Smerenia omului,curatia sufletului si misiunea fiecarui om

luptii!
nu era vb de minee, mai??
fleurdelis
Postat pe 1 Iunie 2010 17:17
Monarhul Siluan Antonitul era apreciat pt modestia si blandetea sa,dar nu lear fii trecut niciodata prin minte sa le ceara sfatul,socotindu-l un om simplu,un taran neainvatat.Multi monarhi nu il iubeau..Sobrietatea sa ii deranja pe monarhii neglijenti care nu se dadeau in laturi de la cate un pahar de rachiu,de votca.si care nu raspundea la salut,sau il apostrofau adeseori zicandu-i Sfant blestemat..Sau il batjocura....Luminatul....Libertatea cu care vorbea deschis,cand era intrebat,despre Dumnezeu ca Tatl Sau milostiv soca pe multi ,chiar dintre cei imbunatatiti,carel priveau cu rezerva...Sau e in ratacire,sau e mare...suspectandul in familaritatea cu care vorbea despre Dumnezeu si cele duhovnicesti o lipsa si o smerenie primejdioasa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 17:34
ahh!
fleurdelis
Postat pe 1 Iunie 2010 17:38
De la: fleurdelis, la data 2010-06-01 17:17:29luptii!
nu era vb de minee, mai??


cred eu mi-s destinatarul...

Pai bine mai, Irinuco, cine asteapta mai cu sufletul la gura sa te trezesti, cine te vegheaza cand dormi, cine iti da paharul cu apa cand ti se usuca gatul la predica?!
Cum ma poti tu acuza de lipsa de sinceritate?! A?!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 17:38
Uite Irinuco, cand sa intruiesti si tu primul ucenic precum Hristos, te apuca emotiile, faci nu stiu ce de te strici la burta si fugi de unde e nevoie de tine..
anakin
Postat pe 1 Iunie 2010 18:33
aztaa kam aja e!
fleurdelis
Postat pe 1 Iunie 2010 18:35
De la: anakin, la data 2010-06-01 18:33:07Uite Irinuco, cand sa intruiesti si tu primul ucenic precum Hristos, te apuca emotiile, faci nu stiu ce de te strici la burta si fugi de unde e nevoie de tine..
Eu nici numa pot compara cu Iisus.Iisus este Dumnezeu...Cuvantul lui Dumnezeu Intrupat....Eu sunt doar un om,,purtator de cuvant..Ma stradui sa fac si eu ceva pt Dumnezeu..Pt ca si Dumnezeu a fscut destule lucruri pt noi,chiar daca noi nu meritam asta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Iunie 2010 16:02
De la: moniq_, la data 2010-06-01 15:49:42Si in mod sigur este daruita cu ceva! De la nastere!
Apai eu am muncit si am invatat am credinta....ca eu mereu am fost o naiva si o visatoare si habar nu aveam pe ce lume traiam...Traim in lumea mea pe care o vedeam prin ochii mei...Apoi am invatat toate lucrurile pt ca sunt harnica....Si altii ar putea invata daca sar da silinta si nu ar mai astepta de la altii...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 12:27
Of, Irinuco, mi-a fost teama ca dupa ce ai baut paharul ala, nu mai scapi!!!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 12:28
Da' ai si tu dreptatea ta: cineva, acolo, jos, te iubeste!!!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 12:29
smerenia e motivatia mediocrilor. punct.
si_totusi
Postat pe 3 Iunie 2010 13:49
Daca umul nu isi deschide inima lui Dumnezeu,ca sa o poata curata.Si ca Dumnezeu sa il poata face copilul Lui..Si sa fie smerit sa nu doreasca raul nimanui...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 17:15
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-03 17:15:40Daca umul nu isi deschide inima lui Dumnezeu,ca sa o poata curata.Si ca Dumnezeu sa il poata face copilul Lui..Si sa fie smerit sa nu doreasca raul nimanui...
Acei oameni care nu sunt smeriti si nu isi deschid inima lui Dumnezeu..Seamana cu ala de sub pamant
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 17:16
Pai tu trebuie sa stii asta, doar esti singura de pe aici care l-a vazut!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 17:18
De la: moniq_, la data 2010-06-03 17:18:02Pai tu trebuie sa stii asta, doar esti singura de pe aici care l-a vazut!
