Smerenia omului,curatia sufletului si misiunea fiecarui om

Smerenia este cea mai importanta in a avea o relatie cu Dumnezeu...Smerenia inseamna sa accepti asa cum esti...Daca esti bolnav,,daca esti sarac,daca esti urat,,etc...Sa fii multumit asa cum esti si sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa te accepti asa cum esti...Pt ca oamenii daca sunt bolnavi,,incep sa dea vina pe Dumnezeu sau pe alti oameni pt soarta lor..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 15:18
Ma tot intreb, de unde stie fata asta atat de multe oare?!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:19
ezact!
zambila
Postat pe 1 Iunie 2010 15:20
Multi dau vina,pe Dumnezeu pt greutatile vietii..Cum ar fii boala...Pai asa cum nu toti oamenii nu putem fii bogati pt ca unii trebuie sa se chinuie sa faca bani ca sa poata supravetui si unii nu mai pot de lafaiala in bani si in tot cedea ce vor...Pai asa cum nu putem fii,toti bogati,asa nu putem fii nici toti sanatosi..Fiecare cu soarta lui...Dar daca omul isi accepta soarta...Dumnezeu ii da bucurie in suflet chiar daca el este bolnav sau sarac....El este fericit pt ca are pace in suflet....Dar omul care mereu este nemnultumit si da vina pe altii si pe Dumnezeu...Mereu va fii in razboi cu alti oameni si cu el insasi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 15:22
Da, da! E o adevarata Enciclopedie!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:23
Atunci cand omul se smereste si nu mai da vina pe altii oameni..Ca ala este mai frunos ca mine,,ca ala are masina mai frumoasa ca a mea...Ca eu am nasul mare si ala are mai mic...Ca ala este mai inteligent ca mine si eu sunt mai prost...Mereu va avea nemultumiri,,,ma fii in razboi cu alti oameni si cu el insasi,pt ca mereu ma fii nemultumit....Dar omul smerit care isi accepta soarta cu care l-a lasat Dumnezeu...De esti sarac,,sa te lupti sa faci ceva nu sa dai vina pe altii...De esti bolnav sa te lupti sa devii sanatos....Sa fii pozitiv si optimist
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 15:26
da, mai! tat stie!
zambila
Postat pe 1 Iunie 2010 15:27
Spre exemplu multi oameni imi zic..pai da si tu te enervezi...Pai da si eu ma enervez atunci cand sunt atacata....Si nu ma lasa sa traiesc in pace...Pt ca sunt multi oameni care nu sunt in pace cu ei insasi si sunt mereu nemultumiti...Si vor sa imi deranjeze pacea si nu ma lasa sa fiu linistita...Normal ca ma satur si ii zic si eu cateva....Ca la un moment dat te mai saturi...De tampeniile omului mereu nemultumit care mereu da vina pe ati oameni de soarta lui
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 15:29
Si e atat de elocventa...
si rationala...
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:30
Eu sunt o persoana linistita,multumita si in pace cu mine insati..Si sunt multumita de soarta mea..Ma simt fericita in interiorul meu,chiar daca cateodata imi este greu si trebuie sa muncesc...asta este nu toti putem fii bogati...NU TOTI AU NOROCUL SA AIBA OAMENI SAU PARINTI CARE SA II INVETE DE MICI,,CA SA NU MAI SA SE LOVEASCA DE ATATEA GREUTATI ALE VIETII...ASTA ESTE,vina este a noastra a oamenilor.fiecare este vinovat in felul lui...Pt ceea ce se intampla in lumea asta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 15:32
si cat succes au topicele ei...
garbo010448
Postat pe 1 Iunie 2010 15:33
Si implinita!...
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:34
irinuco, esti de-li-cioa-sa!!!!
zambila
Postat pe 1 Iunie 2010 15:34
Daca omul este smerit,atunci sarsaila nu mai are putere asupra li..Si omul isi poate intelege misiunea pe acest pamant pe care o are Dumnezeu pt dansul..Omul incepe sa se cunosca pe sine,,neputintele lui,,talentele sale,,cu care l-a inzestrat Dumnezeu....Pt ca fiecare om,,simte ca ar dori ceva,dar nu stie ce...Pt ca el traieste in intuneric si ala rau ii intuneca toata ratiunea
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 15:36



uneori , parca-mi vine sa fiu si eu impacata cu mine insati dar ma mai abtin.
