DE CE BARBATII DIVORTEAZA? VOI CE PARERE AVETI?

De la: LILO, la data 2009-11-01 14:55:09hm..niciodata nu facem ce vrem,ci ceea ce trebuie
lasa ca intru eu iarasi in ritm,pt ca am cam iesit din ritm si stii tu ca inceputul este mereu putin greu,pana te obisnuiesti si iti intri in instinct iarasi....
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 14:59
hmm ce ne-am face fara instincte?...
LILO
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:02
De la: AVOCATBIATRICEMARTIS, la data 2009-10-30 23:14:05M-am gandit de multe ori, prin prisma meseriei mele, ce provoaca ruptura in cuplu...si...in final dezumanizarea in fata instantei (in majoritatea cazurilor)...oare cumva din cauza infidelitatii...a invidiei...a complexelor de toate de toate tipurile...sau oare..a parintilor?
eu cred ca divorturile sunt mai mult din cauza parintilor.Se baga parintiii ca vor ca nora sa faca asa si asa,ca ea afacut asa.Dar nu inteleg de ce parintii trebuie sa se gage in viata copiilor.Fiecare are dreptul sa isi traiasca asa cum considera ei ca este bine pt ei.Dar sunt multi oameni care fac compromisuri cu alti oameni si de aia si ei fac la fel cu copiiii.Ei se lasa condusi de altii,apoi si ei vor sa conduca viata altora.Si stii tu ca daca te lasi condus de altii nu te conduc nicidecum in favoarea ta si de asta exista atata nedreptate pt ca oamenii nu stiu sa se conduca singuri,ei se lasa condusi de altii si la randul lor si ei insista ca conduca pe altii in favoarea lor.Oamenii nu lupta,de asta s-a ajuns omenirea in halul asta,ipocrizia degradeaza lumea.....Compromisuri si compromisuri,nimeni nu lupta si de asta omenirea a juns asa... divorturi,rautate,invidie,ura etc......
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:02
De la: LILO, la data 2009-11-01 15:02:00 hmm ce ne-am face fara instincte?...
Pai stii tu ca omul cu binele se invata repede,dar cu greul mai greu......
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:03
De la: LILO, la data 2009-11-01 15:02:00 hmm ce ne-am face fara instincte?...


Uite si raspunsul Barbatii divorteaza din...instinct
rodyk
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:04
De la: AVOCATBIATRICEMARTIS, la data 2009-10-30 23:14:05M-am gandit de multe ori, prin prisma meseriei mele, ce provoaca ruptura in cuplu...si...in final dezumanizarea in fata instantei (in majoritatea cazurilor)...oare cumva din cauza infidelitatii...a invidiei...a complexelor de toate de toate tipurile...sau oare..a parintilor?
eu cred ca divorturile sunt mai mult din cauza parintilor.Se baga parintiii ca vor ca nora sau ginerele sa fie asa cum vor ei,ca daca nu baga o groaza de intrige, sa faca asa si asa,ca ea a facut asa.Dar nu inteleg de ce parintii trebuie sa se gage in viata copiilor.Fiecare are dreptul sa isi traiasca asa cum considera ei ca este bine pt ei.Dar sunt multi oameni care fac compromisuri cu alti oameni si de aia si ei fac la fel cu copiiii.Ei se lasa condusi de altii,apoi si ei vor sa conduca viata altora.Si stii tu ca daca te lasi condus de altii nu te conduc nicidecum in favoarea ta si de asta exista atata nedreptate pt ca oamenii nu stiu sa se conduca singuri,ei se lasa condusi de altii si la randul lor si ei insista ca conduca pe altii in favoarea lor.Oamenii nu lupta,de asta s-a ajuns omenirea in halul asta,ipocrizia degradeaza lumea.....Compromisuri si compromisuri,nimeni nu lupta si de asta omenirea a juns asa... divorturi,rautate,invidie,ura etc.............
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:05
De la: rodyk, la data 2009-11-01 15:04:43
De la: LILO, la data 2009-11-01 15:02:00 hmm ce ne-am face fara instincte?...


