Romania

da, si mai platesti niste taxe sa ti se spuna ca n-ai dreptate.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2010 22:44
Da. Dar macar mi-am facut un hatar.
Doara
Postat pe 8 Mai 2010 22:50
sigur...
quasaria
Postat pe 8 Mai 2010 22:52
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-01 11:22:24 Romanii au fost obisnuiti ca cineva sa le dicteze sa ii contranga sa faca anumite lucruri..romanii.Ei nu au fost lasati ca gandeasca...Au fost ca niste animale inchise...Apoi ce a facut ceausescu? Dicta la altii viata.... Dar ne dadea paine la cartela...Statatea 5 ore la rand pt un kg de portocale....Si el ceausesc avea casa poleita in aur...Ceausesc a fost un dictator...Asa ca nu il mai plangeti ci invatati sa va conduceti singuri...Sa ganditi...Nu sa mai fiti condusi de dictatori care apelau la violenta




Draga mea Romania pe care tu o vezi si in care te-ai nascut a inflorit in perioada de care tu zici ca romanii nu gandeau.


Romanii au facut ca aceasta tara sa infloreasca.


Depinde din ce familie te tragi si ce te-a invatat.

Zi mersi ca nu stii ce inseamna sa traiesti in colibe.Daca astazi ar fi rege la putere ai fi trait sigur in coliba...facultati poate ...dar femeile ..doar la cratita...

Decaderea a inceput de la simulacrul de revolutie.

