iubire neimpartasita sau casnicie bazata doar pe prietenie ?

Da cativa ani ma refugiez in aceasta lume in care va ascult, va simt framantarile, emotiile, ma amuz pentru unele ganduri si replici, ma intristez la tristetile altora, pun gandul meu , alteori , alaturi de cei ce il cauta ...Astazi am nevoie de voi , dragi prieteni din necunoscut . Vocile voastre pot fi pentru mine sprijinul sacru pentru a lua o decizie ...atat de importanta pentru destinul meu . De ceva vreme am decis sa fiu pe cont propriu . Si am avut privilegiul dar si blestemul de a trai o iubire coplesitoare pentru un domn ce niciodata nu va fi cu adevarat langa mine, in acele zile sau nopti cand am nevoie de a ma aseza -existential-in palma celuilalt . Si , cum puterile ma lasa , fiind epuizata , de asteptare si nelinistile atator "de ce oare ?" am decis sa trec . spre alcel "altceva" care sa insemna prezenta unei fiinte umane in clipele zilelor si noptilor mele , de truda sau odihna . Acel cineva exista , ne leaga o prietenie profunda , bazata pe respect si afectiune . Si sunt pregatita sa chem "starea civila" pentru a lua act de decizia noastra de a ne uni destinele . Procedez oare corect ? ! Fata de mine, insami ?! Fata de el ? !
garbo031989
Postat pe 13 Iunie 2011 10:03
Ratacindu-ma de dragoste si de a fi buna / O rascruce da sanse mi-a impus sa aleg / O transparenta umbrela de minciuna / Ori cruda realitate, cu care sa merg?
sanset
Postat pe 13 Iunie 2011 10:29
989, inteleg ca iubesti si ravnesti dupa altul, dar pt ca te-a cuprins teama ca vei ramane nemangaiata si nedezmierdata, ai ales sa-ti pui pirostriile cu un altul. doar asa, de frectie, ca sa nu mori de singuratate si sa-ti panseze cineva ranile care nu se inchid si nu se vor inchide atata vreme cat tot ceea ce faci e un compromis teribil si cu consecinte ce nu-ti vor da pace. intrebi daca e corect. ei, bine, nu e corect atat timp cat il minti si pe cel cu care vei fi si, mai ales, pe tine. daca insa, ti-ai schimbat prioritatile asa, peste noapte si nu mai incape vorba de dorinte, iubire, vise, nazuinte, ci doar de stabilirea unui confort de cu totul alt gen, atunci, n-ai de ce sa-ti dai cu pumnii in cap. pana la urma, dincolo de iubire, toate lucrurile au un pret, nu?
esme
Postat pe 13 Iunie 2011 11:03
...odata ce ti-ai pus pirostriile ,prietenia a luat sfarsit... esti sigura ca va potriviti ca si cuplu? esti sigura ca ve-ti face treaba buna impreuna? esti sigura ca va potriviti sexual? ar trebui sa discuti cu el sincer ce ai de gand sa faci... poate el iti va da un sfat prietenesc sa nu va distrugeti amandoi...
garbo064536
Postat pe 13 Iunie 2011 19:21
De la: garbo031989, la data 2011-06-13 10:03:53Da cativa ani ma refugiez in aceasta lume in care va ascult, va simt framantarile, emotiile, ma amuz pentru unele ganduri si replici, ma intristez la tristetile altora, pun gandul meu , alteori , alaturi de cei ce il cauta ...Astazi am nevoie de voi , dragi prieteni din necunoscut . Vocile voastre pot fi pentru mine sprijinul sacru pentru a lua o decizie ...atat de importanta pentru destinul meu . De ceva vreme am decis sa fiu pe cont propriu . Si am avut privilegiul dar si blestemul de a trai o iubire coplesitoare pentru un domn ce niciodata nu va fi cu adevarat langa mine, in acele zile sau nopti cand am nevoie de a ma aseza -existential-in palma celuilalt . Si , cum puterile ma lasa , fiind epuizata , de asteptare si nelinistile atator "de ce oare ?" am decis sa trec . spre alcel "altceva" care sa insemna prezenta unei fiinte umane in clipele zilelor si noptilor mele , de truda sau odihna . Acel cineva exista , ne leaga o prietenie profunda , bazata pe respect si afectiune . Si sunt pregatita sa chem "starea civila" pentru a lua act de decizia noastra de a ne uni destinele . Procedez oare corect ? ! Fata de mine, insami ?! Fata de el ? !




esti intr-o confuzie cred....dece te grabesti " ca fata mare la maritat"?crezi ca trebuie sa legalizezi orice relatie,indiferent cat de" sigura" ti se pare la inceput?prin asemenea dileme trecem toti,mai tarziu sau mai devreme si cum azi romanii traiesc trand-ul "parerea mea".....imi exprim si eu parerea .....dece nu astepti adevarata iubire?
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iunie 2011 20:02
Iti multumesc pentru gand ! Nu mai astept ...pentru ca ...adevarata iubire tocmai ma tine blocata in acel spatiu de intrebari fara raspuns . o alta nu cred ca mai poate fi . si poate de aceea ma grabesc cu pirostriile ...pentru a pune capat acestei asteptari ....
garbo031989
Postat pe 13 Iunie 2011 22:26
daca nu ai alege sa te casatoresti acum ce altceva ai face?
september
Postat pe 13 Iunie 2011 23:10
ca si literatura...nu e tocmai rau...
dor72
Postat pe 13 Iunie 2011 23:29
De la: garbo031989, la data 2011-06-13 22:26:51Iti multumesc pentru gand ! Nu mai astept ...pentru ca ...adevarata iubire tocmai ma tine blocata in acel spatiu de intrebari fara raspuns . o alta nu cred ca mai poate fi . si poate de aceea ma grabesc cu pirostriile ...pentru a pune capat acestei asteptari ....