Uite si raspunsul Barbatii divorteaza din...instinct
eu cred ca divorturile sunt mai mult din cauza parintilor.Se baga parintiii ca vor ca nora sau ginerele sa fie asa cum vor ei,ca daca nu baga o groaza de intrige, sa faca asa si asa,ca ea a facut asa.Dar nu inteleg de ce parintii trebuie sa se gage in viata copiilor.Fiecare are dreptul sa isi traiasca asa cum considera ei ca este bine pt ei.Dar sunt multi oameni care fac compromisuri cu alti oameni si de aia si ei fac la fel cu copiiii.Ei se lasa condusi de altii,apoi si ei vor sa conduca viata altora.Si stii tu ca daca te lasi condus de altii nu te conduc nicidecum in favoarea ta si de asta exista atata nedreptate pt ca oamenii nu stiu sa se conduca singuri,ei se lasa condusi de altii si la randul lor si ei insista ca conduca pe altii in favoarea lor.Oamenii nu lupta,de asta s-a ajuns omenirea in halul asta,ipocrizia degradeaza lumea.....Compromisuri si compromisuri,nimeni nu lupta si de asta omenirea a juns asa... divorturi,rautate,invidie,ura etc.............
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:06
rodyc,apreciez raspunsul
LILO
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:07
De la: LILO, la data 2009-11-01 15:07:09 rodyc,apreciez raspunsul

rodyk
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:12
Chiar mama mea si taicamiu s-a bagat in casatoria lui fratemiu pt ca maicamea vroia ca sa creasca copilul asa cum vroia ea.Si cumnatamea ii tare capoasa,si asa a inceput scandalul.Ca era sa se ajunga la divort daca nu interveneam eu sa ii impac.La parintii mei nu le pasa ca copilul nu are bani,ca era bolnav.Ei vroaiu sa domine si atata pt ca si maicamea a fost dominata de altii in favoarea lor.M-am certat cu ei pt ca sunt rai si nu se gandeau deloc la saracul copil,pt ca daca aduci un copil pe lume ai o responsabilitate nu poti sa faci asa ceva.Dar multi oameni sunt foarte inconstinenti pt ca multi nici nu isi dau seama cat rau pot face.Dar ii multumesc la Dumnezeu ca ma ajutat sa ii impac,ca copilul este sanatos,ca este liniste acum si ca ei muncesc si pot intretine copilul......
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:12
De la: moment31, la data 2009-11-01 15:12:44Chiar mama mea si taicamiu s-a bagat in casatoria lui fratemiu pt ca maicamea vroia ca sa creasca copilul asa cum vroia ea.Si cumnatamea ii tare capoasa,si asa a inceput scandalul.Ca era sa se ajunga la divort daca nu interveneam eu sa ii impac.La parintii mei nu le pasa ca copilul nu are bani,ca era bolnav.Ei vroaiu sa domine si atata pt ca si maicamea a fost dominata de altii in favoarea lor.M-am certat cu ei pt ca sunt rai si nu se gandeau deloc la saracul copil,pt ca daca aduci un copil pe lume ai o responsabilitate nu poti sa faci asa ceva.Dar multi oameni sunt foarte inconstinenti pt ca multi nici nu isi dau seama cat rau pot face.Dar ii multumesc la Dumnezeu ca ma ajutat sa ii impac,ca copilul este sanatos,ca este liniste acum si ca ei muncesc si pot intretine copilul......
Daca nu interveneam eu nu stiu ce se alegea de saracul copil si de ei,pt ca copiii sint atunci cand parintii sufera si ii afecteaza.Dar ii multumesc la Dumnezeu ca acum este totul bine si ca copilul este bine sanatosi si eu la fel,chiar daca nu au prea multa minte dar sper ca poata o sa acumuleze pe parcurs............
