semnele unghiilor

"americanii spun ca unghiile galbene,sunt semn de diabet.cele exfoliate ,descojite,poate insemna ca dieta e saraca in acid linoleic.folositi in alimentatie uleiuri vegetale(de masline,de porumb,de floarea soarelui la salate sau la legume).unghiile care se rup repede(friabile),nu isi mentin hidratarea.acest lucru se poate intampla ca urmarea unei tiroide hipo-active sau a unei diete sarace in fier.mancati,legume verzi,salata,spanac,carne rosie si oua.pt cele galbene,adica culoarea de sub unghie nu e rozalie,exista motiv de ingrijorare.cand unghia este toata galbena=boala de plamani sau diabet,spune dermatologul Arielle Kauvar.punctele galbene de pe unghii=micoze sau psoriazis.unghie cu semiluna alba poate fi semn de tahicardie,insuficienta cardiaca."
caasandra
Postat pe 11 Iunie 2010 18:39
Majoritatea oamenilor privesc unghiile ca pe o carte de vizita: cat sunt de ingrijit taiate, cat de bine se potriveste oja cu hainele si asa mai departe. Insa poti afla mult mai multe lucruri: doar privind pielea si unghiile, poti spune foarte multe despre sanatatea unei persoane.....

Ca si pielea, unghiile sunt o oglinda a sanatatii noastre. Daca totul este in regula, unghiile sunt netede, stralucitoare, usor bombate si poarta o culoare sanatoasa.

Daca unghiile tale nu mai sunt netede, stralucitoare si usor bombate, mergi la medic, deoarece sigur ai o problema.....
sophia1971
Postat pe 18 Iunie 2010 18:41
doua conturi ale aceleasi persoane, vezi sa nu te incurci cand scrii dintr-unul si-ti raspunzi din celalalt :-)
reyya
Postat pe 18 Iunie 2010 18:43
Ei, asa da! Ma si mir cum de nu v-ati dat mana mai demult! Va sta atat de bine impreuna!


Sau cum spune Reyya... e mult prea complicat!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 18:43
suflete pereche, deh
reyya
Postat pe 18 Iunie 2010 18:45
De la: sophia, la data 2010-06-18 18:41:47 Majoritatea oamenilor privesc unghiile ca pe o carte de vizita: cat sunt de ingrijit taiate, cat de bine se potriveste oja cu hainele si asa mai departe. Insa poti afla mult mai multe lucruri: doar privind pielea si unghiile, poti spune foarte multe despre sanatatea unei persoane.....

Ca si pielea, unghiile sunt o oglinda a sanatatii noastre. Daca totul este in regula, unghiile sunt netede, stralucitoare, usor bombate si poarta o culoare sanatoasa.

Daca unghiile tale nu mai sunt netede, stralucitoare si usor bombate, mergi la medic, deoarece sigur ai o problema.....



ce faci Sophy?ce spui tu este deja scris. dar uite ca si tu confirmi.
caasandra
Postat pe 18 Iunie 2010 18:52
nasol...
reyya
Postat pe 18 Iunie 2010 19:10
iti raspunde imediat, doar trebuie sa intri in celalalt cont
reyya
Postat pe 18 Iunie 2010 19:11
ok, si mai multe amanunte de unde luam, ca daca este sa mergem la mendic, nu toti pot merge la privat, nici nu se uita la tine, se uita la sacosa, plic sau usa, sa te dea mai repede afara.
sistemul medical este praf, iar o diagnosticare corecta se face in baza a mai multor informatii precum si a analizelor de laborator, ori acum cu co-plata, adio si n-am cuvinte
alimente legume si fructe, bogate in sariri, minerale si altele de unde?!, la preturile care sunrt in piete si pe deasupra crescute fortat asta este realitatea: o fugsa nebuina zilnica fara nici o noima
garbo013668
Postat pe 27 Iunie 2010 15:15
da negru sub unghie ce inseamna?
estela
Postat pe 2 Iulie 2010 01:42
De la: estela, la data 2010-07-02 01:42:27da negru sub unghie ce inseamna?



sa fie jeg oare ........?
anaROBERT
Postat pe 2 Iulie 2010 02:19
De la: reyya, la data 2010-06-18 18:43:10doua conturi ale aceleasi persoane, vezi sa nu te incurci cand scrii dintr-unul si-ti raspunzi din celalalt :-)


fleurdelis
Postat pe 2 Iulie 2010 06:13
Va rog pe dvs.d-na, cantareata Marina Voica,sa ne spuneti secretele semnelor de pe unghii.Stiu ca stiti....asteptam raspunsul dvs.
caleidoscop
Postat pe 2 Iulie 2010 07:29
asta bineinteles daca aveti net.Va doresc multa sanatate si viata lunga.
caleidoscop
Postat pe 2 Iulie 2010 07:30
fleurdelis
Postat pe 2 Iulie 2010 19:34
fleurdelis m-ai innebunit cu maimutoii tai...in schimb ai tai sunt mai cuminti decat ai mei care s-ar intruna COARDA. AM INTELES ce ai vrut sa spui...insa va trebui sa mai avem putintica rabdare pana va sosi raspunsul mult asteptat.
caleidoscop
Postat pe 3 Iulie 2010 15:43
s-ar incorda vrei sa spui??
nu inteleg nimiiiiiiiiiic
fleurdelis
Postat pe 6 Iulie 2010 19:38
....mai bosumflici ce mai faci?!....fleurdelis zici ca-ti spune?de la ce se trage acest nume?sau prenume?sau porecla?sau tiz?etc....eu zic ca trebuie sa citesti si de zece ori atunci cand nu ai inteles ceva.Am vrut sa-ti spun ca maimutoii mei sar coarda mai mereu....sunt jucausi asa ca mine!
caleidoscop
Postat pe 7 Iulie 2010 15:27
crezi tu ca are impotrtanta??
fleurdelis
Postat pe 9 Iulie 2010 21:25
zambila
Postat pe 9 Iulie 2010 21:27
Cineva e high pe topicul asta. Cred ca i-au iesit semne albe pe unghii si de asta.
Ciresica
Postat pe 12 Iulie 2010 05:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reconversie profesionala 27 De la: dor72 29 Iunie 2011 21:29
sa fim calmi!!! 47 De la: demonsauinger 21 Mai 2011 20:02
Fazan 6 De la: garbo_399357 28 Mai 2014 14:57
tristetea din kuza familiei 1 De la: pisiMic 1 Martie 2010 16:45
De ce oare barbatilor nu le plac plac lucrurile spirituale,,,dar in schimb le plac lucrurile materiale fara munca si minciunile,,si sa faca dragoste cu mai multe femei,,nu le ajunge doar o femeie 1 De la: ingerasulluptator 13 Decembrie 2011 23:06
Setari Cookie-uri