De oamenilor nu le plac oamenii directi?

De la: garbo060623, la data 2010-04-24 13:43:19Oamenii la care te referi tu sunt oameni carora le place sa fie lingusiti, sunt oameni carora le place sa fie in centrul atentiei. De ce sunt asa? Datorita educatiei primite, datorita posibilitatilor mentale pe care le au, poate si datorita mediului in care au crescut si evoluat... rar vei intalni oameni carora sa le poti spune absolut orice in fata fara sa se supere! Dar cand ai intalnit un astfel de om, sa il pretuiesti, pentru ca acela este un OM!


Vroiam sa iti spun "asteapta sa mai cresti". Apoi am vazut varsta la profil...

Nu exista om care sa nu se supere cand i se spune sincer adevarul.
Zanaapelor
Postat pe 25 Aprilie 2010 14:54
De la: iuliacopacea, la data 2010-04-25 14:45:01Banuiesc ca esti vreun mic geniu, daca la 10 ani stii atatea... Sau nu ai fost sincera in profil?...



altii nu scriu nici macar 10ani.multumesc totusi pt explicatii.intotdeauna am apreciat comunicarea de bon-ton.
alexxandra
Postat pe 25 Aprilie 2010 14:56
"alege sa nu te pierzi si priveste lumea, detasandu-te de ea"la acest citat te referi ca este siropos?daca da ,as vrea sa sti ca eu ma conduc dupa el,si sunt fericita.
alexxandra
Postat pe 25 Aprilie 2010 15:07
De la: nelly05, la data 2010-04-25 11:12:00sunt directa si imi plac oamenii directi.
de ce sa umblam cu cioara vopsita, aaaaaaaaa?


Pemtru ca, daca ai un sef cretin si incompetent (asa cum se intampla de cmm ori in Romania), si care isi inseala sotia in vazul tuturor, aducandu-si pipitele la birou, ba, mai mult, punandu-le in posturi bune, chiar daca ele habar n-au de nici unele, nu-i spui adevarul in fata, sau ca te deranjeaza ce face, fiindca, altfel, a doua zi iti cauti de lucru. Ei? Am dreptate?
calimera70
Postat pe 25 Aprilie 2010 15:26
De la: Alexxandra, la data 2010-04-25 15:07:19"alege sa nu te pierzi si priveste lumea, detasandu-te de ea"la acest citat te referi ca este siropos?daca da ,as vrea sa sti ca eu ma conduc dupa el,si sunt fericita.



Beberoz este o alta persoana de pe acest forum si de la acest subiect, care posta pe la pagina 8... Sau sunteti aceeasi persoana?
Zanaapelor
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:24
De la: iuliacopacea, la data 2010-04-25 16:24:59
De la: Alexxandra, la data 2010-04-25 15:07:19"alege sa nu te pierzi si priveste lumea, detasandu-te de ea"la acest citat te referi ca este siropos?daca da ,as vrea sa sti ca eu ma conduc dupa el,si sunt fericita.



Beberoz este o alta persoana de pe acest forum si de la acest subiect, care posta pe la pagina 8... Sau sunteti aceeasi persoana?


Pardon, pe la pagina 9.
Zanaapelor
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:27
intrebare e interesanta, exprimarea ta insa...lasa de dorit.

sper totusi ca e vorba doar despre greseli de tastare...
garbo108793
Postat pe 25 Aprilie 2010 18:04
Alexandra, ,,as vrea sa sti,, se scrie cu doi de I, deoarece e un verb la imperativ forma afirmativa. Pacat de limba asta a noastra romana. Parerea mea legata de topic este urmatoarea: eu sunt o fire directa, nu-mi place sa discut pe la spate anumite chestii, deci eu sunt genul care iti spune verde in fata. Am stiut sa-mi aleg prieteni de acelasi fel, deci nu exista barfe. Bafta si nu va mai injositi in halul asta, nu se merita.
garbo1508
Postat pe 25 Aprilie 2010 18:24
Acuma, fara gluma, pentru a raspunde la intrebare, se cere o definire (in afara corecturii la titlul topicului!) a cuvantului "direct" - pentru ca aici se fac confuzii si se incurca notiuni

A fi direct, sincer, nu insemna a fi grosolan si needucat - e o diferenta ca de la cer la pamant!
Cum nu iti confera dreptul irefutabil de a impune conlocutorului parerea ta...