Priveste in jurul tau si incearca sa gandesti un pic si prin optica parintilor tai
anca_53
Postat pe 9 Mai 2010 11:03
UPSSS!!! Mai devreme am facut o postare ca raspuns pentru anca_53, dor_marunt si quasaria... si acuma n-o vad!
Da` nu cred ca am scris prea mult(e)... ...cred ca n-am apasat eu bine pe mouse...
We are living in the Lendofciois!
carmen396
Postat pe 9 Mai 2010 14:34
cine? care? undeeeeeeeeeeeeeeee???
panty_C
Postat pe 9 Mai 2010 14:37
asa anca, bravo: zi merci ca nu traiesti in colibe. Mentalitate tipic romaneasca: n-am ce minca azi, da'zic merci ca am mincat ieri. Merci, saru'mina sau saruta mina direct, ca asa sintem noi invatati. Sa dam din coada. Si daca facem si sluj poate pica vreun ciolan. Nu conteaza ce meriti, conteaza ce ti se arunca.
quasaria
Postat pe 9 Mai 2010 15:20
fleurdelis
Postat pe 9 Mai 2010 15:27
care sunteti bugetare pe aici???Cum ne vom plati ratele la banci din Iulie???Nici nu vreau sa ma gandesc!
Pana atunci continui sa daruiesc ciuperca pt kefir!Aici mai vrea cineva???
marianela
Postat pe 9 Mai 2010 16:48
asa asa! nici noi nu vrem sa ne gandim!
doar sa platim gerseala de a ne fi nascut
in minunea asta de tara!~ oofo!
fleurdelis
Postat pe 9 Mai 2010 16:50
Fleurdelis...tu sti cat de mult imi iubesc tara???ft mult!!!!Dar ce pot crede de situatia asta ??
marianela
Postat pe 9 Mai 2010 16:52
tu crezi ca eu mi-o iubesc putin??
fleurdelis
Postat pe 9 Mai 2010 16:54
o nu....mie imi pare rau de situatie si-mi doresc sa terminam cu bine perioada asta/
marianela
Postat pe 9 Mai 2010 16:57
nu sint bugetara marianela, ce li se intimpla acum bugetarilor este doar un capitol din toata povestea asta. Daca iti imaginezi ca doar bugetarii sint loviti de neste unele chestii, te inseli. Mentalitatea o regasesti pina la urma in orice firma cu manageri romani. Ce vrei sa iti spun? Ca peste tot se dau recompense pentru pupincourism, nu pentru performante? Ca sint ditamai companiile unde sint toti o mare familie reunita - unchiu', matusa, fiul, catelul soacrei, amanta nepotului samd? Si daca nu esti in familie, si totusi esti pe acolo, mai devreme sau mai tirziu primesti oricum o invitatie la "incuscrenie" intr-un mod sau altul. Pina la urma nu mai conteaza unde lucrezi, daca lucrezi in Romania... Cam asta este esenta. Diferenta fata de bugetari este doar de spoiala. Sint aceiasi oameni, cu aceleasi valori, peste tot, chiar daca functioneaza sub alt nume.
Problema este ca nu sintem obisnuiti noi sa ne cerem drepturile, sintem obisnuiti sa asteptam, nu sa pretindem nimic din ce ni se cuvine. Ni se da, bine, nu ni se da nimic, ghinion. Cine pina la urma are curajul sa sustina ca nu e drept ce i se intimpla? Cine face ceva in sensul asta?
Unul sau doi considerati nebuni... Trebe sa fii considerat nebun sa "te pui rau" cu vreo forma de autoritate.
quasaria
Postat pe 9 Mai 2010 18:25
De la: fleurdelis, la data 2010-05-09 16:54:44tu crezi ca eu mi-o iubesc putin??
Si eu o iubesc mult!Si pe sotia mea!
florin_c76
Postat pe 9 Mai 2010 23:45
De la: quasaria, la data 2010-05-09 18:25:54nu sint bugetara marianela, ce li se intimpla acum bugetarilor este doar un capitol din toata povestea asta. Daca iti imaginezi ca doar bugetarii sint loviti de neste unele chestii, te inseli. Mentalitatea o regasesti pina la urma in orice firma cu manageri romani. Ce vrei sa iti spun? Ca peste tot se dau recompense pentru pupincourism, nu pentru performante? Ca sint ditamai companiile unde sint toti o mare familie reunita - unchiu', matusa, fiul, catelul soacrei, amanta nepotului samd? Si daca nu esti in familie, si totusi esti pe acolo, mai devreme sau mai tirziu primesti oricum o invitatie la "incuscrenie" intr-un mod sau altul. Pina la urma nu mai conteaza unde lucrezi, daca lucrezi in Romania... Cam asta este esenta. Diferenta fata de bugetari este doar de spoiala. Sint aceiasi oameni, cu aceleasi valori, peste tot, chiar daca functioneaza sub alt nume.
Problema este ca nu sintem obisnuiti noi sa ne cerem drepturile, sintem obisnuiti sa asteptam, nu sa pretindem nimic din ce ni se cuvine. Ni se da, bine, nu ni se da nimic, ghinion. Cine pina la urma are curajul sa sustina ca nu e drept ce i se intimpla? Cine face ceva in sensul asta?
Unul sau doi considerati nebuni... Trebe sa fii considerat nebun sa "te pui rau" cu vreo forma de autoritate.



Dupa cum am scris intr-o postare anterioasra ,eu am plecat din tara cand un bou intr-un scaun tapitat cu piele dintr-un Minister (functie de conducere)..mi-a spus zambind ca studiile , facultatile si cunostintele mele nu conteaza in RO :-) Nu au contat pt ca nu aveeam pile si nu doream sa evoluez pe felatii..drept pt care am plecat acolo unde valoarea , ce si cat stiam CONTA. Dar parintii meiau ramas acolo...la fel prietenii , locurile dragi , etc
Asa ca drgele mele , pupincurismul , fatarnicia , falsitatea sunt la mare ,,cautare" in orice post din Ro...pt cine poate, eu una nu am putut si mi-am luat drumul spre alte orizonturi.Nici aici nu umbla cainii cu covrigi in coada dar macar esti apreciat pt valoare nu pt cum ii zambesti sefului , ca sa nu mai zic altceva...
reyya
Postat pe 13 Mai 2010 01:31
E trist si nedrept tot ceea se intampla la ora asta in RO ...
reyya
Postat pe 13 Mai 2010 01:34
Si inca nu s-a intamplat nimic!Greul abia urmeaza!
florin_c76
Postat pe 13 Mai 2010 12:49
reyya, n-as fi sigura ca in alte parti nu e la fel. Si stiu ce vb.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 13:05
Vine norul de diminuari de venit!
florin_c76
Postat pe 13 Mai 2010 23:41
eu ma tot intreb spre ce ne indreptam - provincie "rosie" sau baza militara "instelata"???

