comportament diferit la copil de 3 ani si 8 luni

Buna! Am si eu o intrebare-nelamurire: baitul meu de 3 ani si 8 luni, in general e un baiat linistit, dar foarte independent, cateodata ordonat, cateodata incapatinat, cateodata disciplinat, insa... cand merge la bunici se poatra urat cu ei, cat suntem si noi, parintii, de fata: la inceput nici nu-i saluta, nu vrea sa ramana la ei (ar dori sa stea mereu cu mine acasa) aproape nici ca vrea sa vorbeasca cu ei, iar dupa ce plecam noi, situatia se schimba, devine cuminte, ascultator, foarte iubitor. Bunicii se comporta foarte frumos cu el, ii fac toate poftele, au grija de el, ba mai mult bunica este si educatoarea lui de la gradinita, unde merge cu bucurie.
Cand revenim, iarasi devine mai agitat si se comporta urat cu bunicii, vrea sa mergem imediat acasa.
Si cand suntem acasa si vorbim la telefon cu bunicii, el nu vrea, DELOC, sa vorbeasca cu bunicii.
Am incercat in toate felurile sa-i explic ca nu-i bine... el recunoaste ca bunicii il iubesc, ca-i fac toate mofturile, ca nu-l bat...
Nu stiu de ce reactioneaza asa?
garbo_395
Postat pe 13 Februarie 2012 10:11
citeste si tu ( de la bunica) putina psihologia copilului...ai sa intelegi mult mai mult...si corect
dor72_
Postat pe 18 Februarie 2012 21:38
si fie-mea reactioneaza la fel cu toata lumea in prezenta mea, si cind am rugat-o sa imi explice de ce a zis ca ea numai pe mine ma iubeste.... si se manifesta de-a dreptul exagerat.
In schimb, cind nu sint eu prin preajma, se pare ca ii iubeste pe aia care sint.
quasaria
Postat pe 19 Februarie 2012 19:43
.
quasaria
Postat pe 19 Februarie 2012 19:43
baietii mei il iubesc ft mult pe bunicul lor, tatal meu, care petrece destul timp cu ei: ii duce in uneori zile dimineata la gradinita si ii ia atunci cand nu reusesc eu sa ajung, ii mai duce la plimbare, ii ia la el...
cand sunt eu acasa cu ei, ma intreaba mereu de el: cand vine? de ce nu vine? imi cer sa-i duc la el. cand vine el sunt fericiti. azi am avut ceva treburi de rezolvat, cu destula alergatura si a stat tatal meu cu ei, care mi-a spus ca s-au jucat, s-au plimbat si s-au simtit excelent. cand am venit acasa, unul dintre ei mi-a spus, brusc, in timp ce-i faceam baie, ca i-a fost dor de mine si ma certa ca fusesem plecata: `parca ai fost in vacanta, atat de mult ai lipsit!`. asa mi-a spus.

