sa scapam de victimism!

"Mioria" - o tem fals, o manipulare istoric
eseu [ ]



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Miron Manega [Manega ]

2009-11-26 | |




Scoatei Mioria de pe drapel! spunea, ntr-o emisiune tv, Florin Chilian. Avea i nu avea dreptate. Mai mult n-avea. De ce? i el, i Nicu Covaci, ca i alii mai mruni, sunt victimele unei colosale manipulri istorice, denumit - ba chiar branduit n acest sens - fatalism mioritic. O formidabil demonstraie de iluzionism, fcut cu toate obiectele la vedere (fr preparaie, cum ar spune Iosefini), dar n care privitorul vede ce-i arat iluzionistul.
Cic blestemul naiei noastre este filosofia acestei minunate balade. Fals! Ar fi bine s fie aa - din motivele pe care am s le prezint - dar nu e aa! n Mioria nu se scrie sau nu se spune nimic din ceea ce i se atribuie. Ciobanul nu se las ucis de confrai dect n minile noastre manipulate. n graba lecturii, uitm s citim un vers de o importan fundamental: I DE-A FI S MOR
S recitim povestea, care e foarte simpl i foarte explicit din punct de vedere epic
Aflm din primele ase versuri c trei ciobani se deplasau cu turmele pe-un picior de plai, pe-o gur de rai. Ni se spune apoi cine sunt ciobanii: Unu-i Moldovan,/ Unu-i Ungurean/ i unu-i Vrncean. Urmeaz conflictul:
Iar cel Ungurean,
i cu cel Vrncean,
Mri se vorbir,
Ei se sftuir
Pe l'apus de soare
Ca s mi-l omoare
Pe cel Moldovan,
C-i mai ortoman
'are oi mai multe,
Mndre i cornute,
i cai nvai
i cni mai brbai!...
S facem un stop cadru! Aadar, ciobanul Moldovan e mai ortoman i are oi mai multe, mndre i cornute. Se presupune aadar c era un om gospodar, deci activ, practic, concret, unul care fcea zootehnie performant n aceleai condiii cu ceilali doi. Subliniez: performaele lui ciobneti erau aici, pe pmnt, nu n plan metafizic. Era, cu alte cuvinte, cel mai mecher! Aa cum se ntmpl n via (i n filmele cu personaje pozitive i negative), prosperitatea Moldovanului genereaz n ceilali doi sentimentul omenesc numit invidie. Incapabili s fie la fel de mecheri, acetia nu pot rezista concurenei dect eliminndu-l, ceea ce se i hotrsc s fac:
Mri se vorbir,
Ei se sftuir
Pe l'apus de soare
Ca s mi-l omoare...
Abia aici apare n ecuaie mitologicul, intervenia divin. Prin vocea oii, care i se adreseaz direct, avertizndu-l:
Stpne, stpne,
i cheam 'un cne,
Cel mai brbtesc
i cel mai fresc,
C l'apus de soare... etc.
Iar ciobanul care, cunoscnd limba fiarelor, avea, se vede treaba, ceva abiliti transcendentale, o aude, o nelege i-i spune:
Oi brsan,
De eti nzdrvan
I DE-A FI S MOR
n cmp de mohor,
S spui lui Vrncean
i lui Ungurean...
Aici se afl cheia ntregii mistificri. Versul I DE-A FI S MOR a fost omis, fie din prostie, fie din neatenie, fie cu intenie, n toate exegezele despre fatalismul mioritic al naiei. Fatalism care a fost virat, prin interpretare i inducie, spre obedien, spre lipsa de coloan vertebral a ciobanului (i a noastr, prin extensie istoric). O fi adevrat lipsa de coloan vertebral n ceea ce ne privete, dar asta n-are legtur cu Mioria. Modelul propus de balad e cu totul altul, e invers!
Mioria este un testament. ntr-un testament i se spune legatarului (oiei brsane, n cazul de fa) ce s fac n caz c el va muri. Dar nu e testamentul unuia care se va lsa ucis, e testamentul unui brbat care pleac la lupt. Spun asta pentru c e puin probabil ca un individ care i-a dovedit calitile practice, luptndu-se s fie cel mai bun pe domeniul lui de referin (cel mai ortoman), s fie dispus a ceda totul pentru o supoziie postconceput n secolul XX. E ilogic. Dac acest lucru ar fi fost exprimat n textul baladei, era altceva. Dar NU A FOST EXPRIMAT nimic n acest sens! Scrie doar att: i de-a fi s mor. Unde scrie c n-a luptat? Nu scrie. Ba chiar exist variante ale Mioriei - mai rudimentare ca expresie artistic - n care ciobanul chiar lupt i chiar i nvinge pe ceilali doi. n forma de fa, esenializat, Mioria este un testament. ntr-un testament i se spune ce s faci dup, nu nainte de. i dac tot e s interpretm, propun urmtoarea ntrebare: ce motive ar fi avut ciobanul s nu lupte pentru a-i apra averea, de vreme ce s-a luptat ca s-o fac? Motivul, dac exist, e n mentalitatea sau n laitatea noastr. Preferm s aruncm pe seama unei fataliti istorice propria blazare sau neputin, ca s scpm de responsabilitatea moral a faptului. i l-am transformat pe cioban ntr-un fel de acarul Pun al vinoviei noastre. n fapt, ciobanul din Mioria nu numai c nu se las dobort, dar nu accept nici moartea ca pe o nfrngere! O transform n nunt cosmic i ne-o livreaz ca model. Iar noi ce-am neles? C s-a lsat omort. De unde, pn unde? El este nvingtorul absolut, nu nvinsul absolut. Chiar dac e btut, nu e nvins. Nici n via, nici n moarte.
Mioria nu e un model fatalist. Nu e nici mcar un paradox. Paradoxali suntem noi, care nelegem lucrurile cele mai elementare pe dos. i astfel, prin nlocuirea Mioriei cu o clon obinut n laborator i botezat cu numele originalului, s-a ajuns la confecionarea unei ntregi paradigme a obedienei. Din cauza acestei mistificri (substituiri), am nceput s urm Mioria, ale crei sensuri i semnificaii ne scap. Am ajuns s ne fie ruine cu cea mai viril, cea mai profund i cea mai complex balad a noastr. i una dintre cele mai frumoase din lume
n consecin, a relua mesajul lui Florin Chilian n urmtoarea formul: Dai jos de pe drapel clona Mioriei i punei originalul!


