SARBATORI FERICITE !

De la: tutankhamon, la data 2009-12-14 17:52:56pipet de pui bucatele se amesteca cu: un aluat ca de chec - dar fara zahar, un praf de piper, un praf de cimbru, o tona de cascaval afumat dat pe razatoare, cateva ciuperci maruntite/feliate...si se toarna intr-o tava de chec tapetata cu hartie de copt....se da la cutor ca pentru chec....se pudreaza usor cu un pic de curry - aveti grija ca are miros neplacut.....sau, pentru aspect, cu nitica boia dulce de ardei...



Imi place cum suna. Cred ca o sa incerc si eu.
Nirvana
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:54
bey...cine imi da o idee de preparat file...
o idee..alta decat a mea
cu precizarea: sa se gateasca la CUPTOR
LILO
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:57
Sper sa nu fiu blonda, dar cred ca vb de peste. Daca este asa iata:
1. file se aseaza in tava peste care se stoarce o lamaie, 1/2 pachet de unt, sare piper boabe, menta si rozmarin si 1/2 cana de apa si se presara patrunjel tocat deasupra.

2. file se aseaza in tava cu rondele de ceapa (sau julien) piper boabe, ulei masline, sare, apa, otet sau (lamaie).

3. file se aseaza in tava, sare, piper boabe, rosii tocate foarte marunt sau suc de rosii de casa, un strop de otet, ulei de masline, o foaie de dafin, rozmarin.
Nirvana
Postat pe 15 Decembrie 2009 16:12
aha de peste era vorba..
cu multumiri
LILO
Postat pe 15 Decembrie 2009 16:15
Cu multa placere
Nirvana
Postat pe 15 Decembrie 2009 16:41
se ia fileul si se infasoara ca o foaie de varza pe dupa o sardina afumata...se prinde cu o scobitoare....se pun frumusel "sarmalutele" intr-un vas de yena si se toarna deasupra un pahar de vin alb sec, cateva linguri de unt topit, un praf de menta......se taie o lamaie felii subtiri si se acopera sarmalutele....se stoarce o lamaie si se picura zeama....se da la cuptor...
tutankhamon
Postat pe 16 Decembrie 2009 23:42
http://www.youtube.com/watch?v=ZYv_jwi515s
cely
Postat pe 20 Decembrie 2009 16:19
Magie!intotdeauna am crezut in ea.de mic copil,o urmaream pe mama mai ales,la coca de la cozonci.eu curatam ligheanul de coca,imi placea mult.hmmmm!tata aducea mac si spargea nuci...bunica era cu sarmalutele la preparat,aveam pe surioara mea un ghem de om,ce buna era si mancarea ei hmmmm!cel mai mult imi placea caimacul de la lapte,cu mamaliga..hmmm!dar venea vreamea impodobirii pomului.caci era ajunul venirii Mosului Craciun.totul lucea,totul facea clinc-clinc,clopotei ce deschidea calea saniei mosului,sa stie ca am fost cuminte si il astept.ii facea mama prajiturele cu lapte.Mosului ii placeau mult dulciurile.tremuram de emotie.m-o fi parat mama,ca am facut nazdravanii?stiam multe poezele si cantecele,poate il imbunam pe mosu.nu dormeam pana nu venea.asa ziceam eu."visam" venirea mosului,sania ,renii,elfii clinchete de zurgalai!ateptam infrigurat si iata mosul intra pe usa,fara sanie doar cu elfii.ii puneam un scaun si ii dadeam prajiturelele.incercam sa ghicesc daca ma va certa.mirosea a mere coapte.scortisoara si vanilie.doamne ce vraja!steluta din varful bradului se aprindea.mosul cu magia lui,aprindea stelutele,ca sa stie ca pe acolo a trecut.apoi ma chema pe genunchi.si eu ziceam dintr-o suflare tot ce pregatisem,poezele ,cantecele...dar eram cu okii pe sacul mosului...ce mi-a adus din ce ii scrisesem in Laponia?si incepea magia,mosu scotea tot ce imi dorisem...strigam si radeam de bucurie,cata magie,de unde stia mosul gandurile mele ascunse?il pupam pe obrajeii bucalati,okii imi luceau....doamne ce bine ca nu am pierdut inca magia....si azi vine mosul...miroase ca in copilarie....ii spun poezele,cantecele....LA MULTI ANI!si SARBATORI MAGICE!
alexxandra
Postat pe 23 Decembrie 2009 03:14
bre hulius, am (inca) o nelamurire.
ai intrebat de zeci de ori cine e userul ala, aleha, cu care te tot "confunda" lumea pe aici. si "brusc si dintr-o data", in subiectul idiotului ala nenorocit cu fidelitatea lui fatza de mamica, ti-ai amintit cine e alehandra, si mai mult, ai mai si conjurat-o!!! ti-a picat o caramida-n freza si ti-a trezit unicul neuron, ala de-ti tine urechile legate de cap?
pik_nik
Postat pe 23 Decembrie 2009 07:49
De la: pik_nik, la data 2009-12-23 07:49:07bre hulius, am (inca) o nelamurire.
ai intrebat de zeci de ori cine e userul ala, aleha, cu care te tot "confunda" lumea pe aici. si "brusc si dintr-o data", in subiectul idiotului ala nenorocit cu fidelitatea lui fatza de mamica, ti-ai amintit cine e alehandra, si mai mult, ai mai si conjurat-o!!! ti-a picat o caramida-n freza si ti-a trezit unicul neuron, ala de-ti tine urechile legate de cap?