Parerea mea si ar mai fi inca multe de spus aici dar n-am acum starea de a face o analiza pe subiect si subiectii nostri care, cred ei, detin adevarul absolut, cultura mondiala, si inteligenta de neatins, care au intotdeauna dreptate si numai ei sunt corecti si cinstiti, etc
panty_C
Postat pe 25 Aprilie 2010 18:46
Iulia,Beberoz are 19 ani.nu 10
alexxandra
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:35
De la: garbo1508, la data 2010-04-25 18:24:56Alexandra, ,,as vrea sa sti,, se scrie cu doi de I, deoarece e un verb la imperativ forma afirmativa. Pacat de limba asta a noastra romana. Parerea mea legata de topic este urmatoarea: eu sunt o fire directa, nu-mi place sa discut pe la spate anumite chestii, deci eu sunt genul care iti spune verde in fata. Am stiut sa-mi aleg prieteni de acelasi fel, deci nu exista barfe. Bafta si nu va mai injositi in halul asta, nu se merita.




508,sigur ca se scrie "sti" cu doi de i,daca vei cauta in scrierile mele asa vei gasi.a fost o greseala de tastare nu gramaticala.multumesc totusi pt ca eu nu am observat ,altfel bagam pe modifica.important este insa subiectul topicului,in care bine iti spui parerea,iti alegi prietenii,nu ii "cumperi la pachet",pe neverificate.si daca intre noi ,ma refer la prietenii mei,avem ceva sa ne spunem,mai bine ii spun ce am de spus decat sa se faca de basme in alta parte.un prieten adevarat,asa procedeaza.dar acest lucru nu face parte din subiect.e vb strict de acceptarea adevarului,spus in fata ,oamenilor.insa am stat si m- am,gandit la unele nuante ale temei,adevarul poate fi spus pe drept sau pe nedrept,depinzand de persoana care ti-l spune,cat este de impartiala, de obiectiva.caci daca te are la fiere,cu gura amara,sigur va fi subiectiva,malitioasa.
alexxandra
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:59
pai nu le plac oamenii directi ca nu le dau timp celolalti sa rumege si sa se faca dop de pluta
elfmia
Postat pe 25 Aprilie 2010 22:16
pai ai si nu ai dreptate......in cazul asta este vorba despre ati pierde timpul cautand solutii cum sa ajungi pe biroul sefului
elfmia
Postat pe 25 Aprilie 2010 22:18
In primul rand invata sa scrii si sa te exprimi, filozoaf-o!
Suntem satui de agramati ca tine!
Rusine sa-ti fie.
cristina_bufu
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:13
fleoshc!
elodia
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:16
De la: calimera70, la data 2010-04-25 15:26:29
De la: nelly05, la data 2010-04-25 11:12:00sunt directa si imi plac oamenii directi.
de ce sa umblam cu cioara vopsita, aaaaaaaaa?


Pemtru ca, daca ai un sef cretin si incompetent (asa cum se intampla de cmm ori in Romania), si care isi inseala sotia in vazul tuturor, aducandu-si pipitele la birou, ba, mai mult, punandu-le in posturi bune, chiar daca ele habar n-au de nici unele, nu-i spui adevarul in fata, sau ca te deranjeaza ce face, fiindca, altfel, a doua zi iti cauti de lucru. Ei? Am dreptate?


dar nu inteleg ce treaba ai tu cu seful tau, daca el asa vrea sa-si traiasca viata, care e problema ta? fiecare e liber sa arda gazul cu cine vrea, atata timp cat nu-ti cere parerea nu e treaba ta.
nelly05
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:17
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-18 21:13:53
De la: si_totusi, la data 2010-04-18 21:08:46aha. deci nu-ti convin oamenii directi. cand nu-ti place ceva, e nesimtire. am inteles. ai facut gat.

auzi, ia mai citeste titlul si vezi ca am raspuns exact la ce era vorba pe topic. ca sa nu uiti : ESTI DUSA
Eu cred ca oamenii invidiosi si rautaciosi sunt dusi....Mie imi plac oamenii cu bun simt si cinstiti....Un om poate fii direct,dar sa fie cinstit...nu sa ii convina ca altcuiva nu accepta sa fie mintit si fraierit..Sa fie si hot si sa mai faca si gura asta chiar ii culmea


apoi dc te agiti pt unu ca asta... ?dc? u chiar nu vezi ca vrea sa te scoata din sarite??? da-l draq si lasa-l sa vb ce vrea daca nu vb la subiect...daca atata poate si-l duce capu....nu ai ce face da-i pace sa traiasca in lumea lui....nu poti schimba un om, dapoi o lume intreaga...
apreciez oamenii sinceri si directi, dar nu prostii si incultii care se baga si ei in seama aiurea doar ca sa iasa si ei in evidenta cu ceva....asa e lumea din ziua de azi...nu avem ce face...dar sti...e o vb..nu face ceea ce tie nu-ti place sa ti se faca...;) cu asta cred ca am spus tot
take care ..................
BAndreea17
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:48
Ce sa mai lungim vorba?!Omul direct poate fi iritant ptr unii uneori!Si totusi mai bine direct decat cu abureala pe ocolite!
florin_c76
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:10
De la: iuliacopacea, la data 2010-04-25 14:54:49
De la: garbo060623, la data 2010-04-24 13:43:19Oamenii la care te referi tu sunt oameni carora le place sa fie lingusiti, sunt oameni carora le place sa fie in centrul atentiei. De ce sunt asa? Datorita educatiei primite, datorita posibilitatilor mentale pe care le au, poate si datorita mediului in care au crescut si evoluat... rar vei intalni oameni carora sa le poti spune absolut orice in fata fara sa se supere! Dar cand ai intalnit un astfel de om, sa il pretuiesti, pentru ca acela este un OM!


