daunatori flori

O intrebare am si eu , aveti idee e posibil ca melcii sa manance lalele? (precizez k a fost mancat doar bobocul in conditiile in care inaltimea florii este de ~30 cm) ... stie cineva o substanta sau ceva pentru daunatori la flori? (stiu ca e piata plina de diverse produse, dar as vrea sa stiu daca a incercat cineva ceva si a si fost multumit de produsul respectiv)
multam
RaIne
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:20
mie imi plac si melcii si laleleee...nu as face nimic rau niciunuia...
fleurdelis
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:29
si mie imi plac si vietatile, da ma enerveaza ca mi-au mancat frumusete de boboci ...hmmm as putea sa le fac "relocare"
La ce ma refeream eu cu "substante", ma gandeam la ceva ce sa nu le mai deschida apetitul fata de flori, nu sa ii casapesc
RaIne
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:39
nu le-au mancat melcii mai....eu nu creed asa ceva!
fleurdelis
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:56
Atunci cine?
Doara
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:34
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:18
Duntor: Melcii rod cu ajutorul limbii lor zimate (radula) guri de form neregulat pe frunze sau alte pri ale plantei. Dac se privete atent, n general se poate recunoate nc dra uscat de mucus lsat de melc. n cazul unei invazii n mas, plantele devin vulnerabile din punct de vedere fiziologic i ncep s se ofileasc. n zonele roase pot aprea infecii secundare, produse de ciuperci sau bacterii.

cred ca ei sunt "vinovatii" (zici ca am crescatorie in gradina, a plouat zilele astea si dimineata e invazieeee)
RaIne
Postat pe 16 Aprilie 2010 09:23
aha!
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:34
Eu daunez grav florilor.
Doara
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:36
eu sanatatii
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 17:55
(nu mai zic ca mintale! )
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 17:55

maruntico tu mi-ai daunat la flori?
RaIne
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:12
eu euuu! eu am daunat la melci!
fleurdelis
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:54
Zic ca nu. La ale mele am daunat cu siguranta.
Doara
Postat pe 17 Aprilie 2010 15:07
eu zic k da!
fleurdelis
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:24
o "florcica"
http://img153.imageshack.us/img153/3186/mic243.jpg
RaIne
Postat pe 19 Aprilie 2010 09:11
dor
mi-am luat floare!
zambila
Postat pe 19 Aprilie 2010 09:16
Alta? Sa nu uiti sa ii pui apa. Iti mai aduc aminte eu din cand in cand. Poate impreuna reusim.
Doara
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:42
da mai, am fost in piata, si era o mare de flori...toate erau frumoase asa, si nu m-am putut abtine
si am luat...si am luat
si pt mine, si pt mama si pt mama iubitului meu

deci, am floare...i-am zis iubitului sa mai faca din cand in cand misto de mine cu florile astea, poate asa am sanse s-o vad si inflorita
zambila
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:45
ce floricica?
RaIne
Postat pe 19 Aprilie 2010 17:18
io vriau ridichi!!!!!!!
nazirra
Postat pe 19 Aprilie 2010 17:23
flori daca doriti avem, ridichile la taraba de langa
RaIne
Postat pe 20 Aprilie 2010 08:29
Capcane pentru limacsi si melci de gradina

* ghivece intoarse: plasati in locurile umbroase, ferite din gradina, ghivece din ceramica asezate cu gura in jos, sprijinite pe o piatra, astfel incat sa ramana un spatiu prin care limacsii pot patrunde in interior. In fiecare dimineata se indeparteaza limacsii din interior, si se aseaza la loc
* recipiente cu bere: se aleg cutii goale de conserve (destul de inalte, cum sunt cele de legume) si se ingroapa, astfel incat deschiderea sa fie la acelasi nivel cu solul. Se umplu cam o treime cu bere. Limacsii sunt atrasi de bere, si zilnic vom gasi numerosi amatori inecati in cutie. Periodic se completeaza cu bere. Nu conteaza marca.

Bariere pentru limacsi si melci de gradina

* praf de var: in jurul zonei pe care dorim sa o protejam, se traseaza o dara de var lata cam de 2-3 cm. Metoda este putin eficienta in perioadele ploioase.
* benzi de cupru: o sarma de cupru se infasoara de mai multe ori in jurul unui ghiveci; melcii nu se vor apropia de ghiveciul respectiv.
* alge de mare: metoda se adreseaza in primul rand locuitorilor din apropierea litoralului; algele sunt un repelent natural pentru limacsi, se pot folosi ca strat de mulcit in jurul tufelor. Pe langa actiunea lor de indepartare a acestor daunatori, algele sunt si un bun fertilizator al solului.
* pamant de diatomee: se cumpara de la florarii, datorita structurii lui granulate este folosit in amestec cu pamantul de flori, pentru a realiza compozitii de soluri bine drenate si aerisite. Un strat subtire de pamant de diatomee se poate aseza intre flori, limacsii nu vor trece peste el; metoda da rezultate bune pe timp uscat.
* fasii de plastic negru: se fixeaza pe suprafata solului cu ajutorul unor tarusi subtiri fasii late de plastic negru (asemanator sacilor menajeri). In zilele insorite de vara, plasticul se incinge atat de tare incat daca un limax imprudent trece peste aceste fasii va ramane pe ele, ars.
In cazul in care nu reusesti nici sa-i imbeti nici sa-i sperii, poti gasi la unul din magazinele specializate in comercializarea de pesticide, produse pe baza de metaldehida (ex.: Optimol) sau alte tipuri de moluscocid, de obicei conditionate sub forma de granule care se imprastie pe sol in cantitatea indicata in prospect. Bafta si flori cat mai frumoase!!
Lidiaolteanu
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:28
De la: nazirra, la data 2010-04-19 17:23:13io vriau ridichi!!!!!!!

Le-au mancat melcii!!!!
Lidiaolteanu
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:29
mai lasaati melcii ca-s simpatici! sa nu-i ucideti, ati auzit??/
fleurdelis
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:14

stiti ce am vazut eu azi??
am vazut albinutele la lucru sai am zarit si galetutele in care strang polenul..
sunt galbene...ioaii ce frumusete
LILO
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:18
Din pacate melcii sunt niste daunatori care maninca tot ce ai in gradina dar mai ales plante cu frunze suculente.
Si sunt solutii de indepartare a lor.
Voi nu cred ca ati vazut vreodata citeva sute de melci intr-o gradina. Va spun eu ca e dezgustator!
Ciresica
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:19
Stiati ca din motive necunoscute pina si de cercetatori albinele sunt pe cale de disparitie??????
Mare pacat.Eu tot mai vreau sa cred ca nu e adevarat.
Ciresica
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:20
ce frumoos lilocicaa!
dar cum ai vazut galetuteeeleee>>>????
fleurdelis
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:21

m-am apropiat suficient cat sa le vad...si au galetute minuscule in ambele parti...o minunatie!!!
LILO
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FLORI 1 De la: garbo185000 6 Februarie 2011 15:43
Nuferi si lotusi 55 De la: blueatlantis1 4 Martie 2011 19:07
daunatori flori 117 De la: fleurdelis 30 Aprilie 2010 15:57
Aranjamente florale pentru perete! 12 De la: dor72 13 Mai 2011 18:01
Gradinile japoneze 6 De la: Nastymtz 31 Octombrie 2017 15:50
Setari Cookie-uri