inteligenta botanica

in cartile de botanica,gasesti tot felul de informatii despre plante.dar nici un cuvant despre posibilitatea ca ele ar avea constiinta.se pare ca petunia tremura de frica,cand ghiceste gandurile omului de langa ea.ori porumbul care tipa de sete si alte plante care au un comportament animal si chiar uman.ele sunt capabile de stari emotionale si chiar le transmit prin tulpini,radacini,muguri.de ce oamenii de stiinta,nu comunica adevarul cercetarilor ,lor.un functionar CIA,a cuplat o drocila la detectorul de minciuni.si a facut diferite experimente.a udat-o si planta a reactionat -aparatul a inregistrat multumirea plantei.petunia in prezenta caruia CIA-stul, care a distrus o alta floare,simte mel.ereu frica.hard-rock-ul impinge plantele la sinucidere.insa cresc frumos cand li se pune Bach. gradinarii experimentati nu sunt mirati de toate acestea.iubiti florile,vorbiti-le si ele va vor raspunde la fel.
vuvuzela
Postat pe 17 Iulie 2010 16:38
adica... numai o "botanista" poate simti suflul vegetal...
moniq_
Postat pe 17 Iulie 2010 16:39
De la: moniq_, la data 2010-07-17 16:39:45adica... numai o "botanista" poate simti suflul vegetal...




esti una din persoanele pa care le apreciez ,pt inteligenta si cultura.nu imi schimba impresia!
vuvuzela
Postat pe 17 Iulie 2010 16:53
nu mai stii nici tu ce vorbesti, asa-i?!
iti amintesc eu:

De la: vuvuzela, la data 2010-07-08 18:04:59
De la: moniq_, la data 2010-07-08 17:42:35ba da, draga, chiar ma plictiseam! baga tu un "copy/paste" la ceva "interesant" sa-mi gasesc si eu un "challenge"
[/quote



cred ca urasti mult persoana cu care ma tot confunzi.,pe care nici tu nu o cunosti in realitate.in general ura este un sentiment,care provine din egocentrism.mai pe intelesul tau,din invidie si egocentrism,eu ,mie,mi...imi....de aici si sterilitatea discutiilor cu comunitatea,sau despre alte persoane.


moniq_
Postat pe 17 Iulie 2010 17:07
De la: moniq_, la data 2010-07-17 17:07:15nu mai stii nici tu ce vorbesti, asa-i?!
iti amintesc eu:

De la: vuvuzela, la data 2010-07-08 18:04:59
De la: moniq_, la data 2010-07-08 17:42:35ba da, draga, chiar ma plictiseam! baga tu un "copy/paste" la ceva "interesant" sa-mi gasesc si eu un "challenge"
[/quote



cred ca urasti mult persoana cu care ma tot confunzi.,pe care nici tu nu o cunosti in realitate.in general ura este un sentiment,care provine din egocentrism.mai pe intelesul tau,din invidie si egocentrism,eu ,mie,mi...imi....de aici si sterilitatea discutiilor cu comunitatea,sau despre alte persoane.







cine a spus ca sentimentele,parerile ,impresiile,trairile, nu se succed diferentiate,sau ca sunt vesnic aceleasi?depinde de context,stare,intamplari si relationare.daca tu" imi dai o palma",nu sunt genul de "obraz intors".acelasi lucru te caracterizeaza,ma cherie!dar in general excelam in inteligenta,in cultura,insa nu in "dragoste la prima vedere"entre nous deux.pfaaa sunt tareeee.
vuvuzela
Postat pe 17 Iulie 2010 18:05
De la: vuvuzela, la data 2010-07-17 18:05:10
De la: moniq_, la data 2010-07-17 17:07:15nu mai stii nici tu ce vorbesti, asa-i?!
iti amintesc eu:

De la: vuvuzela, la data 2010-07-08 18:04:59
De la: moniq_, la data 2010-07-08 17:42:35ba da, draga, chiar ma plictiseam! baga tu un "copy/paste" la ceva "interesant" sa-mi gasesc si eu un "challenge"
[/quote



cred ca urasti mult persoana cu care ma tot confunzi.,pe care nici tu nu o cunosti in realitate.in general ura este un sentiment,care provine din egocentrism.mai pe intelesul tau,din invidie si egocentrism,eu ,mie,mi...imi....de aici si sterilitatea discutiilor cu comunitatea,sau despre alte persoane.







