sterilet

buna mamici.ma numesc elida si as vrea sa deschid subiectul legat de sterilet.am 34 ani si in nioembrie anul trecut am nascut cu cezariana,o fetita superba de 3.900kg problema mea este ca as dorii sami pun sterilet iar docorita de la planificare familiala unde am fost a zis ca nu se poate din cauza ca am nascut cu cezariana eu as fi dorit mai mult decat sa iau pastile anticonceptionale dar mia zis ca nu poate pana peste vreo 2 ani cand se vindeca operatia si ca uterul sar putea sa se rupa.eu as vrea sa va intreb si pe voi ce parere aveti?e mai bine cu pastile? va pup si va doresc o buna protectie.
selia
Postat pe 12 Mai 2010 13:26
buna selia.
sunt deschise numeroase topicuri cu si despre sterilet.Trebuie doar sa cauti in forum
chanty
Postat pe 12 Mai 2010 13:57
buna, eu zic sa mai intrebi si alti doctori; si eu am nascut prin cezariana,si la fel am vrut sa-mi pun sterilet dar dr nu a fost de acord pt ca mai vreau sa fac un bebe nu mi-a zis nimik de genul ca tre sa se vindece operatia.asa k parerea mea e sa te duci la alt dr.
lizy_kidz
Postat pe 13 Mai 2010 18:55
Selia, spune-i dr tale ca e proasta
Steriletul se monteaza exact la un an dupa nasterea prin cezariana, fara probleme. Singura problema e daca il va accepta corpul tau, fiind un corp strain, in rest, nici o problema.
Si eu am nascut prin cezariana
Schimba doctorul
Albastrita
Postat pe 14 Mai 2010 18:12
buna
si eu am nascut prin cezariana, dupa 6 saptamani am luat anticonceptionale, timp de 1 an, apoi am inercat sa-mi pan sterilet. Am pus steriletul si am fost nevoita la aproape 1 luna sa-l scot deoarece nu l-am putut suporta, ma inflamasen cu tot antibioaticul luat
kidz006080
Postat pe 16 Mai 2010 15:35
Buna Elida, numele meu e Roxana si sunt mamica a 2 fetite superbe.
Referitor la intrebarea ta legata de sterilet vreau sa-ti spun ca doctorita mea din Brasov (care este un medic extraordinar de bun, din punctul meu de vedere) cu care am nascut ambele fetite mi-a montat sterilet atat dupa prima cat si dupa a doua nastre (prin cezariana ambele nasteri) la 3 luni, deci nu dupa 2 ani....pentru ca e o metoda mai sigura si fara medicamente care prezinta riscuri mult mai mari pentru sanatatea femeii (din proprie experienta vorbesc) si mai ales ca noi cele care am nascut prin cezariana nu ar trebui sa ramanem insarcinate in timp de 1 1/2- 2 ani, pentru ca uterul prezinta cicatrice si e foarte riscant pentru o noua sarcina venita prea devreme.
Dupa 2 ani medicul scoate steriletul si puteti avea iar bebe, dupa alte 3 luni de protejare pentru refacea zonei unde a fost montat steriletul.
O zi buna si sa va traiasca fetita.

roxana80art
Postat pe 17 Mai 2010 09:17
depinde de la dr la dr ca si eu am 7 luni de la cezariana si mi-a zis dr ca dupa 6 luni e ok sa il punem. Mai cauta alt dr
garbo031362
Postat pe 17 Mai 2010 09:47
va multumesc mamici dragi pt raspuns.la fel si eu mam gandit ca e imposibil sa nu se poata pune dar aia nu stiu de ce vrea sa ma indoape cu pastile timp de 2 ani,a zis ca e riscant ca am nascut cu cezariana sa nu se rupa uterul.va multumesc si acum nu stiu ce sa fac ca deja am inceput sa iau anticonceptionale.va pup
selia
Postat pe 17 Mai 2010 10:06
Si eu am nascut prin cezariana si dupa 6 luni am montat steriletul. Totul a fost ok si nici acum nu am nicio problema. Conteaza doar cum va reactiona organismul tau.
IriCris
Postat pe 21 Mai 2010 17:36
pentru cele care aveti deja sterilet ,este dureros ,ce simtome ai dupa ,cat costa si an cat tinp til monteaza .multa sanatate tuturor
claudia_mami_kidz
Postat pe 25 Mai 2010 14:34
buna am 28 de ani si in 2005 am nascut natural o fetitza ,la ceva tp dupa mi-am pus sterilet pe care am fost nevoita sa-l scot la nici un an pt ca m-am capatat cu sarcina peste el acu folosesc prezervative si ma simt excelent si eu si sotul meu
kidz008307
Postat pe 28 Mai 2010 08:28
Dureros nu este la montare daca respecti indicatia sa-l montezi dupa ciclu. Eu l-am montat inainte de ciclu si a piscat ceva cand l-a pus doctorul. Dureaza max 15 min. Dupa montare apare ceva sangerare dar care nu trebuie sa fie abundenta, mai mult un firicel ar trebui sa apara. Daca cumva sunt probleme, sangerare prea mare sau alte simptome de alergie trebuie mers de urgenta la dr. Oricum controlul se face apoi dupa 3 sau 6 luni, in functie de ce zice dr tau. Eu il am montat de 1.6 ani de zile si nu am avut nicio peripetie neplacuta. Nici macar sangerarea nu a fost mare, intrucat s-a suprapus cu ciclul si nu a fost mare diferenta... A costat in 2008 20 de ron parca, cumparat de la farmacie. Am mai facut in vara trecuta control de rutina sa vad dc e totul ok si cam asta a fost tot.
