sfaturi pt inca un suflet pierdut ..plzz

..so..tot urmarind si citind subiectele si prb celorlalti..am hotarat sa mi expun si eu prb mea cu oaresce emotii recunosc ..pe scurt..EU..casatorita33 ani 2 copii..o casatorie de 12 ani plina de prb si amar..nu am ajuns nici dupa atatia ani la nici un numitor comun..singura legatura dintre noi in momentul de fatza fiind cei 2 copii..
..EL..casatorit 2 copii 35 ani..aceleas prb aceias ani irositi.. ..NOI 2..la inceputuri fiind amici impartasindu ne amarurile reciproc..am descoperit unul in celalalt ceea ce ne lipsea in vietile noastre..ne am cunoscut acum 7 luni..ne intanlim rar pt ca e o oaresce distantza intre noi..vb la tel si pe internet..el a avut curajul sa faca pasul si sa separat de sotie..urmez eu..dar :( nu am curaj..ma simt pierduta si plina de temeri desi pe el il vreau..imi e teama ca vom esua pt ca stiu ca drumul asta e f greu si plin de hopuri..stiu ca nimeni nu mi poate da raspunsurile cautate decat eu singura..dar uneori simti nevoia sa auzi si alte pareri..deci astept cu interes parerile voastre..PS. fiti blanzi cu un biet suflet pierdut
garbo112219
Postat pe 14 Mai 2010 17:15
L_A_SH_O!!!
esti o lasa!!!
ti-e teama sa traiesti!!

scuza-ma...dar daca intre tine ji sotul tau nu exista nimic,si celalalt te asteapta cu bratele deschise...TU..ramai sa SUFER!!!

ii alegerea ta
LILO
Postat pe 14 Mai 2010 17:22
PS. fiti blanzi cu un biet suflet pierdut

nu ii asha..ii un suflet dezorientat,ratacit dar nu pierdut
LILO
Postat pe 14 Mai 2010 17:24
lilo.....ma uimesti....
nazirra
Postat pe 14 Mai 2010 17:30
da...di chi???bre??
lasa sa suferim ca proastele

suferim,suferim si dijeaba!!
ia traiti adevarata iubire!!
LILO
Postat pe 14 Mai 2010 17:36
da ...si cum stii ca i adivarata????si cum stii????
nazirra
Postat pe 14 Mai 2010 17:41
desi pe el il vreau..

asta spune sandy-belle a noastra

aiesta ii (a se ceti I)
LILO
Postat pe 14 Mai 2010 17:44
mey,nazirutzo
azi ma ploua la fix,cand am plecat de acasa si pana am ajuns la statie
si am fost DOI sub o umbrela
1 IO
2 FIUL mieu

si i-am zis: CITEZ!!!
i-ati UMBRELA
si "IEL" imi zise f f f -adika VERY-
sigur pe el NTZ NTZ...
si ne-o plouat CIUCIULETE

