cand incep sa vorbeasca copii???

apelez si eu la experienta voasta mamicilor. As dori sa stiu cam pe la ce varsta au spus copii vostri primul cuvant. Baiatul meu are 6 luni jumate si de vreo 3 zile de cate ori ma vede intinde manutele spre mine si zice "meme" . Este oare posibic ca acest "meme" sa insemne de fapt mama. pana acum el a mai silabisit cand plangea mamamama dar cu siguranta nu era ceva voluntar. Acum e diferit, pare a fii voluntar, insa mi se pare cam devreme la 6 luni jumate.
corina_dragoi
Postat pe 12 Februarie 2009 09:47
mi se pare clar ca daca te vede si intinde manutele si zice meme , asta inseamna ca te striga pe tine. (sau mai zice si in alte contexte, vizavi de alt obiect sau persoana)? Andrei tarziu a zis primul cuvant cu adresa, nu stiu la cat.. Dar la 10 luni cand era vesel canta tot timpul tatatatatatata, si cand era suparat, il durea ceva, voia ceva, incepea sa planga si sa strige mamamamamama (ca de, mama doar la greu o striga )
ruschita
Postat pe 12 Februarie 2009 09:54
zice meme doar cand ma vede pe ine dar nu mereu, doar cand e obosit sau plictisit de joaca, etc. De exemplu azi dimineata eram amandoi pe canapea eu eram la calculator si el se juca, cand s-a plictisit s-a intors spre mine si s-a aruncat peste mine si a zis "meme". Cam acesta e contextul in care il zice de obicei, cand vrea sa fie luat in brate, si cum el vrea doar la mine in brate....
corina_dragoi
Postat pe 12 Februarie 2009 10:17
pai da, te striga pe tati nu il striga (adica daca nu esti tu si e el, nu il striga sa il ia in brate?)
ruschita
Postat pe 12 Februarie 2009 10:20
SI BEBELE MEU A ZIS ''TATA LA 5 LUNI JUMATE FOARTE DEVREME ZIC EU.CONTEAZA F MULT SA COMUNICI CU EL ASTFEL ASI FORMEAZA VOCABULARUL PT CAND E MAI MARE.DE EX LA BEBELE MEU AI PLACE F MULT SA-I CANT STA F ATENT DE SPUI CA ANTELEGE TOT CE-I SPUI DAR NU STIE SA3 SE EXPRIME DEOCAMDATA,[ARE 7 LUNI SI O SAPT]ORICUM FIECARE COPIL ARE RITMUL LUI DE DEZVOLTARE SANATATE MULTA SI PUPICI
silviatatu
Postat pe 12 Februarie 2009 16:05
buna mamici cu pici! si noi de la 2 lunite gangurim,de la 4 lunite am zis mam,iar acum la 6 lunite spunem mama,mai ales cand sunt supy si vreau nani sau papa ,surioara mea a zis tata repejor tot pe la 4-5 lunite si mama imediat cred ca la o luna .....ei na acum depinde si de pici !!!sanatate si pupicei la bebici!
oanaoaky
Postat pe 12 Februarie 2009 18:24
da e clar.. se pare ca eu sunt meme , a mai zis de 2 ori azi. Tata nu zice inca pentru ca tata al lui e italian si in italiana tata=papa si atunci e usor de confundat cu cealalta papa (mancarea) si oricum e mai greu de zis decat tata. Sunt curioasa care o sa fie urmatorul cuvant
corina_dragoi
Postat pe 12 Februarie 2009 19:48
bebe meu a zis primul cuvant la varsta de 5 luni..a zis tata....si mama a zis la aproape 7 luni...mai gangureste tot felul de cuvinte...baba dada nana deda....dar mama sau tata nu mai zice deloc si avem 10 luni...nu imi fac deocamdata nici o problema in privinta asta..o sa-si dea drumul la vorba.fiecare copil are ritmul lui...asa ca stati linistite ca bebeii o sa vb! si cand vor incepe sa vb....o sa zicem... ce bine era cand nu zicea nimic!
Mamylena
Postat pe 21 Februarie 2009 13:02
sebi vorbeste pe limba lui de la cateva saptamani numai ooooo si aaaa facea in fiecare dimineata de stateam numai cu camera in mana sa-l filmez asa frumos facea de pe la 5 luni a inceput sa zica mama iar apoi facea pa cu manuta pa pe la 7 luni a inceput cu tata si dimineata dupa ce pleaca sotul meu la servici sta langa usa si face numai tata tata cand vede ca e seara iar sta de pazeste usa de la intrare si la fel face tata tata iar bineinteles cand vine sotul meu nici nu am cuvinte sa descriu ce zice de vorba aceea zici ca se bat turcii la gura lui oricum e un vorbaret si jumatate seamana cu mama
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 13:14
teutza a spus primul mamama plangand la 5 luni si jumatate.pana atunci a gangurit de la 2 luni si tot asa ajungand la mamama si baba.cand ii dau sa pape ii cant si e foarte bucuroasa ba chiar am imprsia ca vorbeste cu mine. prietena mea spune ca ar fi prea devreme dar nu cred asa ceva.este un copil mai bine dezvoltat
garbo263233
Postat pe 9 Februarie 2012 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce poate fi? ajutor ! 4 De la: ginutavrabiuta 4 Ianuarie 2010 08:23
Noul nascut si catelusul!! 54 De la: georgy1980 31 Iulie 2015 11:47
diaree si voma 15 De la: vasilicasavoiu 23 Februarie 2009 11:11
activia 3 De la: funny_lucky 1 Iunie 2011 12:52
Un pediatru bun? 4 De la: garbo_378893 31 Iulie 2013 22:15
Setari Cookie-uri