefour si celelalte lanturi din astea mari, sau la farmacie. Dar cauta mai din trimp, zi-i mamei tale sa caute din timp, pt ca se gasesc mai greu decat Pampers si Happy sau Libero, si nu stiu dadca au mereu toate marimile asa ca tre cautat mai din timp. Mi s-au parut ok, ti-am zis, nici bune nici rele. Nu stiu de puterea de absorbtie ce sa iti spun, pt ca al meu facea pipi din fiecare rinichi in alt scutec (purta cate 2 scutece), deci nu stiu daca facand pe putulica ar fi dat scutecul pe dinafara ... ma rog, poveste lunga... Dar vorba e ca nu am avut plangeri la ele (huggies)
pinicuta
Postat pe 12 Iunie 2009 10:51
sau baxul de scutece din italia poti sa il trimiti in romania prin posta sau curier, nu sa il iei tu cu avionul...
pinicuta
Postat pe 12 Iunie 2009 10:56
mi se pare mie sau te'ai cam suparat? ti'am zis, fiecare copil e special, unul accepta Pampers, altul nu...etc. Incearca la farmacii, sunt multe care vand scutece la bucata, ai putea incerca mai multe marci si vei vedea care le accepta copilul tau. Cu siguranta vei gasi ceea ce cauti, iar Huggies si nu numai gasesti in Metro. Sper sa'ti rezolvi "problema" in asa fel incat sa fie bine pt copilul tau.
aly_raz
Postat pe 12 Iunie 2009 10:57
eu am incercat si happy si huggyies si nu am fost deloc multumita de ele sincer,folosesc pampers cu benzi elestice si dupa parerea mea sunt f bune pt noi ,iar servetele folosesc de la happy,acum fiecare incearca ce i se potriveste ca slava domnului avem de unde alege!pupici




















silviatatu
Postat pe 12 Iunie 2009 11:17
buna fetelor!!!eu am folosit doar pampers si am fost foarte multumita de ele.
Corina dragoi de ce nu incerci pe avion ca bagaj de mina sa iti aduci un bax de pampers.Il desfaci si le asezi jumate pune la cala iar restu in bagaj de mina.Eu asa am facut tot timpul cind plecam la buni in vizita in italia.A functionat tot timpul si nu sunt exigenti deloc in vama.Ma gindesc ca ai acea geanta voluminoasa pentru bebe(tare mare era )in care ii pui strictul necesar sticla cu lapte ceva de rontait daca e cazul iar restul o umpli cu pampers,eu asa faceam si nu am avut niciodata probleme in vama Daca mai ai intrebari te ajut cu placere.Sanatate
alinakatt
Postat pe 12 Iunie 2009 11:41
Am uitat sa te intreb...cit timp are bebe? cam sti citi pampersi folosesti la zi cu el si pui vreo 10 in plus asa de siguranta in caz de nevoie sa ai
alinakatt
Postat pe 12 Iunie 2009 11:44
nu alina nu m-am suparat, imi car scuze daca ti-am daty impresia asta

eugen are acu aproape 11 luni si folosesc cam 4 scutece pe zi

he he am facut un calcul de curiozitte - ar trebui sa iau cu mine 100 de bucati si as fii la limita. Eu stau 25 de zile ori 4 buc/zi = 100