RESPECTA SARBATORILE SI NU NUMAI.FI MAI BUN SUFLETESTE,CACI VIATA ESTE SCURTA,SI MAINE SA NU REGRETI,CA AI TRECUT PE LANGA EA FARA SA TE SPOVEDESTI!CRACIUN FERICIT SI IN CONTINUARE SARBATORI FERICITE SI TOT CE ITI DORESTI SA TI SE IMPLINEASCA!
alexxandra
Postat pe 25 Decembrie 2009 19:40
ai uitat "cu drag, aleha"
ai tu grija de sanatatea ta, de pastilutze sa nu le mai incurci, si lasa urarile astea de tzarcovnic raspopit. de la tine pana si astea suna vulgar
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 19:47
revya, ti-am luat la mine cele 3 kile si ceva, stai linistita rochia de revelion iti va veni ca turnata!
clippy
Postat pe 25 Decembrie 2009 19:56
azi nu-i voie sa fiu obraznic, asa-i?
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:01
asa-i!

nici azi, nici maine si nici poimaine...

iar anul viitor, doar in zilele impare...
garbo_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:04
De la: pik_nik, la data 2009-12-25 19:47:31ai uitat "cu drag, aleha"
ai tu grija de sanatatea ta, de pastilutze sa nu le mai incurci, si lasa urarile astea de tzarcovnic raspopit. de la tine pana si astea suna vulgar




MAI BAIATU...TU CHIAR ESTI LOVIT IN FREZA...DACA NICI DE SARBATORI NU TE POTOLESTI E CLAR DE CE-AI SUFERIT IN DRAGOSTE PRIMA DATA.STIA DOAMNA CE STIA....MAI BAIATU DE CRACIUN IMPODOBESTI BRADUL,NUMERI FULGII DE ZAPADA,BA CHIAR ITI PUI O DORINTA,DAR TU ESTI D-ALA NAGARA DE VREME REA....PHHHHH CE OM...
alexxandra
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:06
"...cu drag, aleha"
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:11
Cezare, tu ai numarat fulgii? si nu ti-a dat cu virgula?
acu' incearca si cu penele...
garbo_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:17
De la: Celleste, la data 2009-12-25 20:17:03Cezare, tu ai numarat fulgii? si nu ti-a dat cu virgula?
acu' incearca si cu penele...



de ce iti strici,imaginea ,cu virgula cu tot?eu ma sprituiesc cu prietenii,cu familia,ne uram de bine...tu nu poti sa urezi ca mine?trebuie neaparat sa fiti,cu sorici,unii?
alexxandra
Postat pe 25 Decembrie 2009 21:45
te-au lasat medicii acasa de sarbatori, aleho?
ai grija sa nu incurci pastilutzele
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:00
ce sa-i faci? asa e unii... le creste soriciul de la o simpla virgula, iar altora de la prea mult spritz combinat cu aerul nejustificat de superioritate...
garbo_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:03
mai pe mine m-a lovit asa o idee...noi nu vb aicia cumva cu drag..cu florinuuca? nu-i amuzamentul asta mai mare decat ne=am imaginat cumva??
fleurdelis
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:05
fleur, haosul irinucai e organizat, incoerentza ei e coerenta in perseverentza.
aleha e doar o biata bolnava cu fantezii des schimbatoare, personalitati multiple, minte ioc, o batuta de soarta...sarmana
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:10
daca o spui tu inseamna ca asa e!
fleurdelis
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:20
Sau adunat imbecilii ca sa bafeasca lumea ca doar atata stiu ei...
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:32
De la: pik_nik, la data 2009-12-25 22:00:59te-au lasat medicii acasa de sarbatori, aleho?
ai grija sa nu incurci pastilutzele



daca nu ai ceva mai bun de facut ,roaga-te!
alexxandra
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:35
irinuco, si tu nu ai un preotzel prin preajma, sa te "bafeasca" intr-un colt, sau sub masa, su prin baie?
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:36
aleho, pe mine ma intristeaza rebuturile naturii, deci ma rog si pentru linistea ta
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:39
Du-te ma pick si plimba ursul,,roaga-te la Dumnezeu sa iti dea minte ca sa ai si tu caracter..Sa nu mai fii asa prost de ingheata apele
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:40
roaga-te pt a mea...pe-a lor las-o....
fleurdelis
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:41
De la: pik_nik, la data 2009-12-25 22:10:15fleur, haosul irinucai e organizat, incoerentza ei e coerenta in perseverentza.
aleha e doar o biata bolnava cu fantezii des schimbatoare, personalitati multiple, minte ioc, o batuta de soarta...sarmana




stimate domn,esti psiholog?cunosti cum se manifesta ce scri tu ca un neinitiat in domeniu?
alexxandra
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa-l invat la olita? 87 De la: MIKY_16 17 Mai 2010 20:31
Cit de ridicol e ridicolul? 495 De la: Ciresica 8 Ianuarie 2012 18:57
maxime, citate, expresii... 35 De la: garbo011441 7 Octombrie 2012 23:06
Castiga si distreaza-te - 2in1 1 De la: andruta86 6 Decembrie 2010 22:04
FORMATOR-curs acreditat ANC (CNFPA),Sibiu, 5-10 iunie 2012 1 De la: Centrul_DOCTUS 11 Mai 2012 14:00
Setari Cookie-uri