si sti di ci???
ca nu i-am luat alt tata

ashea ca ..NU!!!imi urmati exemplul
LILO
Postat pe 14 Mai 2010 17:48
..ai dreptate..sunt o lasha..asa ma simt..dar asta nu e nicidecum un impuls..sunt o lasha..sii? ce sa fac sa am curaj..de unde sa iau acest curaj?
garbo112219
Postat pe 14 Mai 2010 19:20
De unde sa iei curaj? Tocmai din....iubirea voastra.Gandeste te ca vei trai toata viata cu gandul "ce ar fi fost daca?...ce iti vei raspunde?
Vei trai cu regretul ca nu ai incercat.Si inca ceva...eu am fost in situatia ta....stiu cum e...am avut o casatorie presarata inclusiv cu....violenta fizica....Eu am fost in cealalta situatie...am divortat ,am facut impreuna planuri de viitor....doar ca....el nu a avut curajul sa o faca...asta incet incet a inceput sa ma macine,sa imi pun intrebari,daca el a fost sincer sau nu....usor ,usor,aparea indoiala in sufletul meu.Totul a culminat cu sarcina mea,am ramas insarcinata si am avut parte de o terapie de soc...din partea lui.Atunci am realizat ca pt el am fost doar o "distractie" sau ca "a fost prea las sa faca ceea ce promisese"...ambele variante la fel de crunte pt sufletul meu.Daca el a facut acest lucru inseamna ca chiar te iubeste....tocmai in asta ar trebui sa gasesti putere...Sper sa ai puterea sa nu renunti la dragostea voastra...
garbo097275
Postat pe 14 Mai 2010 19:45
Poti citi mai mult despre povestea mea din topicul"Cum ar fi mai bine? sau din experiente de viata "e o ingramadire de celule,fa avort".La mine s a terminat prost....la tine poate fi frumos...nu renunta...
garbo097275
Postat pe 14 Mai 2010 19:48
..da ai dreptate..si asta ma macina ca el poate simti retinerea mea si o poate interpreta gresit..off..ma urasc ca sunt asa de slaba..pt ca au trecut acesti ani asa..goi de frumos..si in mare parte vina o port eu ca nu am facut nimic..iar acum ma simt precum cel de pe acoperis in plina inundatie..care si priveste salvatorul din barca..si i e pur si simplu teama sa sara in barca sa se salveze..desi in jur e totul fara viatza
garbo112219
Postat pe 14 Mai 2010 20:20
..pff..sunt penibila si mi plang de mila.. ..prb ca multi citind ce am scris spun..pff isi merita soarta..si prb au dreptate
garbo112219
Postat pe 14 Mai 2010 20:22
De la: garbo112219, la data 2010-05-14 17:15:38 ..so..tot urmarind si citind subiectele si prb celorlalti..am hotarat sa mi expun si eu prb mea cu oaresce emotii recunosc ..pe scurt..EU..casatorita33 ani 2 copii..o casatorie de 12 ani plina de prb si amar..nu am ajuns nici dupa atatia ani la nici un numitor comun..singura legatura dintre noi in momentul de fatza fiind cei 2 copii..
..EL..casatorit 2 copii 35 ani..aceleas prb aceias ani irositi.. ..NOI 2..la inceputuri fiind amici impartasindu ne amarurile reciproc..am descoperit unul in celalalt ceea ce ne lipsea in vietile noastre..ne am cunoscut acum 7 luni..ne intanlim rar pt ca e o oaresce distantza intre noi..vb la tel si pe internet..el a avut curajul sa faca pasul si sa separat de sotie..urmez eu..dar :( nu am curaj..ma simt pierduta si plina de temeri desi pe el il vreau..imi e teama ca vom esua pt ca stiu ca drumul asta e f greu si plin de hopuri..stiu ca nimeni nu mi poate da raspunsurile cautate decat eu singura..dar uneori simti nevoia sa auzi si alte pareri..deci astept cu interes parerile




voastre..PS. fiti blanzi cu un biet suflet pierdut



'ai , maaai, ochisori plini de lacrimi , m-ai induiosat !









liaiedera
Postat pe 14 Mai 2010 20:36
De la: liaiedera, la data 2010-05-14 20:36:31
De la: garbo112219, la data 2010-05-14 17:15:38 ..so..tot urmarind si citind subiectele si prb celorlalti..am hotarat sa mi expun si eu prb mea cu oaresce emotii recunosc ..pe scurt..EU..casatorita33 ani 2 copii..o casatorie de 12 ani plina de prb si amar..nu am ajuns nici dupa atatia ani la nici un numitor comun..singura legatura dintre noi in momentul de fatza fiind cei 2 copii..
..EL..casatorit 2 copii 35 ani..aceleas prb aceias ani irositi.. ..NOI 2..la inceputuri fiind amici impartasindu ne amarurile reciproc..am descoperit unul in celalalt ceea ce ne lipsea in vietile noastre..ne am cunoscut acum 7 luni..ne intanlim rar pt ca e o oaresce distantza intre noi..vb la tel si pe internet..el a avut curajul sa faca pasul si sa separat de sotie..urmez eu..dar :( nu am curaj..ma simt pierduta si plina de temeri desi pe el il vreau..imi e teama ca vom esua pt ca stiu ca drumul asta e f greu si plin de hopuri..stiu ca nimeni nu mi poate da raspunsurile cautate decat eu singura..dar uneori simti nevoia sa auzi si alte pareri..deci astept cu interes parerile




