Mi-am inselat jumatatea, dupa casatorie...Dar am avut urmatoarele motive:

..eu consider ca nu e treaba nimanui...chestia asta cu inselatu..logic ca au fost niste motive...dar asta e o problema foarte personala care nu e usor de pus pe tapet...cum s/ar zice..sa te justifici in fata cuiva de ce ai ales sa te duci sa te simti bine cu o alta persoana...presupun ..in conditiile in care,,,teoretic nu se poate afla...exista situatii in care anumite persoane se pot feri...foarte bine...pe termen lung chiar...nu/i stie nici vantu...nici pamantu...eu nu consider ca cineva ar trebui sa isi justifice gestul..nimeni nu apartine nimanui..pana la urma..
garbo055472
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:27
Sa inseli e o alegere personala, nu iti trebuie motive. O faci pentru ca vrei, poti si se iveste ocazia. Motivele se cauta doar pentru a justifica alegerea si a micsora, pana la disparitie, vina proprie. Chiar daca o stii numai tu.
melanie
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:31
De la: si_totusi, la data 2009-08-07 16:00:34ei, nici chiar asa: la fel. ceva ceva trebuie sa fie diferit.

..diferit e stilul...in primul rand o alta persoana clar se va comporta altfel...poate conteaza sa ai termen de comparatie..ca sa stii ce sa alegi altadata..
garbo055472
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:34
mel, you right...e mult mai simplu sa dai vina pe celalalt, si sa pozezi in victima

wife_de_zmeu
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:35
De la: Melanie, la data 2009-10-21 18:31:41Sa inseli e o alegere personala, nu iti trebuie motive. O faci pentru ca vrei, poti si se iveste ocazia. Motivele se cauta doar pentru a justifica alegerea si a micsora, pana la disparitie, vina proprie. Chiar daca o stii numai tu.

...ba da..eu consider ca trebuie motive...nu poti s/o faci pentru ca se iveste ocazia...daca nu asta cauti...
...de exemplu...pot sa lovesc pe cineva...doar pentru ca se iveste ocazia...tre sa am motive sa fac asta...nimic nu e fara motiv pe lumea asta....sigur ca e o alegere personala...dar care se face functie de ceva...dar nu functie de context...daca nu ti/ai pus asta in cap anterior
garbo055472
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:38
De la: wife, la data 2009-10-21 18:35:59mel, you right...e mult mai simplu sa dai vina pe celalalt, si sa pozezi in victima


