vaccinul de 1 an infarix penta si scaunul moale

Buna , am un bebelus de 1 an si am refuzat schema de vaccinare propusa de stat , cea gratuita si facem Infarix. Toate bune si frumoase pana la 9 luni cand bebe a acut enterocolita si de atunci are scaun moale ,lipicios dar nu diaree.Mentionez ca pana atunci avea doar scaune ffff solide si taaari.Am facut tratament dar de atunci scaunul il are tot moale. Cand a implinit 1 an am amanat vaccinul pt ca avea gatul rosu , m facut tratament cu amoxicilina la care a avut reactii adverse (bubite si diaree,o zi) In fine, dupa ce i-a trecut , adica astazi ,mergem la vaccin dar , de data aceasta nu il putem face din cauza scaunelor moi si a diareei.Nu mai stiu ce sa spun cu scaunul asta moale, sa fie un virus (dr. nu mi-a recomandat anlize de scaun) sa fie din cauza eruptiei dentare, nu stiu ce sa mai spun. Poate ati ,, experimentat si voi ceva similar si imi puteti da o idee!
carla_dana_p
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:00
buna. nu stiam ca se poate refuza vaccinarea pe motiv ca scaunele sunt "moi cremoase dar nu diaree". o fi si asta ceva... Noi infanrixul l-am facut mereu, nu vaccinul de la stat. de la el nu au fost reactii adverse de nici un fel (e drept ca pe atunci ii dadeam san si poate si de asta). la un an si 2 luni i-am facut pririxul (si l-am si intarcat) si vreau sa zic ca 2-4 zile nu a mancat DELOC. dara DELOC-DELOC, ca ramasese pielea pe el creata ca la un batran de 80 de ani Sa stii ca baietelul nostru (din cauza unor tratamente cu antibiotice) la fiecare vaccinare a avut scaune nu moi -cremoase , ci aproape diareice, si dr nu a zis nimic pe tema asta, ca ar fi un impediment...
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 12:46
Vaccinul nu l-am facut pentru ca a avut o zi cu 3 scaune diareice inainte de vaccin intr-o perioada in care lua antibiotic iar noua dr ne-a spus ca trebuie sa aibe scaun legat macar cateva zile inainte de vaccinare si acum luam lopramid si smecta dar imediat dupa ce i-am dat a avut un scaun nu diareic dar f moale.La noi parca au efect invers. Ne-a si exemplificat dece este contraindicata diareea dar sincer nu mai tin minte.Oricum era ceva grav si de aceea vreau sa iau o decizie in cunostinta de cauza nu vreau sa grabesc vaccinarea daca aceasta implica riscuri.
Baietelul tau a avut scaunele acelea moi inainte de vaccin ?
carla_dana_p
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:26
lui andrei i se leaga scaunele cu enterol (in vreo 4 zile isi revine) sau ecoflorina (cam intr-o saptamana isi revine), iar el anibiotice ia de mai bine de un an ZILNIC
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:10
da, pe noi nu ne-a intrebat dr de scaune (bine, si stia situatialui cu antibioticele si era normal pt un copil cu asa medicatie sa i se strice flora stomacala si sa faca scaune proaste). da, scaunele le avea proaste dar dr nu ne-a zis nimic despre asta, a facut vaccinul si nu l-a afectat digestiv. ti-am zis, e adevarat ca atunci il alaptam si sanul nu l-a refuzat niciodata, indiferent de conditii) .

dar fa-i mai bine niste analize de kk, poate are vreo bacterie ceva, daca zici ca nu reuseste deoc sa isi inchege scaunele. (coprocultura, paraziti, giardia, noi i le facem din timpo in timp pe toate, mai ales cand ni se pare ca are alt aspect sau miros , scaunul)
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:13
daca ti s-a parut grav ce a zis dr despre scaune si efectul lor asupra vaccinului, atunci nu-l vaccina acum. nu-i asa o graba, nu pateste nimic daca intarzii un pic cu vaccinarea. mai bine lamureste-te exact daca are ceva sau nu, du macar o proba la dr cu care ai vb, sa vada cum arata si ce zice pe urma.
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:15
Da,ai dreptate, trebuie sa ii fac analize de scaun ,chiar dca dr. a zis ca nu este nevoie, ca sa fiu sigura.
Ai scris ca bebele tau(apropo care este un dulce) ia antibiotice zilnic?Am inteles bine?
carla_dana_p
Postat pe 16 Decembrie 2008 18:28
da, a avut o malformatie pe uretere, este operat , si ia antibiotice pana cand se va declara definitiv "rezolvata" problema
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 20:19
Copilul tau este minunat, nu s-ar zice ca a trecut prin atatea! Si eu am o prietena care are un bebe care s-a nascut cu o problema asemanatoare dar acum,la cativa ani totul este ok.Te admir si pe tine, bine ca ati trecut de ce a fost mai greu! Sa auzim numai de bine!