voastre..PS. fiti blanzi cu un biet suflet pierdut



'ai , maaai, ochisori plini de lacrimi , m-ai induiosat !


tu nu esti pregatita sa divortezi. de erai, ai fi facut-o fara sa mai intrebi pe cineva. Relatia voastra e de prea putin timp, nu va cunoasteti indeajuns.Una e sa te intalnesti cu el cand si cand, alta e sa locuiesti cu el .Nu divorta . Copiii?!? sotul , pe care CREZI ca nu-l iubesti fiind ca asa-i cand te indragostesti de altul, al tau iti pute!!! Eu zic sa nu divortezi, tu habar n-ai ce-nseamna , pt. tine, sotul tau, copiii tai, ai lui... lasa timpul sa treaca , sa treaca si prima etapa a iubirii si ... mai vedem.

Ochisori naivi!!!!...




















liaiedera
Postat pe 14 Mai 2010 20:56
..draga mea..lilik ..multumesc pt parere..prb ca ai dreptate si pt ca stiu si eu in sinea mea toate astea poate ca de aici vine o parte din acea teama...cu sotul meu..hmm..nu i deloc asa cum spui tu a fost primul si singurul barbat pana la ..acest "EL"dupa atata timp intanlind acest om am inteles ca am irosit 12 ani langa un om care nu ma iubit niciodata..altfel nu s ar fi comportat asa..asta insemnand..urat..josnic..brutal..off..dar ar trb sa mi povestesc intreaga viatza sa ma pot face inteleasa..iar eu nu as vrea sa par ca mi caut motivatii sau pretexte pt ca.."am inselat"..intradevar nu m am vazut niciodata in postura asta..si blamam pe cei ce faceau asta..dar.. ..acum inteleg acel.."sa nu spui niciodata..niciodata"..sau "ai grija ce ti doresti.."
garbo112219
Postat pe 14 Mai 2010 22:00
lilik---LIAEDERA.. SCZ PT BOTEZ.. neatentia
garbo112219
Postat pe 14 Mai 2010 22:02
De la: garbo112219, la data 2010-05-14 17:15:38 ..so..tot urmarind si citind subiectele si prb celorlalti..am hotarat sa mi expun si eu prb mea cu oaresce emotii recunosc ..pe scurt..EU..casatorita33 ani 2 copii..o casatorie de 12 ani plina de prb si amar..nu am ajuns nici dupa atatia ani la nici un numitor comun..singura legatura dintre noi in momentul de fatza fiind cei 2 copii..
..EL..casatorit 2 copii 35 ani..aceleas prb aceias ani irositi.. ..NOI 2..la inceputuri fiind amici impartasindu ne amarurile reciproc..am descoperit unul in celalalt ceea ce ne lipsea in vietile noastre..ne am cunoscut acum 7 luni..ne intanlim rar pt ca e o oaresce distantza intre noi..vb la tel si pe internet..el a avut curajul sa faca pasul si sa separat de sotie..urmez eu..dar :( nu am curaj..ma simt pierduta si plina de temeri desi pe el il vreau..imi e teama ca vom esua pt ca stiu ca drumul asta e f greu si plin de hopuri..stiu ca nimeni nu mi poate da raspunsurile cautate decat eu singura..dar uneori simti nevoia sa auzi si alte pareri..deci astept cu interes parerile voastre..PS. fiti blanzi cu un biet suflet pierdut
De ce nu incerci sa iti rezolvi problemele cu sotul tau..Sa comunicati mai mult..Gandestete la copiii ca au nevoie de tatal natural
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Mai 2010 22:11
..ma gandesc..sigur ca ma gandesc..pt ca daca nu ar fi fost ei..nu mai eram aici de mult..asta e partea cea mai gea in toata povestea asta..pt ca sunt copii nevinovati de ambele parti..
...comunicare?..hmm 12 ani nu ti spune nimic? crezi ca in astia 12 ani..nu am incercat tot ce se putea incerca..daca nu aveam sperantza de mai bine nu as fi ajuns aici ..cu 2 copii..dar tocmai ca am sperat..si din pacate m am trezit naiva prea tarziu..sau cam tarziu
garbo112219
Postat pe 14 Mai 2010 22:16
De la: garbo112219, la data 2010-05-14 22:16:40..ma gandesc..sigur ca ma gandesc..pt ca daca nu ar fi fost ei..nu mai eram aici de mult..asta e partea cea mai gea in toata povestea asta..pt ca sunt copii nevinovati de ambele parti..
...comunicare?..hmm 12 ani nu ti spune nimic? crezi ca in astia 12 ani..nu am incercat tot ce se putea incerca..daca nu aveam sperantza de mai bine nu as fi ajuns aici ..cu 2 copii..dar tocmai ca am sperat..si din pacate m am trezit naiva prea tarziu..sau cam tarziu
Mergii te roaga si tu sa te ajute Dumnezeu ca sa iti lumineze mintea..Si sa iti dea solutii ca sa iti rezolvi problemele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Mai 2010 22:34
liaiedera