...dar ce? e obligatoriu ca celalt sa fie vinovat?poate nici celalalt nu e vinovat...
garbo055472
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:40
eu cred ca fiecare inselam ,chiar si gand,tot inselat se cheama:)
monni
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:41
citeste cu atentie postul melaniei...ea e cea care spunea ceva despre diminuarea vinei pana la a o face sa dispara
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:42
De fapt ce inseli?? Asteptarile cuiva ales intr-un anumit moment.
Sigur ca nimeni nu e stapanul nimanui...dar lipseste ceva in tabloul asta al inselatului.Adica sinceritatea.
Nu e acelasi lucru sa fii cu cine vrei asumandu-ti toata situatia sau ferindu-te s-o faci .
bluelight
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:54
Suzuki era preot.Vine la el un barbat tanar sa se spovedeasca:
-Parinte, am pacatuit.Ce sa fac?
-Spune-i nevesti-ti.-ii zice Suzuki.
-Credeti ca o sa ma ierte?
-In nici un caz.Probabil ca te va insela si ea ca sa fiti amandoi chit.
-Parinte, mi se pare normal sa fie asa.-zise omul gandindu-se cateva clipe.Dar apoi isi da cu palma peste obraz si incepe sa se vaite.
-Ce-ai omule?
-Parinte, nevasta mea lucreaza in comert.
-Foarte bine.
-Da, dar de saptamana urmatoare cresc accizele di tva-ul.
Ioana007
Postat pe 21 Octombrie 2009 19:57
da recunosc miam inselat nevasta dupa casatorie dece?am avut ceva suspiciuni si miam dat drumul la viata.
garbo020969
Postat pe 3 Martie 2010 15:51
cum adica-ti inseli sotia pt cai avut niste suspiciuni??Rezolvi suspiciunile nu inseli si inca imediat dupa casatorie..
marianela
Postat pe 3 Martie 2010 15:56
suspiciunile 969 le rezolvi la psiholog , e un inceput de paranoia, daca ai suspiciuni nu incepi nimic sau te opresti atunci cand incepi sa le ai , simplu! Nu crezi?? Intuiesc caracterul care se ascunde in spatele ,,carcasei" ...cunosc indeajuns de bine cam cum e cladit psihicul celor care au adesea suspiciuni, pt ca ..ii tratez zi de zi :-)
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 16:23
daca te-a inselat si ea..(tocmai citisem intr-un topic similar ca a facut-o ) sa nu te prinda mirarea :-) Sa-ti urez succes...? :-)
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 16:24
suspiciunea a fost adevar care a iesit la iveala imediat.
garbo020969
Postat pe 3 Martie 2010 20:14
faza asta cu inselatul e destul de amestecata.... eu sincer am vrut odata cand eram ami pustioaica sa-mi insel prietenul, ca de altfel era un cretin care desigur ma insela si se purta si urat, in fine am gasit victima cu acre sa-l insel si sincer cand eram pe punctul de a realiza acel lucru am avut o sclipire... ma simteam oribil, dar oribil fata de mine.. asa ca am reuntat imediat m-a dus la prietenul meu si i-am spus ca vreau sa ne despartim. sincer cred ca cel mai bine e atuncio cand cand te tenteaza o alta persoana sa-i marturisesti pers de langa tine ca nu o ami vrei, decat sa o inseli, mi se pare josnic si lipsa totala de curaj.
garbo084961
Postat pe 4 Martie 2010 18:07
da, dar iti trebuie ceva cojones sa ii spui aluia in fata intr-o buna zi, stii, uite care e treaba, nu te iubesc, nu mai vreau sa fiu cu tine, asa ca de azi sint cu altul. End of story.
Daca e baiat destept, realizeaza ca e momentul sa isi taie venele singur, daca vrea. Dar nu mai insista. Daca nu e... oricum nu poti sa zici ca "il inseli" pentru ca nu minti pe nimeni.
Asta e partea definitorie cu inselatul: sa ai curajul sa pleci, cind simti ca vrei sa pleci si sa iti vezi de viata ta.
quasaria
Postat pe 5 Martie 2010 08:31
Inselatul mi se pare cea mai mare nesimtire.Daca iubesti pe cineva nu poti sa o faci.Eu una sunt casatorita de 5 ani si nu am avut relatii intime cu altii nici inainte (m-am casatorit la 18 ani)
si nu as putea sa-l insel niciodata pentru ca il iubesc si as fi o tradatoare nesimtita.CE TI-E NU-TI PLACE,ALTUIA NU-I FACE.
garbo093743
Postat pe 10 Martie 2010 21:58
Ma enerveaza extrordinar acele persoane care traiesc o viata dubla si mi se par niste ratati tocmai pentru ca se inmultesc pe zi ce trece.
Acei oameni sunt cei mai mari egoisti care prefera sa isi mentina sufletul si iubirea intacta pentru a nu suferi negandindu-se la suferinta sotiei atunci cand va afla.

Retine la un moment dat totul se afla.

Detest oamenii si ii desconsider pentru ca nu stiu sa se multumeasca cu ce au,nu stiu sa se bucure de ce au acasa,nu pot vedea ce femeie minunata au si toate astea pentru ca exista o moda de.... care o face atat pe ea cat si pe el sa se simta niste duri niste smecheri care au stiut sa treaca prin viata (distractii ,muzica ,femei,barbati),dar care saracii nici macar n au stiut sa vada lucrurile marunte pe care nu demult le adorau si ii faceau sa se simta mult mai bine.


Eu o viata as sta cu persoana pe care o iubesc ,numai eu cu el,nu m-as plictisi sub nicio forma,as sta numai cu el si m-as bucura pentru fiecare secunda petrecuta impreuna pentru ca nu voi avea siguranta ca viitorul apropiat ne va gasi tot in aceeasi postura.In orice situatie se pare ca omul intai vede defectele momentului iar apoi evidentiaza mult mai putin elementele lui pozitive


Stop,nu va mai inselati intre voi cu fiecare ocazie,nu mai cadeti ca fraierii in viciul asta pentru ca aveti un diamant in casa voastra ,trebuie doar sa l slefuti iar asta sigur va va ocupa mai mult decat o viata de om.

ntradevr, asemenea specimene exist și problema este c sunt din ce n ce mai mulți oameni idioți. La unii se pare c nu a existat niciodat "pn cnd moartea ne va desprți". Știu c sun oarecum de mod veche, dar din fericire nc exist iubiri ce țin o viaț ntreag. Pentru un vis ca acesta merit s riști, s triești.

Pierdeti va unul in mintea celuilalt si nu in mintea celorlalti!

ASA DA...
biatrice30
Postat pe 11 Martie 2010 20:54
De la: garbo036587, la data 2009-08-07 13:51:59buna,
am citit cate ceva despre voi, sa va spun si eu acum despre mine:
am inselat fara nici un motiv, am inselat josnic cu tot cu suflet, l-am inselat pe sotul meu care e cel mai minunat barbat, care ma iubeste enorm de mult si eu il iubesc, dar imi iubesc si amantul cu care as vrea sa o termin dar efectiv nu pot, vreau sa fiu si cu el si tot timpul ma gandesc ca sotul nu merita ce ii fac mai presus de orice sunt sigura ca nu ma inselat niciodata, ma simt tradatoare, murdara, mincinoasa ca odata ce ai alta relatie gasesti scuze sa pleci de acasa intr-un cuvant asta sunt eu.