in fine... daca exista huggies sunt linistita. Din punctul meu de vedere sunt mult mai bune decat pampers si o sa ne descurcam asa
corina_dragoi
Postat pe 12 Iunie 2009 13:51
BABYLOVE de la Drogheriile DM din Galeriile hypermarketurilor REAL
Au si ele banda elastica si noua ne-au indeplinit exigentele
Rose68
Postat pe 12 Iunie 2009 19:05
Si eu am sa plec in romania peste 2 saptamani si am sa raman acolo pana creste umpic mai mare baetelul meu, acum are 5 luni, si sunt in spania, aici se gasesc o marca de scutece DODOT,dar la aspect arata cam ca si pampersurile din romanaia sper sa fie cam aceeasi calitate. O intrebare cele care folosesc pampers au fost si pampersuri cu albastru inauntru? daca au fost sau sunt inseamna ca sunt cam acceasi categorie dar sub alt nume, as fi foarte bucuroasa daca ar fi asa , eu nu am cum sa duc pampersuri de aici pe o perioada de 4-5 luni (saracele mamele noastre ele nu isi bateau gandu ce marca de material sa cumpere la scutecele noastre )
denis2009
Postat pe 14 Iunie 2009 16:57
pampersul in romania ... marca Pampers are mai muklte variante: este active baby care are un fel de verzuliu pe interior , e pe urma o chestie economy pack care e alb-alb si nu are nici banda elastica, si mai e lets go (ca un chilotel, adica fara arici, si alb pe dinauntru)- si toate astea pt marimea 4 (al meu are 10 kile jumate, deci se incadreaza la marimea 4)
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 13:49
eu folosesc pampers let's go nr 5[bebe are 13 kg] cu banda elastica si cu verde pe interior,le cumpar de la real si sunt ff multumita de ele
silviatatu
Postat pe 16 Iunie 2009 14:47
noi folosim HAPPY
karmina
Postat pe 23 Iunie 2009 14:26
am cumparat si eu o data happy dar nu am fost deloc multumita de ele,eu seara inainte de culcare il schimb pe alex si pana dimineata cu happy incepe sa miroase pisi,in schimb cu pampers nu si plus de asta cred ca au si putin parfum,celke care folositi nu a-ti observat ca miros frumos?incearca si pune cotul pe pampers[happy]dimineata cand se trezeste bebe si ai sa vezi ca te uzi,pe cand cu pampers nu!incearca!eu le-am ales pt confortul lui!
silviatatu
Postat pe 23 Iunie 2009 14:49
buna .....si noi tot pampes folosim acum,am folosit si huggys.....sunt bune si astea....dar acum depinde de fiecare si cat de bine l-e tolereaza bb....servetele folosim ba nivea,ba happy...la astea nu tinem cont de marca....eu la pampersi mai schimb din cand in cand...de ex luna asta am luat chilotei...noi folosim marimea 5 avem 12 kg....va pupicim
deliarebecca
Postat pe 23 Iunie 2009 15:05
va multumesc pentru raspunsuri... si chiar daca foarte multe dintre voi mi-ati recomandat pampers.. eu nu si nu. Am reusit sa gasesc Huggies si sunt f.f.f. multumiota. Au si banda elastica si margine dubla, albastra, si sunt si destul de larguti si ce e cel mai important: nu se uda
corina_dragoi
Postat pe 24 Iunie 2009 18:46
Aceiasi problema o am si eu,adica o sa mergem in ro si nu stiam cat de bune sunt scutecele Pampers.Daca mergem cu masina ,imi duc de aici ( dodot ) si servetele la fel.Aici am incercat doar servetele de la Huggies si nu imi plac,e hartie umeda pe cand cele ce le folosesc eu ,dodot,nu se rup ,sunt ff bune.Dar daca merg cu avionul doar eu cu Alex ,atunci ....o sa vedem .poate trimitem pachet,nu e scump.
Am cautat scutece Huggies o data dar nu gasisem pt kg lui si nu am mai cautat deloc si alta marca nu am curaj sa incerc.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Iunie 2009 01:16
ninuza cred ca si Alex al tau foloseste tot nr 4 ca si Eugen, ca am impresia ca sunt cam de aceiasi varsta. Noi nu am avut probleme sa gasim huggies si cum spuneam sunt foarte multumita, servetelele nici mie nu imi plac si am cumparat alta marca, nu ceva cunoscut, dar sunt destul de bune.
corina_dragoi
Postat pe 25 Iunie 2009 18:19
eu servetele iau de la happy si sunt destul de bune in sensul ca sunt destul de umede si il curat bine cu ele
silviatatu
Postat pe 25 Iunie 2009 21:11
Corina,eu cumpar pt Alex nr 3,de la 4-10 kg de la Dodot( nu stiu daca in Italia este marca Dodot).Alex are putin peste 9 kg .o sa trecem curand la nr mai mare, cred ca de la 9 --13 kg.nu stiu exact .
Despre servetele...si aici sunt fff multe marci dar nu am incercat decat astea doua.multa lume foloseste servetele si scutece marca Carrefour si la copii peste un an au zis ca sunt ff bune.nu stiu daca o sa incerc,mai vedem.
Chiar,cat este un pachet de Pampers in ro si cu cate bucati??
Ca sa fac o comparatie cu ce iau aici .Eu cumpar un pachet de 74 buc la 20 .la pachet de 94 buc costa parca 22 dar in ultima vreme nu am gasit.
Nu mi-as duce de aici scutece pt pret ci pt calitate.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Iunie 2009 22:33
buna , eu folosesc scutece lavabile refolosibile de la firma Eden baby de la cluj-floresti si sunt ffff multumita
garbo_382971
Postat pe 4 Septembrie 2013 00:24
Se mai folosesc si scutece Huggies, unele dintre ele sunt produse in Italia,
http://www.scutece-adulti.ro/71-Scutece-HUGGIES
au o gama variata de scutece cu bumbac bio, chilotei, scutece pentru inot, chilotei de antrenament la olita.
mamiko
Postat pe 9 Septembrie 2013 09:00
buna , eu am cumparat de la firma Eden Baby.ro scutece lavabile refolosibile si sunt multumita de aceste scutece minunate eu vi le recomand ca sunt calitative .,binenteles si cele mai frumoase din cate am folosit
garbo_382971
Postat pe 15 Septembrie 2013 19:24
In prima luna am folosit de la Pampers si nu am fost foarte multumita de ele,apoi am folosit de la Happy care erau extrem de groase si am renuntat.Din luna a 3 a folosim doar Puffies si sunt foarte multumita de ele.
loving
Postat pe 4 Decembrie 2013 11:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ADHD 49 De la: clea2645 2 Iunie 2016 14:51
A nascut cineva la Municipal cu doctorita danilceac ALA?? 4 De la: kidz005894 8 Decembrie 2009 17:10
VITAMINE CAND ALAPTEZ?????? 9 De la: cozmamymy 5 Ianuarie 2014 11:46
infectie urinara klebsiella 4 De la: cristinel_luncanu 2 Februarie 2009 17:56
sa incep diversificarea???? 6 De la: mihamicuta 9 Ianuarie 2009 14:36
Setari Cookie-uri