Cum culcati copiii?

Salut,fetelor!
Impartasiti-mi din experienta voastra.Am un baietel de 19 luni care doarme in patutul lui(pat de bebe stil tarc),dar in camera cu noi.Are camera lui ,unde tinem hainutele si jucariile si unde se joaca.E mai mult camera de joaca,fiindca nu avem prea mult mobilier.
Cum facem daca vine al doilea bebe?Unde il culcam?Sa-i cumpar lui bebe 1 patut mare in camera lui si sa-l culc pe bebe 2 in patutul tarc?(la asta ma gandesc eu).Nu se va simti frustrat primul meu nascut?Sotul meu lucreaza noaptea,asa ca nu-l pot culca cu primul meu bebe (ar fi fost ideal ca sa nu se simta singur),in schimb locuieste mama mea la noi.Sa-l culc in camera lui cu bunica?Sa-i culc pe amandoi in camera cu mine?Ma gandesc ca nu-l va lasa sa doarma cel mic pe cel mare?
Voi cum ati facut?
lara_kidz
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:55
eu zic sa muti patutul lui in camera cu bunica (sa nu doarma nici cu ea in pat daca e obisnuit sa doarma singur), si sa ii iei lui bb mic alt patut cu tine in camera. dar singur nu cred ca ii va fi bine, singur de tot in camera, daca pana acum u a fost obisnuit, ca cred ca il va condamna pe cel mic pt izolarea sa si se va simti izgonit.
ruschita
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:58
Lara uite cum am facut eu : pe bebe 1 l-am lasat sa doarma in camera cu mine dar in patutul lui iar pe bebe 2 l-am pus sa doarma singur in alta camera .La tine o sa fie bine pt. ca te poate ajuta bunica , adica sa doarma cu el in camera . Te sfatuiesc sa nu dormi cu bebe 2 in camera pt ca bebe 1 va fi foarte gelos. Vei adormi cu bebe 1 in camera ca intotdeauna iar la bebe 2 vei merge doar cand alaptezi ( asta doar seara , la culcare ) asa bebe 1 va avea atentia de care are nevoie si nu va fi gelos pe bebe 2. Tu oricum il vei auzi pe bebe 2 cand plange sau te va anunta bunica.
Sper sa-ti fi fost de ajutor.
IRINUSKA
Postat pe 1 Februarie 2009 10:24
si asta nu ii da lui b b1 impresia ca el o sa fie mereu mai important decat bb 2?
ruschita
Postat pe 1 Februarie 2009 10:31
de fapt ai dreptate, cand mai creeste si cel mic il aduce si pe el cu patutul in camera cu fratele mai mare, si cu mami, si pe urma dupa o perioada se muta mami de acolo si ii lasa doar pe copilasi.
ruschita
Postat pe 1 Februarie 2009 13:57
Multumesc de raspunsuri.Stiu ca sunt pareri pro si contra in ceea ce priveste culcatul nou-nascutului singur in camera.Stiu mame care au facut asta si a fost foarte bine.Eu insa am unele retineri sa il las singur in camera,ma tem sa nu se inece,sa nu se incurce prin patut,sa nu fiu atat de obosita si sa nu-l aud(mai ales ca voi face cezariana)etc.Ma simt mai relaxata cu el langa mine.Inca nu stiu cum sa fac.Vreau sa nu fie diferente intre copii si sa beneficieze si bebe 2 de aceeasi atentie de care a beneficiat si bebe 1,fara insa sa-l neglijez pe primul meu baietel.
Mai astept solutiile voastre!
lara_kidz
Postat pe 2 Februarie 2009 11:18
buna mamici eu am doua fetite cea mare are 4 ani si8luni iar cea mica un an si 6 luni ......inainte sa se nasca cea de adoua fetita CEA MARE DORMEA IN PATUT CU NOI IN CAMERA eu i-am explicat ca bebe va avea nevoie de patutul ei

(avea 3 ani si a inteles )....cand mai aveam o luna pana sa nasc am luato cu mine in pat(din cand in cand i-se mai facea dor de patutul ei)..........la inceput bebe a dormit in patut si cea mare cu mine apoi pe la un an amandoua cu mine si acum singure.......se iubesc foarte mult si se inteleg destul de bine mult succes
carmenn7
Postat pe 3 Februarie 2009 11:56
Buna fetelor!!