Vroiam sa iti spun "asteapta sa mai cresti". Apoi am vazut varsta la profil...

Nu exista om care sa nu se supere cand i se spune sincer adevarul.
Pai depinde cum ii spui adevarul...Poti fii dipomat..Si sa il sfatuiesti cu iubire ca sa ii arati ca iti pasa de el..Nu ca sa o ia ca pe o critica,ca il judeci...Apoi ca sa ii spui adevarul in fata la un om,,trebuie sa fii prietene cu el..Pt ca nici mi enu mia placea sa imi atraga atentia un om care nu imi este prieten.Si depinde cine.Pt ca sa fie exigent cu mine,trebuie sa fie exigent cu el...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:13
De la: BAndreea17, la data 2010-04-26 12:48:25
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-18 21:13:53
De la: si_totusi, la data 2010-04-18 21:08:46aha. deci nu-ti convin oamenii directi. cand nu-ti place ceva, e nesimtire. am inteles. ai facut gat.

auzi, ia mai citeste titlul si vezi ca am raspuns exact la ce era vorba pe topic. ca sa nu uiti : ESTI DUSA
Eu cred ca oamenii invidiosi si rautaciosi sunt dusi....Mie imi plac oamenii cu bun simt si cinstiti....Un om poate fii direct,dar sa fie cinstit...nu sa ii convina ca altcuiva nu accepta sa fie mintit si fraierit..Sa fie si hot si sa mai faca si gura asta chiar ii culmea


apoi dc te agiti pt unu ca asta... ?dc? u chiar nu vezi ca vrea sa te scoata din sarite??? da-l draq si lasa-l sa vb ce vrea daca nu vb la subiect...daca atata poate si-l duce capu....nu ai ce face da-i pace sa traiasca in lumea lui....nu poti schimba un om, dapoi o lume intreaga...
apreciez oamenii sinceri si directi, dar nu prostii si incultii care se baga si ei in seama aiurea doar ca sa iasa si ei in evidenta cu ceva....asa e lumea din ziua de azi...nu avem ce face...dar sti...e o vb..nu face ceea ce tie nu-ti place sa ti se faca...;) cu asta cred ca am spus tot
take care ..................
Pai ma agit poate ca imi pasa si de aia prosti..Care poate nu au avut de unde sa invete...Cine stie.Nu este bine sa judecam pe nimeni...PT CA FIECARE gresim....mie imi place sa invat un om sa nu mai fie prost..Sa ma tin de capul lui,pt ca poate imipasa de el..Pt ca lui Dumnezeu ii pasa de el...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:18
De la: calimera70, la data 2010-04-25 15:26:29
De la: nelly05, la data 2010-04-25 11:12:00sunt directa si imi plac oamenii directi.
de ce sa umblam cu cioara vopsita, aaaaaaaaa?


Pemtru ca, daca ai un sef cretin si incompetent (asa cum se intampla de cmm ori in Romania), si care isi inseala sotia in vazul tuturor, aducandu-si pipitele la birou, ba, mai mult, punandu-le in posturi bune, chiar daca ele habar n-au de nici unele, nu-i spui adevarul in fata, sau ca te deranjeaza ce face, fiindca, altfel, a doua zi iti cauti de lucru. Ei? Am dreptate?
Pai eu una stii ce as face,daca as vedea asa ceva....Este greu sa intervii daca tu nu esti un exemplu pt ei...Pt ca sa poti inceper sa fii exigeta cu altii,trebuie mai intai sa fii exigent cu tine...Sa te pui pe tine la punct.Sa fii stapan pe tine..Sa stii ce vrei de la viata..Adica sa inveti sa te coordonezi pe tine insati...Apoi in viata poti vedea multe lucruri rele..Dar nu poti interveni mereu....Ci doar suptil dipomat.fara agresiune ca sa nu iti faci probleme
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:22
De la: nelly05, la data 2010-04-25 23:17:18
De la: calimera70, la data 2010-04-25 15:26:29
De la: nelly05, la data 2010-04-25 11:12:00sunt directa si imi plac oamenii directi.
de ce sa umblam cu cioara vopsita, aaaaaaaaa?