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:22
Un alt topic inteligent, cu o intrebare pe masura inca din titlu ... lume multa si nacajita, bag seama.
anakin
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:25
pupici ca eu ies,va doresc o duminica placuta
irina31
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:48
..ok....irinuco.....papapapppppp
l_flory
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:51
din cauza lipsei de dragoste
pirde firul iubiri si nu isi da seama ca de fapt tot el trebuiesa incerce sa repare tot de unde si vorba daca dragoste nu e nimic nu eeeeeeeeeee
garbo050427
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:58
Nu numai barbatii divorteaza mai mult femeile, principala cauza lipsa de comunicare si aplatizarea sentimentelor de rutina de fiecare zi! Prin asta trec si eu acum 20 de ani de casatorie in care am dus ca in spate aceasta notiune de casatorie m-am luptat sa creasca copii mari sa inteleaga, acuma singura cu exceptia ca nu am copii langa mine ma simt tot la fel ca si alaturi de sotul meu, si atunci nu are rost!
Sa traiesti cum am trait eu ma intorceam de la lucru faceam ore suplimentare cand stiam ca pleaca, el toata ziua se uita la televizor toata rutina casei era pe mine plus ca eu sunt baza si ca remuneratie!Sorry eu nu mai stiu cand am zambit ultima data sau m-am deconectat sa ies din rfutina zilnica! that"s it asta e !
garbo047656
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:10
orice barbat divorteaza daca are certitudinea ca are ceva nou, mai bun la orzont
Maytrei
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:31
barbatii in general div orteaza pentru ca au neveste mult mai destepte. Lor le plac femeile mai prostute, mai ingenuncheate, sau scorpiile care-i domina. Mai ales cei care au avut mare scorpii, le identifica pe mamele lor perin neveste. Multora li se pare ca traiesc prin femei, si atunci se simt foarte mici, isi cauta o consolare in alta parte si de cele mai multe ori apar divorturile.
garbo062707
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:35
SI femeile divorteaza nu numai barbatii asa ca pot avea si barbatii si femeile aceleasi motive:s-a consumat dragostea, nu mai are nimic ce sa mai ofere unul celuilalt asa ca ce rost mai are o singuratate in doi. Eu asa vad lucrurile.
Elena64
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:59
De la: AVOCATBIATRICEMARTIS, la data 2009-10-30 23:18:51
Poate ca voi fi considerata o traditionalista, nu ma consider perfecta, insa, as vrea sa inteleg acest fenomen al barbatului...


O idiotenie mai mare ca asta, rar mi-a fost dat sa aud! Si spui ca esti avocata, Beatrice? Si ce-i cu acel "prin prisma meseriei mele"... "divort"... "barbati"???

Eu cred ca de fapt "prisma" aia a meseriei tale e o luminita rosie... la usa dumitale... stii ce vreau sa spun
Oricum, mintea iti este dusa cu sorcova... mai stiu eu o avocata, tot pe aici aparea. Te poti lua de mana cu ea.
victor68
Postat pe 1 Noiembrie 2009 17:07
daaaa....din instinct..ca doar atat au........dar din pacate nici macar asta nui determina .......sant prea comozi,vor si nevasta si o fatuca cu vro 20 anisori mai tanara....ehee
jenyS
Postat pe 1 Noiembrie 2009 17:36
asa e, jeny! uite d-aia tu vei ramane pe vecii vecilor amin o nevasta parasita, cu negi parosi pe fata si cu clabuci la gaura aia bucala, si nu vei fi niciodata amanta.

exact dupa mintea pe care o ai...
ready_vivus
Postat pe 1 Noiembrie 2009 17:41
De la: jenyS, la data 2009-11-01 17:36:07daaaa....din instinct..ca doar atat au........dar din pacate nici macar asta nui determina .......sant prea comozi,vor si nevasta si o fatuca cu vro 20 anisori mai tanara....ehee



crezui ca bantuie irinutza...pacilea...cu instinctele ei
LILO
Postat pe 1 Noiembrie 2009 17:43
lilo,n-o mai invoc mami ca acus apare....
eladaela
Postat pe 1 Noiembrie 2009 17:58
Buna seara !
