constipatia

am un baietel de 4 luni jum si e constipat.iese numai cu supozitor cu glicerina.ce sa fac
claudiamirea
Postat pe 14 Martie 2009 10:49
cred ca cel mai bine este sa discuti cu un pediatru pe tema asta.bebeii cand au varste mici se pot deregla f usor la flora intestinala ceea ce poate duce la constipayie sau diaree.Bebicul meu a avut tot asa probleme pe la 3 luni si eu i-am dat Enterolactis.Este un praf care regleaza flora intestinala.Dar pe prospect scrie ca nu se adm.copiilor sub un an.Eu ii dadeam un sfert de pliculet.Vezi si tu ce zice doctorul.Nu poti sa-i dai de capul tau pt ca fiecare copil reactioneaza altfel.Succes

amallyam
Postat pe 14 Martie 2009 11:18
nu-ti face griji prea multe.Fiica mea de la o luna avea aceasta problema nu iesea cu scaunul decat dupa ce ii puneam supozitor.Dupa ce am inceput diversificarea a inceput sa faca singurica.Nu a devenit dependenta ,cum spun unii, de supozitoare.Acum avem 9 luni si am cam uitat de supozitoare.Eu nu i-am administrat nici un medicament
cozma
Postat pe 14 Martie 2009 11:24
parerea mea e ca i se va regla tranzitul in momentul cand vei incepe diversificarea daca o alaptezi bea o cana de ceai de musetel o data pe zi si noi am folosit supozitoare pe la 3 luni dar ce-i drept nu de fiecare data apoi de la aproape 6 luni totul a revenit la normal atunci am inceput cu suc de morcovi cu portocala si supica de legume putin mai tarziu eu zic sa vorbesti si cu doctorita voastra
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Martie 2009 12:18
Mai este putin si o sa incepi cu sucurile , in special cele de pere si portocale ajuta foarte mult . Daca vrei sa ai rezultate pana atunci iti recomand siropul sanzyme ii dai 2,5 ml de 2 ori pe zi iar daca nu iese nici asa afara ii poti da 5 ml de 2 ori pe zi ( dar dupa cinci zile de cand ai inceput cu 2,5 ml) . Sper sa-ti fie de ajutor sfatul meu .
IRINUSKA
Postat pe 14 Martie 2009 14:00
buna problema asta o am si eu cu fata mea desi e mai mare are 7 luni,eu am reusit cu suc de portocale fara pulpa si cu putin suc de mar (ca sa il accepte),si ceai de musetel concentrat dar nu de prea multe ori ca am inteles ca e toxic pentru organismul bebei-lor.te pup bafta si sper sa reusiti fara stimulenti.Mai e ceva daca ii tot bagi copilului supozitoare si termometre.etc. il inveti puturos...lasal pana la 24 de ore si fai ceai de musetel...eu am reusit sper si tu sa reusesti te pup
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bubite din cauza caldurii! 31 De la: nicoletta_kidz 4 Iulie 2010 23:46
Mod de administrare Septilin 15 De la: garbo_5507 12 Iulie 2012 14:19
DILEMA 7 De la: daniilia 17 Octombrie 2011 15:20
ce crese bune sunt acum in Iasi? 2 De la: 1 Februarie 2009 19:28
baietelul meu de 12 ani a fost diagnosticat cu noduli la corzile vocale 1 De la: garbo01021972 18 Iunie 2010 21:10
Setari Cookie-uri