Ce fel de ingrijire necesita gardeniile vara?

Am primit de curand o gardenie si iubesc nespus aceasta floare. Eu o ud de doua-trei ori pe saptamana si ii stropesc frunzele o data la doua zile. Cu toate ca are apa suficienta, frunzele au inceput sa se ingalbeneasca si continua sa cada. Nu vreau sa o pierd. Cum sa o ingriijesc?
malinad
Postat pe 12 August 2008 18:14
te-ai gandit cumva ca are poate prea multa apa? in acest sezon, florile se uda maxin de 2 ori pe saptamana,iar stopitul frunzelor nu mai este recomandat acum.sunt flori sensibile la variatii de temperaturi.daca vezi ca tot nu-si revine,incearca sa schimbi ghiveciul sau chiar si locul.mult succes.
aleasa
Postat pe 8 Octombrie 2008 14:16
Nu stiu daca mai ai floarea??? dar o planta de apartament nu se uda cum ai zis ... adica asa de des fixeazai 2 zile pe saptamana si apa multa strica daca o uzi nu o mai stropesti mai repede o stergi de praf cu o carpa moale si trebuie pusa la rasarit iubeste lumina ......
2407
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:24
De la: malinad, la data 2008-08-12 18:14:28Am primit de curand o gardenie si iubesc nespus aceasta floare. Eu o ud de doua-trei ori pe saptamana si ii stropesc frunzele o data la doua zile. Cu toate ca are apa suficienta, frunzele au inceput sa se ingalbeneasca si continua sa cada. Nu vreau sa o pierd. Cum sa o ingriijesc?



Uneori, in functie de sursa, apa de la robinet poate schimba pH-ul pamantului. Cu alte cuvinte, pamantul devine alkalin in loc sa ramana acidic, si in acest caz planta e afectata de boala numita cloroza. Frunzele capata o culoare palida, uneori chiar galbena, iar venele raman verzi. Daca se intampla acest lucru, problema se poate corecta prin adaugarea de sulfat de fier in pamantul din ghiveci, care se gaseste in magazinele specializate. Amestecul obisnuit care se utilizeaza este de 1,2 g de sulfat de fier la aproape 4 litri de apa. Gardenia se uda cu aceasta solutie o data sau de doua ori pe saptamana, timp de o luna, sau pana cand planta s-a insanatosit.

Gardenia jasminoides
ingrijire:
Gardeniilor nu le place sa fie mutate din mediul umed si cu temperatura controlata al unei sere in atmosfera uscata si calda din casele sau apartamentele obisnuite. Daca vreti sa cresteti o gardenie, va trebui sa ii creati un mediu asemanator celui in care creste in natura: ziua sa fie cald iar noaptea, racoare si umezeala.

Arbustul se planteaza in pamant bogat, acid (4,5 - 5,5 pH). O planta nou cumparata are cu siguranta acest tip de pamant. Compostul trebuie sa fie poros, astfel incat sa lase apa sa se scurga rapid si totusi sa mentina umezeala. Amestecuri preparate din pamant acid, speciale pentru gardenii, camelii si azalee se gasesc la orice centru comercial. Plantati arbustul intr-un ghiveci de plastic, care sa aiba neaparat gauri pentru scurgerea apei - acestea sunt perfecte pentru ca pastreaza umezeala continuu. Gardenia se transplanteaza in mod normal o data la 2-3 ani, dar se poate si mai devreme, daca radacinile au consumat tot spatiul din ghiveci.

Cand scoateti ghiveciul afara, alegeti o locatie aflata in semi-umbra, in care gardenia sa fie ferita de soarele puternic de dupa-amiaza. Important este sa fie protejata si de curentii de aer puternici. Adaugati peste pamant un strat de 5-7 cm de materie organica, pentru a se pastra umiditatea solului. De asemenea e bine sa transplantati gardenia intr-un ghiveci mai mare primavara, pentru a-i da posibilitatea sa se dezvolte.

Udarea
Este obligatoriu sa udati gardenia in anotimpurile uscate. De asemenea, pamantul trebuie sa fie mereu jilav. Udarea este foarte importanta pentru ca de ea depinde numarul de boboci pe care il va avea planta la maturitate. Daca gardenia dvs. are multi boboci dar este udata prea putin, majoritatea bobocilor vor cadea inainte de a se deschide. Prin urmare, cand planta imboboceste este bine ca pamantul sa fie mereu umed; suprafata sa trebuie sa fie mereu jilava la atingere. Udati planta de sus in jos, adica turnati apa pe pamant, nu in tavita ghiveciului.

Aveti grija insa ! Daca gardenia trebuie udata frecvent, asta nu inseamna sa ii lasati radacinile sa stea in pamant imbibat cu apa. Drenajul este foarte important. Frunzele si bobocii gardeniei cad atunci cand planta e udata prea abundent. Aceleasi efecte le are si udarea la intervale prea lungi de timp (cand pamantul din ghiveci e deja uscat), numai ca in acest caz procesul e mai lent - frunzele pot sa cada si la 1-2 saptamani dupa ce planta a fost udata din nou.