751 mesaje
Membru din: 17/03/2010
Postat pe: 14 Mai 2010, ora 20:56 Citeaza Raspunde


De la: liaiedera, la data 2010-05-14 20:36:31
De la: garbo112219, la data 2010-05-14 17:15:38
..so..tot urmarind si citind subiectele si prb celorlalti..am hotarat sa mi expun si eu prb mea cu oaresce emotii recunosc ..pe scurt..EU..casatorita33 ani 2 copii..o casatorie de 12 ani plina .................................................................................................................................
voastre..PS. fiti blanzi cu un biet suflet pierdut


tu nu esti pregatita sa divortezi. de erai, ai fi facut-o fara sa mai intrebi pe cineva. Relatia voastra e de prea putin timp, nu va cunoasteti indeajuns.Una e sa te intalnesti cu el cand si cand, alta e sa locuiesti cu el .Nu divorta . Copiii?!? sotul , pe care CREZI ca nu-l iubesti fiind ca asa-i cand te indragostesti de altul, al tau iti pute!!! Eu zic sa nu divortezi, tu habar n-ai ce-nseamna , pt. tine, sotul tau, copiii tai, ai lui... lasa timpul sa treaca , sa treaca si prima etapa a iubirii si ... mai vedem.

Ochisori naivi!!!!


Lio...ce sfaturi pertinente si inteligibile dai...parca le-ai citi din carti...minune mare...
mark_on
Postat pe 16 Mai 2010 02:50
serios?

si daca pute oricum? si daca e cu altul, si daca nu e?
divort pur si simplu nu exista - trebuie neaparat sa sara de la un barbat la altul, asa, din creanga in creanga? Daca n-o ia ala, mia bine cu asta?

Misto... Parca n-am fi drak si noi oameni, depindem de organismu' gazda: nu esti maritata, mori, asta e....
quasaria
Postat pe 16 Mai 2010 03:07
Un sfat bun pentru binele tau : pune capat relatiei adultere chiar acum si salveaza-ti casnicia, altfel iti va parea rau ! Gandeste rational ! Nu-i distruge familia!