Vreau sa vad si eu barbatul ala care divorteaza...Sint atit de putini cei care divorteaza... In general, se intimpla exact invers, FEMEIA divorteaza. Chiar daca in fata celorlalti, ca sa-si arate muschii, spun ca ei divorteaza de sotii, nu-i credeti !!!!
three_wishes
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:06
Dupa parerea mea, divortul apare atunci cand cei doi uita de unde au plecat si incotro vor sa mearga. Inceputurile sunt toate frumoase... dar odata cu aparitia problemelor fiecare constientizeaza ca nu este pregatit sa duca si povara celuilalt de langa el. Caracterele ascunse in subconstientul fiecaruia se fac resimtite odata cu aparitia problemelor, iar atunci poti se realizezi ca ceea ce ai langa tine nu este ceea ce ti-ai dorit. Incetul cu incetul dragostea si respectul se sting, cu atat mai mult cu cat in acea relatie apar si reactiile violente (atat verbal, cat si fizic) ale partenerului. In genere, femeile sunt cele care fac acest pas. Barbatii se multumesc cu gasirea unei "inlocuitoare", care sa le ofere ceea ce nu au acasa... pace, liniste, intelegere... tot timpul ei se simt nedreptatiti, dar sunt prea lasi ca sa iasa din acea relatie. Nu zic ca nu sunt si barbati care iau ei initiativa, sau femei care au darul sa te aduca la exasperare dupa doar cateva ore impreuna cu ele din cauza ca sunt extrem de cicalitoare... Parerea mea este ca atunci cand apare o problema intr-un cuplu sunt de vina amandoi: unul ca a iscat-o, iar celelalt ca nu a reusit sa o rezolve, ba mai mult a alimentat-o din pur egoism ca el are dreptate. Partea cea mai urata este atunci cand un suflet nevinovat trebuie sa suporte toate certurile si discutiile de care el chiar nu are nici o vina. Atunci cea mai buna cale este divortul, iar fiecare ar trebui sa constientizeze ca este capabil sa mearga mai departe si sa nu dramatizeze, mult prea tarziu, situatia si sa arunce toata vina in spatele celuilalt. Viata de cuplu in general este un lucru foarte complicat si delicat... Divortul este doar o consecinta a erorilor facute si care ar trebui sa fie o invatatura de minte si sa nu le mai repetam...
4_u_and_me
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:10
Poate ca au nevoie de o femeie langa dansii care sa le fie alaturi care sa nu ii cicaleasca si care sa incerce sa isi pastreze frumusetea,sa ai ba grija de dansa si sa nu devina o balena la ceva timp dupa casatorie....poate nu vrea duminica sa mearga la "mama-soacra",poate nu are chef sa il asculte pe tata-socru tot timpul....e foarte greu sa mentii o casnicie trebuie efort,intelegere,compromis din ambele parti....Daca ca femeie ii daruiesti toate acestea si el te paraseste atunci e un porc prin definitie.....care nu se poate vindeca
garbo027555
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:27
...dupa parerea mea,... pai treaba sta cam asa,nu mai exista barbatzi si femei cu bunul simtz ,cu cei sapte ani de acasa! copilul preia in comportament ceea ce vede in casa unde creste,daca acolo exista o familie unde domina bunul simtz ,buna crestere si armonia,spiritul de sacrificiu de la ambii sotzi,spiritul de echipa in a infrunta toate cate vin in viatza lor,respectul pentru tine si cei din jurul tau,frica de pacat si in cele din urma respectul fatza de dumnezeu,este casnicia reusita!nu intamplator batranii spun ca o casatorie este loterie!adica cum ai noroc sa intalnesti un om la locul lui ,este usor sa abdici de la raspunderi,sa iti bagi capul in nisip precum strutzul si sa-l scotzi dupa ce s-a rezolvat o anume problema care creea un blocaj apoi sa te dai si cocosh... divorteaza mai mult femeile...de