Ti-am ascultat sfatul si am cumparat acum recipientul de colectare a scaunului, acum asteptam.... continutul ca sa il ducem la analize!
carla_dana_p
Postat pe 16 Decembrie 2008 21:57
sa ne tii la curent, m-ai facut curioasa: se poate vaccina sau nu?
ruschita
Postat pe 17 Decembrie 2008 09:56
Maine ducem ,, mostra,, la analize, nu stiam ca doar pana la ora 10 trebuie dus kk. Il tin in frigi pana maine, sper sa nu fie probleme.Azi dimineata a facut mai tare (,,mostra,,) dar la amiaza mi-a facut iarasi mai moale. La vaccin mergem luni si atunci mai vb.
carla_dana_p
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:05
Voi ce mai faceti?
carla_dana_p
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:06
buna, suntem bine noi, jucausi nevoie mare Probele..cred ca trebuie sa le duci la analizat cat mai repede dupa ce le-ai recoltat, nu sa le lasi peste noapte si pe urma sa le duci. noua la urina ne-au iesit niste rez aiurea pt ca dusesem proba dupa prea multe ore de la recoltare... (ma refer la uroculturi-coproculturi, asa normal ca nu o sa apara paraziti de unde nu-s -cel putin asa cred ca nu pot aparea... )
ruschita
Postat pe 17 Decembrie 2008 21:50
Offf, asa mi-as dori, pur si simplu, sa nu mai stim de analize, de boli si de probleme! Pana la 9 luni nu am avut nici o problema , acum si raceli si enterocolite, scapi de una dai de alta!Nu stiu , poate gresesc eu...
carla_dana_p
Postat pe 17 Decembrie 2008 22:58
si andrei pana la 9 luni era gras frumos, se minunat toti de el, si dr si oamenii pe strada, pe urma a slabit si asa a ramas
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 00:09
dar alte probleme cu sanatatea nu a avut, slava domnului, eu cred ca de la san i se trage , ca daca ieseam afara in frig mie mi curgea nasul si el nu avea nimic. acum eu sunt racita si el e ok.
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 00:10
Este fantastic daca ai putut sa il alaptezi atat, eu... doar o luna jumatate si, chiar si in perioada aceea ii dadeam supliment de nan 1.Si Nicholas a mai slabit cand a inceput sa mearga , iar de cand cu scaunele astea moi am impresia ca nu mai punea as bine in greutate, dar dr nostru tot imi spune , ceea ce si este adevarat, ca acum nu mai iau in greutate asa mult ca inainte.
In concluzie, trebuia sa fac eu analiza asta mai demult ca sa fiu impacata.Luni luam rezultatul!
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:11
Nu stiu ce standarde de frumusete si sanatate ai tu, dar mie imi place enorm de bebele tau , este perfect, nici gras , nici slab ca si un copil de varsta lui , cu energia de rigoare care trebuie consumata!
De cand s-a nascut bebele meu, soacra mea si mai multe persoane, judecand dupa conceptia ca bebelusii sunt frumosi grasi cu falcute , albi si rosii in obraji ,m-a terorizat( adica m-ar fi terorizat, daca o lasam) ca Nicholas este prea slab desi la 6 luni avea dimensiunile si greuttea pt 10 luni iar acum la 1 an are 81 cm si 12,800 kg .
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:16
pai... secretia mea de lapte s-a reglat fff bine dupa cum sugea el:catg a supt la intervale de o ora sau chiar juma de ora, imi curgea laptele pe jos cand mergeam prin casa si nu stiam ce aud picurand , iar cand l-am intarcat daca nu a mai supt in cateva zile mi s-a oprit si mie, mai dadea organismul lapte afara din cel care ramasese deja stocat in san, dar nu mi-au trebuit nici pastile nici nimic, slava domnului! Andrei e cel mai dulce si mai frumos copil, dar e slabut ca greutate, are 9 kg si un pic la 15 luni, ok nu e aschimodie, dar el avusese aceeasi greutate si la 9 luni dupa care a slabit... Nu il vreau nici gras, n-am zis asta, vreau sa fie sanatos indiferent de cate kg are, am zis doar ca a fost o cotitura majora la el intre gras si slab, nu a slabit treptat, a slabit o data 600g intr-o luna (care ar echivala cu 4 kg de ale mele), si dupa asta a luat f putin in greutate comparativ cu pana atunci. Acum are 78 de cm, sau atat avea la ultima masurare, si atunci avea 9.100 si acum s-ar parea ca 9.400 dar nu sunt sigura pt ca la noi cantarul da niste erori cam mari (disferente mari intre o cantarire si alta, la cateva secunde una dupa alta).