Pemtru ca, daca ai un sef cretin si incompetent (asa cum se intampla de cmm ori in Romania), si care isi inseala sotia in vazul tuturor, aducandu-si pipitele la birou, ba, mai mult, punandu-le in posturi bune, chiar daca ele habar n-au de nici unele, nu-i spui adevarul in fata, sau ca te deranjeaza ce face, fiindca, altfel, a doua zi iti cauti de lucru. Ei? Am dreptate?


dar nu inteleg ce treaba ai tu cu seful tau, daca el asa vrea sa-si traiasca viata, care e problema ta? fiecare e liber sa arda gazul cu cine vrea, atata timp cat nu-ti cere parerea nu e treaba ta.

Noo, nu e seful meu, dar cam asa se intampla. Eu am o sefa, care are grija de familie la fel de bine cum conduce si firma. Si... inca functioneaza. E o persoana directa si cinstita, si nu se sfieste sa primeasca din partea subalternilor idei si sfaturi, sugestii, care, poate, unele, nu convin starii sale sau ideilor sale !
calimera70
Postat pe 26 Aprilie 2010 19:06
foarte frumos-bravo si ma bucur sa aud ca exista persoane care stiu sa-si traiasca viata interesant, spre bucuria celor din jur
anisoaraf
Postat pe 27 Aprilie 2010 16:36
De la: pantera_neagra, la data 2010-04-25 18:46:09


Scurt si la obiect
Nirvana
Postat pe 28 Aprilie 2010 09:55
Din cauza adevarurilor spuse verde in fata-aceste persoane sunt privite ca niste serpi cu clopotei si sunt ocolite in general.Greu aceste persoane isi gasesc prieteni.Si ca sa nu mai aiba adevaruri de spus li se toarna doar minciuni-cam asa se intimpla si cu natia asta a noastra-ni se toarna gogosi la TV si noi trebuie sa aflam care-i adevaru.Astia ne conduc dupa dictonu roman-atentie ma refer la dictonu roman din ROMA:"divide et impera"si inca un procedeu care-l aplicau romanii maselor distractia-ma refer la luptele cu gladiatori.Deci ce fac si politicienii de acum?Divid si distreaza masele pentru a le abate atentie de la foamea ce le ghioraie prin mate-pe mine nu m-au "vrajit"cu scamatoriile lor!Cine cunoaste istoria si are ceva cap VEDE.Pacat ca nu se intimpla nimic-suntem putini ce-i care vad!"Desteapta-te romane!"-e doar o fraza-n vint!Poate trebuia ceva de genu "Dormi usor "
kaladris
Postat pe 28 Aprilie 2010 10:05
Oameni buni trebuie sa recunoastem ca avem ceea ce meritam, noi romanii suntem o natie de prosti (si va rog nu incercati sa ma corectati cu exceptiile care se mai ivesc ici si colo) si meritam tot' cu varf si indesat!

Mintim, furam, inselam, barfim, ciupim si nu ne vom schimba peste noapte.
Suntem ceea ce suntem si trebuie sa ne acceptam noi pe noi.
Daca vrem ceva mai bun haideti sa incepem fiecare de la noi... o saptamana sa nu mai lingusim, sa nu ne mai enervam si tot asa. Sa incercam sa fim mai buni.

SI POATE VOM AJUNGE CANDVA SA NU MAI MINTIM SI SA FIM TOTI MAI DESCHISI SI MAI DIRECTI, CA DOAR NU SE CRAPA PAMANTUL DACA OM FACE ASA!...
IAR DACA SE CRAPA PAMANTUL CE VA FI, NIMIC, NOI VOM AVEA SPIRITUL USOR SI VOM PLUTII!

ei...ei...EXISTA VISE!... nu ...EXISTA REALITATE, DE NOI DEPINDE CUM ESTE EA!
ticolea
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:07
nuti_vio
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:17
pt. ticolea

in general nu raspund la prostii de genul acesta,
dar prea ai dat cu mucii in fasole.eu sunt romanca si nu ma regasesc in insusirile pe care le-ai enumerat mai sus si crede-ma ca nu sunt o exceptie.
sa vb asa despre o natie intreaga ,mi se pare o exagerare.
erika1
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:27
ce patisi nutico??
te confuzara fetili???
eladaela
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:28
ticolea..eu cred ca tu privesti cam mult la stirile de la ora CINCI
LILO
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste pe net 8 De la: Dubluritza 6 Noiembrie 2009 03:47
nu conteaza ca ai penisul mare,ca sa fi bun la pat! 221 De la: yanyacharberet 19 Noiembrie 2009 18:19
nu am facut sex de 3 ani 335 De la: Laleauaneagra 7 Februarie 2010 22:19
Fund bombat 18 De la: garbo_420653 27 Decembrie 2015 18:39
E normal sa apara o astfel de durere? 2 De la: garbo_414701 20 Martie 2016 11:47
Setari Cookie-uri