femeia ideala exista??!!

"femeia ideala nu se deosebeste,cel putin in exterior,de femeia domestica.dar nu trebuie sa va lasati furati de aparente,sunt deosebiri majore intre ele.prima este o constructie complicata-afectuoasa,calma,energica,toleranta,care este ascunsa in subconstientul sau sufletul tuturor barbatilor.e drept ca destul de rar ei recunosc sau constietizeaza asta si tocmai de aceea au impresia ca este foarte greu sa o intalnesti intr-o singura viata.pt.americani,de pilda e usor sasi defineasca idealul,la ei totul e clar,limpede si simplu.dar noi,astia din Europa,care avem in fata si dealuri si vai,nu doar intinderi nesfarsite,gandim mai metafizic,vrem ca femeia sa fie concreta si sigura pe ea,dar in acelasi timp fragila,delicata,sa nu poata supravietui fara noi.de asta acum mai aud barbati zicand"e femeie,ce daca face afaceri cu mai mult succes decat mine sau e mai implinita decat mine?e oricum,cu o treapta mai jos!"si uite asa izbucneste feminismul si mai inflacarat,iar noi pierdem si mai mult autoritatea in fata femeii....
de fapt ,ar trebui sa recunoastem ca femeia e si ea om.si inca ce om,care da nastere altui om...."(Ioan Gyuri Pascu)


mi-a placut atat de mult gingasia sufletului lui Gyuri,incat sunt de acord cu el ca europencele sunt diferite de americance,desi diferentierea ar trebuie sa le completeze intre ele.insa nu contest ca americanii au o viata mai frumoasa,necautand femeia ideala,ci doar dragostea,pe cand europenii,pierd in viata de casatorie tocmai aceasta iubire,cautand mereu idealul in femeie si nu iubirea adevarata.se observa ca procentul divorturilor este mult mai mare in Europa decat in America.
caasandra
Postat pe 7 Iunie 2010 21:01
in visele multor femei!!

evident ca nu exista!!
superbus
Postat pe 7 Iunie 2010 21:06
De la: superbus, la data 2010-06-07 21:06:53in visele multor femei!!

evident ca nu exista!!



vb de idealul feminin pt tine,sau idealul feminin pt restul barbatilor?parerea mea este,ca idealul feminin ca si masculin, este relativ in functie de viziunea fiecaruia.deci raspunsul tau asa hotarat, nu este sustinut de nici un argument concret.
caasandra
Postat pe 8 Iunie 2010 02:16
Da exista.Si intra pe Garbo. Si o cheama Ciresica!!!!!!

Ati ghicit, este vorba despre mine!
Ciresica
Postat pe 8 Iunie 2010 06:22
De la: Ciresica, la data 2010-06-08 06:22:02Da exista.Si intra pe Garbo. Si o cheama Ciresica!!!!!!

Ati ghicit, este vorba despre mine!



buna dimineata!sigur ca e relativ.tu esti idealul feminin al unui barbat,eu sunt al altui barbat si uite asa continua lista,cu toate garbovistele.la fel este si cu idealul masculin al fiecarei femei.
deci deschidem lista/

1)Ciresica
2)Casandra
caasandra
Postat pe 8 Iunie 2010 06:47
Mmmmmmmmmddddddaaaaaaaaa....buna dimineata!!!
Exista si e aici!!!! ...am locul 3?....
ultramoava
Postat pe 8 Iunie 2010 06:58
1)Ciresica
2)Casandra
3)Ultramova
caasandra
Postat pe 8 Iunie 2010 07:12
parerea mea e ca femei/barbati perfecti nu exista.... chiar daca esti indragostit de ea...tot mai exista unele lucruri care te nemultumesc la ea!!!

idealul e doar in vise, in opere literare,etc!!
superbus
Postat pe 8 Iunie 2010 07:35
De la: superbus, la data 2010-06-08 07:35:35parerea mea e ca femei/barbati perfecti nu exista.... chiar daca esti indragostit de ea...tot mai exista unele lucruri care te nemultumesc la ea!!!

idealul e doar in vise, in opere literare,etc!!



Superbus,exact asta am spus si eu.dar cu o observatie.dragostea nu se traieste in vise sau opere literare.ea chiar exista in realitate.daca te-ai indragostit si ai ramas cu ea,inseamna ca ea reprezinta idealul tau feminin.ideal relativ la tine.eu cred ca atunci cand descriem fiecare , iubitul/a ideala,nu realizam ca de fapt e vb de cel,cea de care in mod sigur ne indragostim.referitor la calitati si defecte,cand esti indragostit vezi doar calitatile.cu trecerea vremii insa,anii te fac mai intelept in casnicie,si nu realizezi ca deja i-ai acceptat si defectele,le-ai micsorat efectul.asta inseamna "o cunosc si de buna si de rea,dar e nevasta mea".
caasandra
Postat pe 8 Iunie 2010 07:59
De la: Ciresica, la data 2010-06-08 06:22:02Da exista.Si intra pe Garbo. Si o cheama Ciresica!!!!!!

Ati ghicit, este vorba despre mine!

esti libera?
Florian
Postat pe 8 Iunie 2010 08:06
De la: Florian, la data 2010-06-08 08:06:40
De la: Ciresica, la data 2010-06-08 06:22:02Da exista.Si intra pe Garbo. Si o cheama Ciresica!!!!!!

Ati ghicit, este vorba despre mine!

esti libera?




nu sunt sofer de taxi!tu esti?.... sofer?
caasandra
Postat pe 8 Iunie 2010 08:14
De la: Florian, la data 2010-06-08 08:06:40
De la: Ciresica, la data 2010-06-08 06:22:02Da exista.Si intra pe Garbo. Si o cheama Ciresica!!!!!!

