O problema care ma macina de cateva luni!!

salut fetelor, am nevoie din nou de sfaturile voastre, fetita mea are apropape 8 luni...dintii inca nu au aparut...dar alta este problema, nu sta in fundic decat sprijinita, de la ce perioada trebuie sa stea in fundic singura, de cand sa o pun in premergator?astept raspunsuri, va multumim
Bianca291
Postat pe 13 Martie 2009 17:12
buna...fetita mea are 7 luni si jumatate.sta in fundulet si se ridica si in picioruse. de ieri a inceput sa se si aseze din picioare in fundulet.si ea are doar 2 dintisori care i-au aparut la 6 luni si o saptamana.

de vreo 2 saptamani am pus-o in premergator, dar in partea de jos are ca un fel de suport care nu o lasa sa atinga pamantul, deci nu face inca pasi singura.

eu zic sa nu te sperii pt ca fiecare copil isi are ritmul lui,unii mai inceti,altii mai rapizi.

du-te si la un medic si intreaba-l daca esti ingrijorata.........



horobeanu
Postat pe 13 Martie 2009 17:43
felicitari ptr fetita. e foarte bine asa. a mea are 6 luni si nu sta singura in fundulet decat sprijinita. si nu imi fac griji. cat despre premergator eu zic ca ar fi timpul sa o lasi fara ''acea parte de sub picioruse '' sa simta pamantul . cavorul ,si sa prinda smecheria de a pasi . in rest multumestei lui DUMNEZEU ca este sanatoasa si te bucuri de ea. tineti-o tot asa..
sa auzim de bine si multa sanatate........
ligia_kidz
Postat pe 13 Martie 2009 18:57
pentru dintisori nu cred ca sunt probleme .La unii copii apar si mai tarziu .Dar o vizita la un pediatru bun nu ar strica sa vezi de ce inca nu sta in sazut.Poate este copilul putin mai grasut , paote are un temperament mai calm .Nu te alarma degeaba pana nu te duci la medic.Eu asta asi face : un control amanuntit la pediatru.Pana atunci nu intra in panica.Sanatate multa!
ancamts
Postat pe 15 Martie 2009 14:12
buna ,fata mea are sapte luni care ii implineste maine nu i-a implinit inca, si nu face tot ce face fata ta ,felicitari,a mea a avut si acest torticolis ,dar oricum a ta e foarte bine ,eu zic sa nu iti faci probleme ,eu sunt foarte ingrijorata ca a mea nu merge inca de-a-busilea si nici nu sta singura in fundulet sa-ti traiasca si sa va bucurati de compania ei
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 09:12
Bianca291 o vizita la pediatru nu ti-ar strica dar nu vreau sa te alarmez fiecare copil are propriul ritm de dezvoltare si nu are nici o legatura cu kg faptul ca nu sta in fund. Sebi avea la 3 luni 9 kg si prea statea....nu-l lasam eu dar nu aveam ce-i face ca se ridica singur...in premergator l-am pus pe la 6 luni si ceva dar doar cate 10-15 min pe zi nu mai mult ca el ar fi stat toata ziua asa de incantat era ca poate merge pot sa-ti spun ca una din fetitele nascute in aceeasi zi cu el acum la aproape 10 luni ii da primul dinte iar in fundulet sta de la aproape 8 luni lui sebi i-au dat la 7 luni acum ne pregatim de canini asa ca va doresc multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 12:48
salut fetelor, multumesc pt sfaturi, am fost cu ea la pediatru, e ok fetita, nu are nimic, numai e putin comoda si nu vrea sa prea faca eforturi....seamana cu maica sa
Bianca291
Postat pe 19 Martie 2009 11:56
Ma bucur ca sunteti bine dar asa suntem noi mamicile ne alarmam din te miri ce dar e mai bine sa fim precaute vorba aceea" paza buna trece primejdia rea " si toate cele bune.
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Martie 2009 12:22
Hello! eu am un puiut care a facut 1 anisor pe 1.03 si asta din cauza ca anul acesta nu mai avem 29.02
Voiam sa va zic ca nu este prea sanatoasa treaba cu premergatorul. Eu am pus-o cam cand avea 9-10 luni. II placea la nebunie si era foarte comod pentru mine pt ca scapam de maraiala ei si era foarte fericita sa umble in toata casa. Cand a venit dr la noi ne-a zis foarte clar ca nu e bine s-o pun in premergator pt ca va merge mai greu de una singura si va sta pe varfuri sau va merge topait. Am renuntat imediat la premergator, spre supararea ei, iar acum la 1 an si 2 spt inca nu merge decat sprijinita de mobila. Daca incerc s-o tin eu sa mearga i se inmoaie imediat picioarele si se lasa pe jos. Cand se tinea de mobila, foarte multa vreme a mers pe varfuri, chiar si acum o mai face desi merge cam din decembrie- ianuarie. Si in plus am citit pe net de ce nu este sanatos premergatorul: Fortam oasele copilului si la maturitate e posibil sa aiba probleme cu soldurile. Va dati seama ca in momentul cand am citit asa ceva am renuntat instant la premergator. Multa sanatate la toata lumea si sper sa scapati de virozele care ne bantuie de ceva vreme!
IriCris
Postat pe 19 Martie 2009 13:17
sa-ti traiasca puiutul sa stii ca putine persoane se nasc pe 29.02 oricum sanatos sa fie ....dar cat timp il lasai in premergator?Noi am inceput cu 5-10 minute pana am ajuns la 2-3 ore pe zi cu pauze intre ele si acu depinde si de copil ca nu-l pui in premergator daca nu sta in fund singur si daca vezi ca merge pe varfuri il lasi cu o treapta mai jos ca sa poata sa ajunga cu talpa jos nu sa stea suspendat.Sebi sta de la 6 luni intremergator oricum el in fundulet vroia de la 3 luni nu-l lasam eu dar la 4 luni deja nu aveam ce-i face se ridica singur asa ca acum la aproape 10 luni merge singur tinut de o singura manuta de ambele il tineam la 9 luni spre disperarea mea ca nu mai puteam de spate oricum am avut si noroc ca el e mai inalt si nu stateam chiar asa "cocosata"
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Martie 2009 13:31
Am auzit povesti despre copii rasturnati cu premergatorul, solduri fracturate, trist nu a fost cazul, al nostru a fost foarte stabil, a trecut de zeci de ori pragurile singur si nu a avut nici o problema. Inca ceva... nu a mers niciodata pe varfuri citi muschi trebuie sa aiba un copil ca sa mearga pe virfuri - si pentru cita vreme?
Oricum premergatorul e un subiect controversat e si interzis in Canada dar acum fiecare mamica face cum crede de cuviinta
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Martie 2009 13:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:41
Baia dupa varicela 3 De la: Denis29 30 Martie 2009 13:45
bine v-am gasit forumistelor .DUPA CUM SE VEDE SUNT O INTRUSA LA VOI ACASA 31 De la: kidz007477 29 Martie 2010 11:55
un nou concurs 0 De la: 7 Martie 2010 18:36
insarcinata in somaj 3 De la: Mony08 3 Februarie 2010 20:36
Setari Cookie-uri