si daca acceptam ce se intampla, inseamna ca ne meritam soarta!
panty_C
Postat pe 14 Mai 2010 02:34
si nu ma pot abtine sa nu ma mir de "judecata" economica de la "varf":

pai daca tai gaina si infometezi vaca de unde iei maine oua si lapte???

astea nu sunt "masuri de iesire din criza" ci "masuri de ingropare defintiva a economiei romanesti"!!!
panty_C
Postat pe 14 Mai 2010 03:19
Cica sunt masuri de austeritate dar ptr.noi muritorii de rand nu si ptr.bogatasii tarii!
florin_c76
Postat pe 14 Mai 2010 13:43
De la: florin_c76, la data 2010-05-13 12:49:29Si inca nu s-a intamplat nimic!Greul abia urmeaza!
Florinache este cumva prevazator? Ce sa le fac la romani..daca au tacut atata din gura... Intrun fel imi este mila de saracii oamenii...Ca nimanui nu lea pasat de ei,,doar au profitat si s-au folosit de ei..Si prin stranatate.Nimeni nu te invatat nimic de bine.Doar se foloseste de tine,,de naivitatea romanului
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Mai 2010 18:16
Ce bine de tine ca nu esti in Romania!
florin_c76
Postat pe 14 Mai 2010 22:38
De la: florin_c76, la data 2010-05-14 22:38:31Ce bine de tine ca nu esti in Romania!
Pai eu nu am fost rea,asa ca altii..Asa ca nu trebuie sa stau in romania..Eu am facut gura in romania.Dar problema ca nimeni nu m-a bagat in seama...Oamenii radeau si ma vorbeau pe la spate...Pai uite pt rautatea lor,,suporta consecintele..Ca poate daca ar fii fost mai buni..Dumnezeu i-ar fii ajutat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Mai 2010 22:43
Acuma romanii trebuie sa isi indrepte rautatile si greselile...Eu nu am fost rea cu nimeni,,asa ca nu trebuie sa sta in romania..Din contra poate am fost prea buna si de asta am fost luata de proasta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Mai 2010 22:45
Hai vino inapoi! Te vrem langa noi!
florin_c76
Postat pe 14 Mai 2010 22:46
De la: florin_c76, la data 2010-05-14 22:46:26Hai vino inapoi! Te vrem langa noi!
Eu nu trebuie sa indrept nimic..Pt ca nu am facut nimic rau..Nu am facut nimanui rau...Din contra am ajutat..Si am fost luata de proasta,invidiata,vorbita pe la spate...De oamenii rai...asa ca nu am ce sa indrept,pt ca nu am facut nimic rau nimanui
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Mai 2010 22:53
buna seara ce faceti?politichie?
garbo074997
Postat pe 14 Mai 2010 22:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fetishurile 301 De la: fleurdelis 12 Iunie 2010 19:43
Onania 106 De la: nazirra 8 Iunie 2011 22:58
vreau un sfat ! 18 De la: florin_c76 4 Mai 2010 22:57
se poate de inselat sotul daca nu mai traesti cu el? 26 De la: elenita_2 8 Iunie 2012 17:29
Histerosalpingografia 14 De la: garbo_394157 15 Noiembrie 2016 20:15
Setari Cookie-uri