cine a spus ca sentimentele,parerile ,impresiile,trairile, nu se succed diferentiate,sau ca sunt vesnic aceleasi?depinde de context,stare,intamplari si relationare.daca tu" imi dai o palma",nu sunt genul de "obraz intors".acelasi lucru te caracterizeaza,ma cherie!dar in general excelam in inteligenta,in cultura,insa nu in "dragoste la prima vedere"entre nous deux.pfaaa sunt tareeee.




multumesc pt melodie,dar nu am reusit sa o gasesc.
vuvuzela
Postat pe 17 Iulie 2010 18:07
Ai dreptate, plantele au "memorie", simt daca vrea cineva sa le faca rau, reactioneaza la mangaieri si cuvinte frumoase, iar muzica le face "fericite" ori le "omoara" asa ca, studii in acest sens s-au facut si sunt convinsa ca multa lume a citit despte acest tip de experiente.
Este greu sa crezi ca, doar gandul negativ al oamenilor le poate face rau, daca cineva intra intr-o incapere cu un cutit in mana si se gandeste sa taie o planta aceasta emite vibratii care pot fi inregistrate, putand fi interpretate prin strigat de ajutor, frica.
Cum de noi oamenii nu am fost dotati cu asemenea sensibilitate si nu ne cunoastem nici apropiatii atunci cand vor sa ne faca rau?
Este o intrebare la care ne putem gandi si la care ar trebui sa gasim raspuns si sa reusim sa-i intuim si noi pe "dusmanii "nostri,i asa cum deja plantele o pot face cu dusmanii lor.
Un gand bun tuturor si dusmani cat mai putini.
garbo162236
Postat pe 25 Iulie 2010 16:36
moniq_ tu esti din TIMISOARA? mai demult am cunoscut o tipa tot din T...cu care am si corespondat prin POSTA ROMANA,pot spune ca ea mi-a trimis o poza in care purta camasa si cravata....tinuta office.CUMVA TU ESTI?GANDESTE-TE BINE!
caleidoscop
Postat pe 29 Iulie 2010 20:17
Si daca nu se gandeste bine ce faci?
Doara
Postat pe 29 Iulie 2010 20:19
ma sigur n-o confunzi si eu sunt din timisoara.
Ia baga un ochi la profil...dar incet si in liniste sa nu te manance PADUREA NEAGRA
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 20:39
Te-ai gandit bine si ti-ai dat seama ca ai corespondat cu cineva prin posta romana?
Doara
Postat pe 29 Iulie 2010 20:40
mai eu corespondez si m-am gandit ca poate-i vreo confuzie,poate pe mine ma cauta doamne ceia cu numere la avatar.Nu ai de unde sti.
Oricum daca intra la padurea de sub poale rog sa-si stearga si saliva din coltul gurii
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 20:46
Eu nu-s din Timisoara. Gadeste-te bine mai Garbo mai, sigur n-ai corespondat si cu mine?
Doara
Postat pe 29 Iulie 2010 20:56
dorulet hai mai deja imi suflecasem manecile si am luat cureau din cui ce te bagi peste noi
numar asta vrea de timis nu de cta
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 20:59
Nu-s din Cta. Poate macar acum am ajutat-o putin.
Doara
Postat pe 29 Iulie 2010 21:00
cu siguranta sa restarns zona
am iesit
Va pup si fiti cuminti si blande
nu sariti la gatul nimanui fara mine
noapte buna
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 21:09
auci! din nou ma "cauta" de-astea cu CNP in loc de nume?!
nicodata nu-s acasa!
da' sper ca a plecat de-acu' sa se "caute" ea!
oricum asta cu "posta" a fost cea mai tare!
moniq_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:19
deci, moniq, pedeapsa: incepand de maine, in loc de nick sa afisezi toate personagiile cu care ai corespondat prin posta.
iar ca penitenta, in profil sa iti treci adresa completa, cu nume, prenume, data nasterii, salariu, daca ai, daca nu, de ce, si toate celelalte
Thor_again
Postat pe 29 Iulie 2010 23:30
'nteles, sa traiti! si sa-mi fac si bolentin de TM ca altfel mama dreaq ma gaseste!
auuuu! da' acu-mi dau seama:
tu esti Zamfirico?! mi-aduc aminte cat strigam dupe postas si-l rugam bre, sa strige de doua ori la poarta; striga baiatu', chiar de se dezlipea pe drum timbru' de un ban ce-l lipeam cu asta limba aspra...
da' iti spun acu', ca sa nu mori proasta: nu te-am iubit, bre, niciodata!
vezi, pentru ca m-am gandit bine...
moniq_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:35


ei, brava, bre! cu ocazia asta ai desteptat-o de n-o sa mai moara proasta!