ce?pentru ca : unele au personalitate puternica si nu suporta sa fie dirijate de barbatzi,stim bine ca doua cutzite taioase nu incap in aceeasi teaca,altele fiindca le place sa calce stramb si fiind prinse cu ocaua mica sunt nevoite sa divortzeze,altele ca nu mai suporta unele tratamente aplicate de catre barbatzi precum bataia,betzia,lenea,incapacitatea de a administra gospodaria etc,separate ,cumulate cate 2-3 sau luate la un loc,...,sunt putzine femei care spun ca sunt in stare sa traiasca singure fiindca sunt capabile sa se administreze singure si sa-si organizeze viatza asa cum doresc,cele mai multe sunt care nu fac nici un pas fara ajutorul barbatului lor de aici si dependentza din creierul lor ca nu pot trai fara el...la barbatzi,lucrurile stau altfel,barbatzilor, nu le place sa divortzeze,ei daca si-au gasit o nevasta care este in casa vrednica la treburile gospodariei daca se poate sa le faca si pe cele barbatesti este si mai bine,daca nu-i intreaba absolut nimic si i lasa de capul lor sa faca ce vor sa mearga unde vor,sa cheltuie cat vor si pe ce vor,sigur este totul foarte bine!in concluzie barbatzii se insoara si nu stiu de ce nici cand o fac,se trezesc insuratzi!.... si dovortzeaza atunci cand sunt fie impinsi de la spate de vreo amanta care vrea sa oficializeze relatzia ,fie cand au acasa cate o sotzie iubareatza foc pe care ei nu reusesc sa o sature si-i inseala .... barbatzii sunt in mare parte niste fiintze fara creier real ci aolo exista doar un creier fizic pe care-l au in dotare de la mama natura insa nu-l utilizeaza,e complicat sa mai si judece!mai complicat sa priceapa filozofia femeii...in concluzie ramane valabil ca in spatele unui barbat puternic sta in spatele lui o femeie puternica!...asadar tot femeia este cheia si lacata!
ileana1959
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:29
Am dovortat dupa vroe zece ani, nu l-am intrebat daca e de acord, nu am considerat ca e necesar. Daca nu a stiu sa se comporte in casatorie , nu a avut simtul responsabilitatii, nu venea cu niciun ban, nu facea nimic, cafea, tigari ,rebus si alte chestii din astea in exces. Nu simt nevoia unei alte casatorii, mi-am crescut cpilul singura, nu am avut nico pensie alimentara, ma descurc singura, nu traiesc pe spatele nimanui, sunt indepndenta.Atunici la ce bun sa iau unul sa ma comande, sa ma intrebe ce-am facut cu banii, sa-i fac mancare, sa stau sa-l astept pana cand isi aduce el aminte sa vina de la vroe pipita? Intr-un cuvant numai cred de mult in institutia casatoriei.
garbo047578
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:30
..da noi de ce ne schimbam de haine??...fie pentru ca sunt murdare...fie ca ne trebuie altele ..functie de ce vrem sa facem...etc....ca doar n/ai sa porti o haina toata viatza....
...hm...asta era o comparatie ..gen gluma proasta...
...raspuns...pentru ca este calea civilizata de a lasa in pace o fiinta cu care simti sau crezi ca nu te mai leaga prea multe sau nimic...
garbo055472
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ii place sa fie batuta in pat! 12 De la: yanyacharberet 17 Noiembrie 2009 11:49
DIN REALITATE 2 De la: elodia_2 22 Februarie 2012 14:49
daca intrebarea anterioara este pentru barbat daca rezista toata viata sa faca sex numai cu sotia, de ce nu ar fi valabila si pentru femei???adica numai El sa se plictiseasca??? de ce Ea nu are aceleasi simtiri si nevoi precum barbatul??? aceasta intreb 72 De la: gmpa 21 Aprilie 2010 03:57
Placere pentru doamne sau domnisoare 1 De la: garbo_500559 30 August 2019 11:31
ajungi sa faci orice pt bani 45 De la: elle 24 Iunie 2011 13:55
Setari Cookie-uri