Doamne fereste ca nu lam vazut pe ala urat si negru de sub pamant si nici nu doresc ca sa il vad..Ca imi este scarba de el..Dar poate lucifer se smereste si o sa devina iarasi ingeri..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 17:31
Daca nu l-ai vazut, inceteaza sa ne tot spui cum arata, pe bune!
Si nu mai incerca sa fii atat de realista; realitatea o vedem si noi, in fiecare zi; tu nu vrei sa intelegi ca aici ne mai descretim si noi fruntile?
Respira, draguta, ia si tu o gura de aer; incerca sa te relaxezi, pentru ca iti innegresti sufletul cu fiecare minut!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:01
De la: moniq_, la data 2010-06-03 18:01:46Daca nu l-ai vazut, inceteaza sa ne tot spui cum arata, pe bune!
Si nu mai incerca sa fii atat de realista; realitatea o vedem si noi, in fiecare zi; tu nu vrei sa intelegi ca aici ne mai descretim si noi fruntile?
Respira, draguta, ia si tu o gura de aer; incerca sa te relaxezi, pentru ca iti innegresti sufletul cu fiecare minut!
Pai nu pot fii linistita,,cand vad ce se intampla in lumea asta..Nu am liniste si nici nu vreau sa am...Pana nu sunt toate la locul lor..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:08
In acest caz, inseamna ca te-ai hotarat sa nu iti gasesti linistea niciodata... sper sa te tina curelele si sa nu ajungi la balamuc. Omul mai are nevoie si de un zambet curat si de un gand bun, nu numai de rafuiala cu toti si cu toate!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:11
De la: moniq_, la data 2010-06-03 18:11:49In acest caz, inseamna ca te-ai hotarat sa nu iti gasesti linistea niciodata... sper sa te tina curelele si sa nu ajungi la balamuc. Omul mai are nevoie si de un zambet curat si de un gand bun, nu numai de rafuiala cu toti si cu toate!
Pai atmosfera de aici chiar ma indispune total....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:15
Si atunci, de ce nu renunti? Cum poti trai asa, vesnic nemultumita, in dezacord si nascand tensiuni?
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:16
Oamenii care nu imi place de ei si trebuie sa ii suport ma indispun total...Asa cum ma indispun aia prosti crescuti...Asa cum ma indispune orasul unde locuiesc...Asa cum ma indispun oamenii astia mereu nemultumiti,,care imi trasmit si mie starea asta..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:17
De la: moniq_, la data 2010-06-03 18:16:17Si atunci, de ce nu renunti? Cum poti trai asa, vesnic nemultumita, in dezacord si nascand tensiuni?
Eu traiesc mai bine atunci cand sunt singura si nu trebuie sa suport pe nici un om care nu imi place de el....Eu sunt multumita,,altii sunt nemultumiti si atmosfera ma influenteaza si pe mine..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:19
Ia-o mama intr-o zi pur si simplu de la capat; cu toate. Dar parerea mea este ca tu nu intelegi un fapt simplu: in viata, oamenii au fiecare calea lor. Sunt si buni si rai; dar nu sunt obligati sa aiba aceeasi parere cu tine. Cauti sa ai aproape acele persoane care te completeaza si gandesc asa cum iti pare si tie corect. Si respecti parerea tuturor. Toleranta se educa, se invata si numai ea poate permite convietuirea pe pamant, pentru timpul asta scurt care ne e dat.
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:20
De la: moniq_, la data 2010-06-03 18:20:53Ia-o mama intr-o zi pur si simplu de la capat; cu toate. Dar parerea mea este ca tu nu intelegi un fapt simplu: in viata, oamenii au fiecare calea lor. Sunt si buni si rai; dar nu sunt obligati sa aiba aceeasi parere cu tine. Cauti sa ai aproape acele persoane care te completeaza si gandesc asa cum iti pare si tie corect. Si respecti parerea tuturor. Toleranta se educa, se invata si numai ea poate permite convietuirea pe pamant, atat cat ne e dat.
