Ce invata gresit copiii la scoala

Mintea copiilor este foarte impresionabilã. In ea poate fi turnat , ca intr-un vas , orice fel de lichid. Dar nu ne poate fi indiferent dacã inãuntru este turnat nectar de portocale sau apã murdarã.

Afla mai mult pe http://stiintasuccesului.blogspot.com/search/label/Articole%20despre%20succes
Stiinta_succesului
Postat pe 1 Februarie 2010 16:24
hai ca vaz ca nu te baga nimenea-n seama.. sa-ti fac eu conversatie...

bre nea stiintza, nu numa' ce torni acolo conteaza, ci si ce forma are vasu', cum vine el de pe linia de asamblare... la o adeca, conteaza enorm in ce forma erau ma-sa si ta-su cand s-au hotarat sa faca sex neprotejat...
zambil
Postat pe 1 Februarie 2010 17:26
amorfa... cu posibilitate scazuta pentru conductia curentului electric... s-aveau si multe legaturi covalente pe ei... de-alea de nu stii profii astia noi de chimie daca-s tari sau slabe...
snowflake
Postat pe 3 Februarie 2010 00:08
daca le bagi cat mai mult sex in cap.....nu conteaza forma si aspectul vasului.....sexuiala sa fie cat mai multa, cat mai "hard" si cat mai prelunga...in rest.....restul e tacere....
tutankhamon
Postat pe 3 Februarie 2010 00:22
invata ca munca e mai importanta decat succesul, cand acasa li se spune invers...
sora_ilsi
Postat pe 3 Februarie 2010 00:26
io zic ca invata ca daca mama si tata n-are bani de pregatire... n-are nici el note mari la scoala... asa ca, mai bine se ia de bisnita...

sau asta e ce invata corect la scoala?
snowflake
Postat pe 3 Februarie 2010 17:32
daca nu se exista paraille 'geaba iexista mintiuta...vremurile sunt astea "banul vorbeste"

tragedia neamului... deh
LILO
Postat pe 3 Februarie 2010 17:42
era un cantecel cand eram eu copchil:

si tu ne tu pune bre cu militia, militia,
ca te baga, ma, la gherla, la gherla,
si nu te scapa, ma, nici ma-ta, nici tactu
chiar daca ar fi sofer la SRI...


tragedia neamlui lui manivela si-a pirandei lui

ca mi-am luat un volvo negru
si m-am suit la volan
sa vedem cine-ndrazneste
sa-mi zica tigan.

si mi-am luat masina mica
si mi-am adus-o la scara
sa vedem cine-ndrazneste
sa imi zica cioara...


snowflake
Postat pe 3 Februarie 2010 18:07
cra!! cra!!!
LILO
Postat pe 3 Februarie 2010 18:21
mai ilsi, tocmai asta e gresit. sa invete ca munca e una si succesul e alta.

nu exista efort de amorul artei.de ce munca sa fie mai imortanta decat succesul? de ce muncim? asa, sa ne aflam in treaba?

asta inseamna competitie, profesionalism

de ce sa munceasca ca boii si, sa nu stie sa-si valorifice munca?

una e succesul in ce priveste competentele si alta vedetismul.
si_totusi
Postat pe 3 Februarie 2010 18:25
Si daca, totusi, muncind, nu ajungem sa avem succesul pe care scontam, inseamna ca nu trebuie sa mai muncim?!
sora_ilsi
Postat pe 3 Februarie 2010 18:30
ihi... eu am luat note mai bune cand n-am invatat decat cand mi-am stors creierii...

cine-i harnic si munceste
are tot ce vrea
cine-i lenes, chefuieste
si-are tot asa...
snowflake
Postat pe 3 Februarie 2010 18:33
ba da!trebuie sa muncim cu pasiune,dar parca tot am dori o viata pe masura muncii depuse..din pacate pe la noi,recompensa este invers proportionala cu activitatea depusa..si te cam SATURI
LILO
Postat pe 3 Februarie 2010 18:33
snow..cam asa este cu munca..uneori
LILO
Postat pe 3 Februarie 2010 18:34
snow, pe vremea mea circula alta varianta:

"cine-i harnic si munceste

ori e prost ori nu gandeste"

sau, se mai zice ca, cine munceste nu are timp sa "faca bani"
panty_C
Postat pe 3 Februarie 2010 18:38
asa-i panterutule , dar asta inseamna sa ai un scop, vorba totusicai
bluelight
Postat pe 3 Februarie 2010 18:42
oricum, eu niciodata..."n-am gandit"

si nici timp n-am avut...
panty_C
Postat pe 3 Februarie 2010 18:45
daca nu obtin un succes, cat de mic, inseamna ca nu am stiut sa-i formam . ceva a scartait in modul in care am stiut sa le sadim in minte, ideea aceea de invingator.

am dat de pe bancile scolii ,niste mototoi care ,nu pot sa se evidentieze, care nu stiu cum sa-si valorifice munca.


de ce? tocmai din motivul ce l-am spus: nu i-am invatat sa razbata in viata, sa se lupte pentru ceea ce cred, sa aiba incredere in fortele lor

multi dascali fac dresaj. plodul nu e un animalut caruia sa-i tot arunci un stegulet si el sa ti-l aduca cuminte inapoi. daca-l invatam asa, in viata nimeni nu-i mai arunca steguletul. o sa stea cu botul pe labe asteptand, ratandu-se. si uite asa, ajungem ranchiunosi, invidiosi pe succesul altora, plini de venin si ne tot spunem ca nu am avut sanse





si_totusi
Postat pe 3 Februarie 2010 18:48
pe vremea bunicilor se spunea:
cine-i harnic si munceste,
are tot ce isi doreste..