Ati ghicit, este vorba despre mine!

esti libera?





uuuoops!scz Ciresica.m-a luat valul.dar deja ai un pretendent."succesuri".....
caasandra
Postat pe 8 Iunie 2010 08:19
Pune-o aici si pe nevasta lui Cezarica, aia care statea sa nasca..

Apropo, inca nu a nascut ?
anakin
Postat pe 8 Iunie 2010 22:45
a nu se uita razboinica luminii, care infrunta urmasii lui sarsaila....asta da femeie....ideala.....










tutankhamon
Postat pe 8 Iunie 2010 22:56
de/ati sti voi ce mi/a spus mie sotul cand s/a hotarat sa se insoare cu mine...a zis ceva de genul "am constatat ca femeia ideala nu exista si te vreau pe tine"
elodia
Postat pe 8 Iunie 2010 23:04
pai daca i-ai distrus omului si ultimele iluzii... ce era sa mai faca?
quasaria
Postat pe 8 Iunie 2010 23:07
elodia
Postat pe 8 Iunie 2010 23:09

ce iese, daca nu scrii cui te adresezi....
tutankhamon
Postat pe 8 Iunie 2010 23:18
Aloooo, Casandro te bagi peste succesurile mele vad.

Da nene, sunt libera si independenta. De ce faci un sondaj? o situatie statistica?
Ciresica
Postat pe 9 Iunie 2010 05:35
buna dimineata!Ciresica,ce este al tau e pus deoparte.iti doresc sa ai viata asa cum ti-o doresti tu!concluzia acestui topic este ca fiecare dintre noi este idealul altcuiva,indiferent de calitati si defecte.dragostea si intelepciunea capatata odata cu trecerea anilor,vor tine balanta neinclinata inte calitatisi defecte,facandu-le sa se complecteze si sa se estompeze.fericire tuturor!
caasandra
Postat pe 9 Iunie 2010 06:47
Cassy, uite ca m-ai prins in toane bune, renunt la pretendent ca e prea batrin pentru mine.

Dar daca se trage concluzia asta inseamna ca se inchide topicul???????
Ciresica
Postat pe 9 Iunie 2010 19:11
exista, dar depinde de fiecare cum intelege sensul corect al cuvantului"ideala",ce este ideal pentru mine poate fi DEAL pentru ALTII/ALTELE.Nu credeti?
caleidoscop
Postat pe 12 Iunie 2010 22:27
pe undeva, cred ca m-am interpus cu raspunsul CAASANDREI.
caleidoscop
Postat pe 12 Iunie 2010 22:31
ami pare rau dar credema exista !
dar este prooprietatea altcuiva daca ma antelegi ce vreau sa spun.
santem ampreuna de trei ani si ne vedem asa cum putem si atunci cand decide soarta,cu toate ca santem sortiti amandoi altor persoane.
ala_micul
Postat pe 13 Iunie 2010 15:17
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU EXISTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!
Bad_Bubu
Postat pe 13 Iunie 2010 16:05
De la: ala_micul, la data 2010-06-13 15:17:05ami pare rau dar credema exista !
dar este prooprietatea altcuiva daca ma antelegi ce vreau sa spun.
santem ampreuna de trei ani si ne vedem asa cum putem si atunci cand decide soarta,cu toate ca santem sortiti amandoi altor persoane.

Zau? Sortiti altor persoane? Cine ti-a facut soarta asta? Cred ca soarta ti-o faci singur. Daca vrei sa fii cu cineva, esti si gata.
Doara
Postat pe 13 Iunie 2010 16:07
femeia domestica?
si_totusi
Postat pe 13 Iunie 2010 16:41
Nu Totushico, femeia salbatica, aia e ideala.

Dar dupa cum spunea cineva mai sus: femeiea ideala este intotdeauna a altcuiva. Si asta pentru simplu motiv ca atunci cind devine "a ta" ii piere farmecul idealului.
E ca fructul interzis.
Ciresica
Postat pe 13 Iunie 2010 20:19
ba ca da! se exista mai "bubule"
ca orice exceptie confirma regula
LILO
Postat pe 13 Iunie 2010 20:24
De la: ala_micul, la data 2010-06-13 15:17:05ami pare rau dar credema exista !
dar este prooprietatea altcuiva daca ma antelegi ce vreau sa spun.
santem ampreuna de trei ani si ne vedem asa cum putem si atunci cand decide soarta,cu toate ca santem sortiti amandoi altor persoane.



e clar,ca toata viata ta nu ai avut si nu vei avea un ideal feminin.si stii de ce?pt ca femeia nu este o PROPRIETATE a barbatilor.tu nu stii ce este dragostea adevarata daca iti satisfaci "nevoile",cu "proprietatea" altuia .
caasandra
Postat pe 14 Iunie 2010 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DESTIN NEFAST...SAU EU NU STIU SA-MI ALEG BARBATII DIN VIATA MEA ???? 24 De la: Dor_marunt 8 Februarie 2010 22:33
indiferenta doare! 73 De la: KNIGHT_31 9 Decembrie 2010 19:54
definitiile iubirii 100 De la: Thor_again 29 Iulie 2010 23:35
Va doriti un venit suplimentar? 1 De la: garbo108812 23 Martie 2010 20:21
Consilierea premaritala e un lux,sau o necesitate? 4 De la: CiupercaNiculina 3 Decembrie 2012 16:17
Setari Cookie-uri