Copiii normal ca acuma nu mai iau asa in greutatea(de la o varsta adica), daca ar tot lua cate un kil sau 500g pe luna, iti dai seama ca adult cat ar cantari?? )
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 13:27
Ai cea mai mare dreptate, sanatatea este cea care conteaza!
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:26
Ce ii mai gatesti?
Nicholas deja mananca cam tot ce mancam noi doar ca pun mai putine condimente ,sare... si bineinteles nu fasole, mezeluri , afumaturi...
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:28
nu ii mai gatesc nimic ca nu mananca nimica zilele astea, nu manca decat cereale cu lapte si acum nici pe astea nu le mai vrea. piure de legume cu carnita ii plcea odata, dar acum orice mancare ii dai o arunca pe jos: si mancarici de bb, si de adult, si borcanele nestle, tot! cred ca ii ies caninii (ca de 5 luni ii tot ies, si as zice ca acuma chiar ii vad la marginea gingiei, poate ne linistim odata!)
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:38
uite vezi, exact ce ziceam: luni am dus o proba pt urocultura. am dus-o aproape imediat:pe la 5.30 a facut pipi, l-am pus in frigider, la 6.30 a venit tati si la 7 era cu proba la laborator. nu au iesit rezultatele, au fost neconcludente, azi a trebuit sa ducem iara. Dar sa tii peste noapte proba, si sa o duci a doua zi, asta nici atata!
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:47
Dar este normal sa aibe zile de indispozitie iar noi,mamele ne ingrijoram din orice!Nu stiu dar eu sunt tare prapastioasa de fel, in ceea ce il priveste pe Nicholas!Stiu de la vecinele mele si mi-a spus si dr. , canini erup cel mai greu!
Da si noi ne chinuim cu canini care ies odata cu niste maselute!Avem deja 8 dintisori si inca o multime stau sa erupa!Nicholas nu mai vrea borcanase, de fapt nu i-au prea placut niciodata! Ii dadem 2 -3 borcanase pe saptamana ca sa il obisnuiesc pt cand am fost in concediu pt ca desi aveam bucatarie si ii puteam gati acolo,nu mi s-a parut igienic.Am eu o problema cu igiena, mai ales cand este vb de bebe.De atunci sa nu mai vada borcanasele , nici macar cele cu fructe care ii placeau!
Acum m-am saturat se supe si ciorbe de perisoare , de orez si mancare de cartofi .Asta fac toata ziua! .... si supa de rosii .
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:48
Of , asta este! Trebuia sa o las pt ca nu mai preiau probe pt analize decat pana azidimineata la 10 si Nicholas alta,,proba,, nu a mai facut! O sa le reluam dupa sarbatori! Vad ca acum de cand cu lopramid-ul face muuult mai rar si mai inchegat! Daca pana maine nu face taaaare o sa fac analiza in spital ca laboratoarele private intra in concediu la noi!Mersi muuuuult !
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:53
vezi ca poti sa faci macaroane cu branza, paste cu carne, dovlecel umplut cu carne si orez, clatite pe teflon, placinte si budinci, piureiuri, sufleuri, peste, oua umplute cu pate facut in casa, branza cu smantana si cu rosii, friganele (paine cu ou si lapte, prajita in tigaie).daca vrei iti trimit o carte cu retete, da-i o adresa de mail.
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 20:45
k
carla_dana_p@yahoo.com
carla_dana_p
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:13
Off, dupa ce miercuri am terminat tratamentul cu lopramid joi nu a avut scaun , vineri a avut tare eram in culmea fericirii si asta....moooale, de consistenta smantanii!Imi vine sa..... nu stiu ce sa fac
carla_dana_p
Postat pe 20 Decembrie 2008 23:08
Mergem luni sa vedem ce spune dr
carla_dana_p
Postat pe 20 Decembrie 2008 23:08
Astazi am vacut vaccinul!Pana acum este bine, a plans doar putin.Sper sa nu faca reactii urate!
In schimb avem lambrii, giargia, si inca chisturi! De asta saracutul avea scaun moale! Of, sper sa scapam pt ca am inteles ca este fff greu sa scapi, chiar si cu tratament!
Iti multumesc , ruschita, pentru sfaturi!
carla_dana_p
Postat pe 22 Decembrie 2008 18:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand patut bebe+scaun cosulet (o-1 ani) 2 De la: kidz006912 16 Februarie 2010 15:11
cate ecografii se fac pe parcursul sarcinii 3 De la: camy29 27 Septembrie 2009 23:03
Impactul stresului organizational asupra femeilor insarcinate 1 De la: kidz000932 10 Mai 2009 20:24
aparitia maselutelor 2 De la: anaROBERT 2 Martie 2010 23:34
steven johnson 1 De la: ionut991 9 Iunie 2009 09:28
Setari Cookie-uri