ori sa zicem mai bine ca n-o sa mai moara doar cu inteligentza botanista?
Thor_again
Postat pe 29 Iulie 2010 23:38
na, da' daca "litera" mea arata asea... office, ma duc sa ma schimb!
moniq_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:38
bre, io incerc s-o izbavesc pe nefericita, ca sunt suflet simtitor!...
daca nu si nu, atunci Dumnezeu s-o ierte! la locu' ala cu verdeata... (si aici fac referinta la gradina botanica, desigur! asta daca poate sa sara gardul ala maaare)
moniq_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:40
bine, ce capacitati pretind unii ca ar avea plantele, greu de crezut. nu m-ar mira sa aflu ca motanul meu nu are de fapt ochi, ci ca ceea ce par a fi ochii sunt de fapt 2 camere miniaturizate cu care ma spioneza intreg clanul pisicesc. grrrrrr!.

stiu ca si in ro s-au facut ceva experimente pe tema senzitivitatii si capacitatii de comunicare a plantelor, iar rezultatele au fost de-a dreptul spectaculoase.
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 00:14
De la: oli_le_mechant, la data 2010-07-31 00:14:23bine, ce capacitati pretind unii ca ar avea plantele, greu de crezut. nu m-ar mira sa aflu ca motanul meu nu are de fapt ochi, ci ca ceea ce par a fi ochii sunt de fapt 2 camere miniaturizate cu care ma spioneza intreg clanul pisicesc. grrrrrr!.

stiu ca si in ro s-au facut ceva experimente pe tema senzitivitatii si capacitatii de comunicare a plantelor, iar rezultatele au fost de-a dreptul spectaculoase.



Oli,mai intai scri ca nu crezi,iar apoi vb de" experimente pe te tema senzivitatii....plantelor....cu rezultate.......spectaculoase.''deci cand te decizi despre ceea ce crezi?
vuvuzela
Postat pe 6 August 2010 13:05
pt. moniq, thor again, ameno : inainte de a aparea net-ul a fost posta romana---proastelor!
caleidoscop
Postat pe 7 August 2010 16:57
delicata fapturaa
fleurdelis
Postat pe 7 August 2010 17:08
160,
si datorita postei, te-a facut ma-ta pe tine, asa-i?
sau LA posta? Nah, ca-s atat de pruasta, ca am uitat!
Thor_again
Postat pe 7 August 2010 17:22
Si eu care am crezut ca aici se discuta despre, altceva,
persidadamian
Postat pe 7 August 2010 17:33
pt.thor_again: da, pe tine te f-te tare grija de mine si mama? ia lecitina ca sa nu fii proasta de tot , te bag pe unde te-a scos ma-ta,inca odata,si indiferent de ce ai spune...proast-o...jigodie ce esti...mie sila de oameni ca tine,scuze pt.altii care mai citesc aceste randuri(pot fi si prietenii tai).scuzele sunt pt.ei ca sa fiu mai explicita.
caleidoscop
Postat pe 7 August 2010 23:17
---pentru thor_ again
caleidoscop
Postat pe 7 August 2010 23:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nuferi si lotusi 55 De la: blueatlantis1 4 Martie 2011 19:07
GRADINA DE IARNA!!! 2 De la: constance 19 Octombrie 2011 15:57
Seminte si arbusti GOJI 5 De la: Ciresica 20 Septembrie 2011 20:05
Care sunt plantele care se pot tina in casa si ale caror flori dureaza cel mai mult ? 1 De la: Charlotte_Ionescu 27 Februarie 2012 11:18
imi amenajez gradina 29 De la: dune 30 Octombrie 2017 15:47
Setari Cookie-uri