Lumina
Ca toate plantele care infloresc, gardenia are nevoie de lumina puternica pentru a inflori, dar nu soare direct, mai ales pe timpul verii. Razele directe ale soarelui creaza caldura uscata, care nu e buna pentru plantele care iubesc umidtatea. Prin urmare, cel mai bun loc din casa este o fereastra orientata spre sud, dar protejata de o perdea. Dar nu este numai atat! Daca vremea noroasa dureaza mai mult de 3-4 zile, bobocii vor cadea sau planta nu va mai produce boboci deloc. Pentru a preveni acest lucru, plasati o sursa artificiala de lumina in preajma gardeniei.

Umiditatea
Gardenia nu tolereaza aerul uscat (nivelele joase de umiditate). Plasati langa ghiveciul cu gardenii o tavita cu apa. De asemenea, stropirea foliajului este o metoda buna, desi uneori nu e bine sa stropiti si bobocii. Umiditatea crescuta ajuta si la prevenirea infestarii cu paienjeni rosii.

Fertilizarea
Gardenia trebuie tratata cu o substanta fertilizatoare o data pe luna, cand planta creste. Folositi o substanta solubila acida si cititi bine instructiunile de pe sticla inainte, pentru a respecta proportiile. Este insa foarte posibil ca fertilizatorul sa schimbe pH-ul pamantului. Daca frunzele capata o culoare palida, probabil ca nu primeste destul nitrogen - nu confindati acest simptom cu cloroza despre care am vorbit mai sus (la cloroza frunzele au vene verzi).

Daunatori
Sunt multe insecte care pot ataca gardenia daca nu sunt folosite masuri preventive sau de control.Cele mai daunatoare sunt puricii plantelor, afidele, paienjenii, fluturii albi si coleopterele.

Inmultire:
1. Butasi, in februarie.
2. Divizarea radacinilor, numai cand temperatura este de 27C

micki23
Postat pe 3 Martie 2009 13:15
ARTICOL LUAT DE PE INTERNET:
Dezvoltarea bobocilor si inflorirea lor este stimulata de temperatura, lungimea zilei si de anumite ingrasaminte. Cresterea bobocilor dureaza adesea mai mult de 2 luni, dar acestia cad usor daca lumina este insuficienta, daca se schimba temperatura sau daca planta este udata in exces. Pe langa aceste conditii care trebuiesc indeplinite, Gardenia nu suporta soarele direct si vara prefera locurile umbrite. Desi iubeste umiditatea, excesul de apa din sol o poate afecta.

Temperaturile ridicate din perioada de vara si aerul uscat intalnit adesea in apartamente, favorizeaza aparitia unor daunatori. Solul trebuie bine drenat dar si sa retina suficient apa de care planta are nevoie (pH 6).

Inmultirea Gardeniei se face prin butasire sau "in vitro". Butasii pot fi simpli sau cu o portiune din tulpina plantei mama. Butasii se trateaza cu radism pentru a favoriza prinderea si cresterea. Inradacinarea are loc in conditii de ceata artificiala, temperatura de 22-26 de gr.C in aer si la baza butasilor. Solul folosit este format din turba si perlit.

Butasii inradacinati se planteaza cate 1-3 in ghivece de 13-15 cm. Gardenia obtinuta "in vitro" este mai stufoasa si se planteaza singura in ghivece de aceleasi dimensiuni. Pentru a se dezvolta normal planta are nevoie intotdeauna de lumina si vara se recomanda sa-i fie stropite frunzele cu apa.

Iarna cantitatile de apa pentru udare vor fi moderate. Corectarea tulpinii prin taiere se face dupa inflorire sau primavara.

Nirvana
Postat pe 27 Noiembrie 2009 09:19
super informatiile.....am o gardenie din aprilie...a avut 6 flori....i-au cazut multi boboci, dar acuma si-a revenit draga de ea....e plina de frunzulite noi si verzi frumoase....frunzele vechi sunt de un verde sanatos....se mai usuca cate una, dar cred ca de batranete...sta in balcon, unde am termopan, astfel putandu-i asigura vara aerul cald....umezeala o fac cu o pompita de apa speciala cu care pulverizez in aer apa...lumina are din abundenta pentru ca deschid jaluzelele larg si e lumina multa fara a fi soare direct pe ea.....apa o pun la baza tulpinilor, in ghiveci...si ii merge bine...am facut cadou o alta gardenie in iunie....persoana respectiva mi-a zis ca i s-a uscat...desi i-am spus sa o ingrijeasca asa cum o ingrijesc eu pe a mea....
tutankhamon
Postat pe 27 Noiembrie 2009 23:48
dap...tablouri cu gardenii....
tutankhamon
Postat pe 20 Decembrie 2009 01:20
salut!ma numesc mesesan itza si sunt din cluj napoca as avea si eu o rugaminte: as vrea sa cumpar o floare si anume asparagus si nu stiu de unde,e floarea preferata a sotului meu .
astept raspunsuri pe itza_mesesan@yahoo.com
va multumesc
itza_mesesan
Postat pe 18 Ianuarie 2010 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
daunatori flori 117 De la: fleurdelis 30 Aprilie 2010 15:57
Aranjamente florale pentru perete! 12 De la: dor72 13 Mai 2011 18:01
Nuferi si lotusi 55 De la: blueatlantis1 4 Martie 2011 19:07
FLORI 1 De la: garbo185000 6 Februarie 2011 15:43
PLANTELE SI NATURA IN CASA NOASTRA!!! 3 De la: Ciresica 23 Noiembrie 2011 19:01
Setari Cookie-uri