| index





alexxandra
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:26
ce ziceam????? ca-s blonda????? neeeeeeeee......
tutankhamon
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:27
cu drag...
eladaela
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:27
Tuth, da' copchila asta a dat iama in caietele de romana ale colegilor?
ready_vivus
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:29
am glumit....nu ma fac neagra...
imi place asa blonda cum sunt
eladaela
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:29
ready...nu stiu mama...stiu numa ca o doare rau si striga si ea cum poate.....
tutankhamon
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:30
Haide, bre!!!

Prima data in viata, cand se arata cineva impresionat de sensibilitatea mea, si imi dedica si mie doua versuri, si vreti sa ziceti ca-i femeie? si... cu drag???

Care n-am avut noroc!
garbo_C
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:32
eladaela
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:33
cell...este ca viata e o courva???
tutankhamon
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:33
Cu majuscule, tuth...
garbo_C
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:36
ioi, mi-e rau
zambila
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:40
La dracu unde am nimerit? Unde esti tu Cezare cu miorile tale?
Helen29
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:55
De la: Celleste, la data 2009-11-26 14:32:06Haide, bre!!!

Prima data in viata, cand se arata cineva impresionat de sensibilitatea mea, si imi dedica si mie doua versuri, si vreti sa ziceti ca-i femeie? si... cu drag???

Care n-am avut noroc!




nu fiti trista doamna,de glumele colegelor dvs.asa sunt femeile,intre ele,mai o gluma,mai o snoava.eu unul ma pregatesc sa plec spre casa.va urez tuturor o seara cat mai placuta.
alexxandra
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:17


Ave Cezare!
garbo_C
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:19
Ave cezara!
Helen29
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:21
ba sa-i spunem mai bine... cezzarra?
ready_vivus
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:23
Voi vreti sa-mi distrugeti toate sperantele, asa-i??? .


garbo_C
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:27
celleste,mai bine acum fata decat mai tarziu.Ca daca e tarziu te faci emo si iti tai venele dupa
Helen29
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:28
nu bre, Cello!
Vrem sa te mai uiti si prin alte parti...
de exemplu la irinuca
ready_vivus
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:30
Mai, niciodata nu-i prea tarziu...

Da' venele, NU! Eu venele le port lungi...

ready, io credeam ca-mi vrei binele, frate...
garbo_C
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:33
cell...lasa-le asea lungi ca e la moda....
tutankhamon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 01:14
daca da vanghi de toapicu asta crez ca pune mana pe arme...

el are un adevarat cult pentru Miorita

auzi la ea...tema falsa si manipulare istorica

bre, ma leshi ?
Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 01:16
Deci el e de fapt ea si o cheama Alexxa! Destul de transparent stilul daca pina si eu mi-am dat seama.

Tare singura si deprimata trebuie sa fii femeie! Mai bine te-ai ruga la Dumnezeu pentru un prieten adevarat.
Ciresica
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:20
mai eu cred k are personalitate multipla...
fleurdelis
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:31
"n consecin, a relua mesajul lui Florin Chilian n urmtoarea formul: Dai jos de pe drapel clona Mioriei i punei originalul!
Originalul fiind cine? Poate Cezarica.Pai cu un asa articol, , el se sinucide singur, si-l scuteste pe Brutus de orice efort.
Ioana007
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am auzic ca femeile nu mai vor sa fie servitoare....Dar barbatii nu renunta asa usor pt ca au mii de ani de boierie de trait bine pe spinarea femeilor 73 De la: heartbit 10 Iulie 2012 23:26
istoria secreta a lumii-Jonathan Black 2 De la: Alexxandra 3 Mai 2010 08:49
adevar sau provocare 328 De la: fleurdelis 29 Iunie 2010 19:35
oferta unghii false 1 De la: garbo164791 9 August 2010 18:09
In ce consta "fenomenul 2012"?? 300 De la: walkiria 15 Decembrie 2010 23:28
Setari Cookie-uri