oare de cate ori spunem ...".acum traiesc adevarata iubire" si apoi realizam ca a fost doar ceva trecator??sincer ,de prea multe ori ne inselam....de aceea este bine sa iti pui in functie si ratiunea in paralel cu sufletul.
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iunie 2011 23:42
De la: garbo031989, la data 2011-06-13 22:26:51Iti multumesc pentru gand ! Nu mai astept ...pentru ca ...adevarata iubire tocmai ma tine blocata in acel spatiu de intrebari fara raspuns . o alta nu cred ca mai poate fi . si poate de aceea ma grabesc cu pirostriile ...pentru a pune capat acestei asteptari ....




oare de cate ori spunem ...".acum traiesc adevarata iubire" si apoi realizam ca a fost doar ceva trecator??sincer ,de prea multe ori ne inselam....de aceea este bine sa iti pui in functie si ratiunea in paralel cu sufletul.
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iunie 2011 23:44
989 .. se spune ca " cui pe cui se scoate" dar nu este acelasi lucru si in suflet. Pana nu inchei definitiv o relatie sufleteasca nu esti pregatita pentru alta.
Nu inteleg de ce trebuie sa chemi "starea civila" pentru a va uni destinele. De ce nu luati pas cu pas evenimentele vietii fara acea 'hartie roz" sa vedeti cum va este, poate de niciunde apare acel licar sau poate nu, poate acel prieten foarte bun nu este un partener de viata la fel de bun.
cricat
Postat pe 20 Iunie 2011 23:40
De la: garbo031989, la data 2011-06-13 10:03:53Da cativa ani ma refugiez in aceasta lume in care va ascult, va simt framantarile, emotiile, ma amuz pentru unele ganduri si replici, ma intristez la tristetile altora, pun gandul meu , alteori , alaturi de cei ce il cauta ...Astazi am nevoie de voi , dragi prieteni din necunoscut . Vocile voastre pot fi pentru mine sprijinul sacru pentru a lua o decizie ...atat de importanta pentru destinul meu . De ceva vreme am decis sa fiu pe cont propriu . Si am avut privilegiul dar si blestemul de a trai o iubire coplesitoare pentru un domn ce niciodata nu va fi cu adevarat langa mine, in acele zile sau nopti cand am nevoie de a ma aseza -existential-in palma celuilalt . Si , cum puterile ma lasa , fiind epuizata , de asteptare si nelinistile atator "de ce oare ?" am decis sa trec . spre alcel "altceva" care sa insemna prezenta unei fiinte umane in clipele zilelor si noptilor mele , de truda sau odihna . Acel cineva exista , ne leaga o prietenie profunda , bazata pe respect si afectiune . Si sunt pregatita sa chem "starea civila" pentru a lua act de decizia noastra de a ne uni destinele . Procedez oare corect ? ! Fata de mine, insami ?! Fata de el ? !


cam mult sirop si mai ales seara ingrasa :-)))

,,Si sunt pregatita sa chem "starea civila" pentru a lua act de decizia noastra de a ne uni destinele "
Eu sa aud fraza asta ...daca as fi barbat , chiar si femeie :-))...mi-ar muri instant :-))
reyya
Postat pe 20 Iunie 2011 23:48
dor72
Postat pe 21 Iunie 2011 00:06
Tin sa iti multumesc . Am lasat timpul sa lucreze ...si a venit si o farama de intelepciune . Acum sunt singura , si fara vreo asteptare . am trecut si de prietenia ce nu se dorea a fi iubire , si de casatoria ce se arata seaca si inrobitoare . E ok . nu stiu daca va veni si adevarata iubire , dar astept sa vindec inainte ranile asteptarilor neimplinite de cel ce ma voia doar prietena lui ...ma gandesc ca nu vor trece niciodata dar ... e mai bine ca oricand . sa ai parte de bine !
garbo031989
Postat pe 10 Iulie 2011 18:33
dupa parerea mea ai luat decizia cea mai buna. Iar eu am facut la un moment dat exact ce planificai tu sa faci... eu, el.... Asa ca....
quasaria
Postat pe 10 Iulie 2011 22:04
Buna tuturor .Va citesc de multisor fara a indrazni sa-mi expun vreo parere .E ok sa fi cu un barbat care sa-ti fie prieten ,te simti bine sa vorbesti ,sa iesi la plimbare ,dar ce te faci cand trebuie sa te refugiezi in doi ,cand descoperi ca nu exista sclipire?
E deajuns o strangere de mana si un pupic pe obraz pentru a nu te mai simti singur?
Arriatna
Postat pe 13 Iulie 2011 10:56
cu siguranta ...nu ...era retorica , oricum , intrebarea ta .... si , sunt sigura , mai mult decat intrebarea ...era gandul tau ....asadar , ce crezi ? care ar fi solutia ideala ?
garbo031989
Postat pe 6 August 2011 23:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
problema iubita 13 De la: garbo_427282 28 Februarie 2016 19:46
AS DORI CATEVA PARERI 42 De la: paloma 24 August 2009 15:55
Ce parere aveti de relatiile cu diferente mari de varsta? 35 De la: aiurea 22 Decembrie 2012 23:36
vrea spatiu 14 De la: garbo_414396 13 Septembrie 2015 17:55
de ce nu am baietii in unele fete? 37 De la: estela 29 Aprilie 2010 03:49
Setari Cookie-uri