asadar, rectiile copiilor sunt mai degraba emotionale, de ordin imediat. nu sunt cine stie ce raspunsuri ale unui cuget tras la rindea..
esme
Postat pe 19 Februarie 2012 20:02
sincer din cate citesc mai mult ca sigur copilului care reactioneaza asa ii e frica ca nu te dezamageasca. adica ajunge sa se comporte astfel desi in sine lui nu ar vrea numai ca sa-ti demonstreze ca tu esti cea mai iubita persoana si ca in inima lui nimeni nu-ti poate lua locul. e chiar putin amuzant cat de inteligenti sunt de uneori nici adultii nu-si dau seama. de aceea imediat dupa ce ai plecat si el crede ca te-a "linistit" si ca ti-a aratat ca nu te tradeaza, revine la sentimentele lui nobile. ar trebui sa-i explici treptat ca orice persoana are un rol si cel al bunicilor e foarte important si ca nu te-ar deranja sa-i iubeasca si pe ei, dar sfatul meu e sa nu-i spui ca te-ai prins de ce face asa. sa porti discutia ca si cand ar veni din senin pt ca nu cumva micutul sa interpreteze ca el e devina ca si-a jucat prost rolul si sa devina putin frustat. bafta!
Milla_Paris
Postat pe 21 Februarie 2012 03:38
quasaria, e valabil si la tine. fetita ta te adora si ii este frica sa nu interpretezi ca iti tradeaza iubirea sau ca nu ai fi tu cea mai importanta din viata el. ma gandesc ca in ambele cazuri poate ati folosit foarte des expresia "te iubesc cel mai mult" sau ceva de gen.nu ca ar fi ceva rau Doamne fereste, doar ca micutii poate nu au stiut cum sa perceapa si legatura cu ceilalti. depinde de voi cum ii veti face sa inteleaga si relatiile cu restul persoanelor cu care iau contact. pupici si sper ca am ajutat putin
Milla_Paris
Postat pe 21 Februarie 2012 03:44
cel mai bine este sa il intrebi,nu sa il certi,sau sa critici comportamentul lui spunand ca nu e bine.
ii spui:am observat ca te-ai purtat urat cu bunicii,ca ai facut asta(specifici ce)
il intrebi,de ce te-ai purtat asa?
si mai ales,il intrebi,vrei sa mergi la bunici?
si daca nu vrea,il intrebi,de ce?
ii promiti ca daca spune adevarul,nu vei spune la nimeni,si il vei intelege.
s-ar putea ca bunicii sa il constranga.
de obicei bunicii au pretentia ca copiii sa fie in un anumit fel.
copiii s-au schimbat,de atunci de cand bunicii erau mici,cresc diferit.
eu pe al meu il las sa mearga la bunica,soacra mea,doar in prezenta mea.
stiu ca il iubeste,ca ii face toate poftele,dar nu imi place cum insista si cum il constrange.
fa ce vrea el,nu il constrange sa ramana singur la bunicii,daca nu vrea.
nu il inteleg ca si tine.
trebuie sa fie fericit.
toate constrangerile din copilarie,izbucnesc la pubertate.
cel mai bine discutii si explicatii.
d
daniilia
Postat pe 25 Februarie 2012 17:06
De la: garbo_395, la data 2012-02-13 10:11:23Buna! Am si eu o intrebare-nelamurire: baitul meu de 3 ani si 8 luni, in general e un baiat linistit, dar foarte independent, cateodata ordonat, cateodata incapatinat, cateodata disciplinat, insa... cand merge la bunici se poatra urat cu ei, cat suntem si noi, parintii, de fata: la inceput nici nu-i saluta, nu vrea sa ramana la ei (ar dori sa stea mereu cu mine acasa) aproape nici ca vrea sa vorbeasca cu ei, iar dupa ce plecam noi, situatia se schimba, devine cuminte, ascultator, foarte iubitor. Bunicii se comporta foarte frumos cu el, ii fac toate poftele, au grija de el, ba mai mult bunica este si educatoarea lui de la gradinita, unde merge cu bucurie.
Cand revenim, iarasi devine mai agitat si se comporta urat cu bunicii, vrea sa mergem imediat acasa.
Si cand suntem acasa si vorbim la telefon cu bunicii, el nu vrea, DELOC, sa vorbeasca cu bunicii.
Am incercat in toate felurile sa-i explic ca nu-i bine... el recunoaste ca bunicii il iubesc, ca-i fac toate mofturile, ca nu-l bat...
Nu stiu de ce reactioneaza asa?



Nu te ingrijora. Copii au un feeling aparte..Intai ca se simte mai bine in preajma parintilor. Apoi este inca destul de mic ca sa-i impui fortat reguli de comportament ...lui nu-i place de bunici si GATA.Poate e si diferenta mare de varsta....in acest sens marturisesc ca ma oripila sa ma pupe in copilarie o persoana in varsta..
garbo229279
Postat pe 26 Februarie 2012 09:12
Cred ca majoritatea copiilor au o asemenea perioada ....si fetita mea se comporta cam la fel cu parintii mei atunci cand suntem noi de fata ....dealtfel ai mei imi spun ca este un ingeras si ca nu are acelasi comportament respingator cand nu suntem noi acolo .......nici eu nu imi explic acest lucru....
cory_emy
Postat pe 6 Martie 2012 18:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pot castiga bani acasa 0 De la: 18 Ianuarie 2010 11:53
Ma ajutati un pic, va rog. mamicilor? 2 De la: pinicuta 19 Iulie 2009 21:29
bacterii, virusuri, excremente, poluanti de orice fel, iata ce contine apa 1 De la: adrianasuciu 5 Septembrie 2010 07:39
PETITIE pentru ca indemnizatia mamicilor sa ramana 85% din media veniturilor nete pe 12 luni anterioare nasterii 92 De la: julcsy 23 Martie 2011 15:34
Petreceri Aniversare! @ www.petrecereadincutie.ro 1 De la: Marcellino 12 Februarie 2010 02:40
Setari Cookie-uri