si asa era..ca si-au construit casele din temelii..
acum muncesti ,dar...

si totusi sunt si oameni ,care cu multa perseverenta,isi construiesc case din munca,munca si iar munca...
LILO
Postat pe 3 Februarie 2010 18:49
ilsi, cum adica" daca nu avem succes, nu mai muncim?"

daca muncesc ca tampitul si nu-s bun de minic, inseamna ca muncesc prost. clar

cum? sa tot trag ca vita in jug aiurea? inseamna ca undeva gresesc, ca nu e drumul ales cel bun, ca trebuie sa vad unde e buba

cand spun de succes, nu ma refer sa ajunga sef de stat sau sa ia premiul nobel

acolo, la locul de munca, in jobul lui, sa fie un bun profesionist. cum s-ar zice, sa nu-i sufle nimeni in borsh
si_totusi
Postat pe 3 Februarie 2010 18:55
totushico...io ti-am zis vreodata ca te iubesc ?
Anouk_Aimee
Postat pe 3 Februarie 2010 18:57

faceti confuzie. nu ma refeream la povestea cu imbogatirea peste noapte, sa ai bani, sa fii un fel de fane spoitoru. asta e vedetismul

ma refer la acel succes personal, in domeniul tau de activiate. multumirea aceea ca ,nu esti un neica nimeni si, ce stii, stii bine.
si_totusi
Postat pe 3 Februarie 2010 18:59
aimee, nu mi-ai zis. sa o iau ca pe un succes?
si_totusi
Postat pe 3 Februarie 2010 19:00
aham...
Anouk_Aimee
Postat pe 3 Februarie 2010 19:01

imediat vine careva sa va sufle-n bors.

stiti ce nu inteleg eu?? Oare cei mai multi ar fii fericiti sa fie sefi de stat sau bogati ca Becali??
De unde tampenia asta de a-ti face modele de genul..??

suntem asa de diferiti si, da, vrem o viata mai usoara dar nu plicticoasa si sigur ea nu se masoara decat pt o parte din oameni in contul din banca sau in influenta si putere..
bluelight
Postat pe 3 Februarie 2010 19:11
si pentru restul oamenilor?in ce se masoara? in suferinte de neinchipuit
vorba aceea:"satulul nu crede flamandului"
LILO
Postat pe 3 Februarie 2010 19:15
Lupta cu prejudecatile unor parinti limiteaza atat succesul profesorului , cat si pe cel al copiilor .
Ilsi , de cate ori te-ai luptat cu astfel de parinti ?
De aceea trebuie muncit mai mult la educarea acestui timp de parinti..
eu_vio
Postat pe 3 Februarie 2010 19:18
Lilo, cand n-ai ce pune pe masa, sigur ca sa masoara in ceva bani. zicea demult,unul mai destept ca noi(Maslow) cand a facut piramida aceea a necesitatilor.Dar daca treci de nivelul ala, sigur oamenii au idealuri diferite.
bluelight
Postat pe 3 Februarie 2010 19:23
vio, corect ! parintii au un rol ESENTIAL in educarea copilului
si ma refer aici nu la faptul ca ii baga in cap manierele elegante si cum sa foloseasca cutitul pentru peste
ma refer la cum il modeleaza ca viitor adult. un parinte isi poate educa INTOTDEAUNA copilul sa fie un invingator sau o victima pururi perdanta.
cand ii spui vesnic copilului tau ca ALTII sunt mai buni decat el, ca ALTII sunt mai inteligenti decat el, si ca EL, copilul tau nu este bun de nimic, cand tu ca parinte, ii reprosezi ca nu este la fel de bun ca tine, la fel de "perfect" ca tine...ei bine, atunci e clar ca acel copil va pleca cu un handicap mare in viata. si doar norocul il va face sa nu rateze. dar categoric, va avea de luptat nu numai cu sentimentul de ratare, ci si cu traume care vor iesi la iveala in cele mai nepotrivite momente si peste care va trece cu greu. daca va trece...

eu zic ca la mentalitatea parintilor ar trebui lucrat
Anouk_Aimee
Postat pe 3 Februarie 2010 19:32
m-am referit la faptul ca astazi nu se mai face educatia in spiritul muncii...ci doar al unui succes obtinut pe cai cat mai usoare...am copii acasa, nu doar la scoala, si stiu cat e de munca sa-ti formezi proprii copii pentru munca...din pacate, copiii pierd mult ca nu stiu sa lucreze in echipa, nu recunosc meritul altuia, sunt formati doar pentru spiritul de competitie, nu si pe ajutor, etc....mai bine nu mai zic nimic...

da, vio, te lupti cu parintii care nici nu vin la scoala sa stie ce le fac copiii pe acolo...si nu zice una care n-are satisfactii profesionale, dar lucrurile sunt in deriva, trebuie s-o recunoastem...si nu era vorba de mine, ci de opinia generala:ce invata copiii gresit la scoala...
sora_ilsi
Postat pe 3 Februarie 2010 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa fac!!! 12 De la: isspittis 18 Ianuarie 2010 22:37
Fiica mea este adolescenta 59 De la: garbo072415 12 Martie 2010 11:07
Baiatul meu are crize de nervi 95 De la: Andy1969 18 Aprilie 2010 16:16
Babelopolis - Oraul de Vacan de la Babel 1 De la: garbo_3703 26 Mai 2012 09:50
De la ce varsta incepem studiul unui instrument? 2 De la: clubul_de_muzica 28 Septembrie 2016 12:54
Setari Cookie-uri