Divortul este o mare dezordine si o vatamare a casatoriei. Casatoria este unul dintre cele 7 sacramente, este sfanta si indisolubila (de nedesfacut)!

Insusi Isus Cristos, care e Dumnezeu si om, Fiul lui Dumnezeu intrupat, interzice divortul si recasatorirea dupa divort:

De aceea barbatul va lasa pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu sotia sa. Si cei doi vor fi un singur trup. Asa ca nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta. In casa, ucenicii L-au intrebat iarasi despre aceasta. Si El le-a zis: ORICINE ISI VA LASA SOTIA SI SE VA CASATORI CU ALTA, COMITE ADULTER IMPOTRIVA EI ; SI DACA O FEMEIE ISI LASA SOTUL SI SE CASATORESTE CU UN ALTUL, COMITE ADULTER. (Marcu, 10,7-12).

In prima scrisoare a Sfantului Apostol Pavel catre Corinteni, citim: Celor casatoriti nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca sotia sa nu se desparta de sot. Daca este despartita, sa ramana necasatorita sau sa se impace cu sotul ei. Si nici sotul sa nu-si lase sotia. (1Cor. 7,10-11).

Iar in scrisoarea catre Romani citim: Caci femeia maritata este legata prin lege de sotul ei cat timp traieste el; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de legea sotului ei. Daca, deci, cand ii traieste sotul, ea este a altuia, se va numi adultera; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de lege, asa ca nu mai este adultera, daca este a altuia (daca se casatoreste cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci, refuzul recasatoririi dupa divort cat timp traieste sotul / sotia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dupa cum am exemplificat, este bazat pe Cuvantul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolica poate ingadui celor casatoriti sa traiasca despartiti (o asa numita separare de la pat si masa), dar ei raman tot casatoriti si nici unul dintre ei nu se poate casatori din nou cata vreme traieste celalalt sot (numai dupa trecerea sotului / sotiei la cele vesnice).
Nici Biserica Ortodoxa nu considera a doua oara ca fiind casatorie, ci un fel de "pogoramant", adica un fel de ingaduinta, un compromis, cu alte cuvinte tot in dezordine sunt cei care fac aceste "pogoraminte", crezand in mod gresit ca prin acestea ar fi in ordine.

Dezordinea provocata de divort aduce dupa sine prejudicii grave: pentru celalalt sot, care se vede parasit si pentru copii, traumatizati de despartirea parintilor si adesea trasi de ambele parti. Exista un refren al unui cantec: Sunt copii nefericiti, / Inima ii doare/ Ca-s parintii despartiti / N-au in casa soare.

Iata si un articol foarte interesant despre indisolubilitatea casatoriei :

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Mai multe poti citi si vedea pe blogul urmator :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/

Blogul contine: inregistrari video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legaturi cu numeroase site-uri foarte interesante, articole, carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in calculator)
vieru_cezar_iasi
Postat pe 16 Iulie 2010 04:35
..dar...unde dragoste nu e nimic nu e

http://www.youtube.com/watch?v=_XOHpJ-UPD4
LILO
Postat pe 16 Iulie 2010 05:52
iote bre,ca dreaq nu doarme nici el...

cezarica,faci slujbe la ora ia?
preci
Postat pe 16 Iulie 2010 05:56
cezarica draga,
Atunci cind faci acelasi lucru, obtii acelasi rezultat. Nici Sfantul Apostol Pavel al tau nu poate contrazice axioma asta.