Eu nu tolerez minciunile si oamenii care imi sunt antipatici..Si cat despre viata pe pamant este cum si-o face fiecare..Si isi alege prietenii..Apoi eu la locul de munca nu imi pot alege oamenii...Ci doar prietenii pot sa mi-i aleg sa fim pe aceasi lungime de unda si sa ma simt si eu in largul meu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:24
Da. Tot ce spuneam, este ca viata e prea scurta sa o traiesti intr-o vesnica dezbatere si vesnic incruntata! Oricum, ma repet, tu iti alegi calea. Multa bafta!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:25
Normal ca imi caut persoane la fel ca mine..Nu ma multumesc cu barbati care vor ca femeile sa poarte totul in carca lor..Asa cum gandeste idiotul asta...Daca nu munceam pt el,,,il bagam eu in masa automat..Dar asa trebuie sa il suport,,si sa fiu mai diplomata pt ca am nevoie de bani..Ca ias fii dat si o flegma sa ii atarne pe nas....Ca sa se invete sa respecte mai mult femeile nu sa se considere carpe de sters pe jos..Sa curat dupa barbati ca cica ei,nu vad mizeria.Pai sa isi curete ochelarii...Ca are o gandire de barbat de 2 lei....Ca doar peste barbati imbecili dau
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:27
Ca barbatii daca intri in discutie cu ei,nu mai termini..Ca ei vor ca femeile sa poarte toate greutatile in carca lor..Asta este un analfabet din dda.../din germania comunista,vai de mama lui la fel ca un roman.Cu o gandire de 2 bani...Ca ma scoate din sarite si cand ii vad moaca pe aici...Ca imi spune mie ca femeile asa si asa...De parca masa nu ii tot femeie..Imi este ciuda ca nu pot sa ii dau doua suturi in fund,,pt ca am nevoie de bani...De asta nu mai pot de ciuda.ca nu ii suport moaca de 2 lei de barbat excroc...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:31
In viata, toti inchidem cateodata ochii, privim in alta parte si suferim. Asa stau lucrurile. Iar umilinta e cel mai greu de suportat dintre toate. Dar trebuie sa ne castigam cumva si traiul asta, asa cum e el.
Dar cred ca nu putem lasa ca asta sa ne intunece intreagul univers. Ai o singura existenta! Inchide la propriu ochii, respira adanc si gandeste-te la ceva frumos!
Bucura-te de viata si incerca sa cauti sa ai in jur lucruri oricat de simple dar frumoase, care sa te faca sa te simti mai bine. Sau, pur si simplu, plimba-te prin parc.
Trebuie sa plec. Chiar iti doresc numai bine!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:33
De la: moniq_, la data 2010-06-03 18:33:29In viata, toti inchidem cateodata ochii, privim in alta parte si suferim. Asa stau lucrurile. Iar umilinta e cel mai greu de suportat dintre toate.
Dar cred ca nu putem lasa ca asta sa ne intunece intreagul univers. Ai o singura existenta! Inchide la propriu ochii, respira adanc si gandeste-te la ceva frumos!
Bucura-te de viata si incerca sa cauti sa ai in jur lucruri oricat de simple dar frumoase, care sa te faca sa te simti mai bine. Sau, pur si simplu, plimba-te prin parc.
Trebuie sa plec. Chiar iti doresc numai bine!
Mie nu imi plae sa suport cea ce nu imi place..Cee CE NU GASEsesc in alta parte,,caut in alte parti...altii isi schimba partenerii de viata,,,eu imi schimb des locurile de munca....Apoi este naspa sa locuiesc cu oameni care te indispun total...Si mereu imi transmite o nervozitate si tristete...Pt ca el este asa..Si atmosfera influenteaza oamenii..Eu am nevoie sa lucrez cu oameni veseli si amabili..Asta este mereu indispus...Si imi transmit si mie asta..De asta nu imi place aici...De asta nici nu vreau sa ma casatoresc,,sa am familie sa suport toate umilintele de la altii pt ca am nevoie de bani pt copiii.,MAI BINE NU II FAC SI NU MA LAS UMILITA DE NIMENI....prefer sa fiu o hoinara decat sa fiu carpa de sters pe jos
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iunie 2010 18:40
Sincer de tot, din inima te compatimesc!
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indiferenta la barbati 70 De la: marilena71 3 Iulie 2010 12:15
pastile de slabit 14 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:45
slabire... 1 De la: laura_tm 3 August 2009 15:15
un sfat fetelor:) 174 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:56
secret 16 De la: pustietate_in_floare 21 Octombrie 2011 16:34
Setari Cookie-uri