IriCris
Postat pe 28 Mai 2010 13:22
buna, eu mi-am pus sterilet la 6 luni dupa nasterea celei de a doua fetite l-am tinut timp de trei ani dupa care am fost nevoita sa il scot deoarece imi provocase o rana pe uter, ma rog asa mi-a spus medicul , dupa alte 6 luni am montat un alt sterilet care se pare ca nu a mai fost asa eficient deoarece la trei luni de la montarea lui am ramas insarcinata si pe deasupra a fost sarcina extrauterina , si nu va spun cate am patimit dupa ....abia dupa operatie m-au informat domnii medici ca exista acest risc de sarcina extrauterina inca de la inceput deoarece steriletul protejeaza impotriva sarcinii in interiorul uterului....niste prosti, asa ca nici mu ma mai gandesc la sterilet..........
cory_emy
Postat pe 28 Mai 2010 14:33
Buna,
Eu am pus sterilet la 2 luni dupa ce am nascut prin cezariana.Se intampla asta in urma cu 16 ani Si de atunci am mers din sterilet in sterilet, bineinteles, cu pauzele de rigoare intre ele. Acum, am un sterilet Mirena. M-am simtit bine, organismul meu le-a acceptat. Sfatul meu este sa mai consulti si un alt medic. Multa sanatate.
anca_leuca
Postat pe 31 Mai 2010 08:11
doctorul tasu nu stie ce spune,nu te supara.sa citeasca prospectul pentru sterilet,unde scrie ca se pune la 6 sapt.dupa nastere.eu am citit prospectrul si il am de la 6 sapt dupa cezariana,bine merci.fara inflamatii si nici o problema si au trecut 8 luni.atit sa-i spui;sa deschida netul sa citeasca prospectul sau flutura-i prospectul pe la nas.
si lasa-l pe doctorul asta lenes care nu are timp de citit prospecte si se face de ris
iulliana
Postat pe 2 Iunie 2010 08:58
v ezi ca ti-am raspuns mai jos-eu l-am pus la 6 sapt.dupa nastere.asa scrie pe prospectul lui.
doctorul tau se face de ris daca mai spune asa gogomanii.spune-i sa-si faca timp sa citeasca un prospect.eu am sterilet mirena.
iulliana
Postat pe 2 Iunie 2010 09:02
vaccin BCG-Franta,50 euro,detalii la tel 0749012404
ramonanr1
Postat pe 2 Iunie 2010 09:12
buna ,draga mea numele meu este Cristina , sunt din Buftea si sunt la al treilea sterilet.
Ma simt perfect si le am de multi ani. Niciunul din ele nu mi-a pus probleme.
Depinde de medicul care il"instaleaza"!!Iti urez succes si nu mai lua anticonceptionale.
mamicris
Postat pe 2 Iunie 2010 10:19
Buna numele meu este Cristina si sunt din ialomita ,dar dupa parerea mea dr ta sufera putin cu capul .Si eu am 2 cezariene dar dr ma sfatuit imediat sa mi pun sterilet,nu inteleg ce ar putea sa se rupa daca stie cum sa l puna si unde asta e cel mai important.Cautati un dr bun si mergi de iti pune sterilet nu te lasa pe mana la un asa ''dr''.
cristy_78
Postat pe 2 Iunie 2010 17:39
Cum naiba sa nu poti fiindca ai facut cezariana?Eu luna viitoare ma duc sa-mi pun sterilet.Parerea mea:consulta alt medic
srmc
Postat pe 3 Iunie 2010 13:05
nu trebuie neaparat sa iei anticonceptionale, stiu ca mai e o metoda... cu o injectie si efectul dureaza 3 luni, intereseaza-te si vezi daca nu-ti convine mai mult
estyq
Postat pe 3 Iunie 2010 21:15
Buna ,eu am facut dupa ce am nascut baiatul in 2003 prin cezariana LA 3 LUNI am inceput sa fac injectia aceea la 3 luni odata nu ma durea nimic nu aveam ameteli sau durere de cap ,in schimb eu nu aveam ciclu deloc timt de 3 ani cat am facut injectia nu am avut nici o picatura.M am dus la doctor mi a dat 6 pastile ,cate 2 pe zi ,iar dupa 3 zile am avut ciclu normal iar la fix un an de zile de cand am intrerupt injectia am ramas insarcinata cu fata.Dar cel mai important lucru ca sa faci aceasta injectie trebuia sa alaptezi pe tot parcursul cat faci injectia.bafta
cristy_78
Postat pe 4 Iunie 2010 19:10
buna fetelor.va multumesc inca o data pt.raspunsurile date.am sa caut pe altcineva sa vedem ce parere are,ea asa o zis ca daca am nascut cu cezariana e prea devreme la 6 luni ca atat am de la nastere,a zis ca trebuie sa treaca 2 ani ca se rupe uterul mai usor dupa cezariana.va pup si va multumesc de sfaturi
selia
Postat pe 4 Iunie 2010 21:10
am uitat sa va zic ca dr nu e cea cu,care am nascut,e o dr.de la planificare familiala din zona
selia
Postat pe 4 Iunie 2010 21:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre botezul la restaurant. 12 De la: carla 3 Februarie 2009 01:10
mancarea pe timpul verii 16 De la: garbo115329_camy 1 Iulie 2010 09:06
scaunul bebelusului meu 6 De la: anaROBERT 1 Aprilie 2010 00:25
Tulburari digestive la bebelusi 7 De la: Getty 8 Ianuarie 2010 18:29
aparat gatit cu aburi . 2 De la: carla 3 Ianuarie 2009 16:07
Setari Cookie-uri