liaiedera
Postat pe 1 Iunie 2010 15:37
Da' de ce sa te abtii???? Uite ce curcubeu de idei! Nu ai cum sa nu explodezi!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:37
Inima treuie sa fie mereu deschisa spre Dumnezeu,,ca Dumnezeu sa poata intra si sa poata face curatenie in interiorul si mintea omului....Si oamenii nu treebuie sa isi dexchida inimile decat oamenilor curati la suflet...Pt ca daca iti deschizi inima,celor care nu sunt curati la suflet...Risti sa te murdaresti si tu....Asa ca oricum,,chiar daca sunt curati tot trtebuie sa fii in garda...Pt ca toti oamenii sunt supusi la mii de ispite...Care multe par ca au intentie buna,,,dar pot avea un sfasit tragic...Dar daca omul este curat si a primit pe Duhul Sfant...ESTE ATENTIONAT ATUNCI CAND CEVA NU ESTE IN ORDINE
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 15:47
Si in mod sigur este daruita cu ceva! De la nastere!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:49
impacarea cu sine insisi e solutia, va spun eu...
mirelina
Postat pe 1 Iunie 2010 15:50
Nu, nu! Solutia e dilutie de ceva chimic, dar nu vrea sa recurga la ea, am incercat!
"Impacarea" e cauza!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:51
De la: moniq_, la data 2010-06-01 15:49:42Si in mod sigur este daruita cu ceva! De la nastere!
Sunt unele seminte care cad in pamant bun..Sunt putine din pacate...Sunt unii oameni care se nasc cu suflet bun,,frumosi la suflet...Cred ca este dar de la Dumnezeu ca sa nu piara lumea....Si apoi acei oameni frumosi la suflet care sunt foarte rari,cum ar fii diamantele...Daca sunt slefuiti si cu timpul se cizeleaza...Ajung diamante foarte frumoase...Dar acei oameni sunt foarte putini..sunt oameni poate cu suflet bun,,dar poate nu sunt cizelati si slefuiti pt ca poate nu au pe Dumnezeu cu ei..Si nu isi poat intelege menirea...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 16:00
pai, pentru asta existi tu, Irinuco, sa le explice cineva la fraieri!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 16:02
Diamantul daca nu este slefuit si cizelat.....Normal ca poate pare ea o piatra scumpa,,dar pare ieftina....Dar daca diamantul este slefuit si cizelat...Valoarea sa poate fii nepretuita...Astea sunt cadouri de la Dumnezeu,,,nu poate intelege nimeni....Pt ca poate Dumnezeu este prea bun cu noi oamenii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 16:03
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-01 16:03:24 Diamantul daca nu este slefuit si cizelat.....Normal ca poate pare ea o piatra scumpa,,dar pare ieftina....Dar daca diamantul este slefuit si cizelat...Valoarea sa poate fii nepretuita...Astea sunt cadouri de la Dumnezeu,,,nu poate intelege nimeni....Pt ca poate Dumnezeu este prea bun cu noi oamenii
Asa si cum oamenii...Daca oamenii nu sunt slefuiti si cizelati....Ei par ieftini si fara valoare....Chiar daca par a avea un suflet bun...Nu sunt slefuiti pt ca nu sunt smeriti.Nu il lasa pe Dumnezeu sa il transforme intrun diamant frumos cu valoare nepretuita...Poate din nestiiinta,poate din mandrie..Domnul stie
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 16:07
Alo, ma scuzi, Irinuca, un pahar cu apa, o dulceata?
Ti s-o fi uscat gatul...
sau o crema pentru maini?!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 16:12
De la: moniq_, la data 2010-06-01 16:12:26Alo, ma scuzi, Irinuca, un pahar cu apa, o dulceata?
Ti s-o fi uscat gatul...
sau o crema pentru maini?!
merg sa ma intind,pt ca nu ma simt prea bine...poate din cauza vremii o zi faina
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 16:22
Odihneste-te, si ai grija de tine! Esti importanta pentru atatia oameni!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 16:24
fleurdelis
Postat pe 1 Iunie 2010 16:26
Ce, Fleur, ce? a?
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 16:27
De la: moniq_, la data 2010-06-01 16:24:08Odihneste-te, si ai grija de tine! Esti importanta pentru atatia oameni!
Nu cred o iota ca la unii oameni le pasa de alti oameni....La oameni le pasa doar de ei...De dulcegarii de astea am mai auzit...apoi eu sunt sincera,,,nu cred...Apoi sunt obisnuita mai mult ca oamenii sa vorbeasca urat,,,din cauza invidiei si rautatii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iunie 2010 17:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat de lung e drumul de la casatorie la lipsa de comunicare.......? 23 De la: cremene 3 Noiembrie 2009 15:36
Pe cine votam in 2009? 90 De la: cinezee 8 Noiembrie 2009 00:44
Ce e in mintea barbatilor? 132 De la: garbo_14136 27 Iulie 2014 08:17
Topicul "singuraticilor" -- pentru cei ce nu apartin nici unui grup de pe Garbo 632 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 00:51
barbatul gemeni 4 De la: pretty_varza 27 Ianuarie 2010 17:52
Setari Cookie-uri