baie lui bebe la dus?

va rog sa-mi spuneti daca voi ati inceput sa-i faceti baie lui bebe la cada mare ,ceea comuna si cand,cand e bine sa il muti,din albiuta lui la cada mare,bebe-ul meu are 8 luni si ii place rau sa faca baita numai ca nu mai incape in cadita (iar cadita e ceea mai mare care am gasit-o),face o lacarie de zile mari ca ii place sa dea din picioruse la baie,stiu ca nu este foarte igienic ,dar dezinfectata si cu suport pentru funduletul lui bebe sa nu atinga direct cada cu partea intima, cred ca merge,dar mi-e frica sa nu cumva sa fie prea mica si sa se sperie ,sa ii provoc fobie sau mai stiu eu ce alte minuni,va multumesc,nu pot sa mut cadita ei in baie pentru ca nu avem spatiu ,ca m-am gandit si la varianta asta.va multumesc
clara_kidz
Postat pe 18 Mai 2009 12:33
buna..bebelina noastra are 10 luni si am inceput sa-i facem baie in cada mare de la 9 luni...ii place la nebunie,i-am luat tot felul de jucarele...

e mai greu ca unul din noi trebuie sa stea cu ea sa nu alunece,plus ca celalalt sta in genunchi sau aplecat si e cam incomod.dar tinand cont ca dureaza putin si ii place...merita efortul.

am incercat si sa-i facem baie cu dusul, dar se sperie....

asa ca poti incerca intr-o seara sa vezi cum reactioneaza si dc ii place.

succes
horobeanu
Postat pe 18 Mai 2009 12:57
Buna, si baietelul meu are 8 luni jumate, inca nu am inceput sa ii fac baie in cada mare, dar avem acelasi probleme cu aia mica, deoarece ii place la nebunie sa se balaceasca, si stropeste. Nici noi nu avem prea mult spatiu in baie, din cauza acesta am pus cadita lui in vana mare, nu e foarte comod pt noi sa il spalam asa, dar macar poate sa stropeasca fara grija. As vrea sa incep totusi sa ii fac baie in cada mare, eu nu ma tem atat de mult de infectii, daca dezinfectezi cada, eu zic ca e ok, nu putem sa sterilizam tot si nici nu e bine, deoarece trebuie sa li se dezvolte imunitatea.
garbo000164
Postat pe 18 Mai 2009 13:03
nici noi nu mai avem loc in cadita desi am schimbat 2 pana acum asa ca in curand trebuie sa-i facem baie in cada mare ca face si mami si tati baie cand face sebi vrea sa manance spuma arunca apa in toate partile de si noi suntem la fel de uzi ca el cand trebuie sa-l scoatem din apa se supara si da din maini si din picioare de ajunge apa si pe pereti ca vrea sa mai stea si uite asa...
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Mai 2009 13:30
si noi facem in cada mare, cu tati si cu jucarii: bucuria zilei. numai cand aude de baita lasa tot si fuge la cada, nu stie cum sa intre mai repede. ieri nu putea tati sa il ia din parc si ii vine o idee:ii zice hai ca mergem sa facem baita. Si fuge Bubu meu acasa, lasa si jucarii si tot si vine fuga-fuga sa faca baita
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2009 14:36
baita cu tati este si la noi o mare bucurie... dupa ce il scoti din cada, plange de mama focului...
cu mine parca nu se bucura atat de tare de baita, dar tati il lasa sa stropeasca mai mult....
andracalin
Postat pe 18 Mai 2009 14:48
eu cu el n-am intrat in cada. am inceput baitele cu tati cand tocmai il intarcasem, si doar nu era sa ii arat iara "ispita", si de atunci asa a si ramas
:ei 2 in cada si eu langa cada, cu spumele in mana, jucarii, psosoape etc... Na, ei doi ca-ntre barbati asa.... (eu sunt doar pe post de accesoriu , si apar doar cand se plictisesc ei de joaca, balaceala, stropici)
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2009 14:53
Noi am trecut la cada cea mare la 11 luni.Treceam si mai repede insa la noi baia este langa bucatarie si trebuie sa iesi afara din casa .Poate reusim in decursul anului sa acoperim trecerea de la camera la baie.Iar de infectii nu ne-a fost niciodata frica deoarece luam produse de spalat cada, iar dupa fiecare baie o spalam foarte bine.Ce ar fi sa sterilizam toate lucrurile pana la 20 de ani.Cu cat ii dodolosim cu atat mai sensibili vor fi in viitor.
adelafistis
Postat pe 18 Mai 2009 15:07
Aceiasi intrebare aveam si eu pt ca lui bebe al nostru ii place tare in vanitza lui(e pusa in cada in baie) dar e greu pt ca ma doare spatele aplecata la el.cand era bebe mic era mai usor ca vanita era mai sus pe mobila speciala dar acum.....si se balaceste tare.cand era mai rece ii faceam in camera dar pt ca uda tot in jurul lui ,am trecut in baie.el are 10 luni dar parca inca nu imi vine sa il bag in cada mare,am zis ca pana la 1 an il mai las in vanitza lui,asta daca mai incape.
ninutza_kidz
Postat pe 18 Mai 2009 23:03
De asta imi era frica ca se sperie de dus dar am sa incerc sa o las fara dus o perioda ca sa se acomodeze pupici si multumesc mult
clara_kidz
Postat pe 19 Mai 2009 12:40
Corect ce spui dar noi fatele din casa momentan avem ceva probleme jos si imi e frica sa nu se transmita ,eu de ex cand eram la varsta de 14 ani am luat ceva de la sora mea care era gravida si de atunci imi efrica de asa ceva,nu vreau sa fiu nici prea exigenta cu igiena dar nici inconstienta,cand stiu ca am ceva probleme de sanatate care se pot transmite foarte usor la bebe vreau sa evit sa contacteze te pup
clara_kidz
Postat pe 19 Mai 2009 12:43
eu vreau sa renunt de tot la cadita lui si sa faca baie in cada mare... am vazut pe net scaunele de baie, care se prind cu ventuze de fundul cazii.... intrebarea era are cineva scaunel d-asta? poate sa-mi spuna cineva ce dimensiuni are exact, sa vad daca se potriveste la cada noastra? are stabilitate? se prind ventuzele alea, sau sunt doar de forma?
ma gandesc ca daca stau in apa, poate se desprind destul de repede...
cand am fost la un hipermarket nu aveau decat 2 modele, unul pe la 150 lei, cu jucarii, altul simplu, pe la 40 lei.. amandoua aveau acelasi sistem de fixare in cada, cu ventuze, dar nu erau trecute dimensiunile pe ambalaj si n-am stiut de care sa luam... ma rog, la vremea aia nici nu ne trebuia atat de tare, dar acum este absolut necesar, pentru ca dormitorul dupa baia lui arata ca o piscina in devenire...
andracalin
Postat pe 19 Mai 2009 13:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu prea mai am lapte 64 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:40
mame de ingerasi 4 De la: stefystefy 26 Februarie 2010 12:13
la ce cate luni ii apar primii dintisori lui bebe??? 12 De la: corina_dragoi 9 Octombrie 2009 15:41
VA ROG LAMURITI-MA SI PE MINE 2 De la: corina_dragoi 4 Mai 2009 16:32
Poti la mare daca esti insarcinata 16 De la: TATUSILVIA 4 Mai 2009 14:50
Setari Cookie-uri