te casatoresti (cu cineva pe care il consideri potrivit) faci copii, faci tot posibilul sa te comporti ca la carte: si daca dupa n ani iti dai seama ca nu merge, AI INCERCAT. N-ai ce sa iti reprosezi. Dar sa ramii in situatia asta si sa suferi in continuare, incercind din nou si din nou sa nu schimbi nimic, doar rezultatul, e prostie. Prostie pura.
Partea frumoasa a vietii este ca intotdeauna, dar intotdeauna exista alternative. Ca sintem uneori chiori si nu le vedem, nu inseamna ca ele nu exista.
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2010 09:20
Stiti cat de scurta este viata?Tocmai am aflat ca mi-a mai murit un unchi,al doilea inntr-o luna si asta la o varsta la care nu te simti sau consideri batran....Asa ca...ce rost isi are sa o traiesti nefericit?Acum tu esti singura in masura sa iei o decizie,dar daca sotul tau nu te apreciaza chiar crezi ca se merita?Adica,in lumea asta sunt n cupluri divortate si copiii au crescut bine mersi si fara ca parintii sa fie impreuna...da, probabil este mai greu,insa,nu crezi ca e mai bine si ptr copii?Ce exenmplu crezi ca primesc vazandu-va pe amandoi,pana la urma,nefericiti....ce viata or sa aiva ei pe langa toata tristetea cu care ihi invaluiti...Copiilor le trebuiesc armonie si iubire..pe care se pare ca voi,ca si cuplu casatorit nu le-o mai puteti oferii....asa ca te intreb?ce sens are?
Din punctul de vedere religios al problemei,nu vad un pacat,decat cel pe care il savarsesti acum,inselandu-ti sotul.Nu e corect,daca vrei sa fi cu altcineva,divorteaza....acum,Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc,insa nu vad de ce ar fi pacat sa divortezi,cand viata alaturi de un om cu care nu te intelegi,devine un infern si te impinge la multe alte pacate...eu cred ca Dumnezeu ar fi fericit sa vada pe fiecare dintre voi fericit...
Trebuie doar sa gandesti altfel...Divortul tau nu trebuie sa fie impulsionat de cel pe care il iubesti acum,da,poate fi alimentata decizia pe care o iei,insa...daca o faci,fa-o ptr tine si copiii tai,ptr ca sa nu regreti in caz ca actuala relatie nu merge,deoarece,la inceput,toate relatiile sunt frumoase si nu poti sa ai momentan nicio certitudine...insa te poti lega de gestul lui devotat fata de tine,acela de a divorta....Plus ca,daca spui ca il iubesti?nu ar trebuii sa fi si tu in stare de un asemenea gest de devotament?
small_lady
Postat pe 16 Iulie 2010 11:25
stii toata lume isi da cu parerea SINGURA CARE STIE CE ARE DE FACUT ESTI CHIAR TU.
Incredere
Postat pe 16 Iulie 2010 11:35
De la: Incredere, la data 2010-07-16 11:35:30stii toata lume isi da cu parerea SINGURA CARE STIE CE ARE DE FACUT ESTI CHIAR TU.

Nimeni,nu i-a spus ce sa faca, ea a cerut parerea..noi i-am oferit niste opinii, ramane la latitudinea ei ce sa faca, desi e posibil ca atatea pareri controversate mai mult sa o bage in ceata,insa repet...ea a cerut niste opinii...
small_lady
Postat pe 16 Iulie 2010 11:42
Nimeni,nu i-a spus ce sa faca, ea a cerut parerea..noi i-am oferit niste opinii, ramane la latitudinea ei ce sa faca, desi e posibil ca atatea pareri controversate mai mult sa o bage in ceata,insa repet...ea a cerut niste opinii...
NU AM DAT CU PARUL.....
Incredere
Postat pe 16 Iulie 2010 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PSIHOLOGIE COPII 1 De la: garbo185480 7 Februarie 2011 03:52
oare vrea ceva serios? 15 De la: dor72_ 17 Decembrie 2011 20:10
Fazan 6 De la: garbo_399357 28 Mai 2014 14:57
ce sa faci si ce sa nu faci cand esti inselata??? 9 De la: reyya 9 Decembrie 2009 02:00
femeie varsator barbat taur ce spuneti se potrivesc???????????? 11 De la: anaROBERT 24 Noiembrie 2010 11:52
Setari Cookie-uri