Vai de mine, nu ti-e rusine?Cum poti sa spui asa ceva in gura mare?
liaiedera
Postat pe 5 Aprilie 2010 17:02
Crezi tu ca daca zice in gura mica schimba cu ceva situatia?
Doara
Postat pe 5 Aprilie 2010 17:16
De la: Dor_marunt, la data 2010-04-05 17:16:02Crezi tu ca daca zice in gura mica schimba cu ceva situatia?
Placerea/i indelung dorita.Poate fi o mingiiere.Nu stiu libera/i,fortata,da/i teribila cadere!
53_nono
Postat pe 6 Aprilie 2010 00:58
POT SA INTREB DE UNDE TI SE TRAGE ACEASTA CURIOZITATE...VREI SA RECUNOSTI CEVA SI NU STII CUM S FACI????
TU AI INSELAT???DUPA CASATORIE ..DACA NU BRAVO TIE...IAR CU MOTIVE CELALALT DA VINA PE ALTUL CREDE CA ESTE POSIBIL....DACA NU CU FAPTA U GINDUL SIGUR A INSELAT..HAI SA RECUNOASTEM SUNTEM OAMENI NU??
garbo024234
Postat pe 6 Aprilie 2010 01:29
ADEVARAT GRAIESTI ...TE SUSTIN IN TOTALITATE..
garbo024234
Postat pe 6 Aprilie 2010 01:30
eu mi-am inselat iubitul dar nimeni nu se intreaba de ce? ete ca asa am vrut si persoana cu care mi-am inselat iubitul ma ars rau incepusem sa tin la "amant" sau ce era si cand DUMNEZEU mia dat o palma acest "amant" ma injosit ma facut sa-mi pierd increderea in mine...ba mai mult ma facut in toate felurile si asa mai bine nu va complicati...eu mi-am continuat relatia cu iubitul meu cu toate ca nu simt nimic pentru el... si am inceput chiar sa nu ii mai suport unele idei sau vorbe...asa se intampla in general inselam ca ne place sa ne aventuram nestiind de ce o facem...unii o fac din pura placere..altii o fac din inconstienta...
garbo102632
Postat pe 6 Aprilie 2010 01:48
De la: 53, la data 2010-04-06 00:58:03
De la: Dor_marunt, la data 2010-04-05 17:16:02Crezi tu ca daca zice in gura mica schimba cu ceva situatia?
Placerea/i indelung dorita.Poate fi o mingiiere.Nu stiu libera/i,fortata,da/i teribila cadere!

M-am gandit ca oamenii au respect de sine.
liaiedera
Postat pe 6 Aprilie 2010 11:51
da. mi am inselat jumatatea si nu regret nimic. a fost frumos, este frumos . de ce nu?
garbo024454
Postat pe 6 Aprilie 2010 14:44
Ti se pare ca fiecare sex da vina pe celalat! Dar fiecare inselat si-a spus parerea.... ca inselat. Asadar, ambele sexe insala, daca au motive, desi.... consider ca nu iti rezolvi problemele din cuplu inselandu-ti partenerul. Mai corect ar fi sa spui ce te deranjeaza la celalalt, sa incerci sa repari ce se mai poate repara si dak nu mai este nimic de facut, fiecare sa mearga pe drumul lui.Nu accept scuze gen..... am copii, casa..... etc. Ce s-a terminat, terminat ramane..... Restul e compromis, care atrage dupa sine alte compromisuri si....... boala lunga, moarte sigura.
mmonalisa74
Postat pe 6 Aprilie 2010 19:27
de ce sa fim sinceri?adineaori o colega de site,imi dadu un sfat,nu spune tot ce gandesti.deci care este pilda?gresesti cand minti,gresesti cand spui adevarul?sau gresesti cand te abtii?mister mare..
politistul
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:36
fii calm,e timp de toate...
elodia
Postat pe 7 Aprilie 2010 00:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anticonceptionale yaz 47 De la: estela 3 Mai 2010 03:47
Dorinte virtuale. 87 De la: elisabeta_boia 30 Septembrie 2011 17:05
Capra e animal sau pozitie ? 9 De la: tugubel 11 Decembrie 2011 15:50
partener cu hepatita C 4 De la: garbo_1399 24 Mai 2012 14:04
Relație la Valcea 1 De la: Alexandru_Florin_Stefanescu_1 1 Aprilie 2019 13:09
Setari Cookie-uri