Eu sunt o viitoare mamica... de februarie...acusica !!! Noi ne-am gandit sa-l invatam pe bebe in patutul lui si i-am pregatit camera lui separat!!! Am aranjat-o numai pt. el!!! Exista si posibilitatea sa dormim si noi cu el in camera dar as vrea sa-l obisnuiesc sa doarma singur!! Ce ziceti credeti ca e bine? Acum eu sper sa vrea in patut .... am auzit ca unii bebelusi nici nu vor sa auda de patut dorm cu mami si cu tati in pat!!! Voi cum ati reusit sa-i obisnuiti sa doarma singuri?!... Astept raspuns de la voi!!! Multumesc mult!!!
cathy28
Postat pe 3 Februarie 2009 12:36
Cathy 28 ,felicitari pt bebe.daca copilul va dormi doar in patut nu are cum sa stie cum e in pat la mami si la tati.faptul ca vrei sa il lasi singur in alta camera este ok,dar daca pana la 5-6 luni doarme cu voi in camera si apoi il mutati nu este rau.adica asa il auzi imediat daca se trezeste .mie imi era frica sa nu cumva sa regurgutiteze si sa se inece sau ma trezeam sa vad daca respira,etc.Aceste reactii ale mamelor sunt normale.
ninutza_kidz
Postat pe 3 Februarie 2009 13:04
Ai dreptate!Eu inca mai stau unele nopti cu urechile ciulite,daca baietelul meu se agita in somn.A dormit mereu in patutul lui dar cu noi in camera,nu ma indur sa-l mut la el in camera.Voi cum ati reusit?Mai ales acum cand speram ca vom face inca un bebe cat de curand,ma tem ca acest eveniment sa nu coincida in mintea lui cu pierderea locului pe care il are in inima noastra.Il iubim foarte mult si nu vrem sa creada asta.Cum va descurcati cand bebe doarme in camera lui?Aveti interfon?
lara_kidz
Postat pe 10 Februarie 2009 00:06
Pentru Carmenn7:Fetita cea mare nu a fost trezita de plansetele celei mici?S-a putut odihni?Multumesc anticipat!
lara_kidz
Postat pe 10 Februarie 2009 00:10
buna lara
pana sa nasc eu i am povestit cum sunt bebelusi
ca mai plang noaptea
ca mananca toata ziua
dorm foarte mult ziua si le trebuie liniste
si multe alte lucruri
erea un subiect pe care il discutam zilnic in ultimiile luni de sarcina
am avut si noroc nu prea a plans noaptea
doar atunci cand avea febra si ieseam din camera sa o las sa doarma pe cea mare
nu s a plans niciodata ca nu poate sa doarma
mult succes
carmenn7
Postat pe 10 Februarie 2009 09:06
Multumesc mult pentru raspuns!Asa sunt eu ,imi fac mii de griji si de ganduri,dar cand voi fi pusa in fata faptului implinit,ma voi descurca.Abia astept aceasta noua provocare!Si astept sa-mi fie casa plina si mai bogata cu un bebe!
lara_kidz
Postat pe 10 Februarie 2009 18:35
lara felicitari pentru b2 abia asteptam sa mai facem si noi un bb si mai mult ca sigur o sa doarma si el cu mine pentru ca mi-ar fi frica sa-l las singur in camera. Chiar daca am nascut normal imi era foarte greu sa ma deplasez la inceput din dormitorul meu la bb in camera si imi mai era si frica sa nu se inece sau mai stiu eu ce parerea mea e ca bb mic trebuie sa doarma cu tine si sa-l auzi si sunt sigura ca instinctul tau de mamica nu o sa-l lase pe bb1 sa se supere sau sa fie gelos pe bb2 multa bafta si inca o data felicitari pentru ca esti de 2 ori mamica nimic nu e mai frumos decat un copil decat poate 2 sau 3...pupici
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Februarie 2009 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Infectie urinara primul trimestru sarcina 43 De la: garbo_462125 30 Ianuarie 2017 11:00
vacinul antigripal 4 De la: laura_paisan1983 19 Noiembrie 2008 11:12
Vacanta Kusadasi 8 De la: andrajuganarucalin 24 Februarie 2009 11:48
Sexualitate si copii 94 De la: elisabeta_boia 14 Mai 2011 09:15
Doamne fereste 14 De la: danayela 24 Septembrie